Yksityisen ensihoitoalan työriita kärjistyi – Tehy uhkaa lakolla
Työmarkkinat
Ammattijärjestö Tehy uhkaa aloittaa keskiviikkona kaksipäiväisen lakon yksityisellä ensihoitopalvelualalla kahdessa yrityksessä Pirkanmaalla ja Uudellamaalla. Kiista koskee palkankorotuksia.
Valtakunnansovittelijan tiedotteessa kerrotaan, että Tehyn ja työnantajapuolen Hyvinvointiala Hali ry:n välistä työriitaa on soviteltu useita viikkoja.
Vaikka näkemykset ovat joiltain osin lähentyneet, työriidassa ei ole ollut edellytyksiä päästä neuvottelutulokseen tai antaa sovintoehdotusta.
Yksityisellä ensihoitopalvelualalla on neuvoteltu uudesta työehtosopimuksesta viime keväästä saakka.
Halin näkemyksen mukaan palkankorotuksiin ei ole tälle vuodelle varaa viime vuoden korotusten ja hyvinvointialueilla maksettujen yleisten palkankorotuserien vuoksi.