Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ilmastonmuutos

Peräkkäisiä helleaaltoja ja äärimmäistä kuivuutta – Länsi-Euroopassa mittaushistorian tukalin kesä-heinäkuu

10.8.2026 9:00
Lue lisää 
Politiikka
Oulun vaalipiirin kansanedustaja Pekka Aittakumpu loikkasi keskustasta perussuomalaisiin. Aittakumpu kuvattuna eduskunnassa 28. maaliskuuta 2024. (Kuva: Hanne Salonen / Eduskunta)

Aittakummun tukiryhmää ajetaan nyt alas – "Pekan on varmaankin etsittävä uudet äänestäjät"

Pauliina Pohjala 21.10.2024 22:00, muokattu 21.10.2024 22:57
a– a+
Politiikka

Todella hämmentynyt ja pettynyt olo. Näin kuvailee tuntemuksiaan kansanedustaja Pekka Aittakummun tukiryhmän puheenjohtajana toiminut Katja Alanen.

Muhoslainen Alanen kuuli Aittakummun loikkausuutisen vasta lauantaina. Oulun vaalipiirin kansanedustaja kertoi tuolloin asiasta tiedotustilaisuudessa.

– Ensimmäinen ajatus oli, että mitä ihmettä. Se tuli aivan puun takaa, Alanen sanoo.

Alaselle on selvää, ettei hän jatka perussuomalaisen Aittakummun tukemista.

– En todellakaan. Olen niin sisäsyntyinen keskustalainen, ettei se ole vaihtoehtokaan, että lähtisin johonkin muuhun puolueeseen.

Alanen kertoo, että tiistaina pidettävässä kokouksessa tukiyhdistyksen hallitus esittää Aittakummun tukiryhmän sekä AittaPekka ry:n lakkauttamista.

Tukiryhmä ei ole ainakaan vielä ryhmittymässä toisen keskustaedustajan tai ehdokkaan taakse.

– Ei ole vielä mitään sellaista. Katsotaan, mitä tulevaisuus tuo tullessaan, Alanen sanoo.

Alanen kertoo olleensa Aittakummun kanssa yhteyksissä viime viikon alussa, mutta tämä ei hiiskahtanut aikeistaan.

– Se tässä ihmetyttää eniten, vuosia Aittakumpua tukenut Alanen toteaa.

Hän toivoo, että Aittakumpu olisi ottanut kipuilunsa puheeksi tukiryhmänsä kanssa.

– Toivon, että hän olisi kertonut kokevansa, ettei hän pysty ajamaan keskustassa niitä asioita, minkä takia olemme häntä äänestäneet. Olisimme voineet keskustella siitä porukalla.

Alanen sanoo pistäneensä toki merkille, että Aittakummun kannanotot ovat viime aikoina olleet kärkeviä ja keskustaa kritisoivia.

– Mutta en todellakaan osannut ajatella, hän tällaisen ratkaisun tekisi, Alanen sanoo puolueloikasta.

Aittakumpu perusteli lähtöään muun muassa sillä, että hän saa perussuomalaisissa enemmän vastakaikua Yleä, Elokapinaa, sateenkaari-ideologiaa sekä suomen kielen, kulttuurin ja suomalaisen elämäntavan puolustamista koskevissa kysymyksissä.

Alanen kertoo kuuluvansa itsekin keskustan konservatiiviseen laitaan.

– Olen arvostanut Pekassa juuri sitä, että hän on pitänyt niitä asioita esillä keskustassa rohkeasti.

Alanen huomauttaa, ettei keskustan linjaan voi vaikuttaa lähtemällä puolueesta.

– Ja mielestäni keskustassa pitäisi keskittyä niihin asioihin, mistä olemme samaa mieltä.

Alanen muistuttaa, ettei kaikista asioista voida saavuttaa yksimielisyyttä missään puolueessa. Näistä ihmisiä jakavista asioista riitely ei hyödytä ketään, Alanen toteaa. Varmaa on kuitenkin se, ettei hän koe perussuomalaisia omakseen.

– Perussuomalaisten toimintatyyli ja arvomaailma ovat minulle niin vieraita.

Alanen uskoo, että Aittakummun muutkin tukiryhmäläiset ovat ainakin pääosin niin ”juurevia keskustalaisia”, etteivät he siirry perussuomalaisten äänestäjiksi.

– En usko, enkä usko että Pekkakaan voi uskoa, että he lähtisivät nyt vielä tukemaan häntä.

Pekka Aittakummun tukiryhmää vetänyt Katja Alanen ei aio vaihtaa keskustaa perussuomalaisiin. Kuva: Katja Alanen

Aittakummun tukiryhmässä vaikuttanut Iikka Kantola on myös pettynyt ja ”lievästi järkyttynyt” puolueloikasta.

– Veikkaisin, että Pekan on varmaankin etsittävä uudet äänestäjät, hän sanoo.

– Itse en aio tehdä enää Pekalle töitä.

Kuusamosta lähtöisin oleva Kantola vastasi Aittakummun joukoissa etenkin pohjoisemmasta kolkasta viime eduskuntavaaleissa. Kantolakin toivoo, että kansanedustaja olisi kertonut loikkausajatuksistaan edes tukiryhmälleen.

– Etukäteen siitä ei tullut vihiä, mutta pieni aavistus ja pelko minulla oli.

Kantola muistuttaa, että Aittakummun ulostuloista tuli viime aikoina kuohuntaa. Sharia-lakia koskeva sometus oli Kantolallekin liikaa.

– Sanotaan, että muu Suomi seuraa Helsinkiä ja tulee sen perässä. Jos tulevaisuuden näkee Itäkeskuksessa, meillä taitaa olla silloin kirkkojen sijaan minareetteja ja demokratian sijaan sharia-laki, Aittakumpu kirjoitti viestissään uutispalvelu X:ssä.

Kantola kertoo, että hänellä on paljon tuttuja ja entisiä työkavereita Itäkeskuksessa.

– Olisin mielelläni järjestänyt Pekalle vierailun moskeijaan tutustumaan erilaisiin ihmisiin ja vähän siihen kulttuuriin.

Kantola näkee, että Aittakummun ajamassa politiikassa oli kuitenkin paljon hyvää, ja ”hänen tapansa toimia oli pääsääntöisesti asiallinen”.

Kantola pohtii, uskoiko Aittakumpu saavansa entisiä tukijoitaan mukaansa perussuomalaisiin.

– Luulen, että hänellä on ollut siitä jonkinlainen harhakäsitys. Luulen, että sitä liikkumista ei juurikaan tapahdu.

Kantolan mielestä keskustassa ja perussuomalaisissa ihmiskäsitys on ”hyvin erilainen”.

– Se, miten ihmisarvo määritellään, miten ihmisistä puhutaan ja miten heitä kohdellaan.

– Toinen merkittävä ero on tyylissä ja tavassa tehdä politiikkaa. Perussuomalaisilla on repivä ja populistinen tyyli, keskustalla asiallinen ja rakentava.

Iikka Kantola kuului Pekka Aittakummun tukiryhmään. Kantola kuvasi itsensä eduskunnassa keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Kurvisen kanssa.

Aittakumpu on korostanut julkisuudessa sitä, että hän on yhä sama ihminen puolueloikastaan huolimatta.

Kantola puolestaan katsoo, ettei keskusta ole puolueena muuttunut siten, ettei siinä voisi enää toimia.

– Keskustaan kuuluu sekä liberaaleja että konservatiiveja, ja mielestäni se on puolueessa rikkaus. Marginaalikysymysten ei pitäisi jakaa puoluetta, vaan isojen kysymysten tulisi yhdistää, hän sanoo.

Aittakummun eduskunta-avustajana toiminut raahelainen Elias Tornberg kertoo myös Kalevassa, ettei Aittakummulta tullut etukäteen mitään vinkkiä puolueen vaihtamisesta.

– Se tuli suurena yllätyksenä ja järkytyksenä kaikille.

Tornberg kertoo lopettavansa työt Aittakummun avustajana.

– En jatka perussuomalaisen edustajan avustajana, Tornberg kirjoittaa Kalevalle sähköpostissa.

Juttua muokattu klo 21.22 siten, että tukiyhdistyksen hallitus esittää tiistaina Aittakummun tukiryhmän sekä AittaPekka ry:n lakkauttamista. Alun perin jutussa luki, että ne ollaan aikeissa lakkauttaa tiistaina.

Lue myös

Loikkarikansanedustajien kohtalo on usein karu – ministeriksi noussut vain ani harva

Puolueloikkaukset ovat yhä suhteellisen harvinaisia tapahtumia ja siksikin melko isoja politiikan uutisia, kuten...
21.10.2024 17:41

Aihetunnisteet

Keskusta pekka aittakumpu Perussuomalaiset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Uusi junayhteys Oulusta Haaparantaan saapui ensimmäistä kertaa Ruotsiin – näin usein vuoroja ajetaan
Uutiset | 10.8.2026 8:28
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Katseet yötaivaalle – tämä on paras hetki nähdä perseideja
Uutiset | 10.8.2026 9:12
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – ”Puinnit ovat jo käynnissä”
Uutiset | 10.8.2026 18:36
Ruotsin turvallisuuspalvelu paljasti venäläisen vakoiluoperaation
Uutiset | 10.8.2026 18:12
Nainen löytyi kuolleena Kirkkonummelta
STT | 10.8.2026 18:09
Äärioikeistolaisen AfD:n suosio kasvoi Saksassa entisestään – tutkijan mukaan syynä on ”yleinen kriisimieliala”
Uutiset | 10.8.2026 17:44
Kokoomuksen kansanedustaja Noora Fagerström mukana alkavalla Erikoisjoukot-kaudella
Uutiset | 10.8.2026 17:24
Stora Enso aloittaa muutosneuvottelut Uimaharjun tehtailla – 35 työpaikkaa uhattuna
Uutiset | 10.8.2026 16:39
Kansanedustaja järkyttyi Tuusulan tapauksesta – muistelee omaa takaa-ajotilannettaan 
Uutiset | 10.8.2026 15:28
Venäjä sanoo ampuneensa alas lähes 500 ukrainalaisdroonia yöllä – useita ihmisiä kuoli
Uutiset | 10.8.2026 15:01
Suomen ensimmäiset afrikkalaisen sikaruton tapaukset vahvistettiin EU-laboratoriossa
Uutiset | 10.8.2026 13:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – ”Puinnit ovat jo käynnissä”
Uutiset | 10.8.2026 18:36
Ruotsin turvallisuuspalvelu paljasti venäläisen vakoiluoperaation
Uutiset | 10.8.2026 18:12
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko palometsänhoitomme riittävää – olemmeko varautuneet tuleviin mahdollisesti helteisiin kesäkausiin?
Mielipide | 10.8.2026 13:46
Lukijalta: Osallistava kansanvalta -toimintamalli
Mielipide | 10.8.2026 13:30
Lukijalta: Elintasovelan kasvu on katkaistava
Mielipide | 10.8.2026 13:21
Lukijalta: Kiusaamisen paras suoja on vahva itsetunto
Mielipide | 10.8.2026 13:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste