Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Analyysi
Blokkipolitiikalla voitaisiin vähentää tilanteita, joissa puolue perustelee hallituksessa päinvastaisia päätöksiä kuin mitä esitti vaalien alla. (Kuva: Jari Laukkanen)

Analyysi: Tuomiojan esitys voisi auttaa vasemmiston kriisissä – mutta hyötyisikö äänestäjä?

Äärimmillään blokkipolitiikka voi johtaa kaksipuoluejärjestelmään, kirjoittaa toimittaja Eeva Kärkkäinen analyysissään.
Eeva Kärkkäinen 21.8.2016 18:00, muokattu 21.8.2016 18:32
a– a+
Analyysi

Kansanedustaja Erkki Tuomiojan esitys punavihreän opposition yhteisestä vaaliohjelmasta olisi askel niin kutsutun blokkipolitiikan suuntaan.

Siinä puolueet kertoisivat jo ennen vaaleja keiden kanssa ne pyrkivät hallitukseen – ja millä ohjelmalla.

Käytännössä äänestäjien olisi tehtävä valinta vasemmisto- ja oikeistoblokkien välillä.

Blokkipolitiikka olisi merkittävä muutos Suomen nykyiseen järjestelmään, jossa millaiset tahansa hallituskokoonpanot ovat mahdollisia.

Ehdotus on ymmärrettävä, mutta ei ongelmaton.

Blokkipolitiikan hyvä puoli on, että äänestäjä tietää, millaista politiikkaa hän tukee antaessaan äänensä tietylle puolueelle.

Nykyään hallitusohjelma muodostetaan Suomessa vasta vaalien jälkeen suurimman puolueen puheenjohtajan johdolla käytävissä hallitusneuvotteluissa.

Hallitusohjelma on siis hallitukseen päätyvien puolueiden vaalitavoitteista muodostunut kompromissi.

Blokkipolitiikalla voitaisiin vähentää tilanteita, joissa puolue perustelee hallituksessa päinvastaisia päätöksiä kuin mitä esitti vaalien alla.

Blokkipolitiikka tarjoaisi myös äänestäjille selkeämmän vaihtoehdon: jos et ole tyytyväinen hallitsevaan ryhmittymään, äänestä vaaleissa oppositiota.

Ongelmaton järjestelmä ei kuitenkaan ole.

Esimerkki löytyy Suomen länsinaapurista Ruotsista, jossa porvaripuolueiden Allianssi ja punavihreä blokki ovat kilpailleet vuodesta 2006.

Ruotsin poliittinen järjestelmä on ollut lähellä kriisiä, kun blokkien ulkopuolinen oikeistopopulistinen ruotsidemokraatit on kasvattanut kannatustaan.

Tällä hetkellä kummallakaan ryhmittymällä ei ole enemmistöä eduskunnassa ja blokit ovat joutuneet tekemään kyseenalaisia kompromisseja pitääkseen ruotsindemokraatit poissa vallasta ja välttääkseen uudet vaalit.

Äärimmillään blokkipolitiikka voi johtaa monen Länsi-Euroopan maan kaltaiseen kaksipuoluejärjestelmään.

Puolueiden väliset erot hämärtyvät ja kuhunkin blokkiin tulee yksi pääpuolue, jonka johtaja on pääministeriehdokas.

Se tarkoittaisi kansalaisten valinnanvapauden kapenemista.

Esimerkiksi Yhdysvalloissa tulevissa vaaleissa moni äänestänee pääpuolueiden ehdokkaita, vaikka aatteellinen koti olisikin esimerkiksi lähempänä vihreitä.

Tähän vaikuttaa toki vaalijärjestelmäkin.

Ajatus blokeista on erityisen vaikea keskustalle

Voi myös kysyä, kuinka hyvin nykyajan poliittiset jakolinjat tai suomalaiset puolueet asettuvat vasemmisto-oikeisto -janalle.

Kysymykset pakolaiskriisin ratkaisusta, yhteiskunnan avoimuudesta, ilmastonmuutoksen pysäyttämisestä, talouskasvusta, perusturvasta ja työelämän kehittämisestä eivät noudata klassista jakoa.

Ajatus blokeista on erityisen vaikea keskustalle, jonka ajattelusta löytyy yhteisiä elementtejä niin vasemmiston kuin oikeiston kanssa.

Samalla keskustan aatteelle keskeinen hajautettu yhteiskunta ei ole minkään muun puolueen asialistalla.

Blokkipolitiikan hahmottelu tilanteessa, jossa  vasemmistopuolueiden kannatus on alimmillaan Suomen parlamentaarisessa historiassa, ei ole yllättävää.

Vasemmisto tarvitsee uusia ideoita noustakseen, ja varmasti ainakin osa puolueista hyötyisi vastakkainasettelusta, jota blokkien myötä syntyisi.

Tuomiojan syöttiin onkin toistaiseksi tarttunut hanakimmin vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson.

Vihreille yhteinen vaaliohjelma voi olla hankalampi kysymys, sillä puolueen kannattajakunnasta löytyy myös keskiviivan oikealla puolella olevaa väkeä.

Lisäksi kannatusmittauksissa noussut puolue haaveilee pääministerin paikasta, eikä halua antaa sitä SDP:lle.

Juttua muokattu klo 18:30. Tiivistetty alariviä.

Lue myös

Tuomioja haluaa vaaleihin punavihreän vaihtoehdon – ehdottaa oppositiolle yhteistä ohjelmaa

Ihmisille on jäänyt vähemmän selväksi, mikä meidän jaa-ohjelmamme on, Tuomioja moittii SDP:tä
21.8.2016 15:44

Kääriäinen: Tuomiojan esitys sulkisi hallitusvaihtoehtoja pois ja voisi lisätä vastakkainasettelua

Keskustan kansanedustaja Seppo Kääriäinen epäilee meneekö kansanedustaja Erkki Tuomiojan (sd.) esitys punavihreästä ohjelmatyöstä läpi...
21.8.2016 19:07

Tuomiojan avaus vaalilinjauksista kelpaa Anderssonille muttei Niinistölle

SDP:n kansanedustaja ehdotti kolmelle oppositiopuolueelle yhteistä ohjelmatyötä
21.8.2016 18:19

Aihetunnisteet

blokkipolitiikka vasemmisto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Halla-ahon johtaman puhemiesneuvoston toiminnasta syntyi riita – Keskustan Ovaska: ”Eduskunnan arvovalta on vaakalaudalla”
Uutiset | 18.9.2026 15:15
Painava varoitus tuoreista tiedustelutiedoista: Kreml suunnittelee ”vahinkoiskuja” Nato-maihin
Uutiset | 18.9.2026 11:21
Mark Carney ei kumartele Washingtoniin – Kanadan pragmaattinen pääministeri rakentaa uusia liittolaisuuksia
Uutiset | 18.9.2026 13:38
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Suomen Luonto: Myrkyllinen hämähäkkilaji leviää Suomessa
Uutiset | 18.9.2026 10:54
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskustan Mattila kertoo nyt välihuudosta, jota PS:n Simula paheksui
Uutiset | 17.9.2026 19:03
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

EU pyytää Yhdysvaltoja harkitsemaan uudelleen viisumien epäämistä palestiinalaishallinnon jäseniltä
Uutiset | 19.9.2026 16:36
Trump allekirjoitti lain Venäjä-pakotteista
Uutiset | 19.9.2026 16:26
Polttoaineen hinta voi nousta Ruotsissa, jos hallitusneuvottelut venyvät – väliaikaiset veronalennukset voivat raueta
Uutiset | 19.9.2026 16:11
Trump sanoi häätävänsä useita medioita Valkoisesta talosta
Uutiset | 19.9.2026 15:58
Professori: Kehitystahdin hidastaminen ei pysäytä tekoälyn kehitystä – ”Tarvitaan jokin muu ratkaisu”
Uutiset | 19.9.2026 15:55
Työntekijät eivät nyt uskalla jäädä kotiin sairastamaan, sanoo asiantuntija – Pelkona työpaikan menetys
Uutiset | 19.9.2026 15:41
Keskustan Lohi: Työnantajan sivukulut pitää puolittaa työllistämisen helpottamiseksi
Uutiset | 19.9.2026 15:31
Kaksi ministeriä jäi rannalle Ruotsin vaaleissa – Ääntenlaskenta valmistui
Uutiset | 19.9.2026 15:25
Nato, Tanska ja Yhdysvallat ylistivät kilpaa Grönlanti-sopimusta – ”Vahvistaa Arktisen alueen turvallisuutta”
Uutiset | 19.9.2026 15:17
Tutkija Grönlanti-sovusta: ”Trumpin kanssa mikään ei ole lopullista tai täysin ohi”
Uutiset | 19.9.2026 15:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
EU pyytää Yhdysvaltoja harkitsemaan uudelleen viisumien epäämistä palestiinalaishallinnon jäseniltä
Uutiset | 19.9.2026 16:36
Trump allekirjoitti lain Venäjä-pakotteista
Uutiset | 19.9.2026 16:26
Polttoaineen hinta voi nousta Ruotsissa, jos hallitusneuvottelut venyvät – väliaikaiset veronalennukset voivat raueta
Uutiset | 19.9.2026 16:11
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen katseen on käännyttävä myös etelään
Mielipide | 18.9.2026 13:26
Lukijalta: Bensapopulistit voivat vielä pelastautua
Mielipide | 18.9.2026 11:04
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste