Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Perussuomalaisten Mäkelä: Gazasta vaahdotaan enemmän kuin tarpeellista

20.5.2025 14:46
Lue lisää 
Blogi: Jari Rauhamäki
Jari Rauhamäki:

Kun ei naurata niin ei naurata

23.9.2024 9:43, muokattu 24.9.2024 9:25
a– a+
Blogi

Politiikan väitetään olevan vaikea laji. Samaa sanotaan huumorista. Jos molemmat väitteet pitävät paikkaansa, huumori politiikassa vasta vaikea laji onkin.

Huumori on myös tyyli- ja arvostelulaji. Yksi tykkää yhdestä, toinen toisesta. Huumorintaju – huumorin ymmärtäminen ja arvostaminen – voi muuttua ajan ja iän myötä.

Näin on ainakin minulle käynyt. Se, mikä nauratti teini-iän tupakkaringissä tai ammoisina aikoina lätkäjoukkueen pukuhuoneessa, ei enää hymyilytä, pikemminkin päinvastoin. Häpeän puna nousee poskille.

Politiikassa huono huumori on korostuneen huonoa. Yksi esimerkki viime viikoilta. Kansanedustaja teki somepäivityksen kameleista, lentävistä matoista, vuohipaimenista ja Mogadishun murteesta. Päivitys liittyi viikonloppuna vaimon kanssa tehtyyn kauppareissuun.

Minuun kyseisen sananiekan huumori ei uponnut. Luokittelin sen oitis kategoriaan paskahuumori, mauttomaksi ja tarkoitushakuiseksi yksittäisen kansanryhmän leimaamiseksi. Sitä kutsutaan myös rasismiksi.

Olen kohtuullisen varma, että kyseisen kansanvalitun kotikonnuilla ja hänen viiteryhmässään päivitys osui ja upposi. Hymyä, kenties jopa naurua piisasi. Mikäs siinä, huonoista jutuista huvittuminen ei ole lailla kielletty.

Todennäköisesti päivityksessä kyse ei kuitenkaan ollut huumorista, yrityksestä olla hauska. Päivitys oli tarkkaan harkittu poliittinen teko, provokaatio perussuomalaisten viime aikoina tekemien provokaatioiden sarjassa. Ilmiselvästi puolueessa testataan, kuinka pitkälle hallituskumppanien, ennen muuta pääministeripuolue kokoomuksen vieteri venyy.

Purran johtamalla puolueella on siihen tarvetta. Vaaleja on tulossa, gallupkäyrät osoittavat ikävästi alaspäin. Politiikassa heikkona hetkenä vanhassa on vara parempi: kannattaa tarttua siihen, mikä on toiminut ennenkin.

Siispä puolueen etu ensin. Valtionhoitajuus ja vähäinenkin asiapolitikointi sivuun ja paluu juurille politiikanteon synkimpiin vesiin. Siinä leikissä jopa Suomen kansainvälinen kuva ja maine saavat kärsiä kolhuja.

Tekeekö keskusta Antti Kaikkosen johdolla paluuta brittiläistä, sarkastista ja itseironista huumoria viljeleväksi kansanliikkeeksi, jossa on tilaa myös reheville, kansan syvistä riveistä sikiäville sutkautuksille?

Entä sitten keskusta, mikä on puolueen henkinen vireystila kesäkuisen puheenjohtajavaihdoksen jälkeen? Tekeekö keskusta Antti Kaikkosen johdolla paluuta brittiläistä, sarkastista ja itseironista huumoria viljeleväksi kansanliikkeeksi, jossa on tilaa myös reheville, kansan syvistä riveistä sikiäville sutkautuksille?

Kaikkosen alku on ollut lupauksia herättävä. Avaukset palkansaajien suuntaan ovat mielenkiintoisia. Nähtäväksi jää, muuttuvatko puheet poliittisiksi teoiksi. Sanat ovat puntarissa jo tulevana syksynä eduskunnan äänestyksissä.

Keskustan uusi puheenjohtaja ei myöskään ollut kesän aikana suuna päänä kommentoimassa kaikkea mahdollista maan ja taivaan välillä. Tykkäsin, vaikka tiedän, että kaikki keskustassa eivät ole pitäneet valitusta taktiikasta.

Minä peukutan. Politiikassa – ja keskustassa – riittää älämölön ja puolivillaisten ja -populististen heittojen nakkelijoita ilman Kaikkostakin.

Hän on itse todennut maan kaipaavan politiikkaan rakentavaa, tavallisten ihmisten asioiden hoitamisesta lähtevää otetta. Minusta tuntuu, että sellaiselle alkaa olla kysyntää, hyvällä huumorilla höystettynä tai vaikka ilman sitä.

Jari Rauhamäki Jari Rauhamäki on Insinööriliiton viestintäpäällikkö. Aikaisemmin hän on työskennellyt muun muassa keskustan eduskuntaryhmän poliittisena sihteerinä sekä politiikan toimittajana Suomenmaassa ja Lallissa.

Lue myös

Blogi
Jari Rauhamäki:

Politiikan toipilas

Muutama viikko sitten pidettyjen alue- ja kuntavaalien ilta oli keskustan suhteen paljastava. Kun...
5.5.2025 12:53
Blogi
Jari Rauhamäki:

Liukkailla jäillä

Pohjois-Savon käräjäoikeudessa puidaan parhaillaan Suomen suurinta salametsästysrikosta, jossa on syytettynä kaikkiaan 31 miestä....
21.2.2025 10:18
Blogi
Jari Rauhamäki:

Älkää pyytäkö olemassaoloanne anteeksi

Poliittisen kasvattajaseurani keskustan hapuilua takaisin maan politiikan parrasvaloihin on ollut mielenkiintoista seurata kesäkuisen...
29.11.2024 8:01

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Hallitus on kasvun tiellä, kirjaimellisesti
Blogi | 20.5.2025 18:43
Elsi Katainen:
Turvallisuus vaati yhteisvelkaa
Blogi | 20.5.2025 9:35
Matti Vanhanen:
Kolmen vanhan hallitus?
Blogi | 16.5.2025 8:00
Mauri Pekkarinen:
Saksa tekee mitä lystää!
Blogi | 15.5.2025 12:13
Jaana Niemi:
Vaalit ohi – nyt katsotaan kokonaisuutta
Blogi | 14.5.2025 11:05
Näytä lisää

Uusimmat

Älä käytä näitä kipulääkkeitä, jos sinulla on sydän- ja verisuonitauteja
Uutiset | 20.5.2025 22:01
Tarkasta nämä asiat palkkakuitistasi, neuvoo OP Media
Uutiset | 20.5.2025 21:49
Tutkimus: Tällainen työ voi lisätä keskenmenon ja ennenaikaisen synnytyksen riskiä
Uutiset | 20.5.2025 21:45
Potilaan Lääkärilehti: Näissä tilanteissa ilmavaivoista on syytä huolestua
Uutiset | 20.5.2025 21:25
Pirkkalassa koulunkäyntiä pyritään jatkamaan keskiviikkona normaalisti
Uutiset | 20.5.2025 18:07
Kurvinen suositti velkaantuneelle hallitukselle presidentin puheille lähtöä – Orpo syytti vaikeita olosuhteita
Uutiset | 20.5.2025 18:06
Kolme alle 15-vuotiasta tyttöä sai vammoja Pirkkalan koulupuukotuksessa, kertoo poliisi – epäilty näyttää valinneen tyttöjä kohteekseen tarkoituksella
Uutiset | 20.5.2025 17:57
Alkoholinkulutus väheni jälleen viime vuonna – matkustajatuonti väheni yli 10 prosenttia
Uutiset | 20.5.2025 17:46
Valtio maksaa kuuden kentän maakuntalennot kokonaan vuoteen 2028 asti
Uutiset | 20.5.2025 16:46
”Käsittämättömän kylmää” – Vihreiden Virta järkyttyi Jani Mäkelän Gaza-puheista
Uutiset | 20.5.2025 16:27
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50
USA:sta jyrähdys: Kremlille lisää painetta
Uutiset | 19.5.2025 17:49
Pelko heräsi: Yhdysvalloille ”esteetön pääsy” Tanskan lentotukikohtiin
Uutiset | 19.5.2025 21:46
Nyt tuli Kremlin kommentti – ”Piru asuu yksityiskohdissa”
Uutiset | 20.5.2025 10:42
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Zelenskyi: Karu arvio Putinin aikeista
Uutiset | 20.5.2025 13:36
Löydös: Tämä suosikkilääke voi vaikuttaa alkoholin himoon
Uutiset | 19.5.2025 22:04
Varoitus: Seuraavat kaksi viikkoa ”ratkaisevat Puolan tulevaisuuden”
Uutiset | 19.5.2025 21:35
Naton ex-pomo jyrähtää: Tätä en halua nähdä
Uutiset | 19.5.2025 21:03
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Rasvamaksa vaivaa jo lapsia – lääkäriltä varoitus näistä ruuista ja juomista
Uutiset | 13.5.2025 21:56
Yhden kansantaudin kuolleisuus vain kasvaa – Lääkäri: Yhdeksän kymmenestä olisi estettävissä
Uutiset | 14.5.2025 22:15
Siivousalan yrittäjä kertoo, mikä on pahin virhe parvekelasien pesussa
Uutiset | 13.5.2025 22:27
Nato-pomolta kovaa tekstiä: Putin on pulassa
Uutiset | 16.5.2025 14:03
Zelenskyi: Valitettavasti venäläiset eivät ole vakavissaan neuvotteluissa – Zaharova repi pelihousunsa
Uutiset | 15.5.2025 17:57
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50
Nyt löytyi republikaanien ”punainen viiva” – tämä Trumpin toimi oli liikaa
Uutiset | 15.5.2025 21:47
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Älä käytä näitä kipulääkkeitä, jos sinulla on sydän- ja verisuonitauteja
Uutiset | 20.5.2025 22:01
Tarkasta nämä asiat palkkakuitistasi, neuvoo OP Media
Uutiset | 20.5.2025 21:49
Tutkimus: Tällainen työ voi lisätä keskenmenon ja ennenaikaisen synnytyksen riskiä
Uutiset | 20.5.2025 21:45
Potilaan Lääkärilehti: Näissä tilanteissa ilmavaivoista on syytä huolestua
Uutiset | 20.5.2025 21:25
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Rasvamaksa vaivaa jo lapsia – lääkäriltä varoitus näistä ruuista ja juomista
Uutiset | 13.5.2025 21:56

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuoret huomioitava paikkajaossa
Mielipide | 20.5.2025 12:37
Lukijalta: Putinin pelko Arkadianmäellä vain kasvaa
Mielipide | 20.5.2025 12:33
Lukijalta: Vantaan ratikan kannattavuus ja riskit syytä arvioida uudelleen muuttuneessa tilanteessa
Mielipide | 19.5.2025 16:05
Lukijalta: Englantilaiseen raideleveyteen
Mielipide | 19.5.2025 16:01
Lukijalta: Raideleveyden muuttaminen tarpeetonta rahantuhlausta
Mielipide | 16.5.2025 12:48
Lukijalta: Vantaan ratikan kannattavuus ja riskit syytä arvioida uudelleen muuttuneessa tilanteessa
Mielipide | 19.5.2025 16:05
Toukokuun 16. päivä on kansainvälinen poikien päivä
Mielipide | 16.5.2024 10:22
Lukijalta: TV on kansaa varten
Mielipide | 12.5.2025 15:16

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen