Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Suurpedot

Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?

13.12.2025 21:05
Lue lisää 
Aluekehitys
Yhteiskuntatieteiden tohtori Marko Mälly muistuttaa, että rakennerahastovarojen jakamisperiaatteista päättävät viime kädessä EU:n jäsenvaltiot – ei komissio. (Kuva: Jenni-Maria Könönen)

Väitöstutkija: Infrahankkeiden tukeminen EU:n rakennerahoilla on mennyttä maailmaa – fokus on nyt kilpailukyvyn virittämisessä

EU-tason aluekehitykseen perehtynyt Marko Mälly muistuttaa, että rakennevarat ovat EU-tasolla marginaalisia, mutta alueille äärimmäisen tärkeitä.
Santeri Lampi 26.10.2019 8:00, muokattu 25.10.2019 15:39
a– a+
Aluekehitys

Taloudellisista piristysruiskeista käytävä suuralueiden välinen kiihkeä lobbauskisa osoittaa, että Euroopan unionin jakamille aluekehitysrahoille löytyy Suomessa käyttöä.

Mutta millä tolalla on aluepolitiikan arvostus Euroopan unionin tasolla? Suunnataanko alueiden kehittämiseen miljardeja euroja myös tulevaisuudessa?

Yhteiskuntatieteiden tohtori Marko Mällyn mukaan aluekehitys on EU-tasolla hyvissä kantimissa.

Unionin aluepolitiikkaan erikoistunut tutkija kuitenkin arvioi, että perinteinen, alueiden kehityserojen tasoittamiseen tähtäävä koheesioajattelu on muuttunut vuosikymmenten mittaan.

– EU-aluepolitiikassa on siirrytty heikkouksien poistamisesta vahvuuksien tukemiseen, Mälly summaa.

Hän painottaa, että nykyisin EU pyrkii etenkin edistämään työllisyyttä ja yritystoimintaa. Kilpailukykyä on viritettävä, jos unioni mielii pärjätä kilpailussa kansainvälisillä markkinoilla.

Vuosien 2021–2027 budjettia valmisteleva EU-komissio esittää, että Suomi saisi Euroopan aluekehitysrahastosta (EAKR) ja Euroopan sosiaalirahastosta (ESR) rakennevaroja yhteensä noin 1,6 miljardia euroa.

Jos myös kansallinen rahoitusosuus on 1,6 miljardia, rahaa jaettaisiin tulevien vuosien aikana noin 3,2 miljardia euroa.

Vaikka varat jaetaan pitkälti komission tiukkojen kriteerien mukaan, Suomelle jää kansallistakin liikkumavaraa. Varojen jakaminen alueittain on edelleen kansallisessa päätösvallassa.

Rahanjakopäätösten lähestyessä täkäläiset maakuntaliitot ovat kiistelleet varojen oikeudenmukaisesta jakamisesta entistä näkyvämmin.

Itä-Euroopan maihin pumpattiin rahaa, jotta kylmän sodan aikaista elintasokuilua saatiin kurotuksi umpeen.

Mälly muistuttaa, että EU syntyi rauhanprojektina.

Koheesiopolitiikan yhtenä keskeisenä tavoitteena on ollut hyvinvointierojen tasoittaminen. Etenkin Itä-Euroopan maihin pumpattiin rahaa, jotta kylmän sodan aikaista elintasokuilua saatiin kurotuksi umpeen.

Jatkossa niiden saama EU-tuki alkaa kuitenkin kohdentua yhä enemmän työllisyyden ja yrittäjyyden edistämiseen.

– Infrastruktuurin rakentaminen aluekehitysvaroilla on mennyttä maailmaa. Rahoituksella ei ole tarkoitus ylläpitää perustoimintaa. EU-tuen pitäisi olla ennemmin vipuvarsi, jolla innovaatiot saadaan vauhtiin, Mälly kuvailee.

Esimerkiksi yliopistot voivat hakea EU:lta monenlaista rahoitusta. (Kuva: Jari Laukkanen)

Pinttyneet mielikuvat rakennerahastovaroilla pyörivistä hankkeista jälkeenjääneiden syrjäseutujen tekohengityksenä nousevat silloin tällöin esille.

Mällyn arviot piirtävät kuitenkin päinvastaista kuvaa EU:n aluepolitiikasta. Tutkijan mukaan aluekehityksessä on kyse niin kutsutusta ”älykkäästä erikoistumisesta”.

Kansanomaisemmin se tarkoittaa esimerkiksi korkeakoulujen ja pk-yritysten kirittämistä. Alueiden odotetaan tunnistavan ne omat vahvuutensa, joihin panostukset kannattaa suunnata aluetalouden uudistamiseksi.

Lisäksi unioni haluaa edistää siirtymistä kestävään ja kilpailukykyiseen talouteen, koska ilmastonmuutoksen ja digitalisaation kaltaiset megatrendit koskettavat myös Eurooppaa.

Mälly teroittaa, että rakennerahastovarojen jakaminen on EU:n keskeisin keino vaikuttaa alueiden kehitykseen.

– Se on äärimmäisen tärkeä – ja oikeastaan ainoa – EU:n investointiväline alueilla.

Tutkija kuitenkin muistuttaa, että kyse on ”pienistä rahoista” EU:n budjetin ja Suomen valtion kassan rinnalla.

– EU-tasolla EAKR- ja ESR-tuet ovat marginaalisia, mutta alueilla äärimmäisen tärkeitä.

Rakennerahastovarojen jakoperiaatteista ei päätä EU-komissio, vaan jäsenvaltiot.

Mälly alleviivaa, että kotimaista kiistelyä kirvoittaneessa miljardipotissa on kyse vain alueiden kautta jaettavista rakennerahastovaroista.

Rahoitusta jakavatkin esimerkiksi myös Horisontti 2020:n kaltaiset merkittävät EU:n tutkimusta ja innovaatioita rahoittavat ohjelmat.

Niihin voi päästä mukaan lähettämällä hakemukset suoraan Brysseliin.

Lisäksi varakkaat EU-maat saattavat käyttää omista budjeteistaan suuria summia alueidensa kehittämiseen.

Mälly korostaa, että rakennerahastovarojen jakoperiaatteista ei päätä EU-komissio, vaan jäsenvaltiot.

Niiden ministerit neuvottelevat keskinäisestä rahanjaosta neuvoston kokouksissa.

– Tutkijan näkökulmasta olisi hyvin järkevää, että rahoitusta olisi saatavilla riittävästi alueiden kehittämiseen. Kysehän on hyvin säännellystä ja valvotusta toiminnasta. Ongelmana on kuitenkin se, että jäsenmaat eivät halua kasvattaa EU:n budjettia.

Rahanreikiä kyllä löytyisi, mutta jo Britannian EU-eron aiheuttaman loven paikkaaminen unionin budjetissa on todennäköisesti työn ja tuskan takana.

Lue myös

EU-aluekehitysmiljardeista leimahti kova kiista – Elinkeinoministeri Katri Kulmuni toppuuttelee maakuntien välistä kilpalaulantaa

Suomen hallitus käyttää merkittävää päätäntävaltaa rakennerahastovarojen jakamisessa, työ- ja elinkeinoministeriön aluekehitysjohtaja Johanna Osenius arvioi.
26.10.2019 8:00

Aihetunnisteet

aluekehitys aluekehitysvarat aluepolitiikka Eurooppa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Brittikenraali soittaa hälytyskelloja: ”Minua huolestuttaa eniten se, mitä aaltojen alla tapahtuu”
Uutiset | 9.12.2025 22:15
Näitä tuotteita suomalaiset ostavat joululahjaksi
Uutiset | 12.12.2025 21:26
Miehet huomio! Tällainen ruokavalio voi hidastaa ikävän syövän etenemistä
Uutiset | 12.12.2025 21:45
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Kela suosittelee hakemaan korttia, joka oikeuttaa hoitoon ulkomailla – voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen
Uutiset | 11.12.2025 10:11
Trump varoittaa maailmansodasta: ”Kaikki pelaavat pelejään”
Uutiset | 12.12.2025 21:35
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Harva on kuullut tästä: Kruununprinssin ja hänen rakastajattarensa itsemurha järisytti koko Eurooppaa
Uutiset | 13.12.2025 20:02
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Järkytys leviää: Hallitus vei köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin
Uutiset | 11.12.2025 14:18
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Jyrähdys Brysselistä: Nyt USA meni liian pitkälle
Uutiset | 8.12.2025 23:02
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19

Uusimmat

Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
”Hyvää puhetta, kahvia ja vehnäleipää” – Tutkija ei löytänyt todisteita Kekkosen väitetyistä kovista otteista kuulustelijana
Uutiset | 14.12.2025 10:00
Jatkuvassa itsensä kehittämisessä on riskinsä –moni ajautuu henkisen kasvun oravanpyörään, jossa mikään ei riitä
Uutiset | 13.12.2025 21:20
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Harva on kuullut tästä: Kruununprinssin ja hänen rakastajattarensa itsemurha järisytti koko Eurooppaa
Uutiset | 13.12.2025 20:02
Sähköongelmat voivat yllättää – näillä vinkeillä selviät joulunpyhistä turvallisesti
Uutiset | 13.12.2025 17:34
Muovikuusi vai aito joulukuusi? Ympäristön kannalta valinta on selvä
Uutiset | 13.12.2025 16:28
Nuori mies kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla
Uutiset | 13.12.2025 11:17
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Voiko syrjäseuduilla enää harrastaa? – 17-vuotiaiden yöllinen ajokielto ja poikkeuslupien ehtojen kiristys herättävät huolta etujärjestöissä
Uutiset | 13.12.2025 10:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
”Hyvää puhetta, kahvia ja vehnäleipää” – Tutkija ei löytänyt todisteita Kekkosen väitetyistä kovista otteista kuulustelijana
Uutiset | 14.12.2025 10:00
Jatkuvassa itsensä kehittämisessä on riskinsä –moni ajautuu henkisen kasvun oravanpyörään, jossa mikään ei riitä
Uutiset | 13.12.2025 21:20
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsän arvoketjut ovat mukana myös Tiernapojat-näytelmässä
Mielipide | 11.12.2025 15:13
Lukijalta: Ymmärtämisen taustaa
Mielipide | 11.12.2025 15:03
Lukijalta: Syntyvyyskriisi on Suomen kohtalonkysymys
Mielipide | 11.12.2025 14:37
Lukijalta: Sote-kortin maksullisuus on asettanut työntekijät eriarvoiseen asemaan
Mielipide | 11.12.2025 10:51
Lukijalta: Suosi suomalaista – Silakat tai muikut eivät ole pieniä joulukaloiksi
Mielipide | 8.12.2025 10:47
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52
Lukijalta: Suomen asepalvelusta uudistettava kohti kansalaispalvelusta
Mielipide | 9.12.2025 11:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajat: Maatalouden ja aluekehityksen rahoitus turvattava EU:n monivuotisessa rahoituskehyksessä
Uutiset | 12.12.2025 15:51
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste