Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Grönlanti

Trump käänsi kelkkansa: Tullit peruttu, Grönlannista alustava sopimus

21.1.2026 22:22
Lue lisää 
Blogi: Hilkka Kemppi
Hilkka Kemppi:

Korona voi viedä yksin asuvalta kaikki sosiaaliset suhteet

13.4.2020 14:42, muokattu 30.5.2023 16:17
a– a+
Blogi

Koronaepidemia on pakottanut suomalaiset kotioloihin. Se on tarkoittanut lapsille etäopetusta tai -etäpäiväkotia, suurelle osalle aikuisista etätyötä ja lasten arkirutiinien pyörittämistä sen lomassa.

Huolta kannetaan syystäkin itsensä johtamisen taidoista ja jaksamisesta.

Entä mitä se tarkoittaa, kun ydinperheeseen ei kuulu muita kuin yksi, fyysistä etäisyyttä on vaalittava ja mihinkään ei voi mennä? Monen aikaisemmin sosiaalisesti rikas arki on muuttunut yksinäiseksi tai sosiaaliset suhteet kietoutuvat yksinomaan puhelimen ympärille. 

Tässä kriisissä korostuu huoli yksinasuvista ja heidän tarpeistaan. Moni nauttii yksinolosta, mutta monen hätä on aito.

Lapsiperheköyhyyden, nuorten syrjäytymisen ja kaiken ikäisten osattomuuden ja yksinäisyyden tunteiden lisääntyminen on estettävä. 

Viime vuosikymmeninä yksinasuminen on selkeästi yleistynyt. Tilastokeskuksen mukaan yksinasuvia oli lähes 1,2 miljoonaa eli 44 prosentissa asuntokunnista asuu vain yksi ihminen.

Yksinasuminen ei tarkoita automaattisesti yksinäisyyttä, päinvastoin.

Monella yksinasuvalla sosiaaliset suhteet voivat olla paljon tiiviimpiä ja toisaalta myös toisen kanssa asuva voi tuntea yksinäisyyttä. Näin voi olla esimerkiksi nuorten kohdalla, joiden sosiaaliset verkostot ovat kodin ulkopuolilla – harrastuksissa ja koulussa. 

Yksinasuminen koronarajoitusten keskellä voi kuitenkin altistaa yksinäisyydelle uudella tavalla, kun olemme joutuneet linnoittautumaan neljän seinän sisälle.

Sosiaalisen kontaktin saaminen on yksi ihmisen perustarpeista, ja kriisitilanteissa monet meistä kaipaa juttukavereita enemmän kuin koskaan.  

Koronakriisin keskellä erityisen haavoittuvassa asemassa ovat ne yksin asuvat, joilla ei ole osaamista tai välineitä esimerkiksi etäyhteyksiä hyödyntäen pitää yhteyttä sukulaisiin tai ystäviin.

Yksinäisyys voi altistaa stressille, masennukselle ja muille mielenterveyden ongelmille. Haavoittuvimmassa asemassa ovat ihmiset, jotka ovat kokeneet yksinäisyyttä ja mielenterveyden ongelmia jo ennestään.

Poikkeusaika osuu erityisen raskaasti myös yksinhuoltajien ja uusperheiden arkeen. Moni yksinhuoltaja on kuvaillut kokevansa voimakasta uupumusta.

Lomautukset ja irtisanomiset iskevät rajuimmin perheisiin, joiden toimeentulo on yhden aikuisen varassa. On syytä muistaa, että joka kolmas lapsi Suomessa asuu muussa kuin ydinperheessä.

Palkatta lasta kotiin hoitamaan jääneitä vanhempia tuetaan rahallisesti lisätalousarvion myötä, mutta rahan lisäksi esimerkiksi perhekeskuksia tarvitaan nyt entistä enemmän jaksamisen tueksi. 

On ilo huomata, miten ihmiset ovat jakaneet sosiaalisessa mediassa vinkkejään arjesta selviytymiseen ja itsensä johtamiseen. Kerrostalojen aulaan on ilmestynyt vapaaehtoisten tarjouksia kaupassa käymiseen ja juttuseuraksi.

Moni on saanut lohtua lähes unohtuneesta leipomisesta ja ruuanlaitosta. Sosiaaliset suhteet eivät kuitenkaan saa jäädä sattuman varaan kriisiaikoinakaan. 

Monet kunnat ovat laittaneet tuulemaan tarjoten palveluitaan etäyhteyksin. Korona-aikaan kaikenikäisille kansalaisille on tarjolla palveluita ja soittonumeroita keskusteluseuran ja tuen merkeissä.

Yksinäisyyden tai turvattomuuden tunteen sattuessa yhteyttä muihin ihmisiin saa lähipiirin lisäksi eri palvelulinjojen ja verkkosivujen kautta.

Moni meistä asuu yksin jossain kohdassa elämää – esimerkiksi opiskellessa, erotessa, ikääntyessä tai kaukosuhteessa. Yhä useammin yksinasuminen ei kuitenkaan jää välivaiheeksi, vaan on pysyvä elämäntapa. Molemmissa tapauksissa sosiaaliset suhteet ovat osa elämää. 

Korona-aikana ikkunoihin on neuvottu ripustamaan milloin T-kirjainta ja milloin nalleja ohi kulkeville lapsille. Yksinäisyyttä ei kuitenkaan näe ikkunaruudun läpi. Suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan tulee olla sellainen, että se näkee myös hänet, joka ei osaa pyytää apua. 

Hilkka Kemppi Hilkka Kemppi on keskustan varapuheenjohtaja ja toisen kauden kansanedustaja Asikkalasta. Hän toimii myös Väestöliiton puheenjohtajana.

Lue myös

Blogi
Hilkka Kemppi:

Isovanhemmat ja koulutus ovat onnellisen elämän voimavaroja 

Tuoreeseen Väestöliiton Perhebarometriin kannattaisi jokaisen, etenkin päättäjän, tutustua. Kyseessä on Suomen laajin perhetutkimus...
2.12.2025 19:27
Blogi
Hilkka Kemppi:

Velkaantuminen ei lopukaan 

Kaksi vuotta sitten kokoomus ja perussuomalaiset marssivat valtaan yhdellä lupauksella: Suomi ei enää...
13.6.2025 17:10
Blogi
Hilkka Kemppi:

Tasa-arvo on tehtävä yhdessä

Tasa-arvo ja oikeudenmukaisuus kuuluvat Minna Canthin päivään. Pohdin toisinaan, miksi minut on valittu ensimmäisenä...
19.3.2025 17:00

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Tapani Kiminkinen:
Maaseudun tulevaisuus?
Blogi | 21.1.2026 11:03
Elsi Katainen:
Hakkuurajoitusten sijaan vahvempaa kasvua ja biotaloutta 
Blogi | 19.1.2026 18:44
Vesa Kallio:
Metsät eivät ole päästöjä varten
Blogi | 19.1.2026 9:20
Timo Laaninen:
Varmaa on vain epävarma
Blogi | 16.1.2026 14:46
Hanna-Leena Mattila:
Rauhaa päälle maan
Blogi | 15.1.2026 13:53
Näytä lisää

Uusimmat

Uudet digisuositukset: Älypuhelin vasta 13-vuotiaalle
Uutiset | 22.1.2026 0:01
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Verikoe tunnistaa Alzheimerin jo oireettomana – Löytö voi olla mullistava
Uutiset | 21.1.2026 22:26
Trump käänsi kelkkansa: Tullit peruttu, Grönlannista alustava sopimus
Uutiset | 21.1.2026 22:22
Kysely paljastaa yllättävän kilpailuedun yrityksille – ”Fiilis ratkaisee”
Uutiset | 21.1.2026 22:16
Internet villiintyi Macronin ”Top Gun” -laseista
Uutiset | 21.1.2026 22:15
Ilmailu | Teippiä kylkeen ja cowboy-lentäjät puikkoihin – Concorde valmisteltiin surrealistisella kikkailulla Dallasin-reitille
Uutiset | 21.1.2026 21:05
Kuvernööreiltä täyslaidallinen Trumpille: ”Helvetin tyhmää”
Uutiset | 21.1.2026 21:03
Stubb Ylellä: Pahin skenaario vältetty Grönlannissa
Uutiset | 21.1.2026 18:51
Yhdysvaltalaista sotilasta syytettiin raiskauksesta Suomessa – käräjäoikeus hylkäsi syytteen
Uutiset | 21.1.2026 18:26
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Trumpilla uusi saari kiikarissa – ärjyy briteille: ”Suurta typeryyttä”
Uutiset | 20.1.2026 12:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Raju tylytys Kim Jong-unilta: ”Kuin vuohi, joka on valjastettu vetämään härkävaunuja”
Uutiset | 20.1.2026 23:06
Britannian pääministeri: Trump painostaa minua
Uutiset | 21.1.2026 14:36
Synkkä varoitus: Rajavaltio valumassa Putinin syliin
Uutiset | 19.1.2026 22:02
Venezuelan väliaikaisjohtaja: Öljykauppa USA:n kanssa vakauttaa maan valuuttaa
Uutiset | 21.1.2026 9:41
Poliisi etsii Niuvanniemen sairaalasta kadonnutta miestä, ei tule lähestyä
Uutiset | 20.1.2026 17:29
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Tutkimus: Tämä yleinen tapa vahvistaa luustoa
Uutiset | 15.1.2026 23:03
Synkkä varoitus: Rajavaltio valumassa Putinin syliin
Uutiset | 19.1.2026 22:02
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uudet digisuositukset: Älypuhelin vasta 13-vuotiaalle
Uutiset | 22.1.2026 0:01
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Verikoe tunnistaa Alzheimerin jo oireettomana – Löytö voi olla mullistava
Uutiset | 21.1.2026 22:26
Trump käänsi kelkkansa: Tullit peruttu, Grönlannista alustava sopimus
Uutiset | 21.1.2026 22:22
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Unohtuivatko opiskelijat matkailubuumin jalkoihin?
Mielipide | 21.1.2026 15:43
Lukijalta: Vanhustenhoidon epäkohdista ilmoittamisen on oltava turvallista työntekijälle
Mielipide | 21.1.2026 14:00
Lukijalta: Pujottelurinteessä on lasku- eikä ajolinjat
Mielipide | 20.1.2026 18:24
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen