Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Reportaasi
(Kuva: Maria Seppälä)

Viekö ilmastonmuutos poron suomalaisten juhlapöydistä? – "Olen hyvin, hyvin huolestunut koko elinkeinon tulevaisuudesta"

Porotalous elinkeinona on vaarassa, kun ilmasto lämpenee ja porojen ruoka vähenee
Samuli Vänttilä 8.4.2018 8:00, muokattu 9.4.2018 9:33
a– a+
Reportaasi

– Varo, varo!

Anne Ollilan nopea huuto saa hyppäämään äkkiä sivuun. Vauhkoontunut poro singahtaa ohi juuri siitä kohtaa, missä äsken seisoin. Juostessaan sen kylki viistää jalkojani.

– Ajattelin vain, etteivät sarvet riko sinun vaatteitasi, Ollila sanoo ja vaikuttaa ihan rauhalliselta.

Vieressä keski-ikäinen mies tarttuu poroa sarvista. Poro riuhtoo ja tempoo, sen silmät muljuavat. Toinen mies tulee pitelemään avuksi, eläinlääkäri ottaa neulan ja pistää poron kaulaan.

– Eloon, huutaa joku.

Kohta poroa jo raahataan kohti oviaukkoa, joka johtaa suureen aitaukseen.

Seisomme itse pienehkössä, pyöreänmuotoisessa aitauksessa. Kirnussa, kuten Ollila sanoo. Tästä aitauksesta johtaa puolenkymmentä ovea seuraaviin aitauksiin, konttoreihin.

Ympärillä vilisee poroja. Ne juoksevat aitauksen reunoilla ympyrää. Kun poroja yritetään ottaa kiinni, ne säntäilevät vauhkoina sinne ja tänne. Silloin kokemattomampi voi helposti jäädä alle.

Meneillään on Ylinamman työalueen suuri päivä: poroerotus. Ylinampa kuuluu Pyhä-Kallion paliskuntaan.

Kirnussa porot tarkastetaan yksitellen läpi. Sitten ne lajitellaan konttoreihin. Toiset viedään jalostettaviksi, toiset päästetään korvamerkintöjen ja rokotusten jälkeen eloon eli takaisin luontoon kasvamaan.

Joukkoon on eksynyt myös toisten paliskuntien ja Napapiirillä toimivan Joulupukin pajan poroja. Ne palautetaan omistajilleen.

Anne Ollila on paitsi poromies, myös poromiehen tyttärentytär, puoliso, miniä ja äiti. (Kuva: Maria Seppälä)

– Sano vain poromies, Ollila sanoo ja nauraa hersyvästi päälle.

Hän sanoo olevansa paitsi poronomistaja, myös poromiehen tyttärentytär, puoliso, miniä ja äiti.

Kaiken päälle Ollila toimii Paliskuntain yhdistyksen toiminnanjohtajana.

Alalla ei hänen mukaansa tarvita sukupuolineutraaleja nimityksiä, vaikka se onkin ollut valtakunnan tasolla yksi kuluneen syksyn puheenaiheita. Kaikki poronomistajat ovat aina olleet poromiehiä ja ovat sitä Ollilan puolesta myös jatkossa.

– En ole koskaan kokenut väheksyntää sukupuoleni takia, hän sanoo.

Toiminnanjohtajan työnsä vuoksi Ollila ehtii poroerotuksiin nykyään harvoin. Siksi hän sanookin nauttivansa, kun toimittajan ja kuvaajan vierailu tarjosi mahdollisuuden hypätä erotukseen mukaan.

Erotus on poromiehelle vuoden tärkein juttu. Silloin oma lauma nähdään kokonaisena. Toinen miltei yhtä merkittävä asia on kesäinen vasanmerkintä.

Poromiehet ottavat niihin yleensä mukaan lapsensakin. Ollilankin pojat ovat olleet erotuksissa läsnä vaippaiästä alkaen.

– Jos ei osallistu, ei voi oppia. Omat lapseni ovat kasvaneet tähän.

Vaikka kaikki näyttää menevän Ylinamman erotuspaikalla juuri niin kuin pitääkin, siintävät porotalouden tulevaisuudessa huolestuttavat näkymät.

Ilmasto lämpenee. Luonnonvarainen porotalous on sen negatiivisille vaikutuksille erityisen herkkä.

– Olen hyvin, hyvin huolestunut koko elinkeinon tulevaisuudesta, puuskahtaa tutkijatohtori Klemetti Näkkäläjärvi Lapin yliopistosta.

Hän korostaa puhuvansa ennen kaikkea saamelaisesta poronhoidosta.

Mutta ilmastonmuutoksen vaikutukset koettelevat koko elinkeinoa. Erityisesti ne vaikeuttavat porojen ravinnon hankintaa.

Talvisin poroilla on tapana kuopsuttaa jäkälää, varpuja ja heiniä syötäväksi lumikerroksen alta. Viime vuosina syksyt ovat kuitenkin pidentyneet ja perinteiset maan routimiset ennen lumisateita ovat jääneet väliin, kertoo erikoistutkija Jouko Kumpula Luonnonvarakeskuksesta.

Kun lumi sitten lopulta on satanut, ovat sitä pian seuranneet loskakelit ja vesisateet, sitten taas pakkaset. Tämä vaihtelu tekee lumeen jäätyneitä kerroksia, mikä estää poroja pääsemästä syömään jäkälikköä.

Se tarkoittaa sitä, että poroja joudutaan syöttämään talvisaikaan entistä enemmän. Poromiehille se merkitsee lisääntyneitä kustannuksia.

Ilmastonmuutos tuo Näkkäläjärven mukaan pohjoisille tunturi-Lapin alueille myös lisää tuulia. Tuulet kuljettavat poroja kauas vieraiden paliskuntien alueille, sillä porot kulkevat yleensä vastatuulen suuntaan.

– Kun ruokintaan ja porojen etsintään joudutaan käyttämään moottorikelkkoja ja muita teknisiä apuvälineitä, käytetään myös fossiilisia polttoaineita enemmän. Se taas ei tiedä hyvää ilmastolle, Näkkäläjärvi avaa.

Tilanne onkin melko paradoksaalinen.

– Kun fossiilisia polttoaineita sitten rajoitetaan erilaisilla säätelyillä, tarkoittaa se bensiinin hinnannousua. Se taas nostaa porotalouden kuluja.

(Kuva: Maria Seppälä)

Ongelmia ilmastonmuutos aiheuttaa myös kesällä.

Kuumat helteet ja verta imevät hyönteiset näännyttävät poroja. Kunnoltaan heikentyneinä niihin iskee helpommin tauteja ja loisia.

Tauteja tuovat mukanaan myös lisääntyneet vieraslajit, kuten metsäkauris, joka levittäytyy Suomessa yhä pohjoisemmille alueille.

Eivätkä yhä pohjoisemmaksi leviävät punkit ja hirvikärpäsetkään tiedä poroille hyvää.

– Kun porot ovat kesän jäljiltä heikkokuntoisia, vaikuttaa se niiden lisääntymiskykyyn. Se taas vaikuttaa porotalouden tuottavuuteen, sillä suurin osa teurastettavista poroista on vasoja, eikä heikkokuntoisista muutenkaan ole tuotantoon, Luonnonvarakeskuksen Kumpula sanoo.

Se on semmoista nyt sitten, huokaisee poromies Mikko Ylinampa ja naputtelee pienen päivätuvan puista pöytää.

Poroerotuksessa on kahvitauon paikka. Kupeissa höyryää musta kahvi. Sen kanssa haukataan leipää.

Ilmastonmuutoksen vaikutukset tunnetaan Ylinammassakin. Täällä on huomattu, että puista katoaa luppo eli naava, joka on poroille tärkeää ravintoa.

Lisääntynyt ruokinta vie paljon rahaa. Se stressaa, kun leipä on muutenkin jo tiukassa.

Oman erityispiirteensä Ylinamman työalueelle tuo se, että porojen laidunmaat sijaitsevat puolustusvoimien Rovajärven ampuma-alueella.

Alueelle jää paljon ammusromua sekä muuta armeijan roinaa. Porot vahingoittavat niillä itseään. Pahimpia ovat itse ammunnat. Vaikka alue pyritään tyhjentämään poroista ennen harjoituksia, jää sinne aina monia yksilöitä.

Paljon poroja menee hukkaan. Päälle tulevat haavoittuneet ja loukkaantuneet porot.

– Vuosittain me löydämme kolmijalkaisia poroja noin kymmenkunta. Yli seitsemänsataa poroa on kateissa. Kuinkahan moni niistä on kuollut tuonne metsään kitumalla, Ylinampa pohtii.

Yli seitsemänsataa poroa on kateissa.

Mikko Ylinampa

Päivätupaan tulee lyhyt toivottomuuden täyttämä hiljaisuus. Ylinampa on itse jäänyt jo varsinaisesta päivätyöstä eläkkeelle. Poromiehen töitä hän ei aio vielä jättää, mutta alan tulevaisuus saa rypyt ilmestymään otsaan.

– Suurin haaste alalla on se, että ketkä tätä hommaa tekevät meidän jälkeemme, hän sanoo.

Nuoria Ylinamman alueella on jonkin verran, mutta päätoiminen poromies heistä ei ole juuri kukaan.

– Se on sitten vähän niin ja näin, kuinka hyvin he ehtivät porohommia tekemään. Ymmärrän kyllä heidän tilanteensa, sillä ei tällä tietenkään perhettä elätä.

Ei tätä silti osaa lopettaakaan, Riikka Poropudas, 36, naurahtaa pöydän toiselta puolelta.

Häntä voi hyvällä syyllä sanoa nuoreksi poromieheksi, sillä Ylinamman alueen poromiesten keski-ikä on Mikko Ylinamman arvion mukaan arviolta 50 vuotta.

Poroputaalle porotalous on elämäntapa. Muuta hän ei osaa ajatellakaan. Hän on itse poromiehen tytär, ja hänen omalla tyttärelläänkin on jo oma poromerkki. Tytär kulkee mukana erotuksissa ja ruokinnoissa.

Varsinaista palkkatyötään Poropudas tekee rovaniemeläisessä hotellissa. Porohommiin menee kaikki vapaa-aika.

– Ei tätä voi tehdä, jos ei koe rakkautta koko touhuun. Itseäni on aina kiehtonut luonnossa oleminen ja eläimet, mutta ymmärrän, ettei moni muu nuori koe samoin.

Jos tulee huono vuosi, olemme kertakaikkisesti omillamme.

Anne Ollila

Anne Ollilan mukaan Ylinamman vaikea tilanne eroaa monista muista. Kaikkialla tilanne ei ole niin paha.

Iso ongelma on se, että poromiehille ei ole olemassa minkäänlaista katokorvausta, jollaista esimerkiksi maanviljelijät saivat huonon kesän jälkeen.

– Jos tulee huono vuosi, olemme kertakaikkisesti omillamme. Se tekee stressiä, Ollila sanoo.

Näkkäläjärvi kaipaisi muutoksia poronhoitolakiin, joka ei juurikaan huomioi alan moninaisuutta. Etenkin saamelaisten perinteiset tavat uhkaavat jäädä jalkoihin.

Porotukipolitiikkaa Näkäläjärvi pitää aikansa eläneenä.

Poromiehet saavat Euroopan unionilta tukea 28,5 euroa porolta. Tukea aletaan kuitenkin maksaa vasta sitten, kun poromies omistaa yli 80 poroa.

– Se on aloitteleville poromiehille lannistavaa. On vaikeaa päästä tuen piiriin, koska porojen hankkiminen on hyvin kallista.

(Kuva: Maria Seppälä)

Valtiolla ei kuitenkaan ole suunnitteilla muutoksia porotukijärjestelmän alarajaan.

Muutoksia ei ole myöskään luvassa katokorvauskäytäntöihin.

Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä (kesk.) huomauttaa, että satovahinkolaki on kumottu eikä katokorvauksia enää ole olemassakaan. Syksyllä maanviljelijöille suunnattu katokorvaus oli poikkeus.

Satovahinkovakuutukset eivät ole saaneet Suomessa suurta kannatusta. Leppä arvelee tilanteen vielä muuttuvan.

– Siitä pitää keskustella myös porotaloudessa, että millainen vakuutuspohjainen korvauskäytäntö olisi alalla tarpeellinen, ministeri sanoo.

– Sekin toki täytyy muistaa, että porotalous saa vuosittain miljoonia euroja petokorvausten muodossa, hän lisää.

Porotalous saa vuosittain miljoonia euroja petokorvausten muodossa.

Jari Leppä

Yksi kuumottavimmista puheenaiheista porotalouden parissa on viime aikoina ollut jäkäläkato.

Ylinamman alueella siitä ei ole poromiesten mukaan havaintoja, mutta jäkäliköiden kuluminen on tutkimusten mukaan poronhoitoalueella kiistaton tosiasia.

Nyt kiistellään vain siitä, mikä on poron rooli asiassa.

Luonnonvarakeskuksen Jouko Kumpulan mukaan on selvää, että porojen laiduntaminen on suurin syy jäkälikköjen heikkoon kuntoon siellä, missä metsätaloutta ja ihmisen muita toimia ei juurikaan ole.

– Ja näin on juuri Pohjois-Lapissa. Keski- ja Etelä-Lapissa, jossa metsätalous ja muu maankäyttö on intensiivistä, on sitten toinen tilanne, hän sanoo.

Kumpulan mukaan asiaan voitaisiin vaikuttaa jonkin verran porojen määrän vähentämisellä, mutta erityisen tärkeää olisi kehittää paliskunnissa myös vuodenaikaista laidunkiertoa.

– Meillä porot laiduntavat useimmiten sekä talvella että kesällä samoilla laidunalueilla, jolloin erityisesti jäkäliköt tallaantuvat kesäaikana. Jäkäliköt kestäisivät paremmin laidunnusta ja niille jäisi aikaa uudistua, mikäli porot pääsisivät laiduntamaan niille vain talviaikana.

– Joka tapauksessa jäkälikköjen elvyttäminen olisi vuosikymmenten mittainen projekti ja erittäin haasteellinen monelta kannalta.

(Kuva: Maria Seppälä)

Paliskuntain yhdistyksen Ollilan mukaan porojen roolia jäkäläkadon aiheuttajina ylikorostetaan.

Hän ei kiistä, etteikö porollakin olisi oma osuutensa, mutta kokonaan sen piikkiin jäkälikköjen häviämistä ei voida laittaa. Eivätkä porot ole nälkiintymässä jäkälän loppumisen vuoksi, kuten Ollila on kuullut väitettävän.

– Porot syövät paljon muitakin lajeja kuin pelkkää jäkälää, jopa yli neljääsataa luonnon lajia, hän huomauttaa.

Samaa mieltä on Näkkäläjärvi. Hänen mukaansa porot hillitsevät pajukoitumista ja rehevöitymistä, mikä taas estää ilmastonmuutoksen mukanaan tuomien tuholaislajien leviämistä.

Vaatimuksia porojen määrän vähentämisestä Ollila pitää turhina. Päinvastoin, hän nostaisi elopororajoitusten ylärajoja, jotta nousevien kustannusten kanssa kamppailevat poromiehet voisivat selvitä.

– Porojen vaikutus pohjoisen luontoon on saanut erikoiset mittasuhteet. Paljon huonompia vaikutuksia luonnolle on metsätaloudella ja muilla ihmisen toimilla.

Ollila toivoo, että myös porotalous nähtäisiin merkittävänä työllistäjänä.

– Ruotsalaisten laskelmien mukaan porotalouden parissa työskentelee Suomessa suoraan tai välillisesti jopa 10 000 ihmistä. Se on ihan valtava luku.

Ministeri Leppä ei suostu ottamaan suoraa kantaa puheisiin eloporomäärien laskemisesta.

Hän korostaa, että selvitystyö poromäärien säätelemiseksi vuosina 2020–2030 on vasta valmisteilla.

– Ei kuitenkaan ole kenenkään etu, että laitumet menevät heikkoon kuntoon, hän suostuu sanomaan.

(Kuva: Maria Seppälä)

Parikymmentä poroa juoksee täyttä laukkaa kohti.

Poromiehet ohjaavat ne pressunkaistaleen avulla kirnuun. Erotuspäivän viimeinen poroerä rymisee pienestä luukusta sisään.

Taas otetaan yksi poro kerrallaan kiinni. Silmät muljuten ne vastustelevat, mutta poromiesten kädet tekevät tottuneesti töitä.

– Liikkeeseen, huutaa taas joku.

– Eloon, kuuluu kohta perään.

Huudot kajahtelevat mäntyjen keskellä tasaisena virtana. Kohta viimeinenkin on laitettu konttoriinsa ja poromiehet hyppäävät autoihinsa. Toisaalla on samalle päivälle vielä toinen, hieman pienempi erotus.

Anne Ollila ajaa kohti Rovaniemeä. Lapin taivas on pilvessä, tihkuttaa vettä. Maahan satanut marraskuisen ohut lumikerros näyttää sulavan silmissä.

– Välillä tuntuu, että oma elämä on täynnä pelkkää poroasiaa. Puhun niistä töissä, puhun niistä kotona, saunassa, ruokapöydässä, missä vain, Ollila nauraa.

Edessä on epävarmoja aikoja, joita ei voi paeta. Ollila ei aio silti lannistua. Hän korostaa jälleen, että porot ovat osa minuutta, eikä ilman niitä osaisi elää.

– Vaikka tulevaisuus mietityttää, niin tätä työtä me teemme niin kauan kuin mahdollista.

Reportaasi ilmestyi alun perin Suomenmaan viikkolehdessä 22.12. Lehden voi tilata täältä .

Lue myös

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – "Onhan se iso pettymys", Harri Broman tilittää

Erityistalousalueet ovas Suomessa tabu, vaikka ulkomailla ne keräävät kiitosta, Itä-Suomen erityisedustaja hämmästelee.
8.2.2026 9:01

Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille

Uutiskuvissa maailman kriiseistä toistuu usein tuttu näky: kulmikas Toyota Land Cruiser -maasturi, ...
7.2.2026 21:35

Trump: Neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat alkuviikosta – Iranin ulkoministerin mukaan uraanin rikastaminen ei lopu

Yhdysvaltain ja Iranin väliset epäsuorat neuvottelut Iranin ydinohjelmasta alkoivat perjantaina.
7.2.2026 16:55

Aihetunnisteet

lappi poroerotus porot porotalous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Naisia syrjiväksi syytetty työsopimuslain remontti kuohuttaa oppositiota – keskustaedustajat pitävät esitystä käsittämättömänä
Uutiset | 6.2.2026 14:04
Pyritkö keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi, Mikko Polvinen?
Uutiset | 6.2.2026 15:25
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Uusimmat

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Trump: Neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat alkuviikosta – Iranin ulkoministerin mukaan uraanin rikastaminen ei lopu
Uutiset | 7.2.2026 16:55
Kärjen nykäisy yllätti Kerttu Niskasen
Uutiset | 7.2.2026 16:53
Halla-aho Ylellä: Ukraina-erityislähettilään rooli sopisi Niinistölle paremmin kuin monelle muulle
Uutiset | 7.2.2026 16:17
SDP:n Tuppurainen: STT:n oikaisu on riittämätön
Uutiset | 7.2.2026 15:41
Korkeapaine pitää sään poutaisena ja melko kylmänä
Uutiset | 7.2.2026 15:08
”En ole mitenkään väsynyt” – Orpo sanoo olevansa valmis jatkamaan kokoomuksen puheenjohtajana
Uutiset | 7.2.2026 13:56
Orpo: En aio suostua pessimistisyyteen
Uutiset | 7.2.2026 13:45
 ”En tehnyt mitään virhettä” – Trump sanoi, ettei nähnyt jakamansa videon osaa, jossa Obamat esitettiin apinoina
Uutiset | 7.2.2026 13:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Trump: Neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat alkuviikosta – Iranin ulkoministerin mukaan uraanin rikastaminen ei lopu
Uutiset | 7.2.2026 16:55
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Synnytyksestä synninpäästöön
Mielipide | 6.2.2026 13:47
Lukijalta: Tiedon ja taidon vapaa valtatie
Mielipide | 5.2.2026 12:30
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste