Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Koulu

Kouluakäymättömyydestä tullut todellinen ongelma

4.3.2026 9:41
Lue lisää 
Blogi: Antti Mulari
Antti Mulari:

Keskusta ei tarvitse muiden puolueiden lupaa oppositioon menolle

19.4.2023 8:38, muokattu 19.4.2023 8:38
a– a+
Blogi

Keskusta kärsi vaaleissa toistamiseen vaalitappion. Syytä vaalitappiolle on haettu mm. vääristä hallituskumppaneista ja opposition tekemästä syyllistävästä mielikuvapolitiikasta aina TikTok-videoihin asti.

Sinänsä esitetyt syyt pitävät varmasti paikkansa. Juurisyy on kuitenkin se, että keskusta rikkoi kirjoittamatonta sääntöä vastaan ja lähti hallitukseen kärsittyään murskatappion vuoden 2019 vaaleissa. 

Perussuomalaisten puoluesihteeri Luukkanen totesi, että puolue antoi keskustalle armonlaukauksen.

Nyt perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kosiskelee suu messingillä keskustaa hallitukseen. Aika harva antaa toiselle ensin armonlaukauksen ja on sen jälkeen tahtomassa tätä tanssimaan kanssaan.

Yksi tapa painostaa keskustaa hallitukseen lähtemiseen on syyllistäminen. Keskustalle on esitetty kysymys, onko punavihreäkoalitio sittenkin meille mieluisampi vaihtoehto. Politiikassa muisti on lyhyt, mutta Ellun kanat ja muutkin asianharrastajat voivat aina käyttää muistin virkistämiseksi Googlea.

Sipilän hallituksen aikaan keskustan hallituskumppaneita olivat kokoomus ja perussuomalaiset, jotka vaihtuivat myöhemmin nyt jo edesmenneeseen siniset-puolueeseen. Tehty politiikka taksilakeineen ja bernereineen kaikkineen ei miellyttänyt äänestäjää.

Keskustan omassa joukossa on herännyt keskustelua siitä, että ilmoitus oppositioon menosta tehtiin liian aikaisin.

Keskustalla ei ole kuitenkaan mitään tarvetta pelata. Vaarana olisi, että ilmoituksen panttaaminen olisi avannut ovet spekulaatiolle ja iltalypsypuheille. Vaalitulos puhuu puolestaan. Vastuu hallituksen muodostamisesta kuuluu vaalien voittajille.

Mitä taas tulee isänmaan etuun, niin keskusta on kantanut vastuuta yhtäjaksoisesti kahdeksan vuotta. Neljä vuotta lisää tarkoittaisi kahdentoista vuoden putkea, joka vastaa elinkautista tuomiota.

Petteri Orpolla on pääministerinä erittäin vaativa tehtävä kuuden miljardin sopeuttamistavoitteineen, tosin jo tässä vaiheessa näyttää siltä, että kokoomus joutuu antamaan periksi tavoitteestaan reilusti tuli päähallituskumppaniksi sitten perussuomalaiset tai SDP.

Kokoomuslaisten ja perussuomalaisten retoriikkaa kuunnellessa on kuitenkin vaikea välttyä mielleyhtymältä, että kieltäytymällä hallitusyhteistyöstä keskusta on pettänyt kokoomuksen ja perussuomalaisten äänestäjilleen antamat alun perinkin epärealistiset lupaukset. Keskusta ei kuitenkaan tarvitse muiden puolueiden lupaa oppositioon menolle. 

Kokoomuksen laskelmissa keskusta menettäisi näin entisestään kannatusta ja kuihtuisi pienpuolueeksi. Saaliinjaossa keskustan äänistä kokoomus hyötyisi lopulta enemmän kuin perussuomalaiset.

Ei ole salaisuus, että uusi hallitus joutuu noudattamaan matokuuripolitiikkaa, vaikkei velkaantumista saataisikaan taitettua.

Kokoomus on kuitenkin sattuneesta syystä puolueista kaikkein immuunein oikeistolaiselle politiikalle. Sen sijaan hallituskumppanien kannatuksessa yhteistyö kokoomuksen kanssa tulee näkymään RKP:tä lukuun ottamatta aivan varmasti. 

Kokoomuksessa varmasti laskeskellaan, että keskusta kannattaisi nyt houkutella keinolla millä hyvänsä hallitukseen, ei pelkästään hallituksen muodostamisen kannalta, vaan jatkoa ajatellen.

Kokoomuksen laskelmissa keskusta menettäisi näin entisestään kannatusta ja kuihtuisi pienpuolueeksi. Saaliinjaossa keskustan äänistä kokoomus hyötyisi lopulta enemmän kuin perussuomalaiset.

Keskustaa kuitenkin tarvitaan myös 2030-luvun Suomessa. Blokkipolitiikka ja siiloutuminen, joista saimme kevään vaaleissa esimakua johtaa vastakkainasetteluun, johon näin pienellä maalla ja kansalla ei yksinkertaisesta ole varaa.

Kuihtumisen sijaan keskustan on puhjettava uudestaan kukkaan ja noustava suureksi puolueeksi muitten suurten puolueiden joukkoon.  Se jos mikä on isänmaan etu.

Antti Mulari Antti Mulari on keskustan Lapin ja Peräpohjolan piirien toiminnanjohtaja.

Lue myös

Blogi
Antti Mulari:

Suomen ulkopoliittinen suunta ja Niinistön–Rehnin linja

Suomalaiset ovat yli puoluerajojen antaneet vahvan tukensa presidentti Sauli Niinistön vakaalle ja harkitsevaiselle...
7.12.2023 10:06
Blogi
Antti Mulari:

Globaalit ongelmat vaativat yhteistyötä myös kusipäiden kanssa

Koronakriisiä seurannut Ukrainan sota on johtanut uuteen kylmään sotaan asevarustelukierteineen. Kansainvälisessä politiikassa eri...
20.9.2023 8:48
Blogi
Antti Mulari:

Myrkynvihreää veropopulismia

Osmo Soininvaara hyökkäsi Talouselämän 3.6. julkaistussa vieraskynäkolumnissaan tulonsiirtoja ja aluepolitiikkaa vastaan. Soininvaara väitti, että...
7.6.2023 9:19

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Kokeiltaisiinko rehellisyyttä
Blogi | 3.3.2026 18:31
Elsi Katainen:
Itä-Suomen nousu vaatii poliittista tahtoa
Blogi | 3.3.2026 10:16
Juho Pahajoki:
Maailma tarvitsee miesvoimapoliittisen toimintaohjelman
Blogi | 2.3.2026 13:36
Tuomas Vanhanen:
Järkytyksestä tulevaisuudenuskon vahvistamiseen
Blogi | 27.2.2026 11:50
Vesa Kallio:
Ilman hyvää tiedettä olemme tuhon tiellä
Blogi | 25.2.2026 13:19
Näytä lisää

Uusimmat

Ankara vaatimus: Britannian iskettävä Iraniin
Uutiset | 4.3.2026 22:06
Ydinpelotetta ranskalaisella eleganssilla – Mirage IV oli de Gaullen ”teräksinen keskisormi” suurvalloille
Uutiset | 4.3.2026 21:40
Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu
Uutiset | 4.3.2026 21:05
”Se teko on nolla, mitä te olette pystyneet tekemään” – keskusta höyhensi perussuomalaisia tyhjistä turvelupauksista
Uutiset | 4.3.2026 19:08
Ulkoministeri Valtonen: Suomella ei ole tarkkaa kuvaa Yhdysvaltain tavoitteesta Iranin sodassa
Uutiset | 4.3.2026 19:08
USA:n ja Israelin iskut Iraniin jatkuivat voimakkaina samalla, kun konflikti läikkyy yhä laajemmalle
Uutiset | 4.3.2026 18:45
Jokien lämpeneminen uhkaa kalojen elinoloja – ”Lohi on kylmään veteen sopeutunut laji”
Uutiset | 4.3.2026 18:40
Hallituksen sote-optimismi ei purrut – oppositio varoittaa hurjasta palvelukadosta
Uutiset | 4.3.2026 17:59
”Aatetta ei voi pommeilla tuhota” – Timo Laaninen ennakoi Iranin sodalle lohdutonta loppua
Uutiset | 4.3.2026 17:04
Ulkoministeriö järjestää Arabiemiraateissa oleville suomalaisille tilauslennon – lipun hinta noin 2300 euroa
Uutiset | 4.3.2026 16:34
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Venäjä varoittaa ydinkatastrofista – Kansainvälinen atomienergiajärjestö koolle
Uutiset | 2.3.2026 8:50
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Iran varoittaa Euroopan maita liittymästä sotaan
Uutiset | 3.3.2026 12:13
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ankara vaatimus: Britannian iskettävä Iraniin
Uutiset | 4.3.2026 22:06
Ydinpelotetta ranskalaisella eleganssilla – Mirage IV oli de Gaullen ”teräksinen keskisormi” suurvalloille
Uutiset | 4.3.2026 21:40
Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu
Uutiset | 4.3.2026 21:05
”Se teko on nolla, mitä te olette pystyneet tekemään” – keskusta höyhensi perussuomalaisia tyhjistä turvelupauksista
Uutiset | 4.3.2026 19:08
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Maailman myllerryksessä arki kantaa
Mielipide | 3.3.2026 10:44
Lukijalta: Naamion takaa -esikoisromaanille odotan jo jatkoa
Mielipide | 2.3.2026 14:01
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Keskustassa pitäisi nyt noudattaa Matti Vanhasen neuvoa
Mielipide | 26.2.2026 12:42
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Mikä Venäjää oikein riivaa?
Mielipide | 25.2.2026 12:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Keskustanuoret: Hedelmöityshoitojen saatavuutta parannettava
Uutiset | 25.2.2026 10:40
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen