Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä

16.1.2026 23:05
Lue lisää 

Valtiovarainvaliokunta paketoi hallituksen viimeisen budjetin – oppositio syytti "joulukarkkien" jaosta

Pekka Pohjolainen 14.12.2018 13:45, muokattu 14.12.2018 14:24
a– a+
Budjetti

Eduskunnan valtiovarainvaliokunta kiittelee hallitusta talouden säästöohjelman ja menokurin noudattamisesta myös viimeisessä talousarvioesityksessään.

Valtiovarainvaliokunta pitää budjettimietinnössään myös erityisen hyvinä tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoimintaan tehtyjä lisäyksiä.

Valtiovarainvaliokunta tehnyt mietinnössään lisäyksiä eri kohteisiin hallitusryhmien sopimuksella yhteensä noin 60 miljoonalla eurolla.

Lisäykset tehdään muun muassa liikenneväyliin, tutkimukseen ja osaamiseen, lasten liikkumiseen sekä ympäristönsuojelun ja turvallisuuden edistämiseen.

Suurimmat määrärahalisäykset tehdään liikenneväylien korjausvelan vähentämiseen (25,3 milj. euroa) ja koulutuksen, sivistyksen, kulttuurin sekä liikunnan tukemiseen (14,2 milj. euroa).

Rahoitusta lisätään myös terveydenhuollon tutkimukseen, ympäristönsuojeluun sekä maatalouden kannattavuuden parantamiseen.

Mietintöön on jätetty kuusi opposition vastalausetta. Opposition edustajat syyttivät hallitusryhmiä mietinnön julkistuksessa melko kovin sanoin ”vaalikarkkien” lisäilystä budjettiin.

Vasemmistoliiton Kari Uotila sanoi, etteivät kaikki vaalipiireihin menevät ”joululahjarahat” perustu erikoisvaliokuntien lausuntoihin tai jaostojen asiantuntijakuulemisiin ja kestä siten kriittistä tarkastelua.

Valiokunnan puheenjohtaja Timo Kalli (kesk.) katsoi, että jokainen voi antaa joulurahoille tai karkkirahoille terminä oman arvonsa.

– Itse suhtaudun niin, että jokainen euro budjetin sisällä on ihan samanlainen.

Kalli muistutti, että budjetin yhteydessä kansanedustajat tekevät valtavan määrän talousarvioaloitteita, joista osa huomioidaan lisäyksissä. Kaikki eduskunnan tekemät lisäykset menevät hänen mukaansa kuitenkin hyvään tarkoitukseen.

Valtion budjettiesitys vuodelle 2019 on 1,6 miljardia euroa alijäämäinen, mikä katetaan lisälainanotolla.

Vuoden 2019 lopussa valtionvelan arvioidaan olevan 109 miljardia euroa, mikä on noin 45 prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen.

Työllisyysasteen arvioidaan nousevan vuoden 2019 aikana 72,4 prosenttiin ja vaalikauden aikana työllisten määrä on kasvanut yli 110 000 henkilöllä.

Talousarvion loppusumma on noin 55,5 miljardia euroa, mikä on noin 0,3 miljardia euroa vähemmän kuin vuoden 2018 varsinainen talousarvio.

Valiokunnan mukaan Suomen talouden näkymät ovat edelleen suotuisat, mutta nopeimman kasvun arvioidaan olevan jo takanapäin.

Suotuisa suhdanne ei kuitenkaan riitä poistamaan rakenteellisista ongelmista johtuvaa julkisen talouden rahoitusepätasapainoa, valiokunta huomauttaa.

Valtionhallinto ja paikallishallinto pysyvät hieman alijäämäisinä ja euromääräinen julkinen velka kasvaa edelleen 2020-luvun alkuvuosina.

– Julkisen talouden kestävyyden kannalta on keskeistä, että maakunta- ja sote-uudistus toteutetaan niin, että se vähentää julkisten menojen kasvua pitkällä aikavälillä ja vähentää näin kestävyysvajeeseen liittyvää painetta, valiokunta korostaa.

Valiokunnan mielestä myös yritystukijärjestelmää on kehitettävä valtiontalouden kannalta kustannustehokkaammaksi ja ilmastopoliittiset tavoitteet huomioivaksi.

– On välttämätöntä, että ilmastopolitiikan kunnianhimoa nostetaan. Tarvitaan aiempaa tehokkaampia, laaja-alaisempia ja radikaalimpia muutoksia ja suurempia päästövähennyksiä lähes kaikilla elämänalueilla.

Nämä muutokset tulevat valiokunnan mukaan vaikuttamaan muun muassa talouden rakenteisiin, yhteiskunnan toimintojen suunnitteluun sekä julkiseen talouteen.

Budjetti hyväksytään eduskunnan äänestyksissä ensi perjantaina ennen joulutauolle lähtöä.

Keväällä eduskunnan jättävälle Kallille budjetti on viimeinen. SDP:n Timo Harakka kiitteli Kallia urakan erittäin tyylikkäästä hoitamisesta.

– Kun hänet tunnetaan hevosmiehenä, niin voidaan varmaan todeteta, että ruutulippu on heilahtanut, polle on maalissa ja kaikki ovat tyytyväisiä. Nyt on aika levon ja kiitoksen, Harakka sanoi.

Lue myös

Investoinneissa on jumi, mutta pienten ja keskisuurten yritysten näkymät ovat verraten hyvät

Pienille ja keskisuurille yrityksille tehdyn kyselyn perusteella etenkin teollisuuden näkymät näyttävät hyviltä. Suomen Teollisuussijoituksen...
17.1.2026 0:01

Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä

Tuoreen tutkimuksen mukaan kahden kiivin syöminen päivässä voi tehostaa ihon uusiutumista ja kollageenituotantoa....
16.1.2026 23:05

Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää

Persimoneiden satokausi kääntyy tammikuun alkupuolella usein kohti loppuaan. Ruokakaupoissa niitä näyttää kuitenkin olevan...
16.1.2026 21:31

Aihetunnisteet

budjetti valtiovarainvaliokunta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Kovaa tilitystä USA:n Vancesta: ”Hän vihaa meitä”
Uutiset | 15.1.2026 21:45
Hälytyskellot soivat suurkaupungissa: ”Työpaikkojen massatuhoase” iskemässä
Uutiset | 15.1.2026 22:03
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Lidl täräyttää muovikassien hinnan huimasti korkeammaksi
Uutiset | 16.1.2026 16:32
Macron: Ranska on korvannut USA:n
Uutiset | 16.1.2026 13:25
Amerikkalaistutkimus: Vaikeahoitoiseen syöpään löytyi lupaava uusi lääke
Uutiset | 15.1.2026 21:32
OP:n mobiilipalveluiden häiriöt korjattu, verkon osalta ongelmat jatkuvat
Uutiset | 15.1.2026 13:47
Väitös: Tällaista on venäläisten ”hiljainen sabotaasi”
Uutiset | 14.1.2026 21:43
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
TS: Tuoliin sidottu vanhus kuristui kuoliaaksi Esperin hoivakodissa Turussa
Uutiset | 9.1.2026 17:04
Voiko pakkasen pauke vaurioittaa talojen rakenteita? – Näin vastaa Ilmatieteen laitos
Uutiset | 10.1.2026 20:45
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10

Uusimmat

Investoinneissa on jumi, mutta pienten ja keskisuurten yritysten näkymät ovat verraten hyvät
Uutiset | 17.1.2026 0:01
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Kulttuuripääkaupunkivuosi polkaistiin käyntiin Oulussa – Katso tarina
Tarinat | 16.1.2026 19:05
Iranissa väkivalta näyttää hiljentäneen protestit – Arviot kuolonuhreista vaihdelleet suuresti
Uutiset | 16.1.2026 18:41
Kiovan koulut menevät kiinni – Syynä vaikeat olosuhteet
Uutiset | 16.1.2026 18:38
Trump iski pöytään tulliuhkauksen maille, jotka eivät tue Grönlanti-suunnitelmia
Uutiset | 16.1.2026 18:33
Grönlanti tulee nähdä liittolaisena, ei varallisuutena, julisti Kööpenhaminassa vieraileva republikaanisenaattori
Uutiset | 16.1.2026 18:23
Rauhannobelisti Machado uskoo, että hänestä tulee Venezuelan presidentti aikanaan – Luovutti Nobel-palkintonsa Trumpille
Uutiset | 16.1.2026 18:19
Ulkomaisen opiskelijan oleskelulupa voitaisiin jatkossa perua, jos hän saa toimeentulotukea
Uutiset | 16.1.2026 18:06
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa
Uutiset | 13.1.2026 18:06
Pohjoismainen kumppanuus menee USA-suhteen edelle, painottaa valtioneuvos Matti Vanhanen – ”Kyllä järjestys on tämä”
Uutiset | 11.1.2026 8:00
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
07:29, 17/01/2026
weather icon 8°C
Daily Forecast Ennuste
Today 09:0017/01/2026
weather icon
7° / 8°°C 0 mm 0% 9 Km/h 92 % 1012 hPa 0 mm/h
Today 12:0017/01/2026
weather icon
9° / 10°°C 0 mm 0% 9 Km/h 86 % 1014 hPa 0 mm/h
Today 15:0017/01/2026
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 6 Km/h 82 % 1016 hPa 0 mm/h
Today 18:0017/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 6 Km/h 94 % 1018 hPa 0 mm/h
Today 21:0017/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 6 Km/h 95 % 1019 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Investoinneissa on jumi, mutta pienten ja keskisuurten yritysten näkymät ovat verraten hyvät
Uutiset | 17.1.2026 0:01
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Yrittäjä-perhelääkäri on keskustalainen ratkaisu
Mielipide | 16.1.2026 12:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: (Geo)poliittiset päätökset muovaavat tulevaisuuttamme
Mielipide | 16.1.2026 9:48
Lukijalta: Ole muutoksentekijä!
Mielipide | 16.1.2026 9:43
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste