Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talvi

Hiihtolomille suunnataan kireässä pakkasessa – suomalaisten asenne kylmään vaikuttaa muuttuneen

6.2.2026 9:01
Lue lisää 
Eduskuntavaalit
Vahvimmat asetelmat keskustan listalla on kansanedustaja Hilkka Kempillä sekä ex-ministeri ja -edustaja Juha Rehulalla. Martti Taljalta ja Timo Kaunistolta jää ääniä muiden otettavaksi. (Kuva: Jari Laukkanen, Petri Görman)

Keskusta haastaa muut puolueet Hämeessä metsäradalla – Puolueen piirit hakevat edustajia molemmille maakunnille, mutta kärjessä ovat Päijät-Hämeen nimet

Martti Taljan ja Timo Kauniston äänet ovat uusjaossa
Lauri Heikkilä 19.2.2023 8:00, muokattu 21.2.2023 14:01
a– a+
Eduskuntavaalit

Hämeen vaalipiirissä keskustan eväät ruokkivat uskoa nousuun.

Vuoden 2019 vaalien tulos oli puolueelle Hämeessä pahasti tappiollinen. Keskustan paikkamäärä tippui kolmesta yhteen. Juha Rehula ja Martti Talja eivät onnistuneet uusimaan paikkojaan. Sirkka-Liisa Anttila jätti eduskunnan vuosikymmenten mittaisen uran jälkeen.

Lupaavaa tuolloin oli uuden, nuoremman polven edustajan Hilkka Kempin nousu eduskuntaan, ja hänellä on vahva asetelma siellä pysymiseen.

Kemppi on profiloitunut alueellisesti tärkeissä asioissa pitämällä esillä muun muassa Hämeenlinnan Lammilla sijaitsevan Evon retkeilyalueen ja mahdollisen tiedekansallispuiston kehittämistä. Sivistyspolitiikka on niin ikään vahva osa hänen profiiliaan.

Uudella tarmolla kisaan on lähtenyt myös ex-ministeri, politiikan ja soten konkari Juha Rehula. Kenties Rehulankin laariin sataa se, että hänenkin tekemänsä pohjatyö on kuluneella kaudella jalostunut valmiiksi soteuudistukseksi. Edelliskerralla vuosien 2015–17 perhe- ja peruspalveluministeriä saattoi rasittaa soten kaatuminen, mistä moni rankaisi keskustaa vuoden 2019 vaaleissa.

Pois listoilta ovat jääneet sellaiset hyvin ääniä saaneet nimet kuin Martti Talja ja Timo Kaunisto. Taljan aluevaalimenestys koko Päijät-Hämeen ääniharavana olisi kertonut myös kelpo eduskuntavaaliasetelmista.

Viimeksi hyvin pärjänneistä nimistä mukana on kansanedustajina toimineiden lisäksi Etelä-Hämeen piirin puheenjohtaja Johanna Häggman. Hän menestyi myös aluevaaleissa saaden yli tuplasti enemmän ääniä kuin toisena läpi mennyt keskustalainen.

Timo Kaunistolta jääviä ääniä Kanta-Hämeessä saattaa saada 23-vuotias Touko Uotila. Uotila on saanut näkyvyyttä myös paikallisissa medioissa ”keskustan viherpiipertäjänä”, joka kuulostaa suoraan ympäristötietoisen Kauniston manttelin perimiseltä.

Martti Taljan sivussa oloa paikkaavat istuva kansanedustaja Kemppi ja uudelleen Arkadianmäelle pyrkivä Rehula. Päijät-Hämeessä ei siis ole kokemuksesta pulaa.

Nuoria eli alle 30-vuotiaita keskustaehdokkaita vaalipiirissä on verrattain hyvin, kolme. Uotila pyrkii eduskuntaan Kanta-Hämeestä, Päijät-Hämeessä listalta löytyvät Laura Hahl ja Santeri Ala-Röyskö.

Keskusta on osoittautunut hyväksi vaihtoehdoksi myös puoluekantansa tarkistajille. Hausjärvellä Petri Määttä jätti perussuomalaiset ja on nyt keskustan eduskuntavaaliehdokkaana. Hyvää nousujohdetta näyttää olevan myös Hämeenlinnassa meijeristejä kouluttavalla Jyri Kaunistolla.

Päijät-Hämeen keskustan kansanedustajaehdokkaat Hilkka Kemppi, Atte Savelainen, Santeri Ala-Röyskö, Juha Rehula ja Kaarina Suhonen kuvattuna lokakuussa 2022. (Kuva: Petri Görman)

Jos eduskuntavaalit järjestettäisiin nyt, ja viimeisimpien gallupien luvut toteutuisivat, keskustan tilanne Hämeen vaalipiirissä ei muuttuisi. Yhden kansanedustajan pitäminen on helppo lähtökohta, ja siitä voi suunnata vain kohti parempaa.

Vaalipiirin alueella toimii kaksi keskustan piiriä. Päijät-Hämeen ja Etelä-Hämeen piiri ovat asettaneet yhteiseksi tavoitteekseen kolme kansanedustajaa Hämeen vaalipiiristä. Molempien alueelta läpi menisi yksi kansanedustaja ja kolmas tulisi jommalta kummalta.

Kuntavaalit 2021 olivat keskustalle laskusuuntaiset melkein kaikissa Hämeen kunnissa vuoden 2017 vaaleihin verrattuna, mutta aluevaaleissa sekä Kanta- että Päijät-Hämeessä keskusta pääsi noin 15 prosentin tulokseen, joka kertoo mahdollisuudesta kahden kansanedustajan saamiseen tänä keväänä.

Jos taas verrataan kuntavaaleja 2021 ja eduskuntavaaleja 2019, kuntavaaleissa tuli jo nostetta.

Keskustaa palvelee sen asettuminen liikennepolitiikassa muiden puolueiden vastavoimaksi. Keskusta satsaisi niin sanotun metsäradan sijasta jo olemassa olevien raide- ja tieväylien kunnostamiseen. Asia on puolueen valtakunnallisessa vaaliohjelmassa, ja erityisen merkittävä juuri Hämeessä, jonka alueelle työt osuisivat.

Sekä keskustan Päijät-Hämeen piirin toiminnanjohtaja Jukka Sällinen että Etelä-Hämeen toiminnanjohtaja Timo Oravainen korostaa rata-asiaa.

– Mieluummin kuin tehdä uusia pikaratoja, pitäisi vahvistaa nykyisten raide- ja tielinjojen kunnossapitoa, Sällinen korostaa.

– Se on selkeä asia, mitä keskusta ei halua. Ei uusia raidelinjauksia tai niiden suunnittelua.

Sällinen nostaa esille Helsinki–Tampere -radan lisäksi mahdollisen uuden Helsinki–Kouvola -linjauksen, jonka sijasta keskusta niin ikään keskittyisi kehittämään jo olemassa olevia väyliä.

Helsinki–Tampere -yhteyttä nopeutettaisiin metsä- tai Suomi-radalla Kanta-Hämeen maakunnassa, jossa keskustan Etelä-Hämeen piiri toimii. Toiminnanjohtaja Oravainen korostaa maakuntaa liikennemaakuntana, ja tyrmää metsäradan niin ikään.

– Kun pääradassa on tekemistä, ei kannata lähteä höntyilemään muille suunnille. Pääradassa on paljonkin parantamisen varaa, eikä sillä ole kapasiteetiltaan ongelmaa, kun se saadaan perusteiltaan korjattua.

– Meillä on myös 2- ja 3-tiet, jotka halkovat maakuntaa. Samoin 10- ja 54-teiden kunto vaikuttaa maakunnan elinvoimaan.

Ympäristövaikutusten lisäksi Oravainen nostaa esille pysäkit.

– Jos juna ei pysähdy, ei sen ympärillä ole hirveästi elämää. En usko, että pendelöintiin vaikuttaa se, että juna menee paikkakunnan ohi kovaa kyytiä, toiminnanjohtaja sanailee.

Väliasemat ovatkin keskustalle tärkeämpi kehittämisen kohde kuin pikainen kulkeminen suurten kaupunkien välillä.

Pelkästään liikenneasioilla ei Hämeen vaalipiirin ääniä toki jaeta.

– Yleispolitiikka vaikuttaa paljon, Sällinen tiivistää.

– Vielä on arvoitus, mikä tulee olemaan pääteema, pohtii Oravainen.

Hän nostaa esille myös aluepolitiikan.

– Naapuripuolueiden edustajat eivät ainakaan keskustan näkökulmasta ole tehneet työtä alueen puolesta parhaalla mahdollisella tavalla.

Etelä-Hämeen keskustapiirissä ja Kanta-Hämeen maakunnassa jännitetään, millainen on piirijohtaja Johanna Häggmanin noste. Taustalla on keskustan ääniharavan rooli aluevaaleissa sekä kelpo eduskuntavaalitulos vuodelta 2019. (Kuva: Petri Görman)

Kilpailevat puolueet lähtevät Hämeessä vaalitaistoon tutuista asetelmista. Eduskunnasta on luopumassa vain kokoomuksen Kalle Jokinen.

– Kokoomuksen sisällä hänen äänistään saattaa tulla pientä kilpailua, Sällinen arvioi.

Suuri kuva keskustan kilpailijoilla on kuitenkin samanlainen kuin vuoden 2019 eduskuntavaaleissa. Yli 7000 äänen tulokset tehneet Ville Skinnari (sd.), Lulu Ranne (ps.), Sanni Grahn-Laasonen (kok.), Tarja Filatov (sd.) ja Rami Lehto (ps.) ovat kaikki hakemassa valtakirjalleen jatkoa puolueidensa vetureina.

Vahva asema on ainoana 8000 äänen rajapyykin ylittäneellä Skinnarilla, joka on vahvistanut uskottavuuttaan toimimalla kuluvalla kaudella ministerinä. Kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministerin salkku ei kuitenkaan ole ollut kaikkein näkyvin.

Keskustan kysymys muista puolueista riippumatta on omien äänestäjien saaminen katsomosta takaisin. Samoin liikkuvia ääniä pitää kerätä sopiva määrä.

Toiminnanjohtajat uskovat, että ehdokasjoukkueet pystyvät tähän.

Kumpikin piiri on asettanut seitsemän ehdokasta. Molemmissa maakunnissa löytyy kattavasti eri ammattiryhmiä ja ikäluokkia.

– Vaalityötä tehdään kuten aiemminkin. Hyvä merkki on, että ehdokkaat ovat hyvin innokkaita tekemään vaalityötä ja kiertämään. Tilaisuuksia on luvassa paljon eri kunnissa. Perusasioita kun ajatellaan, niin kaikki on kunnossa, Päijät-Hämeen Sällinen sanoo.

– Minkäänlaista luovuttamista ei ole mielessäkään. Keskusta toimii järjestönä kuten aiemminkin. Tässä mennään täysillä eteenpäin!

Sama on myös Etelä-Hämeen Oravaisen viesti.

– Henki on hyvä ja tavoitteista halutaan tehdä totta.

Keskustan eduskuntavaaliehdokkaat Hämeen vaalipiirissä:

Santeri Ala-Röyskö, hallintotieteiden ylioppilas, Hollola

Laura Hahl, lähihoitaja, hallinnon assistentti, Lahti

Helena Halinen, maa- ja metsätalousyrittäjä, kuntoutusyrittäjä, Janakkala

Johanna Häggman, sairaanhoitaja, Forssa

Jyri Kaunisto, lehtori, pedagoginen koordinaattori, Tammela

Hilkka Kemppi, kansanedustaja, opettaja, Asikkala

Mika Mäentalo, vanhempi rikoskonstaapeli, luottamusmies, Heinola

Petri Määttä, metsätalousinsinööri (AMK), yrittäjä, Hausjärvi

Asko Niemelä, maanviljelijä, agrologi, Loppi

Juha Rehula, sosionomi, Hollola

Kristiina Ruuskanen, YTM, sosiaalihuollon erityisasiantuntija, Hämeenlinna

Atte Savelainen, toimitusjohtaja, yrittäjä, Iitti

Kaarina Suhonen, osastonhoitaja, Lahti

Touko Uotila, kemian ylioppilas, Helsinki

Suomenmaan juttusarjassa käydään läpi kaikki eduskuntavaalien vaalipiirit keskustan näkökulmasta. Vaalipäivä on 2. huhtikuuta.

Juttua korjattu 21.2. klo. 9.34. Jyri Kaunisto kouluttaa meijeristejä, ei Mustialan agrologeja.

Lue myös

Omaishoitotilanteet ovat muuttuneet vaativammiksi

Taukojen saaminen omaishoitotyöstä olisi todella tärkeää omaishoitajan jaksamisen ja hyvinvoinnin näkökulmasta. Jos taukoja...
7.2.2026 11:31

Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista

Keskustaa tarvitaan taas yhteiskuntarauhan säilyttämiseen, sanoo Kuopion Keskustan tuore puheenjohtaja Miriam Putula-Vasari, 31. Se...
7.2.2026 10:40

"Enemmän harmia kuin iloa" – Halla-aho kommentoi eduskunta-avustajien työsuhteita ja eduskunnan pikkujouluja Ylellä

Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho (ps.) sanoo, että eduskunta-avustajien palauttaminen eduskunnan kanslian alaisuuteen olisi...
7.2.2026 10:29

Aihetunnisteet

Eduskunta eduskuntavaalit Keskusta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Naisia syrjiväksi syytetty työsopimuslain remontti kuohuttaa oppositiota – keskustaedustajat pitävät esitystä käsittämättömänä
Uutiset | 6.2.2026 14:04
Venäläiskenraalia ammuttu Moskovassa
Uutiset | 6.2.2026 10:28
”Pahin paikka ja kriisi tähän mennessä” – suomalaisprofessori ei usko Keir Starmerin selviävän Epstein-skandaalista
Uutiset | 6.2.2026 15:47
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Uusimmat

Omaishoitotilanteet ovat muuttuneet vaativammiksi
Uutiset | 7.2.2026 11:31
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
”Enemmän harmia kuin iloa” – Halla-aho kommentoi eduskunta-avustajien työsuhteita ja eduskunnan pikkujouluja Ylellä
Uutiset | 7.2.2026 10:29
Venäjä iski voimalla energiaverkkoon Länsi-Ukrainassa, Ukraina pyytää hätäapua Puolalta
Uutiset | 7.2.2026 10:16
Ranskan ydinase suojelee lähinnä Ranskaa, mutta pelote pitää Venäjän varpaillaan myös muun Euroopan suhteen, arvioi tutkija
Uutiset | 7.2.2026 10:01
USU: Lindtman jatkaa selvänä pääministerisuosikkina – Kaikkosen suosio nousi
Uutiset | 7.2.2026 5:00
Kun Katajanokalta pääsi Kanadaan – linjalaiva Aleksandr Pushkin tarjosi Atlantin ylityksen neuvostoluksuksella
Uutiset | 6.2.2026 21:04
Oikaisu STT:n juttuun SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajan Tytti Tuppuraisen johtamistavasta
Uutiset | 6.2.2026 20:36
Viikonlopuksi luvassa kylmää ja poutaista ulkoilukeliä – ”Pakkasethan tässä jatkuvat”
Uutiset | 6.2.2026 18:32
”Pahin paikka ja kriisi tähän mennessä” – suomalaisprofessori ei usko Keir Starmerin selviävän Epstein-skandaalista
Uutiset | 6.2.2026 15:47
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Omaishoitotilanteet ovat muuttuneet vaativammiksi
Uutiset | 7.2.2026 11:31
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
”Enemmän harmia kuin iloa” – Halla-aho kommentoi eduskunta-avustajien työsuhteita ja eduskunnan pikkujouluja Ylellä
Uutiset | 7.2.2026 10:29
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Synnytyksestä synninpäästöön
Mielipide | 6.2.2026 13:47
Lukijalta: Tiedon ja taidon vapaa valtatie
Mielipide | 5.2.2026 12:30
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste