Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Juhannuskokkoja päästään tänä vuonna polttamaan koko maassa – lauantaina mahdollisuus helteeseen

16.6.2026 12:11
Lue lisää 
Historia
J. V. Snellmanin patsas paljastettiin Suomen Pankin edessä 12. toukokuuta 1923. Kuvassa vasemmalla on silloinen pääministeri, maalaisliiton Kyösti Kallio, joka piti tilaisuudessa paljastuspuheen. (Kuva: CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.fi) / Wikimedia Commons)

Sodan jäljet jätettiin paikalleen – sata vuotta sitten paljastettiin eräs Suomen taidehistorian merkkiteoksista

Lauri Heikkilä 12.5.2023 21:30, muokattu 12.5.2023 13:48
a– a+
Historia

Tänään perjantaina tulee kuluneeksi tasan sata vuotta erään merkittävimmistä suomalaisista taideteoksista paljastamisesta.

Kansallisfilosofi J. V. Snellmanin patsas paljastettiin Suomen Pankin edessä Helsingin Kruununhaassa. Päivä oli luonnollisesti 12. toukokuuta, Snellmanin päivä. Snellmanin syntymäpäivän tasavuosista ei kuitenkaan ollut kyse. Silloin valtiomiehen syntymästä tuli kuluneeksi 117 vuotta, nyt vuosia on kertynyt siis 217.

Patsas on eräs Suomen tunnetuimmista ja sata vuotta sitten se oli tärkeä osa vasta itsenäistyneen kansakunnan kuvaston rakentamista.

Paikka Suomen Pankin edessä on valittu hyvästä syystä. Ainoa syy ei ole sijainti aivan Helsingin keskustassa ja Suomen valtiollisen elämän pääkallopaikalla.

Ensimmäinen Snellmanille omistettu muistomerkki, jos hautamuistomerkkiä ei lasketa, löysi paikalleen jo joitain vuosia hänen kuolemansa jälkeen. Rintakuva paljastettiin Kuopion Kirkkopuistossa vuonna 1886. Tämän jälkeen puisto sai nimekseen Snellmaninpuiston.

1910-luvun alussa ajatus patsaasta Helsinkiin sai tuulta alleen. Muistomerkkikilpailu järjestettiin vuonna 1913 ja voittanut ehdotus tuli valmiiksi vuonna 1916. Patsaan paljastus kuitenkin viivästyi ensimmäisen maailmansodan ja Suomen sisällissodan vuoksi.

Voittaneen ehdotuksen olivat laatineet kuvanveistäjä Emil Wikström (1864–1942) ja arkkitehti Eliel Saarinen (1873–1950). Wikströmin vastuulla oli patsas ja Saarisen tehtävänä jalusta ympäristöineen.

Kaksikko oli aiemminkin tehnyt paljon yhteistyötä. Esimerkiksi tällä viikolla huomiota Käärijän tyylisiin euroviisuasuihin puettuina saaneet Helsingin päärautatieaseman lyhdynkantajat ovat työparin käsialaa.

Patsas rahoitettiin keräysvaroin ja se valettiin valmiiksi Tanskassa.

Paljastuspuheen tilaisuudessa piti silloinen pääministeri Kyösti Kallio (ml.).

Jatkosodan aikana Helsingin suurpommituksissa helmikuussa 1944 patsaan jalustaan tuli pintavaurioita. Ne on jätetty paikalleen muistuttamaan pommituksista. Patsas on konservoitu vuonna 2005. Se kuuluu Helsingin taidemuseon kokoelmiin.

Paljastustilaisuudesta on olemassa video, jonka voi katsoa Elävä Arkisto -sivustolla.

J. V. Snellman harvemmin nähdyssä tuntemattoman valokuvaajan kuvassa nuorempana ja K. W. Rauhalan ottamassa valokuvassa elämänsä loppupuolella. (Kuvat: CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) / Wikimedia Commons, Wikimedia Commons / K. W. Rauhala)

Snellman syntyi 12. toukokuuta 1806 Tukholmassa. Suomi oli vielä osa Ruotsia. Snellmanin ollessa pikkulapsi Suomen alueesta tuli Suomen sodan jälkeen ja Haminan rauhan 1809 myötä autonominen suuriruhtinaskunta Venäjän keisarin alaisuudessa.

Autonomia eli itsehallinto tarjosi Suomelle ensimmäistä kertaa ikinä aidon mahdollisuuden rakentaa kansakuntaa. Siitä tuli Snellmaninkin elämäntehtävä.

Snellman on nimetty Suomen kansallisfilosofiksi, mutta hänen filosofiaansa ei ehkä tänä päivänä tunneta erityisen syvällisesti.

Tunnetuin Snellmanin valtiomiessaavutus taas on Suomen markka. Oma vuonna 1860 käyttöön otettu rahayksikkö antoi Suomelle talous- ja rahapoliittisia eväitä omissa talousratkaisuissa ja ulkomaiden markkinoille pääsyssä. Markka vahvistui myös ennen emämaa Venäjän ruplaa kun se liitettiin arvokkaampaan kultakantaan 1878.

Ruotsinkielisestä perheestä tullut Snellman oli myös tärkeimpiä suomen kielen asian ajajia. Hän laittoi liikkeelle vaikuttavaa suomenkielistä lehdistöä ja onnistui keisari Aleksanteri II:n kautta saamaan aikaan kielisäädöksen 1863, joka toi siirtymäajalla suomen hallinnon kieleksi ruotsin ohelle.

Merkittävä talous-, kulttuuri- ja poliittisen elämän teko oli myös rautatien rakentaminen Suomesta Venäjän silloiseen pääkaupunkiin Pietariin. Tässäkin hankkeessa Snellman oli tärkeimpiä puuhamiehiä.

Kansallisfilosofina hänen ajattelunsa nojasi hegeliläiseen idealismiin, joka on laajemminkin eurooppalaisten kansallisuusajatusten pohjafilosofia.

G. W. F. Hegelin (1770–1831) ajattelun yhteiskunnallinen ja kansallisuusajattelua hahmotellut puoli perustui ajatukselle valtiosta hengen tai idean ilmentymänä. Yhteiskunta jakautuu sekä Hegelin että Snellmanin ajattelussa perheeseen, yhteiskuntaan ja valtioon.

Snellman korosti, että yhteiskunta tai kansalaisyhteiskunta muodostuu siitä, kun kansalaiset alistuvat järjellä perustelluille ja oikeudentuntoon sopiville ajatuksille. Valtiossa kansalaiset alistuvat lain alle. Yhteiskunta on valtion edellytys.

Oleellista on, että kansa tiedostaa itse itsensä. Suomen kansan tietoisuus itsestään ei Snellmanin mukaan voi rakentua ilman suomen kieltä.

Kansallisfilosofin päivää 12. toukokuuta vietetäänkin myös kansalaisuuden ja kansallisuuden ajatusten pohjalta. J. V. Snellmanin päivä tunnetaan myös suomalaisuuden päivänä.

Johan Vilhelm Snellman kuoli 4. heinäkuuta 1881 Kirkkonummella. Hänet on haudattu Helsinkiin Hietaniemen hautausmaalle. Talonpoikaissääty pystytti haudalle muistomerkin vuonna 1885. Muistomerkki ei ole näköisveistos vaan pikemminkin massiivinen hautakivi.

Snellmanin patsaan jalustassa näkyvät tänäkin päivänä jatkosodan pommitusten jäljet. (Kuva:
CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) / Wikimedia Commons)

Lähteitä

Suomen Kuvalehti 19.5.1923, yleiskuvaa ja yksityiskohtaisempia kuvia.

Helsingin taidemuseo

Lue myös

Vieraan valtion vaikuttamisen kriminalisointi etenee Suomessa

Vieraan valtion hyödyntämän informaatiovaikuttamisen ja niin sanotun pakolaisvakoilun kriminalisointi eteni tiistaina lausuntokierrokselle. Oikeusministeriön mukaan...
16.6.2026 18:08

Zelenskyi: "Kaikki ymmärtävät, ettei Venäjä ole voittamassa sotaa"

Yhdysvaltain presidentin mukaan ”Venäjän pitäisi tehdä diili” Ukrainan kanssa. Trump ja Zelenskyi keskustelivat Ranskassa pitkästä aikaa kasvotusten.
16.6.2026 17:53

Seta: Rahoituksen loppuminen olisi takaisku yhdenvertaisuudelle

Sateenkaari-ihmisten ihmisoikeus- ja kansalaisjärjestö Setan saamien avustusten pieneneminen tai loppuminen olisi takaisku yhdenvertaisuudelle...
16.6.2026 17:24

Aihetunnisteet

filosofi filosofia J. V. Snellman J. V. Snellmanin patsas kansallisuus kulttuuri kuvanveisto patsaat Snellman Snellmanin päivä suomalaisuuden päivä suomalaisuus suomen kieli Suomen markka suomen pankki taide veistokset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Rydman ja Ikonen tukkanuottasilla – Kiistaa järjestöjen hakukriteereistä
Uutiset | 15.6.2026 14:35
Öljyn hinta laskussa ja pörssit nousussa Yhdysvaltojen ja Iranin kerrottua sovusta
Uutiset | 15.6.2026 5:09
Zelenskyi ehdotti taas Putinille tapaamista – Tällainen oli reaktio
Uutiset | 15.6.2026 18:02
Jättitilaus: Patrian panssariajoneuvojen valmistus laajenee Uudessakaupungissa satoihin ajoneuvoihin vuodessa
Uutiset | 15.6.2026 18:34
Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Siika-aho järkyttyi Rydmanin järjestölinjauksista – ”En halua meistä ahdasmielistä maata”
Uutiset | 15.6.2026 16:13
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Vieraan valtion vaikuttamisen kriminalisointi etenee Suomessa
Uutiset | 16.6.2026 18:08
Zelenskyi: ”Kaikki ymmärtävät, ettei Venäjä ole voittamassa sotaa”
Uutiset | 16.6.2026 17:53
Seta: Rahoituksen loppuminen olisi takaisku yhdenvertaisuudelle
Uutiset | 16.6.2026 17:24
Poliisi tutkii poikkeuksellisen suurta sijoitushuijausta – Vahinko jopa 25 miljoonaa euroa
Uutiset | 16.6.2026 17:04
Orpo: Asiat ovat menossa parempaan suuntaan – ”Annetaan meidän nuorille toivoa”
Uutiset | 16.6.2026 16:56
”Olemme samassa joukkueessa”, Merz sanoi ja ojensi Trumpille Saksan maajoukkuepaidan
Uutiset | 16.6.2026 16:52
OAJ hylkäsi sovintoehdotuksen ammattikorkeakoulujen työriidassa
Uutiset | 16.6.2026 16:48
Kestävä ratkaisu nuorten työttömyyteen löytyy talouskasvusta, sanoi ministeri Poutala
Uutiset | 16.6.2026 16:21
Trump: Voimme pian palauttaa pakotteet Venäjän öljylle, koska öljyn hinta on laskenut.
Uutiset | 16.6.2026 16:09
Eduskunnan poissaololinjaan tarvitaan selvyyttä, sanoo puhemies Jussi Halla-aho – sitoutuminen muualle on ongelma
Uutiset | 16.6.2026 15:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vieraan valtion vaikuttamisen kriminalisointi etenee Suomessa
Uutiset | 16.6.2026 18:08
Zelenskyi: ”Kaikki ymmärtävät, ettei Venäjä ole voittamassa sotaa”
Uutiset | 16.6.2026 17:53
Seta: Rahoituksen loppuminen olisi takaisku yhdenvertaisuudelle
Uutiset | 16.6.2026 17:24
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuoruutensa jo eläneillä olisi opittavaa nuoremmilta
Mielipide | 16.6.2026 18:03
Lukijalta: Ruokalähetit riski liikenteessä
Mielipide | 16.6.2026 10:03
Lukijalta: Ja taas Varha huseeraa saaristossa
Mielipide | 16.6.2026 9:33
Lukijalta: Pidämmekö olemassaolomme mahdollisuutta itsestäänselvyytenä?
Mielipide | 16.6.2026 9:30
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste