Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Itsenäisyyspäivä
Puolustusministeri Antti Kaikkonen arvioi Puolustusvoimien selviytyneen korona-ajasta hyvin. (Kuva: Kaisa Siren/Lehtikuva)

Viimeisen Marskin ritarin lähtö oli yhden aikakauden päätös – sotasukupolven perintö on korvaamaton, puolustusministeri Antti Kaikkonen arvioi

Pekka Pohjolainen 5.12.2020 8:00, muokattu 5.12.2020 17:15
a– a+
Itsenäisyyspäivä

Sotasulkupolven henkinen perintö jää elämään heidän mentyäänkin, uskoo puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.)

Suomalaiset ehtivät viime vuosikymmeninä tottua Linnan juhliin kunniavieraina saapuneiden Mannerheim-ristin ritarien ja muiden veteraanien vuosi vuodelta harvenevaan joukkoon. Tänä vuonna vastaanottoa ei järjestetä, ja viimeinenkin Marskin ritari on nyt poissa.

– Oli kunniatehtävä olla mukana hautajaisissa saattamassa viimeinen Mannerheim-ristin ritari Tuomas Gerdt viimeiselle matkalleen, ja se oli kyllä vaikuttava tilaisuus, Kaikkonen myöntää.

Puolustusministerin mukaan Lappeenrantaan katujen varsille saapuneesta runsaasta saattoväestäkin näki asian koskettaneen ihmisiä. Kaikkonen luonnehtii tapahtumaa yhden aikakauden päätökseksi.

– Samalla se kyllä itsellekin muistutti siitä ajatuksesta, että lähestyy myös se päivä, jolloin viimeinenkin sotaveteraani poistuu näiltä tantereilta.

Puolustusministerin mielestä samalla on tärkeää muistaa koko sodanajan sukupolvea.

– Lotat ja koko kotirintama tekivät arvokasta työtä, jotta siitä koettelemuksesta selvittiin.

Kaikkosen mukaan sotasukupolven jälkeen jättämä perintö on korvaamaton ja mittaamaton.

– Ja kyllä meidän tämän päivän aktiiviväestön ehdoton tehtävämme on pitää hyvää huolta tästä isänmaasta nyt ja tästä eteenpäin, se on varmasti se veteraanien tärkein perintö. Vaikka veteraanit pikku hiljaa joukostamme poistuvatkin, heidän henkinen perintönsä elää. Ja kuten Veteraanin iltahuudossa sanotaan, niin ”himmetä ei muistot koskaan saa”.

Vastaus kysymykseen itsenäisyyteen liittyvistä henkilökohtaisesti tärkeistä asioista, tapahtumista tai henkilöistä vaatii puolustusministeriltä hetken miettimisen.

– Oikeastaan se työ, mitä aikanaan tehtiin, jotta syntyi mahdollisuus Suomen itsenäistymiselle vuonna 1917. Sitähän eri tavoin pohjustettiin hyvän aikaa ennen, ja sitten kun tuli oikea hetki, niin rohkeutta löytyi.

Toisena tärkeänä asiana Kaikkonen mainitsee sodanajan sukupolven taistelut ja kolmantena Urho Kekkosen elämäntyön ja valtiomiestaidot.

– Suomi pidettiin eteenpäin menevien, itsenäisen kansakuntien joukossa ja luotiin pohjaa tulevalle menestykselle, hän summaa.

Päättyvä vuosi on ollut Suomelle ja koko maailmalle ennennäkemätön koettelemus koronapandemian vuoksi. Puolustusvoimat on Kaikkosen mukaan selvinnyt kaiken keskellä kuitenkin varsin hyvin.

– Tietysti muuta yhteiskuntaa on autettu silloin, kun on tarvittu, Uudenmaan eristäminen oli varmasti näyttävin esimerkki.

Valmiutta antaa apua on puolustusministerin mukaan yhä, jos tarvetta ilmenee.

– Vaikka tässä ei nyt varmaan mitään maakuntia olla eristämässä, jotain muuta apua saatetaan jossain kohtaa tarvita, ja valmiutta siihen löytyy.

Tärkeintä Kaikkosen mukaan on tietenkin, että Puolustusvoimat on koko ajan pitänyt huolta omasta perustehtävästään ja Suomen turvallisuuden takaamisesta myös poikkeuksellisissa oloissa.

– Ja sanoisin, että koronan torjunnassa Puolustusvoimat on onnistunut kyllä varsin hyvin, yhdestäkään varuskunnasta ei ole tullut minkään sortin viruslinkoa ja tartuntamäärät on onnistuttu pitämään hyvin matalina.

Suoritus on puolustusministerin mukaan hatunnoston arvoinen.

– Mutta taistelu jatkuu, hän muistuttaa.

Koronauhkaan on Kaikkosen mukaan vastattu muun muassa jakamalla varusmiehet koulutuksessa kolmeen ryhmään.

– Voi sanoa, että yksi porukka on kasarmilla, yksi maastossa ja yksi kotona lomilla ja nämä kolme joukkoa pidetään kokonaan erillään toisistaan. Ja tämä on ollut yksi keskeinen keino siinä, että tartuntaryppäitä ei ole tullut. Ja tietysti muutoinkin hygieniaan kiinnitetään aivan erityistä huomiota.

Kaikkosen mukaan joitakin kertausharjoituksia ja kansainvälisiä harjoituksia on jouduttu perumaan, mutta koronasta ei aiheudu Puolustusvoimille mitään peruuttamatonta vahinkoa.

– Itse asiassa tässä saadaan ihan arvokasta kokemusta varusmieskoulutuksesta vähän eri tavalla, ja aikanaan varmaan katsotaan, onko korona-ajan oppeja hyödynnettävissä. Lisäksi on saatu kokemusta etätyöstä puolustushallinnossa ja kokemukset ovat olleet hyviä.

Puolustusministerin mukaan tarkoitus on myös lisätä etätyömahdollisuuksia Puolustusvoimissa myös korona-ajan jälkeen merkittävästi. Pohjana tälle on selvitys, jonka Kaikkonen laittoi liikkeelle viime talvena.

Itsenäisyyspäiväksi Kaikkonen on kutsuttu puhumaan Suomalaisuuden liiton perinteiseen lipunnostotilaisuuteen Hämeenlinnaan. Mutta kuuluuko puolustusministerin itsenäisyyspäivän ohjelmaan monen suomalaiskodin klassikko Tuntematon Sotilas?

– No ei se kuulu, Kaikkonen naurahtaa.

– Se on hieno elokuva kyllä, tai siitä on useampikin versio. Mutta ei se ihan jokavuotinen perinne kuitenkaan ole, hän myöntää.

Lue myös

Puolustusministeri Kaikkonen Ylellä: Itämeren turvallisuustilanne aiempaa jännitteisempi – "Venäjä haluaa näyttää olevansa suurvalta"

Jos lähdetään maanpuolustuksen kysymyksiä miettimään, silloin on syytä kuunnella maanpuolustuksen ammattilaisia, puolustusministeri Antti Kaikkonen kommentoi hävittäjähankintoja.
5.12.2020 12:41

Kaikkonen Ylellä: Jos Afganistanista vetäydytään liian aikaisin, maa uhkaa ajautua kaaokseen, mikä voi heijastua Eurooppaan pakolaisvirtoina ja huumekauppana

”Kriisinhallintaoperaatioissa pitäisi noudattaa periaatetta, että yhdessä sisään, yhdessä ulos.”
5.12.2020 12:07

Puolustusvoimien kansainvälisen harjoittelun kustannukset puolittuvat ensi vuonna

Korona pisti kansainvälisen sotaharjoittelun suunnitelmat ja tavoitteet uusiksi niin Suomessa kuin kumppanimaissa.
4.12.2020 17:43

Aihetunnisteet

Antti Kaikkonen itsenäisyys maanpuolustus mannerheimristin ritari puolustusministeri puolustusvoimat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Öljyn hinta on pysynyt matalalla
Uutiset | 17.6.2026 10:38
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Puu- vai sähkökiuas? Suomalaisten valinta on selvä, kertoo Prisma
Uutiset | 17.6.2026 23:00
Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Eduskunnan kuopus latasi suorat sanat: ”Aina yhtä mieltä ylentävää kuunnella, miten keski-ikäiset keskenään inttävät”
Uutiset | 16.6.2026 18:34
Kelan johtajaksi valittiin Kirsi Varhila
Uutiset | 17.6.2026 17:18
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Kainuun hyvinvointialue esittää koko henkilöstöään koskevia yt-neuvotteluita
Uutiset | 18.6.2026 18:36
Järjestö: Ebolahuippua ei ole vielä nähty – Yli 200 on kuollut Kongon demokraattisessa tasavallassa
Uutiset | 18.6.2026 18:29
Juhannusaattoa vietetään aurinkoisessa poutasäässä – Lauantaina jopa hellettä
Uutiset | 18.6.2026 18:26
USA:n Hegseth kritisoi liittolaisia ja poistui Nato-kokouksesta kesken kaiken
Uutiset | 18.6.2026 17:45
Kulmuni: Muuttaako hallitus vaalilakeja itselleen mieluisaksi?
Uutiset | 18.6.2026 17:42
EU:n Kiinan-kaupan massiivinen alijäämä nousi huippukokouksen ykkösaiheeksi
Uutiset | 18.6.2026 17:41
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste