Elinkeinoelämä kiittelee hallituksen päätöksiä, työntekijäpuolelta tyly tuomio
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) kiittää tiedotteessaan hallitusta keskiviikkona puoliväliriihissä julkistetuista kasvutoimista.
EK:n mukaan hallituksen ilmoittamat veronkevennykset ovat välttämättömiä Suomen talouskasvun vauhdittamiseksi. Hallitus päätti puoliväliriihessään keventää ansiotulojen verotusta noin miljardilla eurolla ja laskea yhteisöveron 18 prosenttiin.
– On tärkeää, että kesken hallituskauden ja maailman myllertäessä hallituksella on kykyä tehdä rohkeita päätöksiä kasvun vauhdittamiseksi. Myös puolustuksen lisäykset edellyttävät, että talouden pitää olla kunnossa, EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies sanoo tiedotteessa.
Yrityksiä ja työnantajia edustava liitto kuvaa päätöksiä rohkeiksi. Liiton mukaan hallituksen linjaukset työn verotuksen keventämisestä vievät Suomea kohti Ruotsin linjaa, mikä on EK:n mielestä tervetullutta.
EK:n ohella myös Keskuskauppakamari kiittelee hallitusta ja sanoo veronkevennysten olevan kasvua ja Suomen kilpailukykyä tukeva päätös. Sen mukaan päätökset vievät Suomen verotuksen rakennetta oikeaan, paremmin kasvua synnyttävään suuntaan.
Keskuskauppakamari kehuu lisäksi hallituksen päätöstä pudottaa ylimpien tuloluokkien marginaaliverotusta, jossa korkeimmat marginaaliverot alennetaan 52 prosenttiin.
Suomen Yrittäjät kuvaa hallituksen puoliväliriihen päätöksiä tasapainoiseksi kasvupaketiksi. Sen mukaan erityisesti yhteisöveron ja ansiotuloverotuksen kevennykset tukevat talouden kasvua ja kannustavat tekemään töitä.
Yrittäjien eläkemaksuihin kaavailtuja muutoksia järjestö pitää kuitenkin ongelmallisina.
– Tämä voi olla hyvin ongelmallinen linjaus, koska yrittäjän todelliset tulot on erittäin vaikea määrittää eri yhtiömuodoissa, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo tiedotteessa.
Hallituksen mukaan YEL-järjestelmään kaavaillaan muutoksia, joissa yrittäjien eläkemaksu määräytyisi nykyistä selkeämmin yrittäjän todellisten tulojen mukaan.
Toimihenkilöitä edustava STTK moittii hallituksen ilmoittamia veronkevennyksiä vastuuttomiksi. STTK:n mukaan päätökset uhkaavat viedä velkaantuneen Suomen EU:n liiallisen alijäämän menettelyyn.
– Hulppeat veronkevennykset tässä tilanteessa ovat erittäin vastuuttomia. Niitä perustellaan ”dynaamisilla vaikutuksilla”, jotka ovat pitkälti haihattelua. Veronkevennysten sijaan olisi pitänyt sitouttaa yrityksiä ja suurituloisia osallistumaan puolustusmenojen rahoitukseen, STTK:n pääekonomisti Patrizio Lainà sanoo tiedotteessa.
Lisäksi STTK kritisoi hallituksen päätöstä poistaa ammattiliittojen jäsenmaksun verovähennysoikeus. Se on keskusjärjestön mukaan jatkoa hallituksen ”ideologiselle ajojahdille ay-liikettä kohtaan”.
– Päätös murentaa suomalaista työmarkkinajärjestelmää ja lisää vastakkainasettelua yhteiskunnassa. Se ei ole sitä, mitä tällaisessa turvallisuuspoliittisessa tilanteessa tarvittaisiin, Lainà sanoo.
Suomen ammattiliittojen keskusjärjestö SAK:n mukaan hallituksen puoliväliriihin veropäätösten seurauksena valtion velkaantuminen jatkuu. SAK kritisoi tiedotteessaan päätösten todistavan, että hallituksen huolet valtion velasta ovat osoittautuneet valheellisiksi.
Veropäätösten taustalla on SAK:n pääekonomisti Ilkka Kaukorannan mukaan elinkeinoelämän etujärjestöjen vaatimukset ja tutkimustiedon sivuuttava toiveajattelu.
SAK:n mukaan hallituksen perustelu toimista talouskasvun tukemisella ei kestä kriittistä tarkastelua, sillä veronkevennysten kasvuvaikutukset ovat liian pieniä.
Veronmaksajain Keskusliitto pitää hallituksen kehysriihessä julkistamia veroratkaisuja pääosin onnistuneena kokonaisuutena. Liiton mukaan erityisesti kevennykset ansiotulojen verotukseen sekä muutos ylimpien tuloluokkien marginaaliverotukseen ovat tärkeitä.
Liitto ei kuitenkaan ole tyytyväinen kaikkiin hallituksen päätöksiin. Sen mukaan työhuonevähennyksestä luopuminen on hallitukselta perusteeton heikennys työnteosta aiheutuvien kulujen vähentämiseen.