Eversti huusi alaiselleen niin kovaa, että käytävät raikuivat – Sai sakkotuomion
Helsingin hovioikeus tuomitsi perjantaina Raja- ja merivartiokoulun johtajana toimineen everstin sakkorangaistukseen työturvallisuusrikoksesta ja kahdesta esimiesaseman väärinkäyttämisestä.
Asiassa oli kyse kahdesta erillisestä tapahtumakokonaisuudesta.
Ensimmäisessä eversti oli oikeuden mukaan vuosina 2022–2023 vähätellyt muiden kuullen alaisensa työnteon laatua sekä huutanut tälle.
Oikeus katsoi, että eversti oli näin rikkonut työturvallisuusmääräyksiä sekä aiheuttanut alaisensa terveydelle haittaa.
Lisäksi hovioikeus katsoi, että eversti oli sotilasorganisaatiossa esimiehen asemassa kohdellut alaistaan nöyryyttävästi. Miehen katsottiin tapauksessa syyllistyneen työturvallisuusrikokseen sekä esimiesaseman väärinkäyttämiseen.
Eräässä vuonna 2023 videoyhteydellä käydyssä keskustelussa eversti oli oikeuden mukaan käyttänyt niin kovaa ääntä, että se oli kiinnittänyt toisella puolella työhuoneessaan työskentelevän huomion.
Tämä sanoi huudon kuuluneen huoneeseensa siten, että hänen oli ollut pakko sulkea ovi ja hetken kuluttua poistua huoneesta.
Oikeus katsoi, että tavanomaista voimakkaampi äänenkäyttö voi olla sotilasorganisaatiossa joissakin tilanteissa tarkoituksenmukaista tai jopa välttämätöntä.
Teossa oli oikeuden mukaan kuitenkin kyse työskentelystä tavanomaisissa toimisto-olosuhteissa, joissa alaiselle äänen korottamista ei lähtökohtaisesti voida pitää hyväksyttävänä.
Oikeus katsoi everstin toiminnan olleen alaistaan kohtaan nöyryyttävää ja siten työturvallisuuslain tarkoittamalla tavalla epäasiallista.
Toisessa tapauksessa oikeus katsoi everstin antaneen sotaharjoituksessa alaisilleen kadeteille sekä kadettien kouluttajille heidän ammattitaitoaan ja henkilöään alentavaa palautetta muiden kuullen.
Oikeuden mukaan palautteenantoon oli liittynyt huutamista ja kiroilua.
Myös tässä tapauksessa oikeus katsoi everstin kohdelleen alaisiaan nöyryyttävästi ja syyllistyneen siten esimiesaseman väärinkäyttämiseen.
Eversti kiisti kaikki syytteet. Hän ei enää työskentele koulun johtajana.
Hovioikeus tuomitsi 57-vuotiaan Jaakko Mikael Hamusen 80 päiväsakon rangaistukseen, mikä hänen tuloillaan on 4 080 euroa.
Hovioikeus otti rangaistuksen mittaamisessa huomioon muun muassa Hamusen käytöksen toistuvuuden sekä korkean aseman, minkä perusteella hänellä oli tavallistakin korkeammat vaatimukset käyttäytymiselle.
Asia käsiteltiin ensimmäisenä oikeusasteena Helsingin hovioikeudessa Hamusen sotilasarvon vuoksi. Oikeuden kokoonpanoon kuului kolmen lainoppineen tuomarin lisäksi kaksi everstin arvoista sotilasjäsentä.
Raja- ja merivartiokoulu on Imatralla ja Turussa toimiva Rajavartiolaitoksen oppilaitos.