Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Kotimaa

Alkoholin tilaamisesta ulkomailta voi napsahtaa verolasku jälkikäteen – halpa hinta varoitusmerkki

26.10.2026 8:14
Lue lisää 

Kaikki puolueet ovat antaneet vastauksensa hallitustunnustelijalle – täsmentävät keskustelut alkavat loppuviikosta 

Keskusta vastasi Rinteelle jo maanantaina ja mukana olivat kynnyskysymykset hallitusyhteistyölle – Myös viimeisenä vastanneelta kokoomukselta kynnyskysymyskimara hallitukselle
Sanna Nikula, Olli Kuivaniemi, STT 30.4.2019 12:44, muokattu 30.4.2019 13:04
a– a+
Hallitustunnustelut

Kaikki puolueet ovat nyt julkaisseet vastauksensa hallitustunnustelija Antti Rinteen (sd.) kysymyksiin.

Kaikki puolueet ovat valmiita lähtemään SDP:n johtamaan enemmistöhallitukseen, mutta tietyin kynnyskysymyksin.

Viimeisenä muista puolueista vastauksensa antoi kokoomus. Sen vastaukset ovat kiinnostavia, sillä toistaiseksi vahvin veikkaus hallituspohjaksi on ollut sinipuna vihreillä ja RKP:llä ryyditettynä.

Kokoomus heittikin heti pöytään kolmetoista kynnyskysymystä mahdolliselle hallitusyhteistyölle.

Kokoomus vaatii muun muassa, että hallituksen on sitouduttava päätöksiin, joilla asiantuntija-arvioiden mukaan varmistetaan vähintään 75 prosentin työllisyysaste 15–64-vuotiaiden ikäryhmässä.

Työllisyystavoitteen saavuttamista tarkastellaan vuosittain, ja lisätoimista sovitaan tarvittaessa. Lisäksi työ- ja eläketulon verotusta on kevennettävä kaikissa tuloluokissa keskituloisia painottaen, eikä yrittämisen verotusta tule kiristää.

Kokoomuksen sote-linjakin on tuttu. Kynnyskysymyksessään hallitukselle puolue vaatii, että sote-palveluiden kehittäminen ja saatavuuden parantaminen aloitetaan heti nykylainsäädännön pohjalta muun muassa hoitotakuuta kiristämällä ja palveluseteleiden käyttöä lisäämällä.

Tarpeettomia hallintorakenteita ei sen mielestä pidä luoda.

Perussuomalaisilla kynnyskysymyksiä oli kolme. Se nimeää ehdokseen muun muassa sen, että hallituksen on tunnustettava etenkin humanitäärisen maahanmuuton kielteiset vaikutukset Suomen julkiselle taloudelle ja suomalaisten turvallisuudelle.

Puolueen mielestä hallituksen on myös pyrittävä määrätietoisesti vähentämään haitallista maahanmuuttoa.

Perussuomalaiset vaatii myös, ettei kotimaisen teollisuuden ja pk-yritysten toimintakykyä ja työllistämismahdollisuuksia saa heikentää poliittisella päätöksenteolla.

Lisäksi pieni- ja keskituloisten ihmisten arkipäivän kustannuksia ei saa nostaa vero- ja maksupolitiikalla, vaan niitä on päinvastoin pyrittävä alentamaan, puolue katsoo.

Vihreät ja keskusta julkistivat vastauksensa jo eilen.

Vasemmistoliitto listaa hallitukseen osallistumiselle seitsemän kynnyskysymystä. Puolue vaatii muun muassa, että hallitus tekee ihmisoikeusperustaista politiikkaa, pidättäytyy heikentämästä perusturvaa ja purkaa niin sanotun aktiivimallin.

Lopullisen päätöksen hallitukseen osallistumisesta vasemmistoliitto sanoo tekevänsä puoluevaltuuston ja eduskuntaryhmän yhteiskokouksessa hallitusneuvotteluiden lopputuloksen perusteella.

Rökäletappion vaaleissa kärsinyt keskusta katsoo vastauksessaan, että ensisijaisesti hallitusvaihtoehdot on tunnusteltava vaalivoittajien kesken.

Keskusta antoi kuitenkin kymmenen kynnyskysymystä SDP:n johtamaan enemmistöhallitukseen osallistumiselle. Joukossa ovat muun muassa sosiaali- ja terveydenhuollon palveluiden turvaaminen 18 maakunnan pohjalta ja maakuntien tekeminen monialaisiksi.

Myös vihreillä oli muutamia kynnyskysymyksiä hallitukseen osallistumiselle. Puolue ei esimerkiksi halua osallistua hallitukseen, joka edistää rajojen sulkemista tai Suomen eristäytymistä kansainvälisestä yhteistyöstä YK:n, EU:n tai Pohjoismaiden tasolla.

RKP:lle keskeisiä kysymyksiä ovat Suomen avoimuus ja kansainvälisyys, kaksikielisyys, yrittäjämyönteisyys, ihmisten yhdenvertaisuus, tasa-arvo, ilmastonmuutoksen torjuminen ja hyvinvointiyhteiskunnan kehittäminen kestävän talouden pohjalta, RKP linjaa vastaustensa saatesanoissa.

Puolue vastaa haluavansa olla mukana toiminta- ja yhteistyökykyisessä hallituksessa, jossa vallitsee luottamus hallituskumppanien välillä ja jossa hallituspuolueet ovat sitoutuneet hallitusohjelman toteuttamiseen koko hallituskauden ajaksi.

Viime kädessä RKP ratkaisee osallistumisensa uuteen hallitukseen hallitusohjelmakokonaisuuden perusteella.

Kristillisdemokraatit nimeää yhdeksi kynnyskysymyksistään sen, ettei lainsäädännön sukupuolikäsitystä tule muuttaa ilmoitusluonteiseen itsemääräytymiseen perustuvaksi. Puolue nostaisi hallitusneuvotteluissa esille erityisesti vaalilain uudistamisen.

Lue myös

Keskusta julkaisi kynnyskysymyksensä hallitukseen osallistumiselle – eduskuntaryhmän mukaan kynnys korkealla

Keskusta on julkaissut kynnyskysymyksensä hallitukseen osallistumiselle. Eduskuntaryhmä päätti kokouksessaan maanantaina vastauksistaan hallitusneuvottelujen tunnusteluvaiheen...
29.4.2019 18:18

Keskusta vastaa hallitustunnustelija Rinteelle: Sote maakuntapohjalta, palvelut turvattava asuinpaikasta riippumatta, valtion tehtäviä alueellistettava

Maatalouden tukitasojen mahdollinen lasku on kompensoitava kansallisella lisärahoituksella, keskusta linjaa
29.4.2019 18:58

Rinne valittelee talousvastausten ohuutta – kynnyskysymyksistä ei esteitä jatkokeskusteluille

Hallituspohja selvinnee 8. toukokuuta
30.4.2019 14:02

SDP:n Rinne kansanedustaja al-Taeesta: Mekin olemme tulleet vähän huijatuiksi

Mahdolliset jatkotoimenpiteet ovat eduskuntaryhmän käsissä
30.4.2019 14:10

Aihetunnisteet

Eduskunta hallitustunnustelut

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
”Eiköhän laiteta työterveys lihoiksi” – keskustanuorissa huolta sotesta, ympäristöstä ja keskustan tilasta
Uutiset | 24.10.2026 18:19
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Ismo Säily on huolissaan siitä, ettei nuorilla ole mahdollisuutta omistusasumiseen
Uutiset | 25.10.2026 10:15
Euroopan korkein jyrkänne huimaa päätä ja kutkuttaa hurjapäitä – uhkarohkeat BASE-hypyt ovat vaatineet ihmishenkiä, myös yhden suomalaisen
Uutiset | 25.10.2026 21:06
Keskusta esittää omistuskotitakuuta – tavoitteena palauttaa oma koti pieni- ja keskituloisten ulottuville
Uutiset | 24.10.2026 11:00
Antti Kaikkonen väläyttää: Tulisija kaikkiin uusiin pientaloihin
Uutiset | 23.10.2026 11:25
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Antti Kaikkonen väläyttää: Tulisija kaikkiin uusiin pientaloihin
Uutiset | 23.10.2026 11:25
”Putinin ymmärtäjille ei ole paikkaa puolueessa”
Uutiset | 19.10.2026 18:30
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Alkoholin tilaamisesta ulkomailta voi napsahtaa verolasku jälkikäteen – halpa hinta varoitusmerkki
Uutiset | 26.10.2026 8:14
Tutkimus: Energiakriisi sai omakotitaloasukit polttamaan puuta
Uutiset | 26.10.2026 6:31
Tekoälybuumi sai piensijoittajat innostumaan Nokiasta
Uutiset | 26.10.2026 6:31
Opiskelijat syrjäyttämässä ex-presidentin puolueen Serbian johdosta – Vucic myönsi tappionsa
Uutiset | 26.10.2026 5:17
Lula varmisti jatkokauden Brasilian presidenttinä – Bolsonaro aikoo vaatia vaalien mitätöintiä
Uutiset | 26.10.2026 4:55
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Euroopan korkein jyrkänne huimaa päätä ja kutkuttaa hurjapäitä – uhkarohkeat BASE-hypyt ovat vaatineet ihmishenkiä, myös yhden suomalaisen
Uutiset | 25.10.2026 21:06
Keskustanuoret uudisti liittohallitustaan
Uutiset | 25.10.2026 18:20
Ismo Säily on huolissaan siitä, ettei nuorilla ole mahdollisuutta omistusasumiseen
Uutiset | 25.10.2026 10:15
Onko aluehallinto vain turha byrokratian taso? – Muissa Pohjoismaissa ja Euroopassa aluehallinnot ovat pitäneet pintansa
Uutiset | 25.10.2026 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Alkoholin tilaamisesta ulkomailta voi napsahtaa verolasku jälkikäteen – halpa hinta varoitusmerkki
Uutiset | 26.10.2026 8:14
Tutkimus: Energiakriisi sai omakotitaloasukit polttamaan puuta
Uutiset | 26.10.2026 6:31
Tekoälybuumi sai piensijoittajat innostumaan Nokiasta
Uutiset | 26.10.2026 6:31
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tämän päivän säästö voi muuttua huomisen lisälaskuksi
Mielipide | 23.10.2026 14:29
Lukijalta: Keskustan on puolustettava niitä, joiden varaan huominen rakentuu
Mielipide | 23.10.2026 13:34
Lukijalta: Kiitos Keskustanuoret
Mielipide | 23.10.2026 13:30
Lukijalta: Ruuhkamaksuilla kohti edullisempaa joukkoliikennettä
Mielipide | 23.10.2026 13:16
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
Keskustan Kalmari: Pienten yhdistysten rahat eivät saa huveta pankkimaksuihin ja byrokratiaan
Uutiset | 19.10.2026 9:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata