Trump: Tapaaminen Zelenskyin ja Putinin kanssa järjestetään hyvin pian
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoo, että tapaaminen Venäjän presidentin Vladimir Putinin ja Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin kanssa on määrä järjestää hyvin pian.
– Tapaaminen järjestetään hyvin pian ja uskon, että paljon edistystä voidaan saada aikaan, Trump sanoi toimittajille.
Zelenskyi sanoi viime viikolla, että Ukrainan, Venäjän ja Yhdysvaltojen neuvottelijat tapaavat ensi kuun alkupuolella. Kremlin edustaja Dmitri Peskov on sanonut, että neuvottelut pidettäisiin Abu Dhabissa Arabiemiraateissa.
Presidentti Alexander Stubb ja Norjan pääministeri Jonas Gahr Störe keskustelivat eilen Putinin kanssa puhelimessa. Stubbin mukaan keskustelu käytiin Ukrainan ja Yhdysvaltojen toiveesta.
Venäjän laajamittaisen hyökkäyssodan Ukrainassa aloittanut Putin on toistuvasti torjunut suorat tapaamiset Zelenskyin kanssa.
Toisen presidenttikautensa vuoden 2025 alussa aloittanut Trump toisteli kampanjansa aikana useaan otteeseen, että hän lopettaisi sodan vain vuorokaudessa, jos hänet valittaisiin presidentiksi. Pitkälti yli vuoden jatkuneet Trumpin hallinnon pyrkimykset eivät kuitenkaan ole tuottaneet tulosta.