Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Keskustan entinen puoluesihteeri Timo Laaninen hämmästelee perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministerin Wille Rydmanin toimintaa.
Laaninen toteaa seuranneensa politiikkaa pitkään, mutta ei silti muista, että ”kukaan olisi kyennyt hallitsemaan poliittista keskustelua niin suvereenisti kuin Rydman on tänä kesänä tehnyt”.
Facebook-julkaisussaan Laaninen kertaa, että Rydman määritteli ”omat persuhenkiset kriteerinsä” sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustusten jaolle, välittämättä pääministeri Petteri Orpon (kok.) nuhteista.
Seuraavaksi Rydman leikkasi puolet asiantuntijoiden ehdottamasta ministeriönsä tutkimusrahojen potista.
– Ministeri oli lukenut tutkimussuunnitelmat ihan itse ja hylkäsi turhiksi katsomansa säästöjen nimissä. Nyt älähtivät opposition ja hallituskumppaneiden lisäksi myös tutkijat, Laaninen toteaa.
Toimien seurauksena perussuomalaisten kannatus nousi Ylen tuoreimmassa gallupissa. Tästä innostuneena Rydman uhosi, että SDP voitaisiin ohittaa hallitusneuvotteluissa vaalivoitosta huolimatta, ja seuraavan hallituksen voisi muodostaa perussuomalaisten johdolla.
Neljää pääministeriäkin avustanut keskustan taustavaikuttaja toteaa, että Rydman on teoriassa tässä oikeassa.
– Jos nykyinen blokkijako yhä kärjistyy, puolueiden on aina vain vaikeampi sovittaa tavoitteitaan yhteen hallitusneuvotteluissa. Joillekin puolueille voi olla tärkeämpää olla mielestään oikeassa kuin taipua tekemään kompromisseja. Pahimmillaan se voi johtaa siihen, että suurin puolue ei saa hallitusta kasaan, Laaninen kirjoittaa.
– Kesän näytöillä olisin joka tapauksessa valmis julistamaan Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi tällä hetkellä, en toki politiikan sisällön vaan politiikan teon taitavuuden perusteella.
Laaninen sanoo, että Rydman taisi nousta viimeistään nyt ensimmäiseksi siinä jonossa, josta perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran seuraaja aikanaan valitaan.
