Zelenskyi: Rauhansopimus vaatisi liittolaisilta vähintään 200 000 sotilasta Ukrainaan
Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin mukaan Ukrainan ja Venäjän rauhansopimuksen täytäntöönpano vaatisi maan liittolaisilta ”vähintään 200 000” sotilasta. Zelenskyi puhui asiasta Maailman talousfoorumissa Davosissa tiistaina, brittilehti Guardian kertoo.
Zelenskyi sanoi puheessaan, että Euroopan on vakiinnutettava asemansa ”välttämättömänä” toimijana globaalilla näyttämöllä. Hän kehotti Eurooppaa ”pitämään itsestään huolta” Donald Trumpin palatessa valtaan Yhdysvalloissa.
Zelenskyin mukaan Euroopan johtajien ei pitäisi kysyä itseltään, mitä Trump tekee seuraavaksi, vaan ryhdyttävä kollektiivisiin toimiin maanosan puolustamiseksi sen ollessa Venäjän aggressiivisen hyökkäyksen kohteena.
− Euroopan johtajien tulisi muistaa, että nämä taistelut, joissa on mukana pohjoiskorealaisia sotilaita, käydään nyt paikoissa, jotka ovat maantieteellisesti lähempänä Davosia kuin Pjongjang, hän sanoi.
Zelenskyi kehotti EU-maita myös käyttämään enemmän rahaa teknologiaan ja puolustukseen, erityisesti lennokkien ja nykyaikaisten ilmapuolustusjärjestelmien tuotantoon.
Zelenskyin mukaan Euroopan mailta tarvittaisiin minimissään 200 000 rauhanturvaajaa mahdollisen rauhansopimuksen toteuttamiseksi.
Hän sulki pois mahdollisuuden pienentää Ukrainan armeijaa viidesosaan nykyisestä 800 000 sotilaasta, mitä Venäjä on vaatinut yhtenä ehtona rauhansopimukselle.
Maanantaina toisen kautensa Yhdysvaltain presidenttinä aloittanut Trump on luvannut lopettaa Ukrainan sodan nopeasti, joskin hän ei ole viimeisimmissä puheenvuoroissaan maininnut tämän toteutumiselle 24 tunnin aikaikkunaa, jota hän mainosti kampanjansa aikana.
Trumpin neuvonantajat ovat myöntäneet, että Ukrainan ja Venäjän välisen rauhansopimuksen syntymiseen menee vielä kuukausia.
Maanantaina Trump sanoi toimittajille, että presidentti Vladimir Putin ”tuhoaa” Venäjän, jos tämä ei tee sopimusta sodan päättämiseksi Ukrainassa. Hän sanoi myös valmistelevansa tapaamista Putinin kanssa.
Zelenskyi sanoi Davosissa, että hänen tiiminsä työskentelee tapaamisen järjestämiseksi Trumpin kanssa. Hän korosti, että tulitaukosopimuksen saaminen Ukrainaan riippuu länsimaiden antamista turvallisuustakuista.
”Paras takuu” olisi hänen mukaansa Ukrainan Nato-jäsenyys, mitä useimmat Euroopan jäsenmaat tukevat, mutta mitä Yhdysvallat, Saksa sekä Unkarin ja Slovakian Venäjä-mieliset hallitukset vastustavat.
Viime viikkoina Zelenskyy on keskustellut useiden eurooppalaisten kumppanien kanssa mahdollisesta rauhanturvaoperaatiosta, mukaan lukien Ranskan presidentti Emmanuel Macron ja viime viikolla Kiovassa vieraillut Ison-Britannian pääministeri Keir Starmer. Keskusteluja on käyty myös Puolan ja Baltian maiden kanssa.