Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Afrikkalainen sikarutto

Kuolleita villisikoja etsitään afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä

5.8.2026 15:21
Lue lisää 
Asuntomarkkinat
PTT uskoo asuntokaupan piristyvän kesää kohti mentäessä. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

PTT ennustaa: Asuntojen hinnat kääntyvät varovaiseen nousuun tänä vuonna – Tampere kärjessä

Maahanmuutto lisää vuokra-asuntojen kysyntää varsinkin suurissa kaupungeissa.
STT / Iiro-Matti Nieminen 15.2.2024 10:00, muokattu 15.2.2024 10:33
a– a+
Asuntomarkkinat

Asuntomarkkinat vilkastuvat ja asuntojen hinnat kääntyvät tämän vuoden aikana kasvuun, ennakoi Pellervon taloustutkimus (PTT).

Hintojen nousu on kuitenkin yhä varovaista. Vanhojen kerrostaloasuntojen hinnat kohoavat koko maassa tänä vuonna 0,5 prosenttia, povaa PTT:n torstaina julkaisema asuntomarkkinaennuste.

– Asuntojen hinnat ponnistavat ylöspäin, tosin syvän montun pohjalta. Korot ovat vihdoin kääntyneet laskuun ja kotitalouksien nimellistulot kehittyvät hyvin, mikä antaa virtaa asunnonostosuunnitelmille, sanoo PTT:n ekonomisti Veera Holappa tiedotteessa.

Suurista kaupungeista ripeimmin asuntojen hinnat nousevat ennusteen mukaan Tampereella, hieman yli kaksi prosenttia.

Alueellinen vaihtelu on suurta. Oulussa asuntohintojen odotetaan laskevan tänä vuonna kaksi prosenttia, Helsingissä hinnat pysyisivät ennallaan.

Ennusteen mukaan uudisasuntojen tarjonta on edelleen runsasta, mikä hillitsee hintojen nousua. Varsinkin pääkaupunkiseudulla asuntosijoittajien vetäytyminen markkinoilta heikentää hintojen palautumista.

PTT uskoo asuntokaupan piristyvän kesää kohti mentäessä.

– Vähitellen asuntomarkkinoille palautuu positiivinen vire, ja kauppamäärät, ja sitä myöten myös hinnat, kääntyvät nousuun, ennusteessa sanotaan.

PTT:n mukaan hintakehitys voi olla ennakoitua vahvempaa, jos kotitalouksien patoutuneet asunnon hankinta- ja vaihtotarpeet purkautuvat arvioitua nopeammin. Mikäli epävarmuus työllisyydestä vähenee, se voi PTT:n mukaan saada aikaan äkillisen ryöpsähdyksen asuntokaupoille.

Vapaarahoitteisten vuokrien nousu vauhdittuu tänä vuonna koko maassa kahteen prosenttiin, PTT arvioi. Vuokrien nousun ennakoidaan kiihtyvän vuoden loppua kohden.

Runsas maahanmuutto lisää vuokra-asuntojen kysyntää varsinkin suurissa kaupungeissa. Maahanmuuttajien ei kuitenkaan uskota vielä aiheuttavan ylikysyntää vuokra-asunnoista.

Valtion tukemien Ara-asuntojen vuokrat nousevat ennusteen mukaan viisi prosenttia eli selvästi vapaarahoitteisia vuokria enemmän. PTT kertoo, että monissa Ara-yhtiöissä on tarve siirtää kohonneet kustannukset omakustannushinnoittelun mukaisesti vuokriin.

Pellervon taloustutkimuksen mukaan maahanmuuton kasvu on lisännyt huolta segregaatiosta eli erilaisten sosiaalisten ryhmien eriytymisestä omille alueilleen kaupungin sisällä. Maahanmuuttajat asuvat useammin kerrostaloissa ja vuokra-asunnoissa kuin syntyperäiset suomalaiset.

PTT:n mielestä segregaation hillintään olisi ryhdyttävä ripeästi.

– Jos joillakin alueilla eriytyminen pääsee etenemään pitkälle, on sitä vaikea enää peruuttaa, kommentoi PTT:n toimitusjohtaja Markus Lahtinen tiedotteessa.

PTT:n mukaan asuntopolitiikalla pitäisi edistää kohtuuhintaista ja monimuotoista asuntotarjontaa eri alueilla. PTT pitää tärkeänä, että omistusasuminen, vuokra-asuminen ja sosiaalinen asuminen sekoittuvat.

– Tärkeää olisi myös taata tasa-arvoinen ja laadukas koulutus kaikille alueille. Kouluissa olisi hyvä huomioida eri sosiaalisten ryhmien tarpeet ja turvata resurssit laadukkaaseen opetukseen, Lahtinen sanoo.

Lue myös

Yrittäjien eläkeuudistukselle täystyrmäys – Järjestö: Ei ratkaise pienituloisimpien ongelmaa

Työmarkkinajärjestöt haluavat, että uudistus valmistellaan uudestaan kolmikantaisesti.
5.8.2026 16:37

Suomessa välttämättömiä ovat verot, kuolema ja uimahallien sääntökyltit – Lupa- ja valvontavirasto suosittaa yhä alastomuutta saunoissa, mutta käytännöt ovat muuttumassa

Lohjan uimahallissa on saanut jo vuoden ajan saunoa uimapuvussa. Kokeilu on muuttunut käytännöksi.
5.8.2026 16:37

Kuolleita villisikoja etsitään afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä

Kuolleita villisikoja etsitään maastosta Kaakkois-Suomessa, Ruokavirasto kertoo. Ruokaviraston asiantuntijat kouluttavat noin sata vapaaehtoista metsästäjää...
5.8.2026 15:21

Aihetunnisteet

asuntojen hinnat asuntomarkkinat PTT

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Zelenskyi erotti Ukrainan Yhdysvaltain-suurlähettilään
Uutiset | 4.8.2026 8:01
Sisäministeri Rantanen: Lausuntoni Espanjan erottamisesta Schengen-alueesta oli Suomen sisäministerin puhetta
Uutiset | 4.8.2026 15:07
Ukrainan mukaan yhtään Venäjän ohjusta ei kyetty pudottamaan iskussa, jossa kuoli toistakymmentä ihmistä
Uutiset | 5.8.2026 9:21
Hammashoidon Kela-korvaukset valuivat hyvätuloisille – Kemppi: Kansaa johdettiin harhaan
Uutiset | 4.8.2026 14:39
Venäjä: Useita ihmisiä on kuollut Ukrainan iskussa Moskovan alueelle
Uutiset | 4.8.2026 7:49
Ukraina: Venäjä jahtaa siviilejä drooneilla Hersonissa – videolla drooni jahtaa torikauppiasta
Uutiset | 4.8.2026 17:42
ADHD vaikuttaa lastensaantiin – suomalaistutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 3.8.2026 22:23
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Yrittäjien eläkeuudistukselle täystyrmäys – Järjestö: Ei ratkaise pienituloisimpien ongelmaa
Uutiset | 5.8.2026 16:37
Suomessa välttämättömiä ovat verot, kuolema ja uimahallien sääntökyltit – Lupa- ja valvontavirasto suosittaa yhä alastomuutta saunoissa, mutta käytännöt ovat muuttumassa
Uutiset | 5.8.2026 16:37
Kuolleita villisikoja etsitään afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä
Uutiset | 5.8.2026 15:21
Orpon mukaan Rantasen Ceuta-puheet olivat yksityisajattelua – Kaikkonen ei niele selitystä
Uutiset | 5.8.2026 14:55
Lohi roimi Purran esitystä Ylellä: ”Nyt olisi ollut viimeinen hetki ottaa järki käteen”
Uutiset | 5.8.2026 14:40
Islanti karkottaa yli 20 valaanpyyntiä vastustavaa aktivistia
Uutiset | 5.8.2026 13:36
Lentokone törmäsi tuntemattoman esineen kanssa Leipzigin lentoaseman läheisyydessä
Uutiset | 5.8.2026 13:26
Ilmastonmuutos vaikuttanut Suomen perhosten levinneisyyteen yli puolella tunnetuista lajeista
Uutiset | 5.8.2026 12:57
Hilkka Kemppi hehkuttaa biokaasua – ”Lähienergiaa parhaimmillaan”
Uutiset | 5.8.2026 12:50
Vahvistuva kysyntä piristää teknologiateollisuutta – ”Näkyvissä on pitkään odotettuja kasvun merkkejä”
Uutiset | 5.8.2026 10:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yrittäjien eläkeuudistukselle täystyrmäys – Järjestö: Ei ratkaise pienituloisimpien ongelmaa
Uutiset | 5.8.2026 16:37
Suomessa välttämättömiä ovat verot, kuolema ja uimahallien sääntökyltit – Lupa- ja valvontavirasto suosittaa yhä alastomuutta saunoissa, mutta käytännöt ovat muuttumassa
Uutiset | 5.8.2026 16:37
Kuolleita villisikoja etsitään afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä
Uutiset | 5.8.2026 15:21
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02
Lukijalta: Kun uudistus ei toimi, suuntaa on uskallettava muuttaa
Mielipide | 5.8.2026 12:17
Lukijalta: Yli 50 vuotta Vantaalla on opettanut minulle, mikä kaupungissa on tärkeää
Mielipide | 5.8.2026 12:09
Lukijalta: Demokratian uudistamisessa on aika keskustella myös ratkaisuista
Mielipide | 5.8.2026 11:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste