Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kaikkonen tyrmää ruuhkamaksut – ”Jotain rajaa nyt”

14.10.2026 12:44
Lue lisää 
Koulut
Rehtorit Tarja Edry ja Ulla Parviainen olisivat jatkaneet etäopetusta kesälomien alkuun saakka. (Kuva: Suomenmaa, Lehtikuva/ Vesa Moilanen)

Päätös avata koulut toukokuussa saa rehtoreilta täystyrmäyksen – “Eniten huolettaa, että jäävätkö koulusta pois juuri ne lapset, keitä olemme eniten kannatelleet etäopiskelun aikana"

Samuli Vänttilä 30.4.2020 13:44, muokattu 4.5.2020 18:56
a– a+
Koulut

Hallituksen päätös avata koulut kahdeksi viikoksi toukokuun 14. päivän jälkeen laittaa Suomenmaan haastattelemien rehtoreiden mukaan koulujen toimivat käytännöt täysin sekaisin. Päätös aiheuttaa heidän mielestään enemmän haittaa kuin hyötyä.

Järvenpään Harjulan koulun rehtorin Tarja Edryn mukaan lähiopetukseen palaaminen niin lyhyeksi aikaa vaikeuttaa eritoten niiden oppilaiden kohtaamista, joilla on kotona tai koulunkäynnissä haasteita. Edry pelkää, että osa heistä jää kesälomalle eikä palaa kouluun.

Etäkouluarki ehdittiin Edryn mukaan saada kouluissa toimivaksi. Harjulan koulussa kaikkiin oppilaisiin saatiin yhteys, kuraattorit toimivat etänä ja kontaktit lastensuojeluun olivat kunnossa. Opettajien tietoisuus lasten kotioloista oli etäyhteyksien vuoksi jopa normaalia paremmalla tolalla.

– Nyt koulujen arki mullistuu täysin opetusministeriön ja THL:n antamien ohjeiden vuoksi. Jos joku kuvittelee, että voisimme kaiken sen keskellä kuroa umpeen jotain menetettyä, niin se ei tule onnistumaan näin lyhyessä ajassa.

Eniten haasteita kouluissa aiheuttavat juuri ministeriön ja THL:n antamat ohjeet.

Kuusamon Rukan yhtenäisen peruskoulun rehtorin Ulla Parviaisen mukaan haaveet normaalista koulunkäynnistä voidaan unohtaa saman tien.

Alakoulun puolella ohjeiden kanssa selvitään jotenkuten, mutta yläkoulujen puolella koulunkäynnistä tulee “yhtä hulabaloota”.

– Esimerkiksi ohje siitä, että yhden ryhmän kanssa työskentelee vain yksi aikuinen, murtaa aineenopettajajärjestelmän täysin. Valinnaisia aineitakaan ei voida järjestää normaalisti, Parviainen sanoo.

Ongelmia aiheuttavat myös ohjeet, että opetusta hajautetaan pienempiin ryhmiin ja kaikki koulujen tyhjät tilat otetaan käyttöön.

– Itkisin tälle ehdotukselle, jos se ei naurattaisi niin paljon. Ei meillä ole mitään tyhjiä tiloja. Joku ehdotti kirjaston hyödyntämistä, mutta lähin sellainen on 26 kilometrin päässä.

Rukan koulussa 80 prosenttia oppilaista kulkee koulussa koulukyydeillä. Sen järjestäminen aiheuttaa päänvaivaa, kun kontakteja tulisi välttää ja suurin osa kuljetusalan yritysten työntekijöistä on lomautettuina.

– Meidän koulukyydeistä osan hoitaa Pohjois-Pohjanmaan Ely-keskus, mutta heiltäkin tuli juuri viestiä, etteivät he ehkä pysty laittamaan kahdeksi viikoksi koulukyydityksiä toimimaan.

Järvenpään Harjulan koulussa oppilaita joudutaan hajauttamaan moniin eri tiloihin pitkin kaupunkia. Koulu toimii jo valmiiksi väistötiloissa.

Osa henkilökunnasta ei pääse töihin, sillä he kuuluvat riskiryhmiin. Sijaisia ei kuitenkaan saa palkata, sillä kaupungilla on menossa yt-neuvottelut taloustilanteen vuoksi.

 – Tätä sekamelskaa me sitten koitamme hoitaa entistä pienemmän henkilökunnan voimin. Käytännössä yksi opettaja joutuu juoksemaan eri oppilasryhmien väliä ja tarkastamaan, että homma toimii jotenkuten. Mistään normaalista koulunkäynnistä ei voida puhua, Edry sanoo.

– Tulen suosittelemaan omalle porukalleni ulkona opiskelemista näiden lukuisten turvallisuusvaateiden vuoksi. Emme pysty noudattamaan niitä sisätiloissa.

Edrylle on ehtinyt tulla hallituksen keskiviikkoiltaisen tiedotustilaisuuden jälkeen runsaasti poissaoloanomuksia lasten vanhemmilta. 

– Käytännössä se tarkoittaa sitä, että osa oppilaista aloittaa kesäloman paljon muita aikaisemmin, sillä hallitus kielsi etäopiskelun järjestämisen. Eniten huolettaa se, että jäävätkö koulusta pois juuri ne lapset, keitä olemme eniten kannatelleet tämän etäopiskelun aikana, Edry pohtii.

Sekä Edry että Parviainen korostavat ymmärtävänsä hyvin, ettei yhteiskuntaa voida pitää loputtomiin kiinni. Koulutkin on pakko avata ennemmin tai myöhemmin.

Edryn mukaan koulujen avaamiseen suhtauduttaisiin ihan eri tavalla, jos kyse olisi pidemmästä ajasta kuin kahdesta viikosta.

– Eurooppalaisilla kouluilla on ihan eri tilanne, kun siellä koulu jatkuu pitkään kesäkuun puolelle. Me joudumme nyt tekemään ihan valtavan työn kahden viikon takia ja seuraukset eivät välttämättä ole parhaat mahdolliset.

Kouluun paluu syksyllä olisi Edryn mukaan ollut järkevämpää, sillä poikkeusjärjestelyjä oltaisiin voitu suunnitella ja toteuttaa pitkäjänteisemmin.

Parviainen korostaa, että koulut selviävät haastavasta tilanteesta. Opettajat tulevat hänen mukaansa “venymään ja paukkumaan” kuten aina ennenkin haasteiden edessä.

– Haastavaa aikaa tämä tulee kuitenkin olemaan, sillä kaikki menee sekaisin niin lyhyeksi aikaa. Opettajat loivat hyvin nopeasti toimivan etäkoulusysteemin. Sillä olisi ollut järkevämpää mennä lukukausi loppuun.

 

Lue myös

Lähiopetus perusopetuksessa ja varhaiskasvatuksessa alkaa taas 14. toukokuuta – Marin: Opetukseen palataan porrastetusti ja hallitusti

Opetusta voidaan järjestää vuoroissa ja käyttää muitakin tiloja kuin luokkahuoneita
29.4.2020 19:49

OAJ vaatii turvallisuuden takaamista ja riskiryhmistä huolehtimista, kun koulut avataan

Opetusalan ammattijärjestö OAJ vaatii viranomaisilta mahdollisimman toteuttamiskelpoisia ohjeita opetuksen järjestäjille, rehtoreille ja opettajille. Järjestö...
29.4.2020 21:18

THL:n Mika Salminen: Lasten osuus epidemian leviämisessä on hyvin, hyvin pieni

Suomen johtavat lastenlääkärit jokaisesta yliopistosairaalapiiristä ovat myös omassa riskiarviossaan todenneet, että koulujen avaaminen on riskitöntä, Salminen toteaa
29.4.2020 20:23

Aihetunnisteet

etäopetus Korona koulu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Hallitus sai haukut eläkevarojen imuroinnista budjetin tilkkeeksi – keskusta tyrmäsi rahaministeriön eläkeiän nostohaaveet
Uutiset | 13.10.2026 18:14
”Tuntemattoman sotilaan paraatista” 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä
Uutiset | 12.10.2026 21:15
Kiovasta katkera lausunto: Liittolaiset eivät varoittaneet
Uutiset | 13.10.2026 13:46
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Unohdettu olympiavoittaja sivakoi Suomen maaliin huimalla erolla muihin
Uutiset | 12.10.2026 21:45
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Uusimmat

Suomi haluaa EU:n jarruttavan turistiviisumien myöntämistä venäläisille
Uutiset | 14.10.2026 16:30
Ukraina: Venäjän drooni-isku surmasi ainakin kuusi ihmistä Lutskissa
Uutiset | 14.10.2026 16:24
Noormarkun TNT-tehtaalle 30 miljoonaa EU-tukea
Uutiset | 14.10.2026 15:58
Eutanasia-kansalaisaloite saa viimein eduskuntakäsittelyn – Krista Kiuru: ”Olen hyvin helpottunut”
Uutiset | 14.10.2026 15:17
Ukrainan saaman tiedustelutiedon tilanne on epäselvä
Uutiset | 14.10.2026 15:13
Iranilainen uutistoimisto: Konttilaiva ajoi miinaan Hormuzinsalmessa ja upposi
Uutiset | 14.10.2026 14:58
Kelan eläkkeet ja toimeentulotuki nousevat ensi vuonna, opintoraha ja yleistuki pysyvät ennallaan
Uutiset | 14.10.2026 14:51
”Riippumatonta mediaa tarvitaan enemmän kuin koskaan”
Uutiset | 14.10.2026 14:40
Saudi-Arabia torjui huthien ohjuksia – pääkaupungissa isoja räjähdyksiä
Uutiset | 14.10.2026 14:37
Naton pääsihteeri kehottaa jäsenmaita lisäämään tukea Ukrainalle
Uutiset | 14.10.2026 14:36
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomi haluaa EU:n jarruttavan turistiviisumien myöntämistä venäläisille
Uutiset | 14.10.2026 16:30
Ukraina: Venäjän drooni-isku surmasi ainakin kuusi ihmistä Lutskissa
Uutiset | 14.10.2026 16:24
Noormarkun TNT-tehtaalle 30 miljoonaa EU-tukea
Uutiset | 14.10.2026 15:58
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Joensuun lentoyhteyksien heikentäminen vaarantaa Itä-Suomen saavutettavuuden ja kasvun
Mielipide | 14.10.2026 13:41
Lukijalta: Kuka maksaa säästöistä?
Mielipide | 14.10.2026 13:40
Lukijalta: Pieni asioita ymmärtämätön klikki yrittää estää maamme vaurastumisen
Mielipide | 14.10.2026 13:39
Lukijalta: Hyvinvointisuunnitelmalla varmistettava panostus lähipalveluihin sekä perhe- ja omaishoitoon
Mielipide | 14.10.2026 13:21
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Perussuomalaisten ehdokas loikkasi keskustaan Uudellamaalla – Piirikokous nimesi viisi uutta ehdokasta
Uutiset | 12.10.2026 11:25
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste