Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Paikallinen sopiminen
Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Jyrki Mäkynen on ottanut kantaa pääministeri Juha Sipilän vetoomukseen. (Kuva: Martti Kainulainen / Lehtikuva)

Yrittäjät vastaa Sipilälle: "Haluamme kaikki mukaan"

STT / Suomenmaa 2.6.2016 17:26, muokattu 2.6.2016 17:40
a– a+
Paikallinen sopiminen

Suomen Yrittäjät on vastannut omassa kannotossaan pääministeri Juha Sipilän vetoomukseen, että yrittäjäjärjestöt tarttuisi paikallista sopimista koskevaan kompromissiesitykseen.

Pääministeri toteaa, että hallituksen kompromissiesitys ei sisällä työnantajille eikä työntekijöille järjestäytymispakkoa eikä työnantajalle velvollisuutta tehdä liityntäsopimusta työntekijäliiton kanssa.

Yrittäjien mielestä kilpailukykysopimuksen alkuperäinen tulkinta olisi johtanut kaikkiin edellä mainittuihin velvollisuuksiin ja eräiltä osin kompromissiesitys on siten askel parempaan.

Työntekijöille kuitenkin syntyisi velvoite järjestäytyä tiettyyn ammattiliittoon, jotta luottamusmies ylipäätään voitaisiin valita.

Valintaan voisivat osallistua vain samaan ammattiliittoon kuuluvat työntekijät.

– Kyse ei siis käytännössä ole pääministerin esittämästä tilanteesta, että ’luottamusmies edustaisi vain työpaikan työntekijöitä, ei ammattiosastoa tai ammattiliittoa’, Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Jyrki Mäkynen sanoo.

Mäkysen mukaan muutaman työntekijän yrityksessä ei välttämättä ole yhtään ammattiliittoon kuuluvaa työntekijää.

– Näille työpaikoille syntyisi järjestäytymispakko, jotta voidaan sopia niistä asioista, joissa työehtosopimus edellyttää luottamusmiestä.

Työpaikkasopimiseen ei tarvita jäykkiä menettelymuotoja.

Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Jyrki Mäkynen

Yrittäjien mielestä merkittävimmät sopimisen kohteet ovat tällä hetkellä esimerkiksi teknologiateollisuuden työehtosopimuksessa luottamusmieslukon takana.

– Työpaikkasopimiseen ei tarvita jäykkiä menettelymuotoja, puheenjohtaja Mäkynen sanoo.

– Mitään järkisyytä ei ole sille, etteivät kaikki työpaikan työntekijät saisi osallistua oman edustajansa valintaan. Sopimista ei pidä kytkeä liittojen vaikutusvaltaan etenkään silloin, kun työpaikalla ei ole vapaaehtoisesti sitouduttu työehtosopimukseen.

Puheenjohtaja Jyrki Mäkynen korostaa, että Suomen Yrittäjät nimenomaisesti haluaa, että työpaikoilla jokaisella työntekijällä on mahdollisuus vaikuttaa työpaikan asioihin, kuului liittoon tai ei.

– Pitää muistaa, että kolmasosa työntekijöistä ei kuulu liittoon. Kompromissiesitys syrjii näitä työntekijöitä ja sulkee heidät osin paikallisen sopimisen ulkopuolelle.

Suomen Yrittäjät on Mäkysen mukaan edelleen valmis hyväksymään lainsäädännön pohjaksi mallin, jonka mukaisesti paikallisen sopimisen työntekijöitä edustavaksi sopijakumppaniksi hyväksytään luottamusmiehen ohella myös työsopimuslain mukainen luottamusvaltuutettu tai muu henkilöstön valitsema edustaja.

Lisäksi Suomen Yrittäjät katsoo, että paikallinen sopimus on voitava työntekijöiden näin halutessa tehdä työnantajan ja henkilöstön kanssa yhdessä.

Suomen yrityksistä 94 prosenttia työllistää alle kymmenen henkeä.

– On vaikea ymmärtää, miksi pienissä yrityksissä ei voitaisi sopia saman pöydän äärellä ilman välikäsiä tai liittojen ohjausta, Mäkynen toteaa.

– Suomen Yrittäjien esittämä kompromissi toteuttaisi pääministerin tavoitteen, jolla kaikki työnantajat ja työntekijät saataisiin mukaan paikalliseen sopimiseen.

Lue myös

Sipilä vetoaa Suomen Yrittäjiin: "Tarttukaa nyt tähän"

Pääministeri Juha Sipilä vetoaa blogissaan Suomen Yrittäjiin, että nämä hyväksyisivät hallituksen kompromissiesityksen paikallisen...
2.6.2016 15:45

EK ja Akava: Paikallinen sopiminen lisääntyisi kilpailukykysopimuksen kautta

Korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö Akavan ja Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n mukaan paikallisen sopimisen mahdollisuudet laajenevat kilpailukykysopimuksen...
2.6.2016 16:28

Aihetunnisteet

sipilä yrittäjät

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Presidentti Stubb kohtasi Venäjän Lavrovin – Kehotti Venäjää lopettamaan sodan
Uutiset | 2.10.2026 11:31
Turkissa oppositio vaatii Turkin Helsingin-suurlähettilästä eroamaan – taustalla rahastoskandaali
Uutiset | 2.10.2026 18:24
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00
Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”
Uutiset | 1.10.2026 19:04
Uskaltaako syyslomalla matkustaa Rodokselle? THL:n lääkäri arvioi vatsatautitilannetta
Uutiset | 29.9.2026 12:17
Etelä-Korea varoittaa Ukrainaa lisätoimista, jos maa ei pyydä anteeksi paljastettuaan sotavankien luovuttamisen
Uutiset | 2.10.2026 8:04
Brittimies suunnitteli suomalaisnaisen surmaamista karmealla tavalla – hovioikeus pidensi tuomiota vuodella
Uutiset | 2.10.2026 14:10
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Yksi automerkki kerää aina eniten parkkisakkoja – Näillä kuskeilla kova nousu
Uutiset | 28.9.2026 21:31
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Uusimmat

Antti Kaikkonen torjuu talouskeskustelua dominoivat ”moukarit” – tarjoaa Suomelle kolmatta tietä
Uutiset | 3.10.2026 10:30
Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00
Lintujen syysmuutto vauhdissa – pähkinänakkelilla enteitä ennätysvaelluksesta, kertoo BirdLife
Uutiset | 2.10.2026 22:02
Seuraatko hiihtolajeja? Tämä sinun on hyvä tietää
Uutiset | 2.10.2026 22:01
2000-luvun suurimpiin kuuluvat ikäluokat ovat nyt parhaassa mopoiluiässä – Nämä toistuvat vahinkotilastoissa
Uutiset | 2.10.2026 21:56
Valvotko myöhään? Suomalaistutkimus toi huonoja uutisia iltavirkuille
Uutiset | 2.10.2026 21:41
Musiikkia kannattaa kuunnella leikkauksen jälkeen, sanoo tutkimus – Voi vähentää sekavuutta
Uutiset | 2.10.2026 21:31
Turkissa oppositio vaatii Turkin Helsingin-suurlähettilästä eroamaan – taustalla rahastoskandaali
Uutiset | 2.10.2026 18:24
G7-maat sopivat keinoista dieselin hinnan laskemiseksi
Uutiset | 2.10.2026 17:34
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tunkeutumisepäilyt herättävät huolta kansanedustajissa – ”Lintukotoa ei ole enää missään”
Uutiset | 1.10.2026 15:22
Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”
Uutiset | 1.10.2026 19:04
Keskustan Markus Lohi näkee kokoomuksen leikkauslistassa runsaasti ”ohutta yläpilveä”
Uutiset | 30.9.2026 14:58

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Antti Kaikkonen torjuu talouskeskustelua dominoivat ”moukarit” – tarjoaa Suomelle kolmatta tietä
Uutiset | 3.10.2026 10:30
Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00
Lintujen syysmuutto vauhdissa – pähkinänakkelilla enteitä ennätysvaelluksesta, kertoo BirdLife
Uutiset | 2.10.2026 22:02
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42
Lukijalta: Lähihoitajan ammattioikeuden pitää näkyä ja olla todennettavissa
Mielipide | 2.10.2026 15:39
Lukijalta: Länsirata uuteen harkintaan
Mielipide | 2.10.2026 15:37
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajilta kirjallinen kysymys Suomen EU-linjan johdonmukaisuudesta
Uutiset | 1.10.2026 15:05
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste