Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Helsinki Pride

Helsinki Pride sopi yhteistyöstä keskustanuorten ja -opiskelijoiden kanssa – ”kirittäneet emopuoluettaan ottamaan suoraselkäisemmin kantaa ihmisoikeuksien puolesta”

30.5.2023 10:15
Lue lisää 
Blogi: Janne Kaisanlahti
Janne Kaisanlahti:

Britannian paikallisvaalien tunnelmista

10.5.2022 11:46, muokattu 10.5.2022 11:46
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Blogi

Britanniassa äänestettiin muutama päivä sitten paikallisvaaleissa, jotka ovat meillä jääneet pitkälti sotauutisoinnin jalkoihin.

Uutisanalyyseissä on korostunut konservatiivien tappio, jota voi pitää kansan näpäytyksenä pääministeripuolueelle.

Työväenpuolue on koettanut julistautua vaalin voittajaksi korostamalla, kuinka se on saanut enemmistön eräissä konservatiivien pitkäaikaisesti hallitsemissa valtuustoissa.

Vaalitulosta tarkasteltaessa ei kannata kuitenkaan katsoa kokonaisäänimääriä, sillä vaalit järjestettiin vain osassa maata. Nimenomaan monilla konservatiivien ydinalueilla vaaleja ei järjestetty.

Itse tunnen kyllä sympatiaa brittikonservatiiveja, Britanniaa monen vaikean karikon läpi historian myrskyissä luotsannutta puoluetta kohtaan, vaikka sen jyrkintä talousoikeistolaisuutta vierastan.

Toivon joka tapauksessa brexitin, koronan ja nyt Ukrainan-sodan myötä vuodesta toiseen kovissa paineissa olleelle pääministerille voimia ja hänen työlleen menestystä.

Konservatiivien tappio on kyllä todellinen, mutta silti verrattain pieni, samoin kuin Työväenpuolueen voitto.

Kuitenkin keskustalaisesta näkökulmasta mielenkiintoisempi asia on se, että molemmat suuret puolueet hävisivät ja niiden väliin sen sijaan syntyi tilaa.

Sitoutumattomat ja vihreät lisäsivät jonkun verran suosiotaan, mutta vaalien selkeä voittaja oli Liberaalidemokraattinen puolue, jonka taival Britannian politiikassa on viime vuosina ollut melkoista rämpimistä.

Puolue, joka sai pitkään noin 20 % kannatusta ja oli maan kolmanneksi suurin puolue romahti marginaaliin. Sen sanomalle ei ollut tilausta eikä puolueen olemassaolo voi perustua vain perinteisiin.

Puolueen pitkäaikaisen, sinällään taitavan ja karismaattisen johtajan sortuminen alkoholismiin koko kansan silmien edessä teki sekin osansa.

Nyt Liberaalidemokraattinen puolue on kuitenkin ensimmäistä kertaa pitkiin aikoihin saavuttanut Britanniassa huomattavan vaalivoiton.

Britannian vaalijärjestelmä suosii voimakkaasti suurimpia puolueita, joten saavutusta voi pitää merkittävänä.

Jos tämä aate jotain ismiä on, niin se on humanismia. Eikä pohjoismaisen talonpoikaisyhteisön arvomaailmasta noussutta aatetta voi helposti mihinkään ulkomaiseen kaavaan niputtaakaan.

En pidä siitä, jos keskustalaisuus yritetään typistää liberalismiksi. Puolueen kannatuskehityksestä voisi hieman kärjistäen sanoa, että mitä liberaalimpi meno, sitä kovempi kato.

Jos tämä aate jotain ismiä on, niin se on humanismia. Eikä pohjoismaisen talonpoikaisyhteisön arvomaailmasta noussutta aatetta voi helposti mihinkään ulkomaiseen kaavaan niputtaakaan.

Tästä huolimatta tunnistan sen, että meillä voi olla yhteisiä piirteitä ja haasteita niiden puolueiden kanssa, jotka omissa maissaan joutuvat toimimaan sosialistisen tai ainakin vasemmistolaisen puolueen ja kovan oikeiston välissä.

Monessa maassa nämä puolueet ovat erilaisia liberaalipuolueita. Erottuminen ja vaihtoehtojen tarjoaminen on hankalaa kahden suuren blokin välissä.

Inhimillisyys ja ihmisläheisyys on silloin valttia.

Britannian Liberaalidemokraattisen puolueen pärjäämiseen kahden suuren puristuksessa on vaikuttanut niiden paikallisesti tekemä työ.

Siinä missä vasemmisto ja oikeisto on monen silmissä edustanut Lontoosta johdettua, suuriin linjoihin ja iskulauseisiin keskittyvää politiikkaa, ovat Liberaalidemokraatit usein koettaneet löytää tavallisen ihmisen elinpiiriä käsitteleviä vaaliteemoja ja toimintatapoja.

Jalkautuminen kansan pariin, vakava ja pitkäjänteinen toimiminen paikallisten kysymysten parissa on tuonut monelle liberaalidemokraattipoliitikolle oman vaalipiirin luottamuksen ja saanut äänestämään heitä myös parlamenttiin.

Vaikka kaikki äänestäjät eivät olisikaan niin innostuneita puolueesta, niin luottamus lähiyhteisön hyväksi toimineisiin paikallispoliitikkoihin on saanut äänestämään heitä myös valtakunnallisissa vaaleissa.

Samaan aikaan aluevaalien kanssa järjestettiin Isoon-Britanniaan kuuluvassa Pohjois-Irlannissa paikallishallinnon vaalit.

Tasavaltalaismielisen Sinn Féin -puolueen tulemista ykköspaikalle on uutisoitu kovasti, mutta oikeastaan puolueen paikkamäärä pysyi ennallaan.

Unionistipuolueiden keskinäinen kilpailu johti vain tällä kertaa siihen, ettei mikään niistä kyennyt nousemaan ykkössijalle.

Mielenkiintoisempi asia vaalituloksessa on se, että kahden perinteisen voimaryhmittymän välissä toimiva Allianssi-puolue nosti paikkamääräänsä kahdeksasta seitsemääntoista. (Yhteensä paikkoja on 90.)

EU-parlamentissa Allianssi-puolue kuului samaan ryhmään kuin Suomen Keskusta.

Myös keskustassa jalkautuminen ja ihmisten tavoittaminen, luottamuksen voittaminen paikallisissa kysymyksissä voi olla avaintekijä puolueen kannatuksen palauttamisessa.

Aluevaaleissa tulos ei ollut niin huono kuin jotkut odottivat, koska meihin kuitenkin luotettiin paikallisten asioiden hoitajana.

Ennen tulevia eduskuntavaaleja edessä on keskustan puoluekokous Lappeenrannassa. Ilmassa on ollut vähän sellaista tunnelmaa, että puoluekokous jäisi hengettömäksi.

Meillä keskustassa reippaat puoluekokousten henkilövaalit usein sähköistävät ilmapiiriä, aktivoivat kenttää ja innostavat meitä myös tuleviin koitoksiin. Jos johtopaikat eivät kiinnosta, niin kansanliikkeen tila on heikko.

Vaalikeskusteluissa voidaan keskustella myös puolueen linjasta ja toimintatavoista.

Toivon, että tulevina viikkoina Lappeenrannan puoluekokouksen henkilövaaleihin ilmoittautuu runsaasti uusia ehdokkaita ja puoluekokouksessa päästään käymään aitoja kilpailuja. sillä olisi epäilemättä piristävä vaikutus laajemminkin toimintaamme.

Janne Kaisanlahti Janne Kaisanlahti on lappilainen lakimies, kirkolliskokousedustaja ja keskusta-aktiivi.

Lue myös

Blogi
Janne Kaisanlahti:

Tuntoja eduskuntavaalien jälkeen

Eduskuntavaaleista on jo ehtinyt kulua jonkun aikaa. Moni ehdokas ja kampanjaväki on tarvinnut...
22.5.2023 15:48
Blogi
Janne Kaisanlahti:

Terveisiä vaalikentiltä!

Vaalikiertueet ovat vähitelleen alkaneet eri puolilla maata. Itsekin olen omalta vaatimattomalta osaltani ehtinyt...
20.2.2023 8:38
Blogi
Janne Kaisanlahti:

Suomalaisuudesta siinnyt – se kotimainen

Keskusta sijoittuu puolueena hankalasti mihinkään suureen kansainväliseen puolueperheeseen. Joskus näkee pyrkimyksiä niputtaa keskusta...
2.12.2022 8:00
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Hannes Manninen:
Keskustan olemassaolo on koko Suomen turva
Blogi | 29.5.2023 9:03
Hanna-Leena Mattila:
Vauhtia työvoimapulan selättämiseen
Blogi | 25.5.2023 19:24
Elsi Katainen:
Upporikasta ja rutiköyhää ennallistamisessa
Blogi | 25.5.2023 19:22
Antti Kurvinen:
EU:n pakkauksia ja pakkausjätettä koskeva asetusehdotus on ongelmallinen
Blogi | 25.5.2023 11:14
Hanna-Leena Mattila:
Kunnat tarvitsevat sote-asemansa
Blogi | 23.5.2023 10:13
Näytä lisää

Uusimmat

Itärajan parjattu pilottiaita sai piikkilankakruununsa – ”Kansalaisille ei ole mennyt perille, miksi tämä rakennetaan”
Uutiset | 30.5.2023 16:10
Iltalehden avustajan Ukraina-uutisoinnissa epäselvyyksiä, useita artikkeleita poistettu
Uutiset | 30.5.2023 15:37
Asuntojen hintojen alamäki jatkui huhtikuussa – kauppojen määrä supistui kolmanneksella
Uutiset | 30.5.2023 15:11
Yhdysvaltalaisyhtiö Plug Power suunnittelee kolmea vihreän vedyn tuotantolaitosta Suomeen
Uutiset | 30.5.2023 14:55
HS: Tuleva hallitus saattaa poistaa ammattiyhdistysten jäsenmaksujen verovähennysoikeuden
Uutiset | 30.5.2023 14:52
Lakot alkamassa yksityisissä päiväkodeissa ja lastensuojelulaitoksissa eteläisessä Suomessa
Uutiset | 30.5.2023 14:18
Sivistyksen ja yrittämisen käsittely pitkällä hallitusneuvotteluissa, sote ja työllisyys kesken – Orpo lupaili varovasti tulosten julkistamista
Uutiset | 30.5.2023 14:06
Turkissa alkoi tutkinta lähes kaikkien oppositiomielisten tv-kanavien vaaliuutisoinnista
Uutiset | 30.5.2023 14:04
Ukrainan väitetty lennokki-isku Moskovaan voisi liittyä sen vastahyökkäykseen, uskoo tutkija
Uutiset | 30.5.2023 14:03
Ex-puoluesihteeri: Tukholma-syndrooma alkaa vaikuttaa hallitusneuvotteluihin – ”Arvojen ristiriita jää kipunoimaan”
Uutiset | 30.5.2023 12:51
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
EU-johtaja: Putin ei aio neuvotella – ”tuplannut joukkonsa Ukrainassa”
Uutiset | 30.5.2023 10:02
Pähkinäsaaren rauhan raja jakaa suomalaisia edelleen taloudellisesti ja terveydellisesti – Historian oppituntien klassikko täyttää 700 vuotta
Uutiset | 27.5.2023 10:00
Tavallinen päänsärky vai ei? – PLL: Nämä oireet kertovat aivoinfarktista, sairaalaan päästävä nopeasti
Uutiset | 29.5.2023 22:00
Olli Rehn huolestui peruskoulusta: ”Kaikki ei ole hyvin”
Uutiset | 29.5.2023 12:00
Ukrainalaislehti: Krasnodariin Etelä-Venäjällä on hyökätty ilmasta
Uutiset | 26.5.2023 8:58
Wagner-joukkojen vetäytyminen Bahmutista on alkanut, kertoo Britannian puolustusministeriö
Uutiset | 27.5.2023 10:51
Hallitusratkaisu arveluttaa RKP:ssä – taustavaikuttaja varoittaa kristillisdemokraattien tiestä
Uutiset | 29.5.2023 13:02
TE: Suomen uusi Nato-päällikkö: Tämä on lyhyen aikavälin tärkein tavoitteemme
Uutiset | 29.5.2023 13:00
Yle: RKP-nuorten puheenjohtaja marssi pois hallitusneuvotteluista – nuorisojärjestö nuivana alusta asti
Uutiset | 29.5.2023 14:59
Kääriäinen Savon Sanomissa: Tämä tehtävä puolueissa on raskas ja vastuullinen – ”On oltava kiinni saatavissa oikeastaan aina”
Uutiset | 29.5.2023 9:31
USA:n ex-kenraalilta synkkä varoitus jättiläisten sodasta – ”Tältä näyttää epäonnistunut pelote”
Uutiset | 24.5.2023 22:15
Skandaali Venäjällä: Ohjusekspertti syytettynä vehkeilystä Kiinan kanssa
Uutiset | 24.5.2023 15:40
IS: Nyt puhuu Putin-huvilan urakoitsija: Uhkaava tilanne toimistolla
Uutiset | 25.5.2023 9:40
Esitys: Venäjälle kuusipäiväinen työviikko
Uutiset | 24.5.2023 15:00
Ukrainalaislehti: Krasnodariin Etelä-Venäjällä on hyökätty ilmasta
Uutiset | 26.5.2023 8:58
Kremlin vakoilupomo sähisee: ”Painukaa hiiteen”
Uutiset | 25.5.2023 22:15
Japani komensi hävittäjät ilmaan – Rannikoiden edustalle ilmestyi venäläiskoneita
Uutiset | 25.5.2023 14:26
Pähkinäsaaren rauhan raja jakaa suomalaisia edelleen taloudellisesti ja terveydellisesti – Historian oppituntien klassikko täyttää 700 vuotta
Uutiset | 27.5.2023 10:00
”Puolue hirttäytyy uskontoon” – KD-naisten puheenjohtaja erosi puolueesta kesken hallitusneuvotteluiden, kertoo IL
Uutiset | 23.5.2023 10:33
Medvedev käy hurjilla kierroksilla: Uhkaa ennalta ehkäisevällä ydiniskulla
Uutiset | 26.5.2023 13:50
USA:n ex-kenraalilta synkkä varoitus jättiläisten sodasta – ”Tältä näyttää epäonnistunut pelote”
Uutiset | 24.5.2023 22:15
Tätä tärkeätä kivennäisainetta kannattaa syödä – ehkäisee aivojen kutistumista
Uutiset | 17.5.2023 21:50
CNN: Venäjä rahtaa Ukrainaan museotavaraa – ”Neuvostoliittolaiset eivät koskaan heittäneet mitään pois”
Uutiset | 8.5.2023 11:47
Naton vahva epäily: Venäjä miinoittanut Itämeren kriittiset putket ja kaapelit
Uutiset | 4.5.2023 13:50
Skandaali Venäjällä: Ohjusekspertti syytettynä vehkeilystä Kiinan kanssa
Uutiset | 24.5.2023 15:40
Sotilaita eristetään poteroihin – Venäjä yrittää palauttaa kuria Ukrainassa taisteleviin joukkoihin, kertoo Britannian puolustusministeriö
Uutiset | 30.4.2023 11:39
Ydinkäyttöinen lentotukialus romuttamolle – Jenkkien projektista povataan kallista ja vaikeaa
Uutiset | 7.5.2023 22:00
Bulgarian asetehtaat tuottavat täydellä teholla sotatarvikkeita Ukrainalle, mutta Venäjän vuoksi se on julkinen salaisuus
Uutiset | 2.5.2023 19:35
Hätähuuto: Valko-Venäjän valtaus jo käynnissä
Uutiset | 16.5.2023 14:48
IS: Nyt puhuu Putin-huvilan urakoitsija: Uhkaava tilanne toimistolla
Uutiset | 25.5.2023 9:40

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Itärajan parjattu pilottiaita sai piikkilankakruununsa – ”Kansalaisille ei ole mennyt perille, miksi tämä rakennetaan”
Uutiset | 30.5.2023 16:10
Iltalehden avustajan Ukraina-uutisoinnissa epäselvyyksiä, useita artikkeleita poistettu
Uutiset | 30.5.2023 15:37
Asuntojen hintojen alamäki jatkui huhtikuussa – kauppojen määrä supistui kolmanneksella
Uutiset | 30.5.2023 15:11
Yhdysvaltalaisyhtiö Plug Power suunnittelee kolmea vihreän vedyn tuotantolaitosta Suomeen
Uutiset | 30.5.2023 14:55
USA:n ex-kenraalilta synkkä varoitus jättiläisten sodasta – ”Tältä näyttää epäonnistunut pelote”
Uutiset | 24.5.2023 22:15
Skandaali Venäjällä: Ohjusekspertti syytettynä vehkeilystä Kiinan kanssa
Uutiset | 24.5.2023 15:40
IS: Nyt puhuu Putin-huvilan urakoitsija: Uhkaava tilanne toimistolla
Uutiset | 25.5.2023 9:40
Esitys: Venäjälle kuusipäiväinen työviikko
Uutiset | 24.5.2023 15:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Älyvempaimet vievät ihmisen koko huomion
Mielipide | 30.5.2023 8:44
Yhdenvertainen hoitoonpääsy turvattava koko hyvinvointialueella
Mielipide | 29.5.2023 16:33
Puoluesihteeri – yhdistävä tekijä
Mielipide | 29.5.2023 15:21
Sote-säästöt eivät tarkoita heikennyksiä palkkoihin tai palveluihin
Mielipide | 29.5.2023 12:03
Keskusta ja raatorehellisyys
Mielipide | 25.5.2023 8:51
Näpit irti opistoista, Orpo
Mielipide | 24.5.2023 14:35
Keskusta mahtuu takaisin Helsinki Prideen, kun on siihen valmis
Mielipide | 24.5.2023 12:34
Keskustan uudistuminen on linjakysymys
Mielipide | 26.5.2023 9:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Puoluesihteeriksi pyrkivä Maukonen: Keskustassa on viime aikoina ollut liikaa kuppikuntia – ”Tähän meillä ei ole varaa”
Uutiset | 29.5.2023 15:53
Keskustan Peräpohjolan piiri osoittaa tukensa Olli Rehnin presidenttitielle ja vaatii keskustalle euroehdokasta Lapista
Uutiset | 29.5.2023 15:31
Olli Rehn huolestui peruskoulusta: ”Kaikki ei ole hyvin”
Uutiset | 29.5.2023 12:00
Pelottava kokemus herätti – Hannes Manninen opastaa keskustaa perusasioiden äärelle
Keskusta | 29.5.2023 10:30
Olli Rehn huolestui peruskoulusta: ”Kaikki ei ole hyvin”
Uutiset | 29.5.2023 12:00
Helsinki Pride ei hyväksynyt keskustaa ja kokoomusta kumppaneiksi – Keskustan Rantamaula: Surullisen epäonnistunut päätös
Uutiset | 23.5.2023 8:09
Helsinki Prideltä tyly ilmoitus keskustalle: Näin puolueaktiivit kommentoivat
Uutiset | 23.5.2023 13:35
MTV: Keskustalainen vastaa Priden translakisyytökseen – ”Ei meistä kukaan ollut äänestämässä”
Uutiset | 24.5.2023 12:39

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla Hyväksy tai muuttaa asetuksiasi tästä.

Evästeasetukset
Janne Kaisanlahti

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme Google Analytics -evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä ja mitata sivuston suorituskykyä.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)