Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Turvallisuuspolitiikka

Nato-maan puolustusministeri ravistelee: ”Uusi uhka”

14.11.2025 22:10
Lue lisää 
Historia
Ministeri Jaakko Iloniemi väittää presidentti Urho Kekkosen saaneen taloudellista vaaliapua Neuvostoliitosta. (Kuva: Lehtikuva)

Väite Kekkosen vaalirahoista nousi taas esiin – Näyttö Neuvostoliiton tukiruplista kuitenkin uupuu

Pekka Pohjolainen 7.8.2022 10:00, muokattu 8.8.2022 8:52
a– a+
Historia

Venäjän Ukrainan-sotaretken sivutuotteena on virinnyt jälleen keskustelua myös Neuvostoliiton vaikutusvallasta Suomeen YYA-vuosikymmeninä.  

Presidentti Urho Kekkosen idänsuhteet nosti toukokuun lopulla pöydälle TV1:n Ykkösaamu, jonka vieraana oli vastikään 90 vuotta täyttänyt ministeri Jaakko Iloniemi. 

Iloniemi väitti, että Kekkonen sai vuoden 1962 presidentinvaaleissa vaalirahaa Neuvostoliitosta. Iloniemen mukaan kyse oli siitä, että Neuvostoliitto oli kiinnostunut Kekkosen presidenttikauden jatkumisesta ja valmis osallistumaan asian kustannuksiin myös taloudellisesti. 

– Kauhistuttavaa, Iloniemi luonnehti kuviota ohjelmassa. Hän sanoi professori Kimmo Rentolan osoittaneen asian tutkimuksissaan, jotka perustuvat venäläisiin lähteisiin. 

Iloniemen viittaus Rentolan tutkimuksiin oli kuitenkin virheellinen tai harhaanjohtava. Väitteelle Kekkosen Neuvostoliitosta saamasta vaalirahasta ei varsinaisesti löydy Rentolan tutkimuksista pohjaa. 

Rentolan vuonna 2014 julkaisemassa artikkelissa suojelupoliisin entisen päällikön Arvo Pentin KGB-suhteista on tosin viittaus tohtori Hannu Rautkallion jo vuonna 1992 julkaisemaan dokumenttiin. Sen mukaan maalaisliiton puoluesihteerille Arvo Korsimolle myönnettiin tammikuussa 1962 KGB:n suosituksesta avustus vaalivelkojen maksuun. 

Kyseisessä, 31.1.1962 päivätyssä NKP:n keskuskomitean päätösasiakirjassa todetaan: ”Pidetään tarkoituksenmukaisena myöntää 10 milj. Suomen markan lisäapu Suomen Maalaisliitolle (Korsimo).”  

Valitsijamiesten vaali käytiin 15. tammikuuta 1962, varsinainen presidentinvaali tasan kuukausi myöhemmin. Helmikuun ensimmäisellä viikolla käytiin kuitenkin myös eduskuntavaalit, joissa maalaisliitto voitti viisi lisäpaikkaa ja nousi 53 edustajalla suurimmaksi puolueeksi. 

Rentola pohtii kirjoituksessaan Arvo Pentistä myös mahdollista KGB-rahoitusta Kekkosen uudelleenvalinnassa poikkeuslailla 1973. KGB:n arkistoista löytyneen asiakirjan mukaan Pentti olisi keväällä 1973 merkitty KGB:n agentiksi peitenimellä ”Mauri” ja hänelle olisi myönnetty 150 000 markkaa. 

Rentolan mukaan Pentti oli aikanaan järjestelemässä keskustapuolueen k-linjan arkaluontoisia rahoituskuvioita muun muassa Maaseudun yhteisvaliokunnan säätiössä. Keväällä 1973 ei ollut vaaleja eikä akuuttia vaalirahan tarvetta, mutta poikkeuslainkin vaatimissa järjestelyissä rahalle oli käyttöä. 

Maaseudun yhteisvaliokunnan säätiö sai Rentolan mukaan vuosina 1971–1973 tileilleen 219 300 markkaa tilillepanoja, joiden alkuperä ei selvinnyt edes valtiontalouden tarkastusviraston myöhemmissä tutkimuksissa.  

Rentola korostaa kuitenkin, että kyse on vain päätelmistä ja spekulaatiosta, näyttöä kuviosta ei ole. 

Poliittisesti epävakaalla 1950-luvulla suomalaisille puolueille virtasi tukea niin idästä kuin lännestäkin.

Poliittisesti epävakaalla 1950-luvulla suomalaisille puolueille virtasi tukea niin idästä kuin lännestäkin. Suomen kommunistisen puolueen (SKP) saama taloudellinen apu on oma lukunsa.

Räikeimpiä tapauksia on myös NKP:n massiivinen raha-apu Suomen sosiaalidemokraattisen puolueen hajottamiseksi. 

Timo Vihavaisen, Ohto Mannisen, Kimmo Rentolan ja Sergei Zuravljovin vuonna 2017 julkaistusta kirjasta Varjo Suomen yllä – Stalinin salaiset dokumentit löytyy NKP:n puhemiehistön päätös raha-avusta SDP:n puheenjohtajaksi paluun tehneen Väinö Tannerin poliittiselle vastustajalle ja SDP:n entiselle puheenjohtajalle Emil Skogille. 

Dokumentissa todetaan asiasta näin:  

1. Tyydytetään Suomen sosialidemokraattisen puolueen entisen johtajan Skogin pyyntö rahoituksesta poliittiseen taisteluun Leskisen taantumuksellista ryhmää vastaan sosialidemokraattisessa puolueessa.

2. Annetaan Valtion turvallisuuskomitealle tehtäväksi välittää käytettävissä olevin keinoin Skogille sata miljoonaa Suomen markkaa vuosien 1957–1958 kuluessa.

Summa oli nykyrahassa peräti 2,6 miljoonaa euroa. Pian rahoituspäätöksen jälkeen SDP:n eduskuntaryhmä hajosi ja Skogin vasemmistodemarit perustivat oman puolueen, Työväen ja pienviljelijäin sosialidemokraattisen liiton (TPSL). 

Rentolan mukaan järjestely sinetöi SDP:n hajoamisen. Neuvostorahan avulla skogilaisilla oli varaa asettaa SDP:lle kovat ehdot, kun taloudellinen selusta oli turvattu. 

Juttu on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä heinäkuussa 2022. Lehden voit tilata täältä. Digilehden irtonumeroita voit ostaa täältä.

Lue myös

Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman

Alkavasta influenssakaudesta voi tulla jopa ennakoitua rajumpi, kertoo BBC. Sen haastattelemien asiantuntijoiden mukaan influenssavirus...
15.11.2025 23:02

Maapallon suurin uuden ajan törmäyskraatteri löytyi

Kiinasta on löytynyt suurin Maapallon uusimmalla geologisella kaudella eli holoseenin ajalla syntynyt kraatteri. Holoseeni...
15.11.2025 22:30

Mount Everestillä on tehty tänä syksynä hiihtohistoriaa jo kahdesti – Jim Morrisonin kunnianosoitus tapahtui erityisen vaarallisessa paikassa

Tänä syksynä Mount Everestillä on tehty hiihtoennätyksiä jopa kaksin kappalein. 37-vuotias puolalainen Andrzej Bargiel...
15.11.2025 22:00

Aihetunnisteet

Historia maalaisliitto Neuvostoliitto SDP Urho Kekkonen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Tämä on yleisin syy kissan joutumiselle eläinlääkäriin
Uutiset | 13.11.2025 23:00
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
USA jatkaa Taiwanin aseistamista – Kiina tyrmistyi
Uutiset | 14.11.2025 14:48
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Suomalaisyllättäjä puristi neljänneksi – Hakola taipui kakkossijalle
Uutiset | 15.11.2025 13:22
Lukoilin jalostamoiden yhtäkkinen pysäytys olisi isku Itä-Euroopalle, sanoo asiantuntija – ”Sitä ei tietenkään haluta”
Uutiset | 15.11.2025 10:44
Palkintomatkasta alkoi vuosikausien taistelu Kekkosta vastaan – suomalainen poikkeusnobelisti oli ristiriitainen hahmo myös tiedemaailmassa
Uutiset | 14.11.2025 21:30
Ilmailu | Brittein saarten vahtikoiran suorituskyky oli hirmuinen – suomalaisässä pääsi legendaarisen kylmän sodan hävittäjän puikkoihin
Uutiset | 8.11.2025 21:20
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Ilmailu | Brittein saarten vahtikoiran suorituskyky oli hirmuinen – suomalaisässä pääsi legendaarisen kylmän sodan hävittäjän puikkoihin
Uutiset | 8.11.2025 21:20
Ex-kansanedustajien sopeutumiseläkkeiden lakkauttaminen on säästänyt miljoonia euroja, kertoo Iltalehti
Uutiset | 10.11.2025 10:26
Toimittajalta | Finnair saisi lopettaa kurjuuden maksimoinnin
Uutiset | 11.11.2025 11:35
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Milloin jouluvalot saa sytyttää? Näin suomalaiset vastasivat kyselyssä
Uutiset | 10.11.2025 15:25
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Maapallon suurin uuden ajan törmäyskraatteri löytyi
Uutiset | 15.11.2025 22:30
Mount Everestillä on tehty tänä syksynä hiihtohistoriaa jo kahdesti – Jim Morrisonin kunnianosoitus tapahtui erityisen vaarallisessa paikassa
Uutiset | 15.11.2025 22:00
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Zelenskyi: Ukrainan valtio-omisteisten energiayhtiöiden talous joutuu syyniin
Uutiset | 15.11.2025 17:57
Suomen olympiamitalitoivo hävisi yllättäen
Uutiset | 15.11.2025 16:38
Kurvinen IS:lle: Sanna Marin sotkee demarien kuvioita, eikä Antti Lindtmanilla ole näyttöjä
Uutiset | 15.11.2025 16:28
Öljytankkerin kurssi muuttui äkisti – Iran vahvisti kaapanneensa sen Persianlahdella
Uutiset | 15.11.2025 15:30
Suomi on saatava kasvun uralle, Pohjois-Karjalan Keskusta vaatii – ”Taloutta on hyydytetty hallituksen päätöksillä”
Uutiset | 15.11.2025 15:12
Tiukka kisa: Anna Vauhkonen valittiin keskustan Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtajaksi yhden äänen erolla
Uutiset | 15.11.2025 14:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustan Timo Mehtälä tuohtui Teboil-moraaliposeerauksesta yrittäjien ahdingossa – ”Tätä minä en voi hyväksyä”
Uutiset | 12.11.2025 11:20
Kauhu tuli kaduille – Tutkija: Eurooppaan iski ”ennennäkemätön” terrori-iskujen aalto 10 vuotta sitten
Uutiset | 12.11.2025 23:02
Aurinkovoima vaatii tilaa, mistä se on pois? – ”Se on fakta, joka pelaa Suomen pussiin”
Uutiset | 11.11.2025 11:25

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Maapallon suurin uuden ajan törmäyskraatteri löytyi
Uutiset | 15.11.2025 22:30
Mount Everestillä on tehty tänä syksynä hiihtohistoriaa jo kahdesti – Jim Morrisonin kunnianosoitus tapahtui erityisen vaarallisessa paikassa
Uutiset | 15.11.2025 22:00
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Haen jatkokautta keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana 
Mielipide | 14.11.2025 15:49
Lukijalta: Oulujokivarren kunnat energiamurroksen edelläkävijöinä
Mielipide | 14.11.2025 9:48
Lukijalta: Viranhaltijoiden kunnioitettava demokraattista päätöksentekoa
Mielipide | 14.11.2025 9:37
Lukijalta: Kunnanlääkäri takaisin
Mielipide | 14.11.2025 9:33
Lukijalta: Ovatko venäläiset menettäneet järkensä?
Mielipide | 10.11.2025 10:22
Lukijalta: Keskustan momentum olisi nyt
Mielipide | 7.11.2025 10:31
Lukijalta: Nykyinen talousmalli ei enää kanna – Suomi tarvitsee suuria suunnanmuutoksia
Mielipide | 11.11.2025 17:19
Lukijalta: Haen jatkokautta keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana 
Mielipide | 14.11.2025 15:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomi on saatava kasvun uralle, Pohjois-Karjalan Keskusta vaatii – ”Taloutta on hyydytetty hallituksen päätöksillä”
Uutiset | 15.11.2025 15:12
Tiukka kisa: Anna Vauhkonen valittiin keskustan Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtajaksi yhden äänen erolla
Uutiset | 15.11.2025 14:59
Keskusta linjasi tekoälyn hyödyntämisestä – “Ei vain muutamien alojen yksinoikeus”
Uutiset | 14.11.2025 10:30
Tyrmistys uudesta etätyölinjauksesta: ”Härskiä”
Uutiset | 10.11.2025 16:31
Maatalous ja työllisyys nousivat keskustelun ytimeen – Pekka Kuusisto jatkaa Varsinais-Suomen keskustan johdossa
Uutiset | 10.11.2025 10:41
Rajua ryöpytystä hyvinvointialueen pullapäätökselle: ”Maalaisjärki on kadonnut”
Uutiset | 11.11.2025 16:42
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste