Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ruotsi

Tukholma sai Trumpin hallinnolta vaatimuskirjeen

9.5.2025 21:35
Lue lisää 
Pääkirjoitus
Mika Aaltola ilmoitti viime torstaina pyrkivänsä tasavallan presidentiksi. (Kuva: Lehtikuva)

Aaltolakin saa poliitikon kohtelun

Suomenmaa 7.8.2023 21:00, muokattu 7.8.2023 17:45
a– a+
Pääkirjoitus

Presidentinvaalien ehdokasasettelu eteni viime torstaina, kun Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltola ilmoittautui ehdolle, keskustan puoluehallitus asettui Suomen Pankin pääjohtajan Olli Rehnin tueksi ja puolustusministeri Antti Häkkänen ilmoitti harkitsevansa pyrkimistä kokoomuksen ehdokkaaksi.

Mika Aaltola ilmoitti ehdokkuudestaan Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotitalossa pidetyn ulkopoliittisen seminaarin jälkeen.

Aaltolan nousu alkoi Ukrainan sodasta. Hänet huomattiin sanavalmiiksi asiantuntijaksi, jota mediat mielellään haastattelivat. Parhaimmillaan hänet nähtiin televisiostudiossa lähes joka ilta.

Asiantuntijan roolissaan Aaltola tottui myötäsukaiseen julkisuuteen. Hän sai esittää arvioitaan ilman kriittisiä jatkokysymyksiä.

Medianäkyvyyden myötä gallupien tekijät alkoivat mitata Aaltolan kannatusta presidentiksi. Hän nousikin nopeasti suosiomittausten kärkikolmikkoon Pekka Haaviston (vihr.) ja Olli Rehnin (kesk.) kanssa.

Gallupit saivat Aaltolan uskomaan, että hänellä olisi oikeasti mahdollisuuksia tulla valituksi. Nyt hän joutuu huomaamaan, että gallup-suosion muuttaminen ääniksi ilman taustapuoluetta on kivinen urakka.

Ensimmäiseksi Aaltolan tukiyhdistyksen pitää kerätä 20 000 kannattajakorttia. Se vaatii paljon työtä, kun takana ei ole valmista valtakunnallista organisaatiota.

Aaltolan asema muuttui ehdokasilmoituksen myötä asiantuntijasta poliittisen viran tavoittelijaksi eli poliitikoksi. Häntä kohdellaan nyt samalla tavalla kuin kaikkia muitakin presidenttiehdokkaita.

Aaltolan asema muuttui ehdokasilmoituksen myötä asiantuntijasta poliittisen viran tavoittelijaksi eli poliitikoksi.

Muutos näyttää tulleen yllätyksenä Aaltolalle. Tämä kertoo hänen kokemattomuudestaan.

Toimittajat ja muut poliitikot tarttuivat nyt hanakasti Aaltolan mahtipontisiin lausuntoihin. Hän ilmoitti olevansa Suomen asialla, mikä herätti välittömästi kysymyksen, kenen asialla muut presidenttiehdokkaat mahtavat hänen mielestään olla.

Kun Aaltola kehui vielä vuolaasti osaamistaan ja viisauttaan, kampanja-avauksesta syntyi varsin ylimielinen kuva.

Torstain julkisuuden Aaltola kuitenkin varasti. Keskustan puoluehallituksen kokous jäi paljon vähemmälle huomiolle.

Toki keskustalla ei ollut suuria uutisiakaan tarjolla. Puoluehallitus totesi, että puolueen jäsenjärjestöt ovat ehdottaneet määräaikaan mennessä ehdokkaaksi vain yhtä henkilöä, Olli Rehniä. Näin ollen jäsenäänestystä ei tarvitse järjestää.

Rehn nimetään keskustan ehdokkaaksi syyskuun lopulla pidettävässä puoluekokouksessa.

Rehnin tueksi on perustettu myös valitsijayhdistys, joka pyrkii keräämään elokuun loppuun mennessä ehdokkuuteen tarvittavat 20 000 kannattajakorttia.

Vaaleihin on aikaa enää runsaat viisi kuukautta. Siihen nähden on yllättävää, että erityisesti kahden merkittävän puolueen ehdokasasettelu näyttää olevan vielä täysin levällään.

Kokoomuksessa on odoteltu Alexander Stubbin ilmoittautumista. Kun sitä ei ole kuulunut, puolustusministeri Antti Häkkänen ilmoitti hänkin viime torstaina harkitsevansa vakavasti presidenttiehdokkuutta.

Tilannetta voi pitää suorastaan nolona kokoomukselle. Jos ehdokasasettelu ei ala pian selkeytyä, asiasta uhkaa tulla uusi riippakivi myös kokoomuksen puheenjohtajalle pääministeri Petteri Orpolle.

Hallituksen kohut ovat syöneet jo sen verran Orpon uskottavuutta, että uusia lommoja hänen johtajuutensa ei enää kaipaa.

Ennen Niinistöä SDP:n ehdokkaat hallisivat Presidentinlinnaa 30 vuotta. Kahdet edelliset presidentinvaalit ovat menneet puolueelta penkin alle, eikä nytkään kovin hyvältä näytä.

Toki SDP löytänee nytkin ihan kelvollisen ehdokkaan. Julkisuudessa on puhuttu lähinnä EU-komissaari Jutta Urpilaisesta. Gallupit eivät hänelle vielä kovin suurta suosiota lupaa.

SDP:llä on kuitenkin hihassaan kova jokerikortti. Jos entinen pääministeri Sanna Marin lähtisi ehdolle, presidentinvaalien asetelmat muuttuisivat kertaheitolla.

Jos Marin ei kisaan lähde, suosiomittausten kärkikolmikko pysynee samana pitkälle syksyyn, ehkä vaaleihin saakka.

Lue myös

Pääkirjoitus

Media-alan tilanne on murheellinen

Media-alan riento on viime vuosina ollut raadollista. Paperilehtien levikit ovat laskeneet tasaista tahtia...
7.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät

Sodan hulluus ja maailman levottomuus ovat tunkeutuneet suomalaistenkin tajuntaan kuluneen vuoden aikana yhä...
4.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Sisäpolitiikka on rempallaan

Presidentti Urho Kekkonen tokaisi joskus, että jos jommankumman pitää olla rempallaan, ulko- tai...
1.12.2023 21:00

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Pääkirjoitukset

Media-alan tilanne on murheellinen
Pääkirjoitus | 7.12.2023 21:00
Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät
Pääkirjoitus | 4.12.2023 21:00
Sisäpolitiikka on rempallaan
Pääkirjoitus | 1.12.2023 21:00
Keskusta nosti kapinalipun ja ilmoitti, että se ei suostu hyvinvointialueiden pakkosäästöihin
Pääkirjoitus | 27.11.2023 21:00
Keskustan vaihtoehtobudjetti kelpaa iltalukemiseksi hallituksen ministereillekin
Pääkirjoitus | 24.11.2023 21:00

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
NewNew Polar Bear -aluksen kapteeni on vangittu – epäillään Suomen ja Viron välisen kaasuputken katkaisusta
Uutiset | 9.5.2025 12:53
Trump nimittää Fox Newsin juontajan Washingtonin ylimmäksi syyttäjäksi
Uutiset | 9.5.2025 21:40
Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Tukholma sai Trumpin hallinnolta vaatimuskirjeen
Uutiset | 9.5.2025 21:35
Hallitus kaavailee kiristystä työttömien karenssiin
Uutiset | 9.5.2025 12:22
Trump: Vance voi olla oikeassa, Venäjä pyytää liikaa
Uutiset | 8.5.2025 21:52
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
Tärpätti-Saabin läpimurto jäi tekemättä – vaihtoehtopolttoaineiden kulta-aika jäi lyhyeksi
Uutiset | 3.5.2025 21:00
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39
Ukraina hyökkäsi lennokeilla venäläisille lentokentille – myös Moskovaan
Uutiset | 6.5.2025 8:27
Eduskunta kiitteli vesihuollon varmistamista kansallisiin käsiin – oppositio näpäytti Essayahia
Uutiset | 6.5.2025 19:06
Voiko orava oikeasti luikahtaa terassilla oleviin vauvanvaunuihin? – Näin kommentoi tutkija
Uutiset | 4.5.2025 20:00
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Ministeri Ikonen sai kuulla kunniansa Helsingin sote-rahojen ryöstöstä – kokoomusedustajat nousivat kapinaan
Uutiset | 6.5.2025 17:46
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Kotimainen traktoridiesel teki bensarosvosta talousihmeen – “Jeep-Valmet” oli yllättävän toimiva viritys 
Uutiset | 12.4.2025 21:00
Kiinalaissotilaat ovat jo pitkään julkaisseet somepäivityksiä Ukrainasta – Kiina hermostui Zelenskyin vihjailuista
Uutiset | 11.4.2025 9:30
Raatteen tieltä Röyttään – Äkkipikainen suomalaiskenraali johti Lapin sotaa omavaltaisesti, mutta menestyksekkäästi
Uutiset | 12.4.2025 16:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Söpö jyrsijä voi nakertaa kotiisi hengenvaarallisia vaurioita – Silti sille ei saa tehdä mitään moneen kuukauteen
Uutiset | 13.4.2025 17:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mikä äitiydessä on parasta? Entä vaikeinta? – Keskustan kansanedustajat ja mepit kertovat
Uutiset | 11.5.2025 9:00
Vanhempainvapaalta palannut Annika Saarikko: Äitiys on opettanut vaeltamaan tunnekartaston jokaisella laidalla
Uutiset | 11.5.2025 8:55
Vakava varoitus: ”Ennen sen kuuli kolkkeesta”
Uutiset | 10.5.2025 22:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luottamushenkilöiden kytkökset läpivalaistava
Mielipide | 9.5.2025 10:40
Lukijalta: Osaaminen ei kohtaa, vaikka se on viereisessä huoneessa
Mielipide | 9.5.2025 10:37
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Hylätyt äänet
Mielipide | 8.5.2025 10:38
Lukijalta: Pohteen Digitaalinen sotekeskus on hyvä palvelu
Mielipide | 5.5.2025 12:38
Lukijalta: Vantaalla voitettiin joukkuepelillä
Mielipide | 5.5.2025 12:46
Lukijalta: Hävittäjäkaupat peruttava
Mielipide | 2.5.2025 10:40
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste