Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ruotsi

Tukholma sai Trumpin hallinnolta vaatimuskirjeen

9.5.2025 21:35
Lue lisää 
Eduskuntavaalit
Vahvimmat asetelmat keskustan listalla on kansanedustaja Hilkka Kempillä sekä ex-ministeri ja -edustaja Juha Rehulalla. Martti Taljalta ja Timo Kaunistolta jää ääniä muiden otettavaksi. (Kuva: Jari Laukkanen, Petri Görman)

Keskusta haastaa muut puolueet Hämeessä metsäradalla – Puolueen piirit hakevat edustajia molemmille maakunnille, mutta kärjessä ovat Päijät-Hämeen nimet

Martti Taljan ja Timo Kauniston äänet ovat uusjaossa
Lauri Heikkilä 19.2.2023 8:00, muokattu 21.2.2023 14:01
a– a+
Eduskuntavaalit

Hämeen vaalipiirissä keskustan eväät ruokkivat uskoa nousuun.

Vuoden 2019 vaalien tulos oli puolueelle Hämeessä pahasti tappiollinen. Keskustan paikkamäärä tippui kolmesta yhteen. Juha Rehula ja Martti Talja eivät onnistuneet uusimaan paikkojaan. Sirkka-Liisa Anttila jätti eduskunnan vuosikymmenten mittaisen uran jälkeen.

Lupaavaa tuolloin oli uuden, nuoremman polven edustajan Hilkka Kempin nousu eduskuntaan, ja hänellä on vahva asetelma siellä pysymiseen.

Kemppi on profiloitunut alueellisesti tärkeissä asioissa pitämällä esillä muun muassa Hämeenlinnan Lammilla sijaitsevan Evon retkeilyalueen ja mahdollisen tiedekansallispuiston kehittämistä. Sivistyspolitiikka on niin ikään vahva osa hänen profiiliaan.

Uudella tarmolla kisaan on lähtenyt myös ex-ministeri, politiikan ja soten konkari Juha Rehula. Kenties Rehulankin laariin sataa se, että hänenkin tekemänsä pohjatyö on kuluneella kaudella jalostunut valmiiksi soteuudistukseksi. Edelliskerralla vuosien 2015–17 perhe- ja peruspalveluministeriä saattoi rasittaa soten kaatuminen, mistä moni rankaisi keskustaa vuoden 2019 vaaleissa.

Pois listoilta ovat jääneet sellaiset hyvin ääniä saaneet nimet kuin Martti Talja ja Timo Kaunisto. Taljan aluevaalimenestys koko Päijät-Hämeen ääniharavana olisi kertonut myös kelpo eduskuntavaaliasetelmista.

Viimeksi hyvin pärjänneistä nimistä mukana on kansanedustajina toimineiden lisäksi Etelä-Hämeen piirin puheenjohtaja Johanna Häggman. Hän menestyi myös aluevaaleissa saaden yli tuplasti enemmän ääniä kuin toisena läpi mennyt keskustalainen.

Timo Kaunistolta jääviä ääniä Kanta-Hämeessä saattaa saada 23-vuotias Touko Uotila. Uotila on saanut näkyvyyttä myös paikallisissa medioissa ”keskustan viherpiipertäjänä”, joka kuulostaa suoraan ympäristötietoisen Kauniston manttelin perimiseltä.

Martti Taljan sivussa oloa paikkaavat istuva kansanedustaja Kemppi ja uudelleen Arkadianmäelle pyrkivä Rehula. Päijät-Hämeessä ei siis ole kokemuksesta pulaa.

Nuoria eli alle 30-vuotiaita keskustaehdokkaita vaalipiirissä on verrattain hyvin, kolme. Uotila pyrkii eduskuntaan Kanta-Hämeestä, Päijät-Hämeessä listalta löytyvät Laura Hahl ja Santeri Ala-Röyskö.

Keskusta on osoittautunut hyväksi vaihtoehdoksi myös puoluekantansa tarkistajille. Hausjärvellä Petri Määttä jätti perussuomalaiset ja on nyt keskustan eduskuntavaaliehdokkaana. Hyvää nousujohdetta näyttää olevan myös Hämeenlinnassa meijeristejä kouluttavalla Jyri Kaunistolla.

Päijät-Hämeen keskustan kansanedustajaehdokkaat Hilkka Kemppi, Atte Savelainen, Santeri Ala-Röyskö, Juha Rehula ja Kaarina Suhonen kuvattuna lokakuussa 2022. (Kuva: Petri Görman)

Jos eduskuntavaalit järjestettäisiin nyt, ja viimeisimpien gallupien luvut toteutuisivat, keskustan tilanne Hämeen vaalipiirissä ei muuttuisi. Yhden kansanedustajan pitäminen on helppo lähtökohta, ja siitä voi suunnata vain kohti parempaa.

Vaalipiirin alueella toimii kaksi keskustan piiriä. Päijät-Hämeen ja Etelä-Hämeen piiri ovat asettaneet yhteiseksi tavoitteekseen kolme kansanedustajaa Hämeen vaalipiiristä. Molempien alueelta läpi menisi yksi kansanedustaja ja kolmas tulisi jommalta kummalta.

Kuntavaalit 2021 olivat keskustalle laskusuuntaiset melkein kaikissa Hämeen kunnissa vuoden 2017 vaaleihin verrattuna, mutta aluevaaleissa sekä Kanta- että Päijät-Hämeessä keskusta pääsi noin 15 prosentin tulokseen, joka kertoo mahdollisuudesta kahden kansanedustajan saamiseen tänä keväänä.

Jos taas verrataan kuntavaaleja 2021 ja eduskuntavaaleja 2019, kuntavaaleissa tuli jo nostetta.

Keskustaa palvelee sen asettuminen liikennepolitiikassa muiden puolueiden vastavoimaksi. Keskusta satsaisi niin sanotun metsäradan sijasta jo olemassa olevien raide- ja tieväylien kunnostamiseen. Asia on puolueen valtakunnallisessa vaaliohjelmassa, ja erityisen merkittävä juuri Hämeessä, jonka alueelle työt osuisivat.

Sekä keskustan Päijät-Hämeen piirin toiminnanjohtaja Jukka Sällinen että Etelä-Hämeen toiminnanjohtaja Timo Oravainen korostaa rata-asiaa.

– Mieluummin kuin tehdä uusia pikaratoja, pitäisi vahvistaa nykyisten raide- ja tielinjojen kunnossapitoa, Sällinen korostaa.

– Se on selkeä asia, mitä keskusta ei halua. Ei uusia raidelinjauksia tai niiden suunnittelua.

Sällinen nostaa esille Helsinki–Tampere -radan lisäksi mahdollisen uuden Helsinki–Kouvola -linjauksen, jonka sijasta keskusta niin ikään keskittyisi kehittämään jo olemassa olevia väyliä.

Helsinki–Tampere -yhteyttä nopeutettaisiin metsä- tai Suomi-radalla Kanta-Hämeen maakunnassa, jossa keskustan Etelä-Hämeen piiri toimii. Toiminnanjohtaja Oravainen korostaa maakuntaa liikennemaakuntana, ja tyrmää metsäradan niin ikään.

– Kun pääradassa on tekemistä, ei kannata lähteä höntyilemään muille suunnille. Pääradassa on paljonkin parantamisen varaa, eikä sillä ole kapasiteetiltaan ongelmaa, kun se saadaan perusteiltaan korjattua.

– Meillä on myös 2- ja 3-tiet, jotka halkovat maakuntaa. Samoin 10- ja 54-teiden kunto vaikuttaa maakunnan elinvoimaan.

Ympäristövaikutusten lisäksi Oravainen nostaa esille pysäkit.

– Jos juna ei pysähdy, ei sen ympärillä ole hirveästi elämää. En usko, että pendelöintiin vaikuttaa se, että juna menee paikkakunnan ohi kovaa kyytiä, toiminnanjohtaja sanailee.

Väliasemat ovatkin keskustalle tärkeämpi kehittämisen kohde kuin pikainen kulkeminen suurten kaupunkien välillä.

Pelkästään liikenneasioilla ei Hämeen vaalipiirin ääniä toki jaeta.

– Yleispolitiikka vaikuttaa paljon, Sällinen tiivistää.

– Vielä on arvoitus, mikä tulee olemaan pääteema, pohtii Oravainen.

Hän nostaa esille myös aluepolitiikan.

– Naapuripuolueiden edustajat eivät ainakaan keskustan näkökulmasta ole tehneet työtä alueen puolesta parhaalla mahdollisella tavalla.

Etelä-Hämeen keskustapiirissä ja Kanta-Hämeen maakunnassa jännitetään, millainen on piirijohtaja Johanna Häggmanin noste. Taustalla on keskustan ääniharavan rooli aluevaaleissa sekä kelpo eduskuntavaalitulos vuodelta 2019. (Kuva: Petri Görman)

Kilpailevat puolueet lähtevät Hämeessä vaalitaistoon tutuista asetelmista. Eduskunnasta on luopumassa vain kokoomuksen Kalle Jokinen.

– Kokoomuksen sisällä hänen äänistään saattaa tulla pientä kilpailua, Sällinen arvioi.

Suuri kuva keskustan kilpailijoilla on kuitenkin samanlainen kuin vuoden 2019 eduskuntavaaleissa. Yli 7000 äänen tulokset tehneet Ville Skinnari (sd.), Lulu Ranne (ps.), Sanni Grahn-Laasonen (kok.), Tarja Filatov (sd.) ja Rami Lehto (ps.) ovat kaikki hakemassa valtakirjalleen jatkoa puolueidensa vetureina.

Vahva asema on ainoana 8000 äänen rajapyykin ylittäneellä Skinnarilla, joka on vahvistanut uskottavuuttaan toimimalla kuluvalla kaudella ministerinä. Kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministerin salkku ei kuitenkaan ole ollut kaikkein näkyvin.

Keskustan kysymys muista puolueista riippumatta on omien äänestäjien saaminen katsomosta takaisin. Samoin liikkuvia ääniä pitää kerätä sopiva määrä.

Toiminnanjohtajat uskovat, että ehdokasjoukkueet pystyvät tähän.

Kumpikin piiri on asettanut seitsemän ehdokasta. Molemmissa maakunnissa löytyy kattavasti eri ammattiryhmiä ja ikäluokkia.

– Vaalityötä tehdään kuten aiemminkin. Hyvä merkki on, että ehdokkaat ovat hyvin innokkaita tekemään vaalityötä ja kiertämään. Tilaisuuksia on luvassa paljon eri kunnissa. Perusasioita kun ajatellaan, niin kaikki on kunnossa, Päijät-Hämeen Sällinen sanoo.

– Minkäänlaista luovuttamista ei ole mielessäkään. Keskusta toimii järjestönä kuten aiemminkin. Tässä mennään täysillä eteenpäin!

Sama on myös Etelä-Hämeen Oravaisen viesti.

– Henki on hyvä ja tavoitteista halutaan tehdä totta.

Keskustan eduskuntavaaliehdokkaat Hämeen vaalipiirissä:

Santeri Ala-Röyskö, hallintotieteiden ylioppilas, Hollola

Laura Hahl, lähihoitaja, hallinnon assistentti, Lahti

Helena Halinen, maa- ja metsätalousyrittäjä, kuntoutusyrittäjä, Janakkala

Johanna Häggman, sairaanhoitaja, Forssa

Jyri Kaunisto, lehtori, pedagoginen koordinaattori, Tammela

Hilkka Kemppi, kansanedustaja, opettaja, Asikkala

Mika Mäentalo, vanhempi rikoskonstaapeli, luottamusmies, Heinola

Petri Määttä, metsätalousinsinööri (AMK), yrittäjä, Hausjärvi

Asko Niemelä, maanviljelijä, agrologi, Loppi

Juha Rehula, sosionomi, Hollola

Kristiina Ruuskanen, YTM, sosiaalihuollon erityisasiantuntija, Hämeenlinna

Atte Savelainen, toimitusjohtaja, yrittäjä, Iitti

Kaarina Suhonen, osastonhoitaja, Lahti

Touko Uotila, kemian ylioppilas, Helsinki

Suomenmaan juttusarjassa käydään läpi kaikki eduskuntavaalien vaalipiirit keskustan näkökulmasta. Vaalipäivä on 2. huhtikuuta.

Juttua korjattu 21.2. klo. 9.34. Jyri Kaunisto kouluttaa meijeristejä, ei Mustialan agrologeja.

Lue myös

Vakava varoitus: "Ennen sen kuuli kolkkeesta"

Luvaton liikkuminen sekä ilkivalta junaraiteilla yleistyvät keväisin
10.5.2025 22:00

Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 

Vaikka ensimmäiset helikopterit olivat lentäneet jo ennen toista maailmansotaa, laajempaan käyttöön uudentyyppinen lentolaite...
10.5.2025 21:00

Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi

Pohjois-Pohjanmaan Keskustanaiset kannattaa Päivi Mononen-Mikkilän jatkoa puolueen naisjärjestön johdossa.
10.5.2025 18:05

Aihetunnisteet

Eduskunta eduskuntavaalit Keskusta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
NewNew Polar Bear -aluksen kapteeni on vangittu – epäillään Suomen ja Viron välisen kaasuputken katkaisusta
Uutiset | 9.5.2025 12:53
Trump nimittää Fox Newsin juontajan Washingtonin ylimmäksi syyttäjäksi
Uutiset | 9.5.2025 21:40
Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Tukholma sai Trumpin hallinnolta vaatimuskirjeen
Uutiset | 9.5.2025 21:35
Hallitus kaavailee kiristystä työttömien karenssiin
Uutiset | 9.5.2025 12:22
Trump: Vance voi olla oikeassa, Venäjä pyytää liikaa
Uutiset | 8.5.2025 21:52
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
Tärpätti-Saabin läpimurto jäi tekemättä – vaihtoehtopolttoaineiden kulta-aika jäi lyhyeksi
Uutiset | 3.5.2025 21:00
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39
Ukraina hyökkäsi lennokeilla venäläisille lentokentille – myös Moskovaan
Uutiset | 6.5.2025 8:27
Eduskunta kiitteli vesihuollon varmistamista kansallisiin käsiin – oppositio näpäytti Essayahia
Uutiset | 6.5.2025 19:06
Voiko orava oikeasti luikahtaa terassilla oleviin vauvanvaunuihin? – Näin kommentoi tutkija
Uutiset | 4.5.2025 20:00
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Ministeri Ikonen sai kuulla kunniansa Helsingin sote-rahojen ryöstöstä – kokoomusedustajat nousivat kapinaan
Uutiset | 6.5.2025 17:46
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Kotimainen traktoridiesel teki bensarosvosta talousihmeen – “Jeep-Valmet” oli yllättävän toimiva viritys 
Uutiset | 12.4.2025 21:00
Kiinalaissotilaat ovat jo pitkään julkaisseet somepäivityksiä Ukrainasta – Kiina hermostui Zelenskyin vihjailuista
Uutiset | 11.4.2025 9:30
Raatteen tieltä Röyttään – Äkkipikainen suomalaiskenraali johti Lapin sotaa omavaltaisesti, mutta menestyksekkäästi
Uutiset | 12.4.2025 16:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Söpö jyrsijä voi nakertaa kotiisi hengenvaarallisia vaurioita – Silti sille ei saa tehdä mitään moneen kuukauteen
Uutiset | 13.4.2025 17:30

Uusimmat

Vakava varoitus: ”Ennen sen kuuli kolkkeesta”
Uutiset | 10.5.2025 22:00
Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 
Uutiset | 10.5.2025 21:00
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 10.5.2025 18:05
Uusi paavi kertoi, miksi valitsi nimen Leo
Uutiset | 10.5.2025 17:58
Yhdysvaltojen sitoutuminen Ukrainan 30 päivän aselepoehdotuksen etenemiseen on epäselvää, uskoo tutkija
Uutiset | 10.5.2025 17:36
MTV: Lohja myy tontin Tiktok-datakeskusta suunnittelevalle yhtiölle – ministeriö kehottaa harkitsemaan uudelleen
Uutiset | 10.5.2025 17:12
Puoluekokouksessa muutoksia ainakin varapuheenjohtajistoon
Uutiset | 10.5.2025 16:24
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Intia ja Pakistan sopivat aselevosta, joka tulee voimaan välittömästi
Uutiset | 10.5.2025 15:33
”Porukat on sössineet ihan suoraan sanoen” – Perussuomalaiset luettelevat syitä kannatusalhoon
Uutiset | 10.5.2025 14:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Orpo joutui prässiin ammattiliittojen vastaisesta kampanjoinnista, Purralta pääsi kielletty sana 
Uutiset | 8.5.2025 18:27
Keskustan pitää ajaa inhimillisen Suomen asiaa, sanoo Hanna Kosonen – ”Empatia todellakin kuuluu politiikkaan”
Uutiset | 4.5.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vakava varoitus: ”Ennen sen kuuli kolkkeesta”
Uutiset | 10.5.2025 22:00
Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 
Uutiset | 10.5.2025 21:00
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 10.5.2025 18:05
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luottamushenkilöiden kytkökset läpivalaistava
Mielipide | 9.5.2025 10:40
Lukijalta: Osaaminen ei kohtaa, vaikka se on viereisessä huoneessa
Mielipide | 9.5.2025 10:37
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Hylätyt äänet
Mielipide | 8.5.2025 10:38
Lukijalta: Pohteen Digitaalinen sotekeskus on hyvä palvelu
Mielipide | 5.5.2025 12:38
Lukijalta: Vantaalla voitettiin joukkuepelillä
Mielipide | 5.5.2025 12:46
Lukijalta: Hävittäjäkaupat peruttava
Mielipide | 2.5.2025 10:40
Lukijalta: Petteri Orpo vie ja Riikka Purra komppaa!
Mielipide | 6.5.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste