Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Pohjois-Korea

WP: Tuoreet kuvat vihjaavat, ketä Pohjois-Korean johtaja kaavailee seuraajakseen

8.2.2023 22:00
Lue lisää 

Kapteeni Cookin legendaarinen laiva on ehkä löydetty Yhdysvaltain rannikolta

Endeavour-laivaa käytettiin Australian ja Uuden-Seelannin kartoittamiseen
Anssi Rulamo / STT 20.9.2018 10:43, muokattu 20.9.2018 11:08
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Yhdysvallat

Tutkimusmatkailija, kapteeni James Cookin kuuluisa purjelaiva HMS Endeavour on saatettu löytää, uutisoivat muun muassa CNN ja Washington Post.

Tutkijat Rhode Islandin osavaltiossa Yhdysvalloissa kertovat rajanneensa laivan etsinnän yhteen tai kahteen arkeologiseen kohteeseen Rhode Islandin edustalla.

Laivaa on etsitty vuosikymmeniä, sillä sen tiedetään uponneen lähellä Rhode Islandin rannikkoa vuonna 1778. Meriarkeologit aloittavat mahdollisen uppoamispaikan tarkemmat tutkimukset ensi vuonna.

Endeavourilla on merkittävä asema merenkulun ja tutkimusmatkailun historiassa, sillä Cook teki sillä ensimmäisen kuuluisista matkoistaan vuosina 1768–1771.

Matkan tarkoitus oli tutkia ”Terra Australis Incognitoa”, tuntematonta eteläistä mannerta, joka nykyään tunnetaan Australiana. Hollantilaiset merenkävijät olivat käyneet Australiassa jo 1600-luvulla ja kartoittaneet osan sen rannikosta, mutta Cook miehistöineen oli ensimmäinen eurooppalainen, joka kävi Australian itärannikolla. Cook nimesi alueen Uudeksi Etelä-Walesiksi ja julisti sen kuuluvan Britannialle.

Cook kartoitti matkallaan Australian itärannikon lisäksi myös Uuden-Seelannin.

Cookin tutkimusmatka oli pohjana sille, että Britannia perusti Australiaan rangaistussiirtokuntia vuodesta 1788 lähtien. Britannian kolonisaatio aiheutti suurta hävitystä Australian alkuperäisasukkaiden keskuudessa.

Myöhemmillä tutkimusmatkoillaan Tyynellämerellä Cook käytti muita laivoja. Endeavour nimettiin uudelleen Lord Sandwich II:ksi, ja se päätyi Britannian käyttöön Yhdysvaltojen itsenäisyyssodassa.

Kun Ranskan laivasto uhkasi Newportin satamaa Rhode Islandissa, britit upottivat tarkoituksella joukon omia laivojaan, mukaan lukien entisen Endeavourin, suojatakseen satamaa.

Laivojen upottamisesta kertovat pöytäkirjat löydettiin 1990-luvulla, minkä jälkeen Rhode Islandin rannikolta on haravoitu vanhoja hylkyjä. Etsinnän edetessä hylkyvaihtoehtoja on rajattu pois, nyt vaihtoehtoja on siis enää yksi tai kaksi. Lupaavimpana tutkijat pitävät lähellä Goat Islandia sijaitsevaa uppoamispaikkaa.

Jos hylky osoittautuu Endeavouriksi ja se saadaan nostettua, alkanee kiistely siitä, kenelle kuuluu oikeus laivan hallussapitoon ja mahdolliseen näytteille asettamiseen. Laiva on maannut vuosisatoja Yhdysvaltain aluevesillä, mutta kuului upotessaan Britannian laivastolle. Laiva kiinnostaa todennäköisesti myös Australiaa ja Uutta-Seelantia, joiden historiassa sillä on suuri merkitys.

https://www.washingtonpost.com/history/2018/09/20/ship-captain-cook-used-discover-australia-may-have-been-found-sunken-us-harbor/?utm_term=.7d68c5ba2c73

Lue myös

"Neptunuksen keihäs" iski 10 vuotta sitten – vihattu terroristijohtaja kohtasi tiensä pään erikoisjoukkojen iskussa

Yhdysvallat sai kauan janoamansa koston, kun maailman tuhoisimman terrori-iskun johtaja Osama bin Laden...
1.5.2021 21:00

Intian koronakriisissä pahin on vielä edessä, uskoo Suomen suurlähettiläs

Intian koronakriisi pahenee päivä päivältä, eikä tautihuippua ole edes vielä saavutettu, sanoo Suomen...
1.5.2021 14:05

Boris Johnsonin erityisneuvonantajalle vaaditaan potkuja

Median mukaan Dominic Cummings on rikkonut matkustusrajoituksia. Cummings ei aio erota väitteistä huolimatta
24.5.2020 14:07
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

Australia Cook Endeavour hylky tutkimusmatka

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ukraina: Viimeiset 24 tuntia Venäjälle tappavimmat koko sodan aikana − Moskova kiistää
Uutiset | 7.2.2023 14:15
Amerikkalaiskenraali: Yllättävä tieto Kiinan vakoilupallosta
Uutiset | 7.2.2023 11:36
Asiantuntijat: Putinin ja Wagnerin yhteenotto lähestyy – ”Jos hän sanoisi, että hänellä on poliittisia pyrkimyksiä, hänet tapettaisiin sillä hetkellä”
Uutiset | 7.2.2023 22:00
Kiinan hyökkäykseen varautuva Taiwan otti oppia Ukrainan sodasta: Ilmoitti uudesta hankkeesta
Uutiset | 7.2.2023 14:01
Pysäyttävä kuva: Saarikko kohtasi opposition yksin välikysymyskeskustelussa
Uutiset | 8.2.2023 15:29
Tämä väärä oletus voi johtaa jopa vakavaan moottorivaurioon – nykyautojen ominaisuudet voivat yllättää
Uutiset | 7.2.2023 21:50
Dneprin saarten hallinnasta käydään kamppailua, kertoo Britannian puolustusministeriö
Uutiset | 8.2.2023 9:25
Putin ei saavuta tavoitteitaan Ukrainassa sen paremmin sotimalla kuin sanelurauhallakaan, sanoi Saksan liittokansleri
Uutiset | 8.2.2023 14:26
The Washington Postin lähteet: Kiinan armeijalla salamyhkäinen vakoilupallojen laivasto – ”Massiivinen voimanponnistus”
Uutiset | 8.2.2023 11:57
Varoitus duumasta: Raivostuneet ultrapatriootit saattavat syrjäyttää Putinin
Uutiset | 6.2.2023 22:15
Amerikkalaiskenraali: Yllättävä tieto Kiinan vakoilupallosta
Uutiset | 7.2.2023 11:36
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
Ukraina: Viimeiset 24 tuntia Venäjälle tappavimmat koko sodan aikana − Moskova kiistää
Uutiset | 7.2.2023 14:15
Huippuasiantuntija varoittaa Venäjän ”rauhanturvaajista”: Tällä alueella käynnissä Krimin toisinto
Uutiset | 3.2.2023 22:00
Varoitus duumasta: Raivostuneet ultrapatriootit saattavat syrjäyttää Putinin
Uutiset | 6.2.2023 22:15
Kiinan hyökkäykseen varautuva Taiwan otti oppia Ukrainan sodasta: Ilmoitti uudesta hankkeesta
Uutiset | 7.2.2023 14:01
FT: ”Puhdistus” Nato-maan sotilasjohdossa nosti esiin vakavan Venäjä-kysymyksen
Uutiset | 4.2.2023 20:00
Turkin sisäministeri Soylu Yhdysvaltain suurlähettiläälle: Vedä likaiset kätesi Turkista
Uutiset | 3.2.2023 16:11
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Asiantuntijat: Putinin ja Wagnerin yhteenotto lähestyy – ”Jos hän sanoisi, että hänellä on poliittisia pyrkimyksiä, hänet tapettaisiin sillä hetkellä”
Uutiset | 7.2.2023 22:00
Avaus duumasta: Venäjän ostettava Kiinalta lentotukialus, jonka Ukraina myi ”parin vodkapullon hinnalla”
Uutiset | 18.1.2023 22:15
Venäläiskersantti mahtaili alaisilleen – Kävi kalpaten
Uutiset | 17.1.2023 23:00
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Tiedustelu: Wagner-palkkasotilasyhtiössä ällistyttävä kurssinmuutos
Uutiset | 20.1.2023 11:52
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
Amerikkalaiskenraali: Yllättävä tieto Kiinan vakoilupallosta
Uutiset | 7.2.2023 11:36
WSJ: Valkoisen talon ex-neuvonantaja sai tarpeekseen Erdoğanin ”roistomaisesta” käytöksestä – Esittää Natolle äärimmäistä keinoa
Uutiset | 18.1.2023 11:26
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Tämä supervitamiini ehkäisee nopeasti yleistyvää syöpää
Uutiset | 16.1.2023 22:00

Uusimmat

Ukraina menetti ainoan sukellusveneensä Krimin miehityksessä – Vedenalaisen iskukyvyn tarpeellisuus jakaa asiantuntijoita
Uutiset | 8.2.2023 22:15
WP: Tuoreet kuvat vihjaavat, ketä Pohjois-Korean johtaja kaavailee seuraajakseen
Uutiset | 8.2.2023 22:00
Taloudelliseen ajotapaan löytyy konsteja – tiettyjen toimenpiteiden etu on kiistaton
Uutiset | 8.2.2023 21:52
Pohjoismaat ja Baltian maat vahvistivat, että venäläisten ja valkovenäläisten urheilijoiden paluu kansainvälisiin kilpailuihin edellyttää rauhaa Ukrainassa
Uutiset | 8.2.2023 20:00
EU järjestää konferenssin avun saamiseksi maanjäristyksistä kärsineille Turkille ja Syyrialle
Uutiset | 8.2.2023 19:25
Zelenskyi pyysi länsiliittolaisilta vahvistuksia ilmavoimiin
Uutiset | 8.2.2023 18:46
Maanjäristyksen uhrimäärä Turkissa ja Syyriassa nousi jo yli 11 000:n
Uutiset | 8.2.2023 18:43
Maanjäristyksen jälkeisessä Syyriassa satoja tuhansia lapsia on hyvin haavoittuvassa asemassa
Uutiset | 8.2.2023 17:43
Ruotsin poliisi kielsi uuden Koraanin-polton
Uutiset | 8.2.2023 17:07
Norppia siirretään Saimaalla ensimmäistä kertaa yli 30 vuoteen
Uutiset | 8.2.2023 17:00
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Ikääntyvä Suomi kurjistuu ilman työperäistä maahanmuuttoa
Pääkirjoitus | 8.2.2023 21:00
Oikeiston ja vasemmiston erkaantuminen jättää tilaa keskustaan
Pääkirjoitus | 7.2.2023 21:00
Teknologiateollisuuden ratkaisu voi rauhoittaa työmarkkinat vaalien alla
Pääkirjoitus | 6.2.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Kaakkois-Suomessa keskusta menetti tärkeitä kuntia ja Jari Lepän – vaaleissa pidetään kiinni kolmesta kansanedustajasta
Uutiset | 4.2.2023 8:00
”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa
Uutiset | 5.2.2023 8:00
Sipilän ääniperintö on nyt uusjaossa Oulun vaalipiirissä – Pohjois-Pohjanmaan listalla ensimmäistä kertaa naisenemmistö
Uutiset | 2.2.2023 15:20

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ukraina menetti ainoan sukellusveneensä Krimin miehityksessä – Vedenalaisen iskukyvyn tarpeellisuus jakaa asiantuntijoita
Uutiset | 8.2.2023 22:15
WP: Tuoreet kuvat vihjaavat, ketä Pohjois-Korean johtaja kaavailee seuraajakseen
Uutiset | 8.2.2023 22:00
Taloudelliseen ajotapaan löytyy konsteja – tiettyjen toimenpiteiden etu on kiistaton
Uutiset | 8.2.2023 21:52
Amerikkalaiskenraali: Yllättävä tieto Kiinan vakoilupallosta
Uutiset | 7.2.2023 11:36
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
Ukraina: Viimeiset 24 tuntia Venäjälle tappavimmat koko sodan aikana − Moskova kiistää
Uutiset | 7.2.2023 14:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hybridienergiaratkaisut ovat tulevaisuuttamme
Mielipide | 8.2.2023 15:27
Kannattaako minuutista maksaa miljardia?
Mielipide | 8.2.2023 14:55
Puurakentamisestako osittainen pelastus maanjäristysalueille?
Mielipide | 8.2.2023 9:51
Korvaus äänestäjille
Mielipide | 8.2.2023 9:48
Köyhien määrä järkyttää hyvinvointi-Suomessa
Mielipide | 3.2.2023 9:24
Keskustan piina
Mielipide | 2.2.2023 8:41
Digitaalinen tasa-arvo on vielä kaukainen haave
Mielipide | 7.2.2023 15:19
Kotimainen energia polkuhinnoittelun uhrina
Mielipide | 7.2.2023 11:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Henna Takatalo poliittiseksi suunnittelijaksi Varsinais-Suomen Keskustaan
Keskusta | 8.2.2023 20:48
Keskustan puoluekokoukset Turkuun ja Jyväskylään
Keskusta | 6.2.2023 14:51
Keskustan kansanedustajat kuulolla yli 100 tapahtumassa ensi viikonloppuna
Keskusta | 6.2.2023 11:48
”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa
Uutiset | 5.2.2023 8:00
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
Keskustan Lohi ja Kosonen povaavat muiden unohtamasta energiamuodosta seuraavaa menestystarinaa
Uutiset | 2.2.2023 18:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)