Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Vakoilu

CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan

13.2.2026 22:17
Lue lisää 

Tutkija: Vaalipäivänä äänestäminen vaikeutunut, ennakkoäänestys helpottunut – "Onko se ollut viisas valinta?"

Sami Borg ottaisi mallia Ruotsista, jossa vaalipaikat tehdään houkutteleviksi mukavilla tapahtumilla
Pauliina Pohjala 20.3.2017 16:10, muokattu 20.3.2017 16:13
a– a+
Kuntavaalit

Kuntavaaleissa ennakkoäänestäminen on viime vuosina helpottunut, mutta varsinaisena vaalipäivänä äänestäminen puolestaan vaikeutunut, kuntavaalitutkija Sami Borg sanoo.

– Onko se ollut viisas valinta, siitä ei ole juurikaan puhuttu, hän toteaa.

Kuntavaaleissa ennakkoäänten osuus on ollut 40 prosentin luokkaa. Borg toivoo keskustelua siitä, miten äänestysaktiivisuutta voisi lisätä varsinaisena vaalipäivänä.

– Kuntien lukumäärä on vähentynyt ja ennakkoäänestyksen suosio kasvanut, mikä tarkoittaa sitä, että varsinaisen vaalipäivän äänestyspaikkojen lukumäärä on pudonnut todella merkittävästi.

Ketkä sitten äänestävät ennakkoon?

– Ne, jotka asuvat kaukana äänestyspaikoista, ovat puoluekannaltaan vakiintuneita, tuntevat ehdokkaat hyvin sekä ovat ikääntyneitä. Eläkeikäisistä jopa yli puolet käy äänestämässä ennakkoon, Borg kertoo.

Ennakkoäänestäjiä on ainakin keskustan kannattajissa. Borg toteaa keskustan olevan ainoa puolue, jolle vaali-illan ennakkoäänet antavat merkittävästi erilaisen kannatuksen kuin lopullinen vaalitulos.

Suomi luopui kahdesta varsinaisesta vaalipäivästä 1990-luvun alussa, ja samalla ennakkoäänestysmahdollisuuksia kohennettiin.

Kuntavaaleissa 1992 ennakkoäänestysaika oli jopa kaksi viikoa.

Se supistettiin yhteen viikkoon jo seuraavissa kuntavaaleissa, mutta ennakkoäänestyksen suosio ei enää laskenut, selviää Kunnallisalan kehittämissäätiön tuoreesta Kuntavaalitrendit-julkaisusta, jonka ovat kirjoittaneet Borg ja Sari Pikkala.

Varsinaisen vaalipäivän äänestyspaikkojen lukumäärä on pudonnut todella merkittävästi.

Kuntavaalitutkija Sami Borg

Keskustan kannatus on erittäin hallitsevaa pienissä kunnissa. Kokoomus ja SDP ovat puolestaan vahvoja useissa kaupungeissa ja vihreät on selvästi citypuolue.

Viime kuntavaalituloksen perusteella keskusta on enemmistöasemassa jopa 77 kunnassa.

Kuntakoko vaikuttaa äänestysprosenttiin.

– Pienemmissä kunnissa valitsijat lähtevät innokkaammin vaaliuurnille. Suunta on selkeä. Mitä suurempi kunta, sitä pienempi äänestysaktiivisuus, Pikkala toteaa.

Borg on huolissaan etenkin nuorten matalasta äänestysaktiivisuudesta.

Viime kuntavaaleissa alle 25-vuotiaiden äänestysprosentti oli 30 ja 25–34-vuotiaiden 40.

Kosketuspinta kuntapolitiikkaan vähenee väistämättä nuoremmissa ikäluokissa, Borg toteaa.

– Ajatellaan, että ikä korjaa asian ja ihmiset alkavat äänestää sitten, kun he ovat kolmekymppisiä ja perheellisiä. Mutta ei se automaattisesti mene sillä tavalla.

Borg pitää mahdollisena, että kuntavaalien siirtäminen keväälle vaikuttaa myönteisesti äänestysaktiivisuuteen.

– Lisäksi puolueet ja ehdokkaat suhtautuvat kuntavaaleihin vakavasti, joten toivottamasta tilanteesta ei ole kysymys.

Valtaosa nuorista äänestää vasta varsinaisena vaalipäivänä.

Borgin mielestä Suomessakin olisi syytä pohtia mukavien tapahtumien järjestämistä äänestyspaikkojen liepeille. Ruotsissa puolueet järjestävät niitä, mutta Suomessa vastaava on kiellettyä.

– Äänestämään mennään hartaasti. Se ei ehkä ole 2010-luvun tapa aktivoida ihmisiä äänestämään, Borg sanoo.

Kuntavaaliehdokkaiden määrän raju pudotus vähentää äänestysaktiivisuutta, joka viime kuntavaaleissa oli 58,3 prosenttia.

Vielä 80-luvulla kuntavaaliehdokkaita oli lähes 67 000 ehdokasta, nyt heitä on noin 33 000.

– Jos jokainen ehdokas tuo 10–20 äänestäjää, niin ehdokkaiden määrän putoaminen merkitsee hurjaa mobilisaatiovoiman heikentymistä, Borg pohtii.

Pikkala kertoo, että vapaaehtoisesti valtuustopaikan jättävien valtuutettujen osuus on pysynyt vuosikaudet hämmästyttävän tasaisena.

– Vajaa kolmannes jättää valtuuston vapaaehtoisesti. Nämä vaalit eivät ole poikkeus, vaalitutkija toteaa.

Pienissä kunnissa luopujia on enemmän kuin suurissa kaupungeissa.

– Mitä kovempi kilpailu valtuustopaikasta on ollut, sitä tiiviimmin siitä pidetään kiinni.

Pikkalan mukaan suurin osa luopuu, koska on mielestään ollut tehtävässä riittävän kauan.

– Mutta huomionarvoinen seikka on se, yhä useammat kertovat luottamustehtävien vievät liikaa aikaa perheeltä, vapaa-ajan harrastuksilta tai ansiotyöltä. Näiden syiden merkitys on korostunut voimakkaasti.

– Myös tietynlainen eripura sekä puolueiden sisällä että niiden välillä mainitaan nykyään useammin kuin aikaisemmin, Pikkala sanoo.

Lue myös

Vasemmistoliiton ehdokasmäärät pudonneet eniten kuntavaaleissa

Vain vihreiden ehdokasmäärä on noussut
20.3.2017 11:00

Aihetunnisteet

Kuntavaalit vaalit2017

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Jäätyvä AdBlue toi ongelmia dieselautoilijoille – Pohjoisen mepit vaativat EU:lta toimia
Uutiset | 12.2.2026 16:15
Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – ”Hämmästyttävää”
Uutiset | 12.2.2026 21:38
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Kuin preparaattia ryystäisi – korealainen käärmeviina kiehtoo monia, mutta eksoottisessa juomassa on riskinsä
Uutiset | 13.2.2026 22:35
CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan
Uutiset | 13.2.2026 22:17
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Raportti: Trumpin tullit maksavat amerikkalaisille 1 000 dollaria per kotitalous
Uutiset | 13.2.2026 21:45
Yhdysvallat siirsi tuhansia vangittuja Isis-taistelijoita Syyriasta Irakiin
Uutiset | 13.2.2026 18:58
”Ihan hyvä ulkoilupäivä” – Lauantaina herätään kirpakoissa pakkaslukemissa
Uutiset | 13.2.2026 18:11
Yhdysvalloista arvovaltainen puolustuspuhe Natolle – ”USA:n kansallisen turvallisuuden kulmakivi”
Uutiset | 13.2.2026 17:44
Kauppa vastaa nyt ministerille – Näin hallituksen hanke voi nostaa ruuan hintaa
Uutiset | 13.2.2026 17:26
Influenssakausi on nyt huipussaan
Uutiset | 13.2.2026 17:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
06:44, 14/02/2026
weather icon 1°C
Daily Forecast Ennuste
Today 09:0014/02/2026
weather icon
1° / 2°°C 0 mm 0% 14 Km/h 73 % 1013 hPa 0 mm/h
Today 12:0014/02/2026
weather icon
4° / 5°°C 0 mm 0% 12 Km/h 61 % 1015 hPa 0 mm/h
Today 15:0014/02/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 7 Km/h 51 % 1018 hPa 0 mm/h
Today 18:0014/02/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 3 Km/h 57 % 1019 hPa 0 mm/h
Today 21:0014/02/2026
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 7 Km/h 61 % 1019 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuin preparaattia ryystäisi – korealainen käärmeviina kiehtoo monia, mutta eksoottisessa juomassa on riskinsä
Uutiset | 13.2.2026 22:35
CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan
Uutiset | 13.2.2026 22:17
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Hyvin edennyt Pohjoisen ohjelma tarvitsee jatkon
Mielipide | 13.2.2026 10:21
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Luovan alan tekijöiden asemasta on huolehdittava – ”Tarvitsemme näkyviä toimia”
Uutiset | 13.2.2026 9:28
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste