Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Retoriikka

Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja

25.6.2026 21:15
Lue lisää 
Eduskuntavaalit
Merja Niemi ja Olli-Pekka Aalto jännittivät keskustan tulosta Varsinais-Suomen vaalivalvojaisissa. (Kuva: Johanna Riski)

Varsinais-Suomen valvojaisissa aloitettiin heti keskustan jälleenrakennustyöt – Saarikko: "On luottamuksen palauttamisen aika"

Johanna Riski 15.4.2019 9:21, muokattu 15.4.2019 14:06
a– a+
Eduskuntavaalit

Hallitusvastuu vei keskustalta yhden paikan Varsinais-Suomesta. Keskusta jatkaa kahdella edustajalla loimaalaisen Olavi Ala-Nissilän pudotessa eduskunnasta pois. Eduskuntapaikan uusivat Annika Saarikko Turusta sekä Esko Kiviranta Sauvosta.
– Osasin odottaa, mutta on tämä toteutunut tulos nyt romahdus, Saarikko totesi vaalivalvojaissa Turussa.

– Keskustalla on valtava työ luottamuksen palauttamiseen. Tämä tulos muistuttaa politiikan raadollisuudesta. Neljä vuotta sitten olimme juhlittu puolue, mutta nyt lähdetään pisteestä nolla rakentamaan uutta, Saarikko myönsi.

Varsinais-Suomen keskustan piirin vaalivalvojaisiin oli saapunut neljä ensimmäistä kertaa ehdolla ollutta ehdokasta. Yksi heistä oli piirin puheenjohtaja Satu Simelius Sauvosta.

– Omaan kampanjaani olen sikäli tyytyväinen, että tein sen mitä voin. Kokoaikatyö verotti oman osansa kampanjoinnista ja sitä määrää kampanjaa mitä olisin halunnut tehdä, ei ollut mahdollista.

Myös ensikertalaisista Olli-Pekka Aalto Marttilasta sekä Merja Niemi Raisiosta ruotivat omaan tulostaan.

– Minulla oli tavoitteena ensikertalaisena saada se äänimäärä, jonka Antti Kaikkonen sai pyrkiessään ensimmäisen kerran eduskuntaan eli 600 ääntä. Siihen en ihan yltänyt, Aalto totesi 530 äänimäärän tuloksesta.

Niemen äänisaalis jäi Aallon äänimäärästä puoleen.

– Hampaankoloon jäi se etten pystynyt työni takia irrottamaan aikaa tarpeeksi kampanjointiin. Asiat joita ajoin olivat tärkeitä ja tätä työtä jatketaan nyt paikallisesti vaalien jälkeenkin, terveydenhoito kärjellä kampanjoinut Niemi totesi.

Ehdokkaiden nuorinta kaartia edustanut 26-vuotias Oscar Hätinen oli pettynyt äänitulokseen. Vaatimaton 58 äänen saalis oli yllätys Hätiselle.

– Onhan tämä oma äänimääräni ihan alakanttiin, mutta odotin myös kyllä keskustan kannatukselta enemmän. Pidin realistisena kannatuksen olevan 15–16 prosentin tienoilla, mutta tuloksen jäädessä vajaaseen 14 prosenttiin pidän sitä suurena pettymyksenä, Hätinen analysoi.

Oscar Hätinen pettyi sekä keskustan tulokseen että henkilökohtaiseen äänimääräänsä. (Kuva: Johanna Riski)

Paikalle oli saapunut myös keskustan konkarivaikuttajia, muun muassa entinen kansanedustaja ja ministeri Liisa Hyssälä. Illan vaalituloksesta Hyssälällä oli tiukka viesti.

– Tämä on uusi alku, entistä vahvempi uusi alku, Hyssälä totesi ja jatkoi.

– Keskusta joutuu jälleen neljän vuoden kuluttua Suomen konkurssipesän siivoajaksi ja rakentamaan talouden pohjan uusiksi, kun se on jälleen saatu kuralle, Hyssälä arvioi.

Entisistä kansanedustajista paikalla oli myös Lauri Palmunen. Vaalituloksen selvittyä Palmunen kehoitti puoluetta ottamaan tilanne rauhallisesti.

– Nyt ei ole aika panikoida. Toivon, että Juha Sipilä jatkaa puheenjohtajana ja sopeuttaa puolueen pienen puolueen asemaan. Keskustalla on nyt sopeuttaminen edessä, sillä vaalitulos tietää vähennyksiä kansanedustajissa, mutta myös puoluetoimistolla, Palmunen totesi.

– Puolueen uudistaminen vanhoista raskaista rakenteista on vaikeaa. Nyt tähän työhön on ryhdyttävä ja on aika uudistaa puolue ja virtaviivaistaa sekä selkeyttää toiminta, hän jatkoi.

Lue myös

Tässä ovat keskustan uudet kansanedustajat – katso lista läpimenneistä ja tippuneista

Keskusta sai uuteen eduskuntaan 31 kansanedustajaa. Pudotusta neljän vuoden takaiseen on 18 paikkaa. Keskustan...
15.4.2019 8:41

Lasse Hautala ja Tuomo Puumala tippuivat, Pasi Kivisaari uutena eduskuntaan Vaasan vaalipiiristä

Keskustalle vaalitulos oli tyly myös puolueelle perinteisesti vahvassa Vaasan vaalipiirissä. RKP nousi äänimäärältään...
15.4.2019 0:15

Tippuneet keskustaedustajat kokevat pettymystä mutta myös taistelutahtoa: "Nyt on tehtävä työtä entistä ponnekkaammin. Keskustaa tarvitaan taas!"

Keskustan istuvista kansanedustajista peräti 15 ehdolla ollutta jäi uudelleen valitsematta. Yksi järkytyksen kokeneista oli Oulun vaalipiiristä...
15.4.2019 14:26

Keskustan uusien läpimenijöiden vaalivalvojaisissa vuorottelivat riemu omasta menestyksestä ja murhe puolueen tappiosta

Vaikka keskustan kokonaistulos oli heikko, henkilökohtaisissa kampanjoissa koettiin onnistumisia ja vaalivalvojaisissa riemun hetkiä. Yksi...
15.4.2019 15:00

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit vaalit2019 varsinais-suoomi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Elokuusta alkaen Suomesta pääsee junalla Ruotsiin
Uutiset | 25.6.2026 10:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Valtio aikoo luopua useista kansallispuistojen kiinteistöistä – ministeri Multala perustelee Luontopalvelujen ydintehtävien suojaamisella
Uutiset | 24.6.2026 12:27
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Vesivoiman tuotannossa karu ennätys – sähköä syntyi vähemmän kuin koskaan ennen
Uutiset | 24.6.2026 22:03
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Pride-kulkueeseen odotetaan jälleen ainakin sataatuhatta osallistujaa
Uutiset | 26.6.2026 13:30
Huoltaja-säätiö kanteli oikeuskanslerille ministeri Rydmanin tutkimusrahoituspäätöksestä
Uutiset | 26.6.2026 12:01
VATT: Kehysriihen päätökset vähentävät verotuloja
Uutiset | 26.6.2026 11:44
Ranskan hirmuhelteiden aikana hukkuneiden määrä nousi yli 50 ihmiseen
Uutiset | 26.6.2026 10:46
VM:n kansliapäällikkö HS:lle: Julkinen sektori muuttuu tekoälypohjaiseksi – moni menettää työnsä
Uutiset | 26.6.2026 10:09
Rydmanin toiminta yliopistorahoitusjupakassa on monella tapaa poikkeuksellinen, arvioi tutkija
Uutiset | 26.6.2026 9:57
Ilmatieteen laitos: Jo vähäinen pohjaveden pinnan nosto hillitsee turvepeltojen päästöjä
Uutiset | 26.6.2026 9:33
Suviseurat alkaa Kauhavalla – osallistujia odotetaan 84 000
Uutiset | 26.6.2026 1:01
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pride-kulkueeseen odotetaan jälleen ainakin sataatuhatta osallistujaa
Uutiset | 26.6.2026 13:30
Huoltaja-säätiö kanteli oikeuskanslerille ministeri Rydmanin tutkimusrahoituspäätöksestä
Uutiset | 26.6.2026 12:01
VATT: Kehysriihen päätökset vähentävät verotuloja
Uutiset | 26.6.2026 11:44
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Ostovoima ratkaisee – tavallisen perheen arki ei saa jäädä sivuun
Mielipide | 25.6.2026 13:10
Lukijalta: Paula Risikko nosti esiin Suomen sokean pisteen
Mielipide | 25.6.2026 13:06
Lukijalta: Suomi on EU:n yhteiskunnallisen kehityksen seurannassa
Mielipide | 25.6.2026 12:17
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Kokkaa kotimaista!
Mielipide | 23.6.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste