Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tutkimus

Tutkimus: Atlantin merivirtojen järjestelmä voi romahtaa huomattavasti luultua aikaisemmin

16.4.2026 21:57
Lue lisää 
Politiikka
Aya Ahmed Turussa 2. kesäkuuta 2025. (Kuva: Roni Lehti / Lehtikuva)

Ulkomaalaiselle lyhimmillään kolme kuukautta työnhakuun – kritisoitu laki astuu voimaan

Suomeen Dubaista muuttanut, työttömäksi jäänyt viestintäasiantuntija Aya Ahmed pitää lainsäädäntöä epäinhimillisenä
STT / Heidi Puomisto 4.6.2025 8:00, muokattu 4.6.2025 9:10
a– a+
Politiikka

Pian voimaan astuva laki määrittelee aikaikkunan, jonka sisällä maahanmuuttajan tulee löytää töitä – muuten tiedossa on oleskeluluvan purku. Lyhimmillään työnhakuun annetaan kolme kuukautta.

Kesäkuun 11. päivänä voimaan tuleva laki herätti valmistelunsa aikana voimakasta kritiikkiä. Lausuntokierroksella lähes kaikki lausunnonantajat pitivät määräaikoja liian lyhyinä. Esitystä arvostelivat sekä elinkeinoelämän järjestöt että työntekijäjärjestöt.

Jatkossa työperäisen maahanmuuttajan on työsuhteen päätyttyä löydettävä kolmessa kuukaudessa uusi työpaikka tai poistuttava maasta. Muun muassa erityisasiantuntijoilla aikaa on enemmän, kuusi kuukautta.

Uudistus koskee EU:n ulkopuolelta Suomeen tulleita ja työperusteisia oleskelulupia. Se ei koske esimerkiksi pysyviä oleskelulupia tai perhesiteeseen perustuvia lupia.

Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen (VATT) selvitys arvioi, että ilmoituksia työsuhteiden päättymisestä tulee vuosittain noin 2 750.

Selvityksen mukaan Suomessa työperäisellä luvalla oleskelleista 20 000 ihmisestä vuosittain noin 2–3 prosenttia – noin viitisensataa ihmistä – ilmoittautui työttömäksi. Reilu puolet työllistyi viimeistään kuuden kuukauden sisällä.

Hallituksen esityksessä on arvioitu, että lakiuudistus koskee potentiaalisesti noin 50 000:ta työluvallista ihmistä. Yksi heistä on Turussa asuva viestintäasiantuntija Aya Ahmed, joka saapui Suomeen vaimonsa kanssa vuonna 2021.

Ahmed on saanut työn perusteella oleskeluluvan, joka on voimassa heinäkuuhun 2027. Työsuhde kuitenkin päättyi viime vuoden toukokuussa. Ahmed kertoo joutuneensa irtisanoutumaan jyväskyläläisen yrityksen viestintäpäällikön tehtävästä terveyssyistä.

Sen jälkeen hän ilmoittautui työttömäksi työnhakijaksi TE-toimistoon ja aloitti saamiensa neuvojen mukaisesti kieliopinnot.

– Ajattelin, että olin tehnyt juuri sen mitä pitääkin, hän sanoo.

Dubaista kotoisin oleva Ahmed valmistui vuonna 2023 maisteriksi viestinnän ja digitaalisen markkinoinnin pääaineesta Jyväskylän yliopistosta. Ahmed kertoo, että hänellä on viestinnän ja markkinoinnin kokemusta viidentoista vuoden ajalta.

– Minulla on siis maisterin tutkinto, on myös kokemusta ja näyttöä siitä. Olen työskennellyt Suomessa yli kahden vuoden ajan. Enkä siltikään löydä mitään, vaikka hakemani työpaikat sopivat minulle kuin nenä päähän.

Toukokuun loppupuolella Ahmed kuitenkin sai Maahanmuuttovirastolta kirjeen, jonka mukaan hänen tulee selvittää oleskelunsa Suomessa kesäkuun alussa. STT on nähnyt kirjeen.

– Se on aika pelottava kirje, jonka vastaanottaminen myös järkytti minua.

Ahmedille on epäselvää, liittyykö hänen tapauksensa juuri nyt kiristyvään lainsäädäntöön.

Lakiuudistus on herättänyt keskustelua Suomessa asuvien ulkomaalaisten keskuudessa. Epätietoisuus on Ahmedin mukaan laajasti jaettu kokemus. Hän pitää lakia epäinhimillisenä, koska markkinatilannetta tai omaa terveyttä ei voi kontrolloida.

– Kuten kaikki muutkin, me joudumme kohtaamaan olosuhteita, joihin emme voi vaikuttaa, ja tarvitsemme aikaa toipumiseen ja uudelleen integroitumiseen. Tuen sijaan minusta tuntuu, että tämä uusi laki rankaisee ihmisiä, jotka yrittävät parhaansa mukaan jäädä tänne, kotoutua aktiivisesti ja kutsua tätä paikkaa kodiksi.

Kolmen kuukauden sääntöön on poikkeuksia. Muun muassa erityisasiantuntijoilla ja yritysten johtoon kuuluvilla on kolmen sijaan kuusi kuukautta aikaa hakea töitä.

Erityisasiantuntijaksi määritellään henkilö, jolla on erityisosaamista vaativa työ, korkeakoulututkinto ja vähintään runsaan 3 800 euron kuukausipalkka bruttona.

Julkisen keskustelun paine vaikutti poikkeuksien lisäämiseen lakitekstiin, myöntää työ- ja elinkeinoministeriön hallitusneuvos Jarmo Tiukkanen. Hän on johtanut lakiuudistusta valmistellutta työryhmää.

Asiaan vaikuttaa myös viime vuonna hyväksytty EU-direktiivi, joka pyrkii yhtenäistämään maahanmuuttolainsäädäntöä unionin alueella. Ainakin kaksi vuotta maassa työluvalla olleelle pitää antaa kuusi kuukautta aikaa työllistyä. Muille työnhakuun tulee olla ainakin kolme kuukautta.

– Se tarkoittaa, että työttömyyssääntö tulee kaikkiin EU-jäsenvaltioihin minimissään direktiivin mukaisesti, sanoo hallitusneuvos Tiukkanen.

Käytännössä Maahanmuuttoviraston jo olemassa oleva käytäntö sementoidaan laiksi. Toimeenpano kuitenkin tiukentuu, koska työnantajalle tulee velvollisuus ilmoittaa työsuhteen ennenaikaisesta päättymisestä viranomaiselle.

– Ei nytkään ulkomaalainen saa jäädä maahan, jos ei ole oleskelulupaa voimassa tai ei ole töitä. Sillä tavalla tämä lakiuudistus tuo turvaa, että jos työ loppuu, niin saa tilaisuuden rauhassa etsiä töitä, koska sinä aikana ei saa millään tavalla käynnistää maasta poistamista, Tiukkanen sanoo.

Tähän asti työntekijän oleskelulupa on rajannut työnteko-oikeuden omalle ammattialalle. Tätä rajausta on tarkoitus avata asetuksella, jonka mukaan työntekijän oleskeluluvan haltijalla olisi oikeus hakea töitä myös työvoimapula-aloilta.

Asetus koskee kuitenkin enimmäkseen aloja, jotka vaativat tiettyä pätevyyttä ja lupaa, joskus myös terveydentilaa. Yhdeksästä nimetystä alasta seitsemän on tällaisia tehtäviä, kuten yleis- ja erikoislääkäreitä, puheterapeutteja ja sairaanhoitajia.

Loput kaksi nimettyä työvoimapulasta kärsivää tehtävänimikettä ovat metallien jalostuksen prosessinhoitajat ja hautauspalvelutyöntekijät.

Valtaosa lausuntokierroksella kuullusta noin 40 tahosta suhtautui työvoimapula-aloihin kriittisesti.

– Lausujien mukaan tämä ei tule auttamaan ulkomaalaisen tilanteen kanssa, koska heillä ei juuri voi olla tällaista koulutusta tai pätevyyttä siinä vaiheessa, hallitusneuvos Tiukkanen sanoo.

Valtioneuvoston on tarkoitus antaa asetus torstaina ja määrätä se tulemaan voimaan 11. kesäkuuta.

Aya Ahmedille tapahtui lopulta hänen sanojensa mukaan pieni ihme: hän sai viime hetkellä työtarjouksen. Nyt Ahmed on allekirjoittanut vakinaisen työsopimuksen pienen turkulaisen startup-yrityksen kanssa. Työt alkoivat maanantaina.

Ennen työsuhteensa päättymistä Ahmed oli perustanut Turkuun yhdistyksen, joka pyrkii tuomaan yhteen suomalaisia ja kansainvälisiä Suomessa asuvia ihmisiä vapaa-ajan toiminnan merkeissä.

Ahmed julkaisi järjestön kautta sosiaalisessa mediassa pyynnön auttaa työnhaussa. Edelleenkään hän ei ole varma, riittääkö uusi työ selvitykseksi noin vuoden jatkuneesta työttömyydestä. Prosessi Maahanmuuttoviraston kanssa jatkuu.

Ahmed ajattelee, että hänellä oli tuuria. Perustamansa yhdistyksen kautta julkaistu sosiaalisen median päivitys sai hyvin huomiota. Nyt Ahmed perusti Linkediniin ryhmän maahanmuuttoa koskevan lainsäädännön keskellä luovimaan joutuvien verkostoksi ja vertaistueksi. Ryhmän nimi on #FinlandIsOurHomeToo, Suomi on meidänkin kotimme.

– Muutkin tulevat joutumaan tähän tilanteeseen niin, että he eivät saa tarvitsemaansa tukea, Ahmed toteaa.

Lue myös

Wall Street sulkeutui nousussa, Aasiassa avattiin laskussa Lähi-idän sodan neuvotteluista huolimatta

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi myöhään torstaina Suomen aikaa Iranin ja Yhdysvaltojen päässeen lähelle rauhansopimuksen solmimista.
17.4.2026 7:45

G7-ryhmä: Lähi-idän sodan taloudellisia kustannuksia rajoitettava kiireellisesti

Johtavien talousmaiden G7-ryhmän mukaan Lähi-idän pitkittyneen sodan maailmanlaajuisia taloudellisia kustannuksia on rajoitettava kiireellisesti. G7-maiden...
17.4.2026 7:15

Kansainvälinen valuuttarahasto ja Maailmanpankki palauttivat suhteensa Venezuelaan

Suhteiden palauttaminen voi pohjustaa tietä taloudellisen tuen antamiselle talousvaikeuksista kärsivälle maalle.
17.4.2026 5:27

Aihetunnisteet

Kotimaa Politiikka työperäinen maahanmuutto työttömyys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Näin kävi suomalaisten kahvimaulle, kun kahvipakettien hinta pomppasi korkealle
Uutiset | 15.4.2026 21:21
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Näitä tuotteita ihmiset hamstraavat nyt Tori.fi:stä – Naisilla ja miehillä räikeä ero
Uutiset | 15.4.2026 21:47
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Miten ihmeessä harrastajarumpali voidaan lukea yrittäjäksi? Keskustan Kosonen vaati rotia byrokratiaan
Uutiset | 16.4.2026 18:22
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Puoluebarometri: Orpon hallitus vajosi vaalikauden pohjamutiin – SDP:hen ja keskustaan suhtaudutaan myönteisimmin
Uutiset | 16.4.2026 12:00
Iran uhkasi vastata Yhdysvaltojen saartoon omalla merisaarrollaan
Uutiset | 15.4.2026 17:00
Vance: Paavin pitäisi olla varovainen puhuessaan teologiasta
Uutiset | 16.4.2026 21:32
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
PLL: Miksi ihmeessä keväällä väsyttää niin vietävästi?
Uutiset | 9.4.2026 21:46
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uusimmat

Wall Street sulkeutui nousussa, Aasiassa avattiin laskussa Lähi-idän sodan neuvotteluista huolimatta
Uutiset | 17.4.2026 7:45
G7-ryhmä: Lähi-idän sodan taloudellisia kustannuksia rajoitettava kiireellisesti
Uutiset | 17.4.2026 7:15
Kansainvälinen valuuttarahasto ja Maailmanpankki palauttivat suhteensa Venezuelaan
Uutiset | 17.4.2026 5:27
Poliisi: Itärajan tuntumassa havaintoja valoilmiöstä, kyseessä Venäjältä laukaistu kantoraketti
Uutiset | 17.4.2026 5:26
Libanon: Israel on jo rikkonut aselepoa
Uutiset | 17.4.2026 5:07
Erikoislaatuinen monarkisti päätti olla Matti I – pääsi eduskunnan ”maskotiksi”, prinsessa Margaret meni toiselle
Uutiset | 16.4.2026 23:00
Tutkimus: Atlantin merivirtojen järjestelmä voi romahtaa huomattavasti luultua aikaisemmin
Uutiset | 16.4.2026 21:57
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Vance: Paavin pitäisi olla varovainen puhuessaan teologiasta
Uutiset | 16.4.2026 21:32
Historia | Jos loikkasi Neuvostoliitosta, takaisin tuskin oli asiaa – Stalinin tytär jätti maan peräti kahdesti
Uutiset | 16.4.2026 21:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Wall Street sulkeutui nousussa, Aasiassa avattiin laskussa Lähi-idän sodan neuvotteluista huolimatta
Uutiset | 17.4.2026 7:45
G7-ryhmä: Lähi-idän sodan taloudellisia kustannuksia rajoitettava kiireellisesti
Uutiset | 17.4.2026 7:15
Kansainvälinen valuuttarahasto ja Maailmanpankki palauttivat suhteensa Venezuelaan
Uutiset | 17.4.2026 5:27
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Siika-aho puoluebarometrista: Muutoshalu väreilee ilmassa
Uutiset | 16.4.2026 14:28
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piiri nimesi ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa – Itä-Suomeen halutaan parempia näkymiä
Uutiset | 16.4.2026 12:03
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Keskustan Siponen: Luken pitää ottaa nopeasti käyttöön uudet menetelmät peltojen hiilinielulaskennassa
Uutiset | 11.4.2026 12:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste