Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan

9.5.2026 11:24
Lue lisää 
Kirjat
Paavo Väyrysen ja eduskuntaryhmää johtaneen Kauko Juhantalon välit olivat kirjan mukaan huonot. Juhantalo tunnettiin punamullan kannattajana, kun taas Väyrynen ajoi maahan porvarihallitusta. (Kuva: Suomenmaan arkisto)

Väyrysen vuodet olivat keskustalle vaikeita — luopumispäätös oli puoluehistorian mukaan kiistatta palvelus puolueelle

Kirjan mukaan Väyrynen suivaantui Olli Rehnin haastettua hänen puheenjohtajakisassa: ”Olli kusi kintuille.”
Annukka Kaarela 19.9.2023 20:02, muokattu 21.9.2023 10:06
a– a+
Kirjat

Keskustapuolue oli syksyllä 1981 uuden edessä. Presidentti Urho Kekkonen oli joutunut eroamaan virastaan ja tuuraajana toimi huippusuosittu pääministeri, SDP:n Mauno Koivisto.

Puolue oli ensimmäistä kertaa vuosikymmeniin täysin omillaan, ilman presidentin tuomaa tuulensuojaa. Pitkään käyty linjataistelu oli saavuttamassa huipentumansa: tarjottaisiinko Kekkosen seuraajaksi Ahti Karjalaista vai Johannes Virolaista?

Puheenjohtaja Paavo Väyrysen suosikki tehtävään oli Suomen Pankin pääjohtajana toiminut Karjalainen. Marraskuussa Kuopion puoluekokouksessa keskustapuolueen myyttinen kenttä näytti kuitenkin mahtinsa ja valitsi ehdokkaakseen Virolaisen.

Tästä tukalasta tilanteesta alkaa tänään ilmestyvä keskustan puoluehistorian kuudes osa. Tohtori Kati Katajiston kirjoittama tuhti teos on saanut nimekseen Väyrysen ja Kääriäisen korkean profiilin aika 1981–1991.

Katajiston mukaan keskustapuolue oli Kuopion puoluekokouksen jäljiltä pahasti jakautunut. Kenttä oli näyttänyt puoluejohdolle, ettei sitä määräillä.

Väyrynen vetosi, ettei puolueessa saisi kokouksen jälkeen olla enää Karjalaisen ja Virolaisen kannattajia, vaan ”puolueen hyväksi uhrautuvaa työtä tekeviä kelpo keskustalaisia”. Osa epäili silti puoluejohdon kampeavan Karjalaista mukaan presidenttikisaan mustana hevosena.

Kuin ihmeen kaupalla puolue sai koottua joukkonsa mallikkaaseen vaalikampanjaan. Virolainen ilmoitti jatkavansa Kekkosen ulkopoliittisella linjalla.

Myös puheenjohtaja Väyrynen kiersi vaalitilaisuuksia ahkerasti. Ennen viimeistä televisiotenttiä Väyrynen lupasi, ettei keskustapuolue toisi mustaa hevosta äänestykseen.

Presidentinvaalit päättyivät Koiviston selvään voittoon. Vallan painopiste siirtyi SDP:lle, joka näytti keskustapuolueelle kaapin paikan pakottamalla Väyrysen lähtemään hallituksesta.

Demarijohtaja Kalevi Sorsa rohmusi Koiviston tuella ulkoministerin salkun itselleen.

– Väyrysen röyhkeydelle pitää jossakin kohtaa panna piste, muuten hän ei opi valtiomieheksi koskaan, Sorsa uhosi SDP:n puoluetoimikunnan kokouksessa.

Ulkoministerin paikan menetys oli keskustapuolueelle nöyryytys, mutta Katajiston mukaan se tiivisti rivejä puolueen sisällä.  Väyrynen ja puoluesihteeri Seppo Kääriäinen ehtivät nyt keskittyä puolueen sisäisiin asioihin.

Kaksikko valitsi toimintalinjakseen niin sanotun korkean profiilin strategian. Kekkosen vuosina keskustapuolue oli joutunut vastuullisen valtionhoitajapuolueen asemaan, mutta nyt oli aika nostaa omat tavoitteet näkyvästi esiin ja haastaa SDP sekä kokoomus.

Väyrynen ja Kääriäinen uudistivat puolueen aatetta ja vahvistivat järjestötoimintaa. Taitava peliliike puoluejohdolta oli myös Liberaalisen Kansanpuolueen liittäminen keskustapuolueeseen.

Katajiston mukaan operaatio pelasti keskustapuolueen tappiolta vuoden 1983 eduskuntavaaleissa. Kelvollisen tuloksen tehnyt puolue pääsi SDP:n kumppaniksi hallitukseen ja Väyrynen sai ulkoministerin salkun takaisin.

Puolustusministeriksi nimitettiin vastoin Väyrysen tahtoa Virolaisen kannattajiin lukeutunut Veikko Pihlajamäki. Tämä oli kirjan mukaan K- ja V-linjojen viimeinen taisto.

Hallituksessa keskustapuolue onnistui ajamaan läpi vuosikymmenten mittaisen tavoitteensa kotihoidontuesta, mikä jäi punamullan viimeiseksi suureksi sosiaalipoliittiseksi uudistukseksi.

Eeva Kuuskoski-Vikatmaa oli kirjan mukaan Väyrysen tiukimpia arvostelijoita keskustan puoluehallituksen työvaliokunnassa. Kuva: Suomenmaan arkisto

Seesteisemmän kauden jälkeen vuosikymmenen puolivälissä alkoi rytistä. Katajiston mukaan Väyrynen ryhtyi ohjaamaan puolueen poliittista linjaa yhä omavaltaisemmin.

Katajisto osoittaa tutkimuksessaan, että Väyrynen teki useita merkittäviä päätöksiä ja linjanvetoja puolue-elimiä kuulematta. Kokoomuksen ja teollisuusjohtajien kanssa syksyllä 1986 solmitusta kassakaappisopimuksesta ei tiennyt edes Kääriäinen, puoluehallituksen työvaliokunnasta puhumattakaan.

Myös Väyrysen räväkät lausunnot esimerkiksi idänkaupan ongelmista ja työttömyysturvan leikkaamisesta tulivat puolueväelle yllätyksinä. Monien mielestä Väyrynen käänsi puolueen kurssia liiaksi oikealle, kun taas kentän enemmistö olisi halunnut pysytellä köyhän asialla.

Historiikin mukaan kenttä suhtautui Väyrysen toimintaan hämmästyttävän pitkämielisesti. Esimerkiksi syksyllä 1987 se osoitti tukensa kerääntymällä 9000 jäsenen voimin suurkokoukseen Ouluun.

Katajisto tulkitsee, että puolueen selviämisen ja yhtenäisyyden mahdollistamiseksi kenttäväki katsoi joitain asioita läpi sormien – omaa venettä ei haluttu keikuttaa. Myös Väyrysen ehdokkuus vuoden 1988 presidentinvaaleissa suojeli häntä kritiikiltä.

Kassakaappisopimuksen paljastuttua presidentti Koivisto runnoi läpi kokoomuksen ja SDP:n sinipunahallituksen. Sen politiikka oli niin surkeaa, että keskustan oli helppo kasvaa korkoa oppositiossa.

Väyrysen henkilökohtainen julkisuuskuva oli kuitenkin pohjalukemissa ja välit Koivistoon poikki. Siksi Väyrysen maaliskuussa 1990 tekemä ilmoitus luopua keskustan puheenjohtajuudesta oli Katajiston mukaan kiistatta palvelus puolueelle.

Väyrynen oli ottanut nokkiinsa, kun NKL:n puheenjohtaja Olli Rehn ilmoitti haastavansa hänet Porin puoluekokouksessa.

– Olli kusi kintuille, Väyrynen oli kirjan mukaan äksyillyt.

Porissa puoluejohtoon äänestettiin Esko Aho. Ensimmäistä kertaa vuosikymmeniin keskustalla oli puheenjohtaja, joka ei ollut ryvettynyt linjakiistoissa.

Olli Rehn valittiin keskustan varapuheenjohtajaksi Kajaanin puoluekokouksessa 1988. Kuva: Suomenmaan arkisto

Väyrysen vuosikymmen saattaa olla osalle keskustalaisista tuskallista muistella. Kaikki eivät jakaneet puheenjohtajan näkemyksiä asioista tai ainakaan allekirjoittaneet hänen toimintatapojaan.

Lisäksi Väyrysen myöhempi toiminta ei voi olla vaikuttamatta siihen, mitä hänen valtakaudestaan nykyisin ajatellaan.

Keskustan historiatoimikunnalta olikin oikea ratkaisu antaa puoluehistoria ulkopuolisen ammattilaisen kirjoitettavaksi. Tutkimus on historiatieteen kriteerien mukaisesti tehty ja muiden tutkijoiden vertaisarvioima.

Katajisto toteaa kirjan esipuheessa puolivakavissaan, että keskustapuolueen historiasta on vähintään 300 000 erilaista näkemystä – sen verran puolueella oli jäseniä 1980-luvun alussa.

Vuonna 1974 syntynyt Katajisto ei ollut yksi heistä, vaan hän on muodostanut kokonaistulkintansa tapahtumista tutkimalla arkistoja ja haastattelemalla aikalaisia, myös Väyrystä.

Katajisto ei käsittele Väyrystä kirjassa silkkihansikkain, mutta ei myöskään nuiji tätä maan rakoon.

Väyrynen oli puheenjohtajana epäilemättä älykäs. Hänen visionsa luonnonmukaisesta tietoyhteiskunnasta vastasi ajan haasteisiin, ja talousongelmien vakavuuteen hän havahtui monia muita aiemmin.

Mediassa Väyrystä riepoteltiin ja pilkattiin armotta. Katajisto pitää ironisena, että Väyrynen leimattiin julkisuudessa suomettumisen symboliksi, vaikka juuri hän lopulta mursi idänkortin käytön keskustapuolueessa elokuussa 1984.  

Kirjan mukaan Väyrysen heikkouksia olivat hänen omavaltaiset toimintatapansa ja kuuroutensa kritiikille. Suomenmaan entisen päätoimittajan Seppo Niemelän sanoin Väyrynen kärsi ajoittain sosiaalisen vaiston puutteesta.

– Toimintatyylillään Väyrynen teki itse itsestään pahimman vihollisensa, Katajisto arvioi.

Kati Katajisto: Väyrysen ja Kääriäisen korkean profiilin aika 1981–1991. Keskustan historia 6. SKS, 576.  

Lue myös

Paavo Väyrynen pettyi, kun tuore keskustahistoriikki ei ollut sankaritarina hänen johtamastaan ajanjaksosta

Konkaripoliitikko Paavo Väyrynen moittii tiistaina julkaistua keskustan puoluehistorian kuudetta osaa puutteellisesta 1980-luvun kuvauksesta. Tohtori Kati...
19.9.2023 13:40

Väyrysen ja Kääriäisen korkean profiilin politiikka tuotti tulosta – "Samalla kaksikko kului ja sai kolhuja"

Filosofian tohtori Kati Katajiston mukaan keskusta selvisi yllättävänkin hyvin 1980-luvun alkuvaikeuksistaan. Keskustan puheenjohtajalla Paavo...
19.9.2023 16:32

Aihetunnisteet

1980-luku Keskusta keskustapuolue Paavo Väyrynen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Tämä pelätty syöpä alkaa usein huomaamatta – Ole tarkka näiden oireiden kanssa
Uutiset | 8.5.2026 21:31
Keskustan Honkonen järkyttyi islaminopetuksen tunnustuksellisuudesta – ”Ei voi sivuuttaa olankohautuksella”
Uutiset | 8.5.2026 10:43
Kansanedustaja vaatii selvitystä cashewpähkinän kuorien polttamisesta
Uutiset | 7.5.2026 11:48
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Trump sähisee Iranille: ”Räjäytimme heidät pois”
Uutiset | 8.5.2026 8:33
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uusimmat

Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – ”En halua Suomeen espanjalaista sosialismia”
Uutiset | 9.5.2026 17:31
Pääministeri Orpo: Valtioneuvoston istunto hantaviruksesta tarvittaessa jo maanantaina
Uutiset | 9.5.2026 14:27
Kokoomus karsisi hyvinvointialueita ja luopuisi terveyskeskusajattelusta
Uutiset | 9.5.2026 14:22
Kettunen vetoaa voimalaitoksiin: Pitäkää luukut kiinni
Uutiset | 9.5.2026 11:35
Kurvinen: Hallitus on murentanut suomalaisten luottamuksen tulevaisuuteen
Uutiset | 9.5.2026 11:30
Keskustan Ovaska: Euroopan on vahvistettava omavaraisuutta, puolustusta ja huoltovarmuutta tukevia liikenneyhteyksiä
Uutiset | 9.5.2026 11:28
Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan
Uutiset | 9.5.2026 11:24
Tutkimus: Ylipainoiset kokevat liikunnan vähemmän miellyttäväksi
Uutiset | 9.5.2026 10:15
Euroviisuviikko alkaa räjähdysherkissä tunnelmissa – ”Välillä jopa kaipaan sitä 1990-luvun halveksuvaa ilmapiiriä”
Uutiset | 9.5.2026 9:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – ”En halua Suomeen espanjalaista sosialismia”
Uutiset | 9.5.2026 17:31
Pääministeri Orpo: Valtioneuvoston istunto hantaviruksesta tarvittaessa jo maanantaina
Uutiset | 9.5.2026 14:27
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste