Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Trump kommentoi AfD:n menestystä: ”Vau!”

9.9.2026 9:40
Lue lisää 
Keskustan puoluekokous
Keskustan Tampereen puoluekokous päättyi lippumarssiin Keskustorilla sunnuntaina. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat

Lauri Heikkilä 8.6.2026 12:10, muokattu 9.6.2026 10:20
a– a+
Keskustan puoluekokous

Keskusta haluaa tästä eteenpäin kieltää ilotulitteet muilta kuin ammattilaisilta ja selvittää useamman kuin kahden huoltajan mallia.

Keskusta myös luopuu generatiivisen tekoälyn käytöstä kuvaviestinnässään.

Mainitut asiat päätettiin keskustan Tampereen puoluekokouksessa sunnuntaina puoluekokousaloitteiden pohjalta. Aloitteita puoluekokoukselle ovat tehneet eri keskustajärjestöt ja -yhdistykset. Aloitteita käsiteltiin peräti 421.

Kahden vuoden välein kokoontuva puoluekokous on keskustan ylin päättävä elin.

Pitkät keskustelut käytiin myös itärajan metsäteiden ennallistamisesta luonnontilaan, perustulosta ja huumausaineiden käyttöhuoneista. Perustulo tyrmättiin kuten joka puoluekokouksessa on tapana, eivätkä kaksi muutakaan asiaa menneet läpi.

Sukupuolikiintiöihin keskusta päätti haluta joustoa. Tällä hetkellä julkishallinnon toimielimissä pitää olla tasa-arvolain mukaan 40 prosenttia kummankin sukupuolen edustajia. Keskusta lieventäisi kiintiöt kolmasosaan.

Äänestykseen pääsi myös Euroopan unionin jäsenyysneuvottelujen aloittaminen Kanadan kanssa. Keskusta päätti olla kannattamatta asiaa.

Keskustan puoluekokousväki pääsi äänestämään useista aloitteiden muutosesityksistä. (Kuva: Jari Laukkanen)

Tunteikkain keskustelu käytiin juridisesta vanhemmuudesta.

Puoluehallitus oli vastauspohjassaan päätynyt olemaan kannattamatta Turun kunnallisjärjestön aloitetta, joka vaatii useamman kuin kahden juridisen vanhemman mallin selvitystyötä. Puoluekokouksen aloitevaliokunta kuitenkin esitti kokoukselle, että aloite hyväksyttäisiin.

Perheiden monimuotoisuus haluttiin monessa puheenvuorossa tunnustaa, ja tehdä mahdolliseksi vanhemmuus kaikille lasten tosiasiallisille huoltajille.

Keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohi ei kannattanut aloitetta.

– Tämä voi muodostaa oikeudellisia ja käytännön ongelmia, jotka voivat heikentää lasten asemaa, kun vastuut jakautuvat. Kuvitellaan vaikka vanhempainiltaa koulussa, jonne tulee neljä vanhempaa, jotka kaikki ovat eri mieltä siitä, miten kasvatus pitää hoitaa, Lohi perusteli.

Katse tulee luoda lapseen, ei aikuiseen, Marko Sivula keskustan Uudenmaan piiristä korosti aloitekeskustelussa.

– Juridinen vanhemmuus on lapsen oikeudellinen rakenne. Mitä useampi vanhempi, sitä todennäköisemmin tulee ristiriitoja. Lapsella pitää tietysti olla useita turvallisia aikuisia ympärillään, mutta se ei edellytä useita juridisia vanhempia.

Miina-Maija Simonen Helsingin piiristä heitti vastapallon liittyen keskusteluun lukumäärästä.

– Mitä haittaa siitä on, jos neuvolaan tulee neljä vanhempaa? Onhan siinäkin ristiriitoja, kun on kaksi vanhempaa. Pitäisikö määrä tiputtaa yhteen?

Muutosesitysten puolesta äänestettiin punaisilla ei-lapuilla ja pohjaesitysten puolesta vihreillä jaa-lapuilla. (Kuva: Jari Laukkanen)

Aloite vaatii vasta selvityksen tekemistä useamman huoltajan mallista, mikä luultavasti osaltaan auttoi sitä menemään läpi.

Useamman huoltajan mallia puolustettiin myös henkilökohtaisten kokemusten pohjalta.

– Minulle ja muille vastaaville lain joustamattomuus on aiheuttanut kärsimystä. Lain silmissä olen ollut ventovieras heille, jotka minut kasvattivat. Lapsen ei pidä joutua valitsemaan joko–tai vaan on voitava valita sekä–että, Mimmi Ruusunen Varsinais-Suomesta puhui.

Jussi Kukkurainen Kymenlaaksosta korosti, että kyse ei ole hyökkäyksestä ydinperheitä vastaan.

– On moninaisia perhemuotoja, uusioperheitä on ollut jo vuosikymmeniä. Kädenojennus olisi hyvä asia. Lapsia syntyy vähemmän ja vähemmän, näistä vähemmistä lapsista on hyvä pitää erityistä huolta.

– On lähiperheitä, joissa on kolme tai neljä tosiasiallista vanhempaa. Ilman juridista vastuuta lapsi voi jäädä vaille perintöoikeutta tai turvaa. Vaikea ymmärtää, että haittoja olisi enemmän kuin hyötyjä, jos selvitystä ei ole tehty, Jenna Wahlstén Helsingistä vetosi.

Lue myös

Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin

Äänestäjien ykkösvaihtoehdoksi murtautuminen on vaalimenestyksen avainkysymys, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa
7.6.2026 12:48

Keskusta otti kantaa lapsiperheiden, perusturvan ja omavaraisuuden puolesta

Keskusta julkaisi kolmipäiväisen puoluekokouksensa päätteeksi kolme kannanottoa, joissa puolue otti kantaa lapsiperheiden, perusturvan...
7.6.2026 16:20

Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun

Keskustan vihreä lippumeri täytti keskustan kadut ja Keskustorin Tampereella sunnuntaina Narvan soittokunnan reippaan...
7.6.2026 17:50

Aihetunnisteet

ennallistaminen huumausaineet ilotulitteet itäraja Kanada Keskusta keskustan puoluekokous lapsiperheet perheet perhepolitiikka perustulo Politiikka sosiaaliturva sukupuolikiintiöt tekoäly vanhemmuus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Kärytä voi näinkin – Poliisille tuli erikoisempi tehtävä
Uutiset | 7.9.2026 22:01
Ida Siekmann heitti peittonsa ja hyppäsi – Hänestä tuli Berliinin muurin ensimmäinen uhri
Uutiset | 8.9.2026 21:31
Perussuomalaisista yllättävä hyökkäys kokoomuksen kimppuun eduskunnassa – asevientilinja haukuttiin vasemmistolaiseksi
Uutiset | 8.9.2026 15:58
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Parahdus koulujen nykymenosta: ”Voi hyvää päivää!”
Uutiset | 8.9.2026 12:18
Polttoaineen hintapomppu kurittaa: ”Kipuraja on ylittynyt”
Uutiset | 8.9.2026 11:18
Suomi mukana yhteislausunnossa vaatimassa Israelia lopettamaan Länsirannan siirtokuntien laajentamisen
Uutiset | 8.9.2026 17:10
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
”Rakennamme Euroopan suurimmat maavoimat” – Tälle Nato-maalle Venäjä on eksistentiaalinen uhka
Uutiset | 1.9.2026 21:50
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Keskustan Mattila: Google-investointi on lottovoitto Pohjois-Suomelle – rinnalle tarvitaan miljardi-investoinnit sähköverkkoihin
Uutiset | 9.9.2026 15:33
Fortumin toimitusjohtaja Rauramo tyytyväinen Googlen kanssa tehtyihin ratkaisuihin
Uutiset | 9.9.2026 13:59
Ovaska vaatii eduskuntaan ajankohtaiskeskustelua datakeskuksista – ”Emme voi olla vain paikka, johon rakennetaan sähköä kuluttavia halleja”
Uutiset | 9.9.2026 13:54
Norjan kuningas Haraldin hautajaiset alkoivat
Uutiset | 9.9.2026 13:38
Ulkoministeri Valtonen: Seison vaikka yksin Israelin siirtokuntia tuomitsevan julkilausuman takana
Uutiset | 9.9.2026 13:30
Pääministeri Orpo vakuuttaa: Energian hinta ei nouse Googlen investointien vuoksi
Uutiset | 9.9.2026 11:43
Ukrainan droonit päätyivät keväällä Suomeen sääolosuhteiden ja GNSS-häirinnän vuoksi – ”Niin pitkään kuin sota jatkuu, on kaikki mahdollista”
Uutiset | 9.9.2026 11:40
Valtiovarainministeri Purra: Googlen jätti-investoinnit Suomeen ”upea juttu”
Uutiset | 9.9.2026 11:15
Kansanedustajat vaativat suuryrityksille rangaistuksia maksuehtojen rikkomisesta – pienyrittäjät joutuvat nyt toimimaan ilmaisina pankkeina
Uutiset | 9.9.2026 11:10
Ennakkotilastot: Tavaroiden ulkomaankauppa kasvoi vahvasti vuoden ensimmäisellä puoliskolla
Uutiset | 9.9.2026 10:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Saksa | DDR:n raunioilta Berliinin leikkauksiin – näin idästä rakentui äärioikeiston mahtilinnake
Uutiset | 7.9.2026 15:50
Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00
Toimittajalta | Kyllä Kekkonen kääntyisi haudassaan – vai voiko sitä oikeasti tietää?
Uutiset | 6.9.2026 14:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mattila: Google-investointi on lottovoitto Pohjois-Suomelle – rinnalle tarvitaan miljardi-investoinnit sähköverkkoihin
Uutiset | 9.9.2026 15:33
Fortumin toimitusjohtaja Rauramo tyytyväinen Googlen kanssa tehtyihin ratkaisuihin
Uutiset | 9.9.2026 13:59
Ovaska vaatii eduskuntaan ajankohtaiskeskustelua datakeskuksista – ”Emme voi olla vain paikka, johon rakennetaan sähköä kuluttavia halleja”
Uutiset | 9.9.2026 13:54
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kotimaiset elintarviketuottajat vähittäiskaupan rahoittajia
Mielipide | 9.9.2026 14:48
Lukijalta: Syy Pisa-luisuun on yksinkertainen
Mielipide | 9.9.2026 13:51
Lukijalta: Koulu ei ole viihdesirkus tylsyyttä vastaan
Mielipide | 9.9.2026 13:45
Lukijalta: Väestömyrskyssä tarvitsemme toisiamme
Mielipide | 9.9.2026 13:41

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste