Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Vaatimus keskustan puoluejohdosta: Lapsen edun ensisijaisuus pitää kirjata perustuslakiin

12.2.2026 16:40
Lue lisää 
Keskusta
Sanna Lehtinen on toiminut keskustassa pitkään sekä taustatehtävissä että vaaliehdokkaana. Hän oli muun muassa maanosan historian ensimmäinen Euroopan parlamenttiin pyrkinyt naispappi. (Kuva: Sanna Lehtinen)

Uudet norminpurkajat? – Keskustan Lakimiehet heräilee horroksesta

Lakimiesyhdistystä alkaa johtaa helsinkiläinen ympäristöjuristi Sanna Lehtinen
Lauri Heikkilä 9.11.2022 9:21, muokattu 9.11.2022 9:24
a– a+
Keskusta

Keskustalaiset juristit ovat muodostamassa verkostoa. Vuonna 1966 perustettu Keskustan Lakimiehet ry. on elänyt hiljaiseloa vuosikausia, mutta nyt joukko juristeja on virittämässä toimintaa uudelleen.

Puheenjohtajaksi maanantain kokouksessa valittiin helsinkiläinen Sanna Lehtinen. Lehtinen kertoo Suomenmaalle, että keskustalaisten juristien yhteistyölle koetaan olevan tilausta.

– Juristin työ on yksinäistä ja vastuullista. Moni kaipaa sitä, että vaikeita kysymyksiä voi pohtia enemmän kollegojen kanssa.

Keskustan Lakimiehissä yhdistyy puheenjohtajan mukaan sekä verkostoitumisen tarpeeseen vastaaminen että yhteisen arvomaailman pohjalta keskusteleminen. Toiminnan on tarkoitus pitää sisällään keskustelutilaisuuksia ja vierailuja juristeille hyödyllisiin kohteisiin kuten ministeriöihin.

Idea toiminnan virittämiseen tuli, kun Lehtinen sattumalta kohtasi ministeri Antti Kurvisen. Toistakymmentä keskustalaista juristia kävi ministerin vieraana maa- ja metsätalousministeriössä, ja ajatusta jalostettiin samassa yhteydessä vielä pidemmälle.

Maailma ”oikeudellistuu” ja asiat tulevat monimutkaisemmiksi Lehtisen mielestä. Asioiden selvittäminen on työlästä, ja yhteinen juristiverkosto voi auttaa joukkoviisaudellaan lakiviidakon jännitetilanteissa.

Maallikkokin muistaa, että viime aikoina lainsäädännön kanssa on oltu pulassa milloin venäläisten viisumiasiassa, milloin EU:n ja Suomen metsäpolitiikan suhteessa, milloin saamelaisasioissa.

Säätelyn määrä on kasvanut, ja se vaatii juristeilta myös viestiä ulospäin.

– Viime vuosina on ollut huolta resursseista. Kun lakeja säädetään, on hyvä, että saadaan näkyviin, millaisia resursseja mihinkin tarvitaan.

Lehtinen katsoo, että joidenkin alojen ylenpalttisen säätelyn keskellä on pystyttävä myös pohtimaan, mistä normeista voi luopua.

– Mietimme, kuinka tällainen yhdistystoimintakin on todella byrokraattista. Se voi tukahduttaa pientä yhdistystoimintaa, jopa pienyrittäjyyttä. Normienpurunkin suhteen Keskustan Lakimiehet voi toimia keskustelufoorumina.

Juristiyhdistys voi olla myös puolueen voimavara. Keskustaperheestä kyllä löytyy huippuasiantuntijoita, heidät pitää vain saada mukaan, Lehtinen toteaa.

Juridiikassa on tärkeää olla jatkuvasti alan aallonharjalla ja valmis oppimaan lisää, Sanna Lehtinen kiteyttää. (Kuva: Jari Laukkanen)

Levottomina energiakriisin ja Ukrainan sodan aikoina on myös hyvä vahvistaa luottamusta oikeusjärjestelmään.

– Instituutioiden tukeminen luo vakautta. Oli kyse sitten eduskunnasta, tuomioistuinlaitoksesta tai lainsäädännöstä, tässä ajassa nähdään, että demokratiaa ja oikeusvaltiota on tärkeä tukea, Lehtinen linjaa.

Juridiikassa on tärkeää olla jatkuvasti alan aallonharjalla ja valmis oppimaan lisää. Koskaan ei ole valmis, Lehtinen kiteyttää.

– Koko ajan tulee uuttta lainsäädäntöä ja oikeustapauksia.

Ympäristöjuristiksi kouluttautunut Lehtinen työskentelee Suomen Kuntaliiton omistamalla Finnish Consulting Groupilla. Hän on toiminut esimerkiksi keskustan Helsingin piirin puheenjohtajana ja ollut puolueen eurovaaliehdokas.

Erityisen mielekkäänä keskustan mandaatilla tehtynä tehtävänä Lehtinen mainitsee toimimisen edellisellä kaudella Helsingin tarkastuslautakunnassa. Hän kertoo viihtyvänsä enemmän taustajoukoissa tällaisissa luottamustehtävissä, joissa saa hyödyntää asiantuntijuutta.

Lainsäädäntöön alun perin teologian tohtoriksi kouluttautunut Lehtinen sai kipinän työskennellessään Mari Kiviniemen eduskunta-avustajana.

– Kiinnostus nousi, kun sai seurata lainsäädäntötyön kulkua ihan vierestä, Lehtinen kertoo.

– Tietysti tässä pitää olla henkilökohtaista motivaatiota ja innostusta, intohimoa juridiikkaa kohtaan. Pitää haluta tietää ja oppia lisää koko ajan.

Lue myös

Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin

Tympiikö turistiravintoloiden ruokalista? Sardinian vuoristossa muhii yhä kulinaristinen mysteeri, joka tuottaa kyllä ainutlaatuisen...
12.2.2026 22:13

Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 

Ozempicin käytön jatkamiseen tai lopettamiseen vaikuttaa ennen kaikkea vaa’an lukema – ei niinkään...
12.2.2026 21:49

Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – "Hämmästyttävää"

Tuoreen tutkimuksen mukaan aikuisilla, jotka harjoittivat tietyn tyyppistä kognitiivista nopeusharjoittelua, on merkittävästi pienempi...
12.2.2026 21:38

Aihetunnisteet

juristit järjestökenttä Keskusta laki oikeus yhdistykset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä
Uutiset | 11.2.2026 22:18
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Laivalle ei lähdetä pihistelemään – tässä ovat suosituimmat tuliaiset
Uutiset | 11.2.2026 21:56
Mies jäi metron alle ja loukkaantui vakavasti Helsingissä
Uutiset | 11.2.2026 13:14
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – ”Hämmästyttävää”
Uutiset | 12.2.2026 21:38
Nyt riitti laiskottelu: Saksan Merz vaatii loppua ”osa-aikaiselle elämäntyylille”
Uutiset | 12.2.2026 21:25
Kaisa Juuson ministeriaika on ollut myrskyisä
Uutiset | 12.2.2026 19:20
Purra torjuu kotitalousvähennyksen ennallistamisen – keskusta ei ymmärrä
Uutiset | 12.2.2026 19:04
Keskustan Mattila kommentoi PS-ministerin eroa: On varmasti ollut vaikeaa puolustaa jääkylmää sote-politiikkaa
Uutiset | 12.2.2026 19:01
Hankintalaki sai oppositiolta ryöpytystä: ”Julkinen sektori saa aikamoisen laskun ja juristit ja konsulentit hemmetisti töitä”
Uutiset | 12.2.2026 18:08
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
03:26, 13/02/2026
weather icon 6°C
Daily Forecast Ennuste
Today 06:0013/02/2026
weather icon
6° / 7°°C 0 mm 0% 5 Km/h 90 % 990 hPa 0 mm/h
Today 09:0013/02/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 7 Km/h 86 % 990 hPa 0 mm/h
Today 12:0013/02/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 12 Km/h 77 % 991 hPa 0 mm/h
Today 15:0013/02/2026
weather icon
7° / 7°°C 0.2 mm 20% 17 Km/h 81 % 993 hPa 0 mm/h
Today 18:0013/02/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 19 Km/h 78 % 997 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – ”Hämmästyttävää”
Uutiset | 12.2.2026 21:38
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Peruskoulu 2045
Mielipide | 12.2.2026 12:55
Lukijalta: Miksi, oi miksi?
Mielipide | 12.2.2026 12:01
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste