Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Talous

Dieselin hinta nousi ennätystasolle lokakuussa

30.10.2026 8:42
Lue lisää 
Venäjä
Sotilasasuiset miehet tutkivat esillä olevia lennokkeja Wagner-keskuksessa Pietarissa. (Kuva: Olga Maltseva / AFP / Lehtikuva)

Asiantuntijat: Putinin ja Wagnerin yhteenotto lähestyy – "Jos hän sanoisi, että hänellä on poliittisia pyrkimyksiä, hänet tapettaisiin sillä hetkellä"

Katariina Lankinen 7.2.2023 22:00, muokattu 8.2.2023 14:04
a– a+
Venäjä

”Putinin kokkina” tunnettu 61-vuotias venäläinen liikemies Jevgeni Prigozhin on asiantuntijoiden mukaan menettämässä vaikutusvaltaansa Venäjän politiikassa. Newsweekin haastattelemat asiantuntijat näkevät, että Prigozhinin suhteessa Kremliin alkaa näkyä halkeamia.

Pahamaineista puolisotilaallista Wagner-ryhmää johtava Prigozhin on kerännyt valtavan omaisuuden muun muassa Kremlin kanssa tekemiensä pitopalvelusopimusten myötä ja noussut avaintekijäksi läheisen liittolaisensa, presidentti Vladimir Putinin aloittamassa hyökkäyssodassa Ukrainassa.

Tammikuussa Prigozhin julisti Donetskissa Itä-Ukrainassa sijaitsevan suolakaivoskaupunki Soledarin valtauksen Wagner-joukkojensa ansioksi. Venäjä sai tuolloin ensimmäisen taistelukenttävoittonsa Ukrainassa sitten kesän 2022.

Wagner-ryhmä on kuitenkin vähemmän näkyvässä roolissa meneillään olevissa operaatioissa Bahmutin kaupungin alueella. Newsweekin mukaan Putin on vähitellen korvaamassa Wagner-taistelijoita ammattisotilailla ja valtion virkamiehillä. Kremlin tarkoituksena on lehden mukaan lähettää Prigozhinille julkinen viesti siitä, että sotaa johtaa Venäjän puolustusministeriö.

Prigozhinin mahdolliset poliittiset tavoitteet ovat olleet kiihkeän spekulaation aiheena siitä lähtien, kun hän syyskuussa 2022 myönsi olevansa Wagner-ryhmän taloudellinen sponsori.

Brittiläisen ajatushautomon Royal United Services Instituten (RUSI) vanhempi tutkija Joana de Deus Pereira sanoo Newsweekille, että sodan alussa Kremlin ja Wagner-ryhmän välillä oli pitkälti kaupallinen suhde. Prigozhinin ja Kremlin suhde alkoi hajota, kun liikemies alkoi esittää itsensä sekä konfliktin sotilaallisena että poliittisena ratkaisuna.

− Hän näkee itsensä puolustusministerinä tai henkilönä, jolla on korkea profiili Kremlin sisällä ja joka ansaitsee palkinnon siitä, mitä hän on tehnyt maan hyväksi, de Deus Pereira sanoo.

Oxfordin yliopiston Itä-Euroopan ja entisen Neuvostoliiton kommunismin jälkeisen muutoksen asiantuntija Vlad Mykhnenko sanoo Newsweekille, että Prigozhin haluaa nyt Venäjällä aikaisempaa suuremman julkisen roolin.

− Hän ei ole enää tyytyväinen siihen, että hän on vain hämärä yksityisen sektorin urakoitsija.

Jännitteet lisääntyivät, kun Putin ylisti Soledarin valtauksesta puolustusministeriötään eikä maininnut Wagner-ryhmää. Prigozhin syytti ministeriötä yrityksestä vähätellä Wagnerin roolia kaupungin valtauksessa.

Prigozhin julkaisi Telegram-kanavallaan videon, joka on kuvattu kaupungin suolakaivosten, luolien ja tunneleiden verkostossa. De Deus Pereiran mukaan tämä oli Prigozhinin tähän mennessä rohkein tapa osoittaa poliittisen kunnianhimoa.

− Hän sanoi periaatteessa, että me emme vain hallitse kaivoksia, vaan hallitsemme myös kyläläisiä ja Soledarin asukkaita. Tämä oli selvä viesti, jonka hän halusi välittää venäläisille kollegoilleen.

Wagner-ryhmä on nyt menettämässä valtaansa, ”koska Kreml haluaa osoittaa olevansa vastuussa”, sanoo de Deus Pereira.

− Jos [Prigozhin] sanoisi, että hänellä on poliittisia pyrkimyksiä, hänet tapettaisiin sillä hetkellä. Hän haluaa epätoivoisesti tulla nähdyksi sankarina – silloin hänellä olisi tukenaan kansan yleinen mielipide.

Lue myös

Tarkkana kausivalojen kanssa – zombieakku voi herätä henkiin ja aiheuttaa tulipalon

Tyhjäksi luultu paristo tai akku ei ole vaaraton. Käytännössä niissä on aina jäljellä jonkin...
30.10.2026 22:37

YK:n luontokokouksessa kinasteltiin tieteestä ja edistettiin luontoarvojen markkinoita – neljä maata kapuloi rattaita

Maailman maat, Suomi mukaan lukien, eivät vieläkään toimi tarpeeksi tai riittävän nopeasti luontokadon...
30.10.2026 17:20

Presidentti Halonen STT:n kohtalosta: "Isku suomalaisen uutismediakentän kattavuudelle ja luotettavuudelle"

Presidentti Tarja Halonen pitää Suomen Tietotoimiston (STT) lakkauttamisen seuraamuksia vahingollisina suomalaiselle uutisvälitykselle. Halonen kommentoi...
30.10.2026 16:55

Aihetunnisteet

Jevgeni Prigozhin Venäjä Wagner-ryhmä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Demokraatit rekrytoivat republikaanisenaattorin täyskaiman ehdolle Alaskassa – kuvernööri määräsi rikostutkinnan
Uutiset | 29.10.2026 11:22
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Vanha tulisija nielee paljon puuta – ”Kehitystä voi verrata automaailmaan”
Uutiset | 29.10.2026 22:15
IS: Ay-konkari muistuttaa, miksi lomat ovat pitkiä – ”Yksityisellä sektorilla se tuli rahallisesti”
Uutiset | 29.10.2026 13:43
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Arkinen tapa voi paljastaa sisäilmaongelman – ”Kotona happi loppuu”
Uutiset | 29.10.2026 21:29
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15

Uusimmat

Tarkkana kausivalojen kanssa – zombieakku voi herätä henkiin ja aiheuttaa tulipalon
Uutiset | 30.10.2026 22:37
YK:n luontokokouksessa kinasteltiin tieteestä ja edistettiin luontoarvojen markkinoita – neljä maata kapuloi rattaita
Uutiset | 30.10.2026 17:20
Presidentti Halonen STT:n kohtalosta: ”Isku suomalaisen uutismediakentän kattavuudelle ja luotettavuudelle”
Uutiset | 30.10.2026 16:55
Zelenskyi vierailee Turkissa ja tapaa Erdoganin
Uutiset | 30.10.2026 16:49
Keskustan Jouni Ovaska: Venäjän paluu kansainväliseen jääkiekkoon on irvokas päätös
Uutiset | 30.10.2026 16:16
Ponsse varautuu lomauttamaan koko henkilöstönsä Suomessa
Uutiset | 30.10.2026 16:10
Leo äänesti Yhdysvaltain välivaaleissa historian ensimmäisenä paavina
Uutiset | 30.10.2026 15:55
Hanhimysteeri vaivaa Ruokavirastoa – kuolleista linnuista ei löydetty lintuinfluenssaa
Uutiset | 30.10.2026 14:50
Auli Piiparinen ja Tahvo Anttila mukaan kisaan – Keskustan puoluevaltuuston johtoon tarjolla jo viisi ehdokasta
Uutiset | 30.10.2026 14:23
Potkunsa oikeuteen vienyt ex-kaupunginjohtaja Purran erityisavustajaksi
Uutiset | 30.10.2026 14:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tarkkana kausivalojen kanssa – zombieakku voi herätä henkiin ja aiheuttaa tulipalon
Uutiset | 30.10.2026 22:37
YK:n luontokokouksessa kinasteltiin tieteestä ja edistettiin luontoarvojen markkinoita – neljä maata kapuloi rattaita
Uutiset | 30.10.2026 17:20
Presidentti Halonen STT:n kohtalosta: ”Isku suomalaisen uutismediakentän kattavuudelle ja luotettavuudelle”
Uutiset | 30.10.2026 16:55
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Työurien pidentäminen ei näy käytännön ratkaisuissa työpaikoilla
Mielipide | 29.10.2026 9:58
Lukijalta: Kirkossa et ole yksin 
Mielipide | 29.10.2026 9:49
Lukijalta: Suomen kirkko on unohtanut ihmiset
Mielipide | 29.10.2026 9:48
Lukijalta: Suomen kielen asema on turvattava 
Mielipide | 28.10.2026 10:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata