Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tekoäly

Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”

14.3.2026 21:42
Lue lisää 
Lukijalta
Lähihoitaja avusti potilasta ruokailussa Espoossa 27. kesäkuuta 2019. (Kuva: Lehtikuva / Anni Reenpää)

Lukijalta: Ihmislähtöisyys hyvinvointipolitiikassa

Annu Haho 14.2.2025 13:22, muokattu 14.2.2025 13:24
a– a+
Lukijalta

Suomen Keskusta on sitoutunut edistämään ihmislähtöisyyttä hyvinvointipolitiikassaan. Vaalilupaus, voisi sanoa myös arvolupaus, on annettu julkisesti kaikille kansalaisille riippumatta asuinpaikasta.

Arvolupausta kuvaavissa teeseissä mainitaan muun muassa, että ihmisten tulee saada palveluita läheltä, henkilökuntaa pitää olla riittävästi, omaishoitajia ei näännytetä hoivataakan alle, jatkohoitopaikan tai ympärivuorokautisen hoivan on löydyttävä läheltä omaisia, mielenterveyden ongelmiin on tarjottava apua jo ennakoidusti ja sosiaalipalvelut niitä tarvitseville tukemaan itsenäistä pärjäämistä.

Keskiössä on siis ihminen eli kansalainen, asiakas, potilas, läheinen ja ammattilainen, sekä hänen
hyvinvointinsa.

Ihmislähtöisyys tarkoittaa sitä, että ensinnäkin on tiedossa, mitä ihminen tarvitsee tasapainoisen, turvallisen ja inhimillisen elämän turvaamiseksi.

Siihen katsotaan kuuluvan fyysinen elinympäristö, käsittäen asumisen ja sen lähiympäristön turvallisuus ja puhtaus, sekä henkinen elinympäristö, sisältäen sivistyksen, sosiaaliset suhteet ja vastuullisen toiminnan sekä kokemuksen arvokkuudesta, osallisuudesta ja tulevaisuuden toivosta.

Toiseksi sillä tarkoitetaan tahtoa toimia yhteisesti sovittujen hyvän elämän perusasioiden mukaisesti.

Jokainen voi lähtökohtaisesti edistää päivittäin ihmislähtöisyyttä ympärillään, mutta se on haluttu ottaa myös sosiaali- ja terveydenhuollon sekä pelastustoimen keskeiseksi työtä ohjaavaksi eettiseksi periaatteeksi.

Palvelujen ja hoidon tarjoajille ihmislähtöisyys on sitä, että asiakasta/potilasta kuullaan ja päätöksiä tehdään yhteisymmärryksessä hänen kanssaan, ja sitä, että ammattilaiset kykenevät toisia arvostavaan yhteistyöhön.

Ihmislähtöisyys siirtyy ideatasolta konkreettisiin tekoihin: ystävälliseen kohteluun, ammattimaiseen
tekemiseen ja asiakkaan tai potilaan ongelman ratkaisemiseen. Kaiken kaikkiaan toiminnassa edistetään potilaiden, asiakkaiden ja kollegoiden hyvää sekä vältetään vahingon tuottamista.

Hyvinvointialueiden virkavastuulliselle johdolle sekä luottamuspäättäjille ihmislähtöisyys ilmenee siinä, että tieto ohjaa päätöksentekoa ja toimeenpanoa.

Taloudellinen ajattelu ei ole ainoa hyve, vaan sitäkin ohjaa ihmislähtöisyys. Päätöksentekijöillä on kykyä arvioida päätöksien vaikutuksia monilta kantilta.

Esimerkiksi tietty taloudellinen panostus ennaltaehkäisevään palveluun voi tuoda säästöjä raskaiden hoitojen aiheuttamilta kustannuksilta, puhumattakaan inhimillisiltä kärsimyksiltä. Talouden päätöksenteossa ratkaisuja tehdään pitkäjänteisesti ja alueen asukkaiden erityistarpeet huomioiden.

Hyvinvointipolitiikka ei lepää pelkästään hyvinvointialueiden harteilla. Siihen osallistuvat myös valtio, kunnat, järjestöt, säätiöt, liitot, yhdistykset ja yritykset, mutta erityisesti jokainen suomalainen. Tekemillään valinnoillaan kansalainen voi edistää omaa ja ympärillään olevien ihmisten hyvinvointia.

Asettamalla oman hyvinvoinnin rinnalle myös toisen etu ja hyvä varmistetaan ihmislähtöisyyden jatkuminen, yli sukupolvien.

Politiikan linjauksien tulee yhtä lailla tukea kestävästi hyvinvointia ja inhimillisyyttä, ei vain vaalikausi kerrallaan vaan tulevaisuustietoisesti tulevienkin sukupolvien hyvinvointi huomioon ottaen.

Ihmislähtöisyyden nostaminen keskustan linjauksen kärkeen on tärkeä ja kestävä. Se ohjaa kaikkia
osallistumaan keskusteluun siitä, mitä se kullekin arkipäivässä tarkoittaa, miten sitä voi edistää, miten se näkyy konkreettisissa päätöksissä ja toimeenpanemisessa.

Annu Haho
terveystieteiden tohtori, etiikan tutkija ja opettaja
aluevaaliehdokas


Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia.
Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Lue myös

Lukijalta: Nuorten paineet on otettava vakavasti

Nuorisobarometri 2025 antaa pysäyttävän viestin: suuri osa nuorista kokee merkittäviä paineita tulevaisuudestaan. Erityisesti...
14.3.2026 14:12

Lukijalta: Jokainen opiskelemaan

Riittääkö työpaikkoja kaikille, se huolestuttaa. Tekoäly uhkaa, tuet vähenevät, kaikki kallistuu, maailma on pudottanut...
12.3.2026 13:05

Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli

Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra nosti viime joulukuussa Kauppalehden Talousaamussa esiin tarpeen arvioida...
12.3.2026 12:57

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Netanjahu lisäsi sodalle uuden tavoitteen – ”Nyt on tullut aika”
Uutiset | 13.3.2026 9:10
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Iran ampui ohjuksia Israeliin
Uutiset | 13.3.2026 9:20
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Saarivaltion Nato-haaveet heräsivät – Esteenä Ankara
Uutiset | 14.3.2026 21:33
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Trump kehotti muita maita lähettämään sotalaivoja Hormuzinsalmen turvaksi – liikenne salmen läpi lähes poikki
Uutiset | 14.3.2026 17:52
Sosiologi Jürgen Habermas kuollut
Uutiset | 14.3.2026 17:02
Trump: Sota Irania vastaan päättyy, kun ”tunnen sen luissani”
Uutiset | 14.3.2026 15:47
Perämerellä pelastettiin kaksi jäällä yöpynyttä retkeilijää – jäälautalla luki SOS
Uutiset | 14.3.2026 15:24
Kevättulva tulossa Pohjois-Pohjanmaalle poikkeuksellisen aikaisin
Uutiset | 14.3.2026 13:40
Parikkalassa mitattiin vuoden ylin lämpötila
Uutiset | 14.3.2026 13:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Saarivaltion Nato-haaveet heräsivät – Esteenä Ankara
Uutiset | 14.3.2026 21:33
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorten paineet on otettava vakavasti
Mielipide | 14.3.2026 14:12
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste