Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Ruotsi

Keskustapuolueen puheenjohtajaa tarjotaan Ruotsin pääministeriksi, vaikkei hän itse tehtävään halua

29.10.2026 19:04
Lue lisää 
Siirtolaisuus
Kansainvälisen siirtolaisuusjärjestön pääjohtaja Amy Pope vieraili Helsingissä keskiviikkona. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

YK:n siirtolaisuusjärjestön johtaja varoittaa hallituksia poikkeamasta kansainvälisestä oikeudesta rajatoimissa

IOM:n pääjohtaja Amu Pope kokee, että maahanmuuttoa koskeva retoriikka ei suurilta osin vastaa todellisuutta
STT / Maiju Ylipiessa 21.3.2024 12:13, muokattu 21.3.2024 13:31
a– a+
Siirtolaisuus

Hallitusten tulisi olla varovaisia, kun ne harkitsevat poikkeamista kansainvälisestä oikeudesta. Näin sanoo YK:n alaisen kansainvälisen siirtolaisuusjärjestön IOM:n pääjohtaja Amy Pope, kun keskustelun aiheena ovat Suomen itärajan tilanne, välineellistetty maahantulo ja valtioiden kyky reagoida siihen kansainvälisen oikeuden puitteissa.

– Voisi olla helppoa tai poliittisesti hyväksyttävää sanoa, että emme aio noudattaa kansainvälistä oikeutta tässä yhdessä tapauksessa. Mutta siitä voisi tulla ennakkotapaus tai malli muille maille jättää kansainvälinen oikeus huomioimatta muissa tapauksissa, joissa seuraukset voivat olla paljon vakavampia.

Keskiviikkona Suomessa vieraillut Pope kertoo matkansa aikana nousseen jatkuvasti esiin, miten toimia rajalla tilanteissa, joita ei ehkä osattu odottaa, kun pakolaisten oikeuksia käsitteleviä sopimuksia alun perin neuvoteltiin.

– Näin pitkän maarajan hallinta ei voi olla ainoa keino. Tämän on oltava osa kokonaisvaltaista lähestymistapaa sekä geopoliittisiin konflikteihin että siirtolaispolitiikkaan, Pope sanoo.

Pope muistuttaa Geneven pakolaissopimuksen olennaisesta roolista rajatoimissa.

Rajoituksilla voi olla huonoja puolia myös esimerkiksi talouden ja perhesiteiden ylläpidon kannalta, ja tämän kanssa hallituksen on tasapainoiltava, hän arvioi.

– Suomen hallituksella on suvereeni oikeus hallita rajojaan ja päättää omasta maahanmuuttopolitiikastaan. Meidän tehtävämme on tarjota niin paljon asiantuntemusta, tietoa ja faktoja kuin pystymme.

EU:n tasolla päästiin joulukuussa poliittiseen sopuun maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikan uudistuspaketista monen vuoden yrityksen jälkeen.

Pope pitää positiivisena ylipäätään sitä, että EU-maat pääsivät asiassa yhteisymmärrykseen.

– On myös erittäin myönteistä, että sopimuksen taustalla oli tunnustus, että Eurooppa tarvitsee muuttoliikettä. Että nykyisen syntyvyyden ja väestön ikääntymisen valossa Eurooppa ei voi jatkaa kehitystä samalla tasolla, ellei se kehitä kattavampaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Häntä kuitenkin huolettaa joidenkin jäsenmaiden maahanmuuttopolitiikka ja siirtolaisuuden vastainen narratiivi.

Popen mukaan hallitusten on tärkeää huomioida sekä ihmissalakuljetuksen verkostot laittoman maahanmuuton taustalla, että tarve turvallisemmille ja laillisille muuttoreiteille.

– Ilman kattavaa lähestymistapaa emme pysty torjumaan laitonta maahantuloa.

EU:n ulkopuolella Britanniassa hallitus yrittää torjua kanaalin yli tulevaa siirtolaisliikettä lakiesityksellä, joka lähettäisi turvapaikanhakijoita Ruandaan, jonne turvapaikan saavat ihmiset myös jäisivät. Hallitus edistää edelleen suunnitelmaa, vaikka korkein oikeus piti aiempaa lakiesitystä laittomana.

– Ruandan tilanne korostaa, kuinka vaikeaa on yrittää luoda tapoja, joilla ihmisten turvapaikkahakemukset käsiteltäisiin oikeudenmukaisesti maan ulkopuolella, Pope sanoo.

– Emme ota kantaa minkään tietyn hallituksen yhteen menettelytapaan, mutta todisteet osoittavat, että toiminnalliset, logistiset, eettiset, oikeudelliset ja muut huolenaiheet voivat ylittää ne edut, joita hallitus toivoo saavuttavansa tällaisella politiikalla.

Mitä onnistunut siirtolaispolitiikka ylipäätään tarkoittaa ja mitä siirtolaisuuspolitiikalla tulisi tavoitella?

Ensinnäkin on hyvä muistaa, että siirtolaisuus on ihmisen sivilisaation keskiössä, Pope toteaa.

– Kukaan meistä ei olisi täällä, jos ei olisi tapahtunut muuttoliikettä.

Pope korostaa myös asioiden asettamista perspektiiviin: suuri osa siirtolaisista lähtee liikkeelle työpaikan perässä, ja suurin osa asuu naapurimaassa tai muutoin samalla alueella.

– Kun keskitymme vain siihen, mitä tapahtuu rajalla, Välimerellä tai Englannin kanaalissa, menetämme näkökulman siihen, kuinka siirtolaisuus voi toimia, kun se on tehty hyvin ympäri maailmaa.

Pope nostaa esiin Maailmanpankin viimevuotisen raportin, jonka mukaan ihmiset ja työpaikat yhdistävä siirtolaisuus voi hyödyttää merkittävästi niin siirtolaista itseään, lähtömaata kuin kohdemaata.

– Samalla kun yritämme torjua laitonta maahanmuuttoa tai sellaisten turvapaikanhakijoiden suurta määrää, jotka eivät ole oikeutettuja turvapaikkaan, emme voi unohtaa isoa kuvaa. Siirtolaisuuden lopettaminen olisi katastrofaalista, ei vain Euroopalle, vaan koko maailmalle.

Pope kokee, että maahanmuuttoa koskeva retoriikka ei suurilta osin vastaa todellisuutta, jossa ikääntyvä väestörakenne aiheuttaa jo nyt ongelmia monessa Euroopan maassa, ja lukuisat maat kärsivät työvoimapulasta.

– Jossain vaiheessa maahanmuuttajista tulee kilpailua.

Häntä huolettaa, että tällä hetkellä ei rakenneta järjestelmiä, jotka mahdollistaisivat ihmisten turvallisen ja järjestelmällisen maahantulon ja yhteiskuntaan integroitumisen.

– Samalla meidän on tunnustettava, että ihmisten muuttopaineet erityisesti ilmastonmuutoksen myötä vain kasvavat. Haavoittuvimpia yhteisöjä ovat ne, jotka jo nyt kohtaavat ilmastovaikutuksia: kuivuus, myrskyt, tulvat, aavikoituminen, kyvyttömyys viljellä, kalastaa tai hankkia elantoa. He tulevat muuttamaan, Pope sanoo.

– On tärkeää, että hallitukset yhdessä tunnustavat nämä paineet eivätkä odota, kunnes miljoonat ihmiset joutuvat lähtemään kodeistaan.

Esimerkiksi Pope nostaa konfliktien jo valmiiksi heikentämän Somalian, jota nyt koettelevat ilmastonmuutoksen seuraukset. Maassa kärsittiin viime vuonna sekä kuivuudesta että rankoista tulvista.

Haavoittuvaisimmat yhteisöt tulisi tunnistaa ja toimia ennakoivasti, Pope sanoo – olipa kyse sitten kestävämpien maatalouskäytäntöjen suunnittelusta tai uusien koulutusten tarjoamisesta uusia töitä varten.

Siirtolaisuus on kuuma teema myös Popen kotimaassa Yhdysvalloissa. Maan etelärajalle saapui viime vuonna lähes 2,5 miljoonaa siirtolaista. Pelkästään joulukuussa virallisten rajanylityspaikkojen ulkopuolelta maahan pyrki noin 250 000 ihmistä.

Viime kuussa julkaistussa kyselyssä maahanmuutto nousi ensi kertaa viiteen vuoteen kärkisijalle, kun yhdysvaltalaisilta kysyttiin Yhdysvaltojen isointa ongelmaa tällä hetkellä.

Rajakysymyksen odotetaan nousevan myös tulevien presidentinvaalien keskiöön.

Republikaanit torppasivat helmikuussa tulevan presidentinvaaliehdokkaan Donald Trumpin painostuksesta senaatissa demokraattien ja republikaanien yhteisen lakiesityksen, jossa maahanmuuton rajoitukset oli koplattu yhteen muun muassa Ukrainalle annettavan tuen kanssa.

Yhdysvaltojen tilanne on Popen mukaan esimerkki siitä, miksi hallitusten tulisi rakentaa nyt toimintatapoja tulevaa varten.

– Ihmiset eivät halua nähdä ihmishenkien menetyksiä Darienin viidakossa tai Välimerellä. Se, että sitä tapahtuu niin suurissa määrin, osoittaa, etteivät hallitukset ole pystyneet kehittämään kokonaisvaltaisempaa lähestymistapaa maahanmuuttoon.

Lue myös

Vanha tulisija nielee paljon puuta – "Kehitystä voi verrata automaailmaan"

Kun koteja remontoidaan, vanha tulisija jätetään usein rauhaan. Tulisija- ja savupiippuyhdistys TSY:n tuoreen tutkimuksen...
29.10.2026 22:15

Futistähden julkinen ilakointi oli liikaa – Asepalveluksesta vapautumisesta uhkaa tulla loppu

Etelä-Korea harkitsee lopettavansa huippu-urheilijoiden ja -taiteilijoiden vapautukselle armeijasta.
29.10.2026 21:45

Arkinen tapa voi paljastaa sisäilmaongelman – "Kotona happi loppuu"

Joka kolmas suomalainen kertoo oireilevansa kotinsa sisäilmasta. Kerrostaloissa asuvista lähes joka toinen on...
29.10.2026 21:29

Aihetunnisteet

siirtolaisuus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Metsäalan asiantuntijoilta tyrmäys perussuomalaisten esitykselle
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Lintilä: Maakaapeloinnin määräaikaa pidennettävä, sähkönsiirron hintojen kohtuuttomaan nousuun puututtava
Uutiset | 28.10.2026 12:09
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Puolan Tusk: Näin Stubb raportoi Putin-puhelun jälkeen
Uutiset | 27.10.2026 15:31
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Kanada ja EU kokoontuvat huippukokoukseen Montrealiin – Trump voi suuttua, emeritusprofessori arvioi
Uutiset | 28.10.2026 14:38
Demokraatit rekrytoivat republikaanisenaattorin täyskaiman ehdolle Alaskassa – kuvernööri määräsi rikostutkinnan
Uutiset | 29.10.2026 11:22
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15

Uusimmat

Vanha tulisija nielee paljon puuta – ”Kehitystä voi verrata automaailmaan”
Uutiset | 29.10.2026 22:15
Futistähden julkinen ilakointi oli liikaa – Asepalveluksesta vapautumisesta uhkaa tulla loppu
Uutiset | 29.10.2026 21:45
Arkinen tapa voi paljastaa sisäilmaongelman – ”Kotona happi loppuu”
Uutiset | 29.10.2026 21:29
Keskustapuolueen puheenjohtajaa tarjotaan Ruotsin pääministeriksi, vaikkei hän itse tehtävään halua
Uutiset | 29.10.2026 19:04
Hallitus haluaa perustaa datakeskusrekisterin
Uutiset | 29.10.2026 18:40
Paula Vesala: Kuvauspaikalle olisi pitänyt soittaa poliisit
Uutiset | 29.10.2026 18:39
Israelilaisen arabipuolueen johtaja torjuu syytökset vaalivaikuttamisesta
Uutiset | 29.10.2026 18:24
Espanjassa alkoi suruaika kymmenien ihmisten hengen vieneen junaturman vuoksi
Uutiset | 29.10.2026 18:21
”Ratkaisu, jota kukaan ei olisi halunnut” – STT:n loppuminen sai mielet surullisiksi
Uutiset | 29.10.2026 18:18
Suomi ja USA sopivat teknologiayhteistyöstä
Uutiset | 29.10.2026 17:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vanha tulisija nielee paljon puuta – ”Kehitystä voi verrata automaailmaan”
Uutiset | 29.10.2026 22:15
Futistähden julkinen ilakointi oli liikaa – Asepalveluksesta vapautumisesta uhkaa tulla loppu
Uutiset | 29.10.2026 21:45
Arkinen tapa voi paljastaa sisäilmaongelman – ”Kotona happi loppuu”
Uutiset | 29.10.2026 21:29
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Työurien pidentäminen ei näy käytännön ratkaisuissa työpaikoilla
Mielipide | 29.10.2026 9:58
Lukijalta: Kirkossa et ole yksin 
Mielipide | 29.10.2026 9:49
Lukijalta: Suomen kirkko on unohtanut ihmiset
Mielipide | 29.10.2026 9:48
Lukijalta: Suomen kielen asema on turvattava 
Mielipide | 28.10.2026 10:55
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata