Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Mehtälä: Eikö viljelijän oikeusturva kiinnosta oikeusministeriä?

24.3.2026 10:40
Lue lisää 
Liikenne
Liikennettä Helsingin lumimyräkässä 18. tammikuuta 2024. (Kuva: Lehtikuva / Vesa Moilanen)

Mitä tehdä sähköistyvän liikenteen veropohjalle? – Suomenmaa kysyi puolueilta

Keskusta esittää sähköautojen kilometriveroa ja perää laajempaa liikenteen verotuksen uudistusta ensi vaalikaudelle.
Pauliina Pohjala 21.1.2024 8:00, muokattu 23.1.2024 8:27
a– a+
Liikenne

Tieliikenteestä kerätään muhkeat, reilun kahdeksan miljardin euron verotulot. Suurin potti tulee polttoaineverosta, lisäksi kerätään muun muassa ajoneuvoveroa ja autoveroa.

Tienpitoon ja -rakentamiseen käytetään yhteispotista noin miljardi, loput menee valtion kassaan.

Näin ei kuitenkaan jatku ikuisesti. Liikenteen sähköistyessä verotettavia päästöjä ei synny entiseen tapaan.

Liikenteen päästöjen väheneminen on hyvä asia ilmastolle, mutta onko verotulojen romahdukselle mitään tehtävissä?

Keskusta on esittänyt sähköautoille kilometriveroa. Myöhemmässä vaiheessa puolue tekisi yleisen autojen kilometriveron. Keskustan mielestä sähköautoilijoidenkin tulee osallistua liikenneinfrastruktuurin kustannuksiin. Sähköautoista ei makseta myöskään autoveroa tällä hetkellä.

Ratkaisujen esittäjiä ei välttämättä kiitellä, ja keskustakin on saanut avauksestaan kirpeää palautetta.

Kokoomus ei lämpene uusille veroille eikä puolue ole valmistellut muitakaan esityksiä liikenteen verotulojen paikkaamiseen.

Vihreät ja vasemmistoliitto ovat kiinnostuneita tienkäyttömaksuista.

Perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit vetoavat siihen, että polttomoottoriautojen syrjäytyminen vie vielä useita vuosia.

SDP liputtaa liikenteen verotuksen kehittämisen puolesta. RKP:n kanta on, että liikenteen verotuksen romahtaminen on tulevaisuudessa ajankohtainen asia, joka on syytä tarkastaa laajasti monesta eri näkökulmasta.

Autoliiton toimitusjohtaja Pasi Nieminen muistuttaa, että autoilusta kertyvä verosumma sulaa muissakin maissa kuin Suomessa.

– Luulen, että nyt seurataan, mitä muissa maissa tapahtuu, hän sanoo.

Päästövähennystoimet kiristyvät sekä kotimaan politiikalla että EU:n toimilla. Tieliikenteen päästökauppa astuu näillä näkymin voimaan koko EU:ssa vuonna 2027, mikä nostaa polttoaineen hintaa. Uusien polttomoottoriautojen myynti päättyy vuonna 2035.

Nieminen uskoo, että liikenteestä lähtevät veroeurot kerätään veromaksajilta jatkossa tavalla tai toisella.

– Sellaisia verolajeja on aikasemminkin ollut, joista on luovuttu. Verotuskin on elävää elämää, se muuttuu.

Nieminen ei innostu ainakaan kilometriverosta. Hän näkee, että tehokkaasti toimivat ja verotuksen läpinäkyvyysvaatimukset läpäisevät järjestelmät tulisivat kalliiksi.

– En usko, että liikenteestä voidaan tai on järkevää jatkossa kerätä niitä samoja verotuloja kuin fossiilisten polttoaineiden aikana, hän kiteyttää.

Sähköautojen kilometriveroa Nieminen vastustaa, koska sähköautot ovat muutenkin kalliimpia kuin polttomoottoriautot.

– Jos halutaan, että autokanta uusiutuu, niin sitä on vaikea tehdä verotusta kiristämällä.

Nissan Leaf -täyssähköauton latausta Helsingissä tammikuussa 2020. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Suomenmaa kysyi puolueilta, miten ne korvaisivat tai keräisivät liikenteen verotulot jatkossa, kun liikenne sähköistyy.

Kokoomus

Kokoomuksen mukaan on luonnollista, että liikenteestä kerättävät verot pienenevät autoilun päästöjen romahtaessa. Tällöin liikenteen osuus verotuotoista laskee, sillä sellaista ei voi verottaa, mitä ei synny.

Puolueen ohjelmatyössä ei ole tällä hetkellä käynnissä mitään sellaista suunnittelua, joka tähtäisi näkemysten tarkastamiseen johonkin suuntaan. Kokoomus ei ole tarttumassa myöskään keskustan avaukseen sähköautojen kilometriverosta.

SDP

Käyttövoiman muutos autokannassa edellyttää liikenteen verotuksen kehittämistä.

Mielestämme verotuksen tulisi mahdollisimman teknologianeutraalisti tukea siirtymää energiatehokkaaseen ja vähäpäästöiseen liikenteeseen. Erilaisista malleista olisi tuotava keskusteluun lisää tietopohjaa pitkäjänteisen kokonaisratkaisun löytämiseksi.

Tehokkaat, johdonmukaiset mallit tuovat myös sosiaalisesti oikeudenmukaiset ja kestävät ratkaisut käyttöömme huomioiden myös elinkeinoelämän tarpeet ja alueellinen tasa-arvo.

Perussuomalaiset

Perussuomalaiset suhtautuvat torjuvasti liikenteen verotuksen kiristykseen. Tiedossa on, että liikenteen verotukseen on muodostumassa mittava verotulojen aukko, mikä johtuu tulevina vuosina halutusta ohjausvaikutuksesta pois fossiilisten polttoaineiden käytöstä. Polttomoottoriautojen syrjäytyminen vie kuitenkin useita vuosia tällä hetkellä havaittavissa olevalla tahdilla.

Hallitus on jo valtiontalouden tasapainon saavuttamiseksi miettimässä lisää toimenpiteitä ja liikenteen verotus tulee miettiä huolellisesti tuleville vuosille. Kannamme huolta Suomen kilpailukyvylle olennaisista logistiikan kustannuksista.

Perussuomalaiset ei myöskään lähtökohtaisesti kannata avausta sähköautojen kilometriverosta.

Keskusta

Autokannan nopean sähköistymisen johdosta harkitsisimme täyssähköautoille kilometriveroa, joka ei perustu paikannukseen. Myös täyssähköautojen omistajat ja käyttäjät on saatava mukaan tieinfran ja yhteiskunnan muiden tarpeiden rahoitukseen. Vero olisi suuruudeltaan 0,04 euroa kilometriä kohden.

100 kilometriä kohden maksu tuleva 4 euron maksu vastaisi suunnilleen kahden bensa- tai diesellitran tankkauksesta aiheutuvaa kustannusta.

Maksu olisi arvioperusteinen eikä perustuisi paikannukseen ja sitä voisi tarvittaessa oikaista vastaamaan toteutuneita kilometrejä. Keskustan käyttämänä arviona on, että vuonna 2024 on 100 000 täyssähköautoa ja yhdellä autolla ajetaan keskimäärin 23 000 kilometriä.

Tulevaisuudessa tämän veron tuotto kasvaisi nopeasti sähköautojen yleistyessä, kun samanaikaisesti muusta liikenteestä kertyy yhä vähemmän verotuottoja jatkossa.

Täyssähköautojen kilometrivero olisi ensiaskel kohti yleisempää kilometriveroa, jossa tankilla tapahtuvaa bensan ja dieselin verotusta korvattaisiin käyttöön perustuvalla kilometriverolla. Kilometrivero tulee toteuttaa oikeudenmukaisella ja tietosuojaa kunnioittavalla tavalla.

Yleisempään kilometriveroon siirtymisen myötä verotus voisi vaihdella tietyyppien mukaan siten, että vero olisi korkeampi moottoriteillä kuin pienillä paikallisteillä. Vero voisi vaihdella ajoneuvotyypeittäin.

Hallituksen tulisi käynnistää liikenteen verotuksen laajempi uudistaminen siten, että kilometriverotus on käyttöönotettavissa vaalikaudella 2027–2031.

Vihreät

Liikenteen verotulot ovat laskemassa merkittävästi tulevina vuosina. Tämä on toisaalta hyvä uutinen, koska se merkitsee, että polttoaineverot ovat purreet ja liikenteen päästöt vähentyneet. Toisaalta liikenteestä kerätyt verot ovat merkittävä tekijä valtion budjetissa, ja jotenkin näiden laskua on tilkittävä.

Sähköautoille ei kuitenkaan tule rakentaa uusia raippaveroja, sillä veropohjan tilkitsemistä ei tule tehdä päästövähennystavoitteiden kustannuksella. Ministeriöissä on alustavaa valmistelua ja erilaisia malleja tienkäyttömaksuista, ja tätä valmistelua on syytä jatkaa.

Vihreät kannattavat mallia, jossa veroja tullaan liikenteen sähköistyessä keräämään enenevissä määrin teiden käytöstä, ei polttoaineesta.

Järkevää on myös, että autoilu olisi jatkossa kalliimpaa siellä, missä on toimiva joukkoliikenne ja edullisempaa siellä, missä henkilöautolle ei ole käytännössä vaihtoehtoa. Tienkäyttömaksut antavat tähän mahdollisuuden. Tienkäyttömaksut on toteutettava tinkimättä yksityisyydensuojasta ja ilman ajoneuvojen keskitettyä sijaintiseurantaa.

Veropohjan rapautumista paikkaamaan olemme lisäksi esittäneet mm. energiaveron sitomista indeksiin ja reilua lentoveroa.

Vasemmistoliitto

Kun liikenne ja laajemmin energia siirtyy pois fossiilisista, tulee verotuksen jatkossa perustua johonkin muuhun. Liikenteen osalta kyseeseen voi tulla ainakin ajokilometreihin perustuva järjestelmä sekä mahdollisesti myös tienkäyttömaksut tai ruuhkatullit suurimmilla kaupunkiseuduilla.

Kristillisdemokraatit

Sähköautojen autoverovapauden tarkoitus on synnyttää Suomeen markkinat sähköautoille ja riittävä sähköautojen kanta, jotta esim. jakeluverkoston rakentaminen tulee kannattavaksi, mikä taas puolestaan lisää sähköautojen houkuttelevuutta.

Jossain vaiheessa autovero voidaan ulottaa koskemaan myös sähköautoja.

Emme toivo Suomeen joidenkin puolueiden esittämää kilometripohjaista liikkumisen veroa. On syytä muistaa, että Suomen teillä liikkuu sähköistymisestä huolimatta yhä noin 2,2 miljoonaa polttomoottoriautoa vuonna 2030, vaikka autokanta sähköistyisi optimistisimpien ennusteiden mukaisesti.

RKP

Tämä on asia, joka on syytä tarkastaa laajasti monesta eri näkökulmista ja joka tulee olemaan ajankohtainen tulevaisuudessa. Emme ole lähitulevaisuudessa muuttamassa autoilijoiden verojärjestelmiä, mutta tiedostamme tarpeen keskustella asiasta tulevaisuutta ajatellen.

Lue myös

Poliisi saa reservin, mutta poliisiasemia on sulku-uhan alla – "Tässä ei ole mitään logiikkaa"

Poliisi on saamassa reservin, jota voitaisiin käyttää vakavissa häiriötilanteissa. Sisäministeri Mari Rantanen (ps.) korosti...
24.3.2026 19:16

Kesähakkuita rajoitetaan lailla lintujen suojelemiseksi – "Se on oikein ja tärkeää, mutta…"

Maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd.) esitteli eduskunnalle lintujen pesintäaikaisiin metsähakkuisiin tulevia rajoituksia. EU:n...
24.3.2026 17:53

Pakistanin pääministeri: Tervetuloa neuvottelemaan, Iran ja Yhdysvallat

Pakistanin pääministeri Shehbaz Sharif sanoi tiistaina Pakistanin valmistautuneen isännöimään Yhdysvaltain ja Iranin välisiä...
24.3.2026 17:40

Aihetunnisteet

auto autoilun verotus Liikenne liikennepolitiikka sähköauto verotus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin
Uutiset | 23.3.2026 17:54
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kiina varoittaa syöksystä ”kontrolloimattomaan tilanteeseen”
Uutiset | 23.3.2026 12:22
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

Poliisi saa reservin, mutta poliisiasemia on sulku-uhan alla – ”Tässä ei ole mitään logiikkaa”
Uutiset | 24.3.2026 19:16
Kesähakkuita rajoitetaan lailla lintujen suojelemiseksi – ”Se on oikein ja tärkeää, mutta…”
Uutiset | 24.3.2026 17:53
Pakistanin pääministeri: Tervetuloa neuvottelemaan, Iran ja Yhdysvallat
Uutiset | 24.3.2026 17:40
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Vaalitietojärjestelmä ei siirrykään Amazonin pilveen – ensi kevään vaalit vedetään entisellä järjestelmällä
Uutiset | 24.3.2026 16:49
Moldovan presidentti työvierailulle Suomeen
Uutiset | 24.3.2026 16:38
Orpo ja Purra lupaavat hallituksen etsivän energiakriisiin ratkaisuja
STT | 24.3.2026 15:51
Rajavartiolaitos hankkii kotimaisen vastadroonijärjestelmän EU-rahalla
Uutiset | 24.3.2026 15:48
Keskustanuoret vaatii Unkarin erottamista EU:sta – ”Kiusanteon on loputtava”
Uutiset | 24.3.2026 15:20
”Täysin asiatonta”– Orpo jyrähti Vantaan Pähkinärinteen hautajaiskohusta
Uutiset | 24.3.2026 14:48
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Poliisi saa reservin, mutta poliisiasemia on sulku-uhan alla – ”Tässä ei ole mitään logiikkaa”
Uutiset | 24.3.2026 19:16
Kesähakkuita rajoitetaan lailla lintujen suojelemiseksi – ”Se on oikein ja tärkeää, mutta…”
Uutiset | 24.3.2026 17:53
Pakistanin pääministeri: Tervetuloa neuvottelemaan, Iran ja Yhdysvallat
Uutiset | 24.3.2026 17:40
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Joka ratkaisee työnantajapulan, ratkaisee työllisyyden
Mielipide | 24.3.2026 9:50
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15
Lukijalta: Sosiaalisen median polarisaatio uhkaa demokratiaa
Mielipide | 23.3.2026 11:00
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste