Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Mielenterveysongelmiin halutaan puuttua paremmalla johtamisella ja rakenteellisilla uudistuksilla

25.5.2026 12:18
Lue lisää 
Alue- ja kuntavaalit
Kaija Stormbom, puheenjohtaja Antti Lindtman ja Mikkel Näkkäläjärvi, Matias Mäkynen, Eveliina Heinäluoma ja Nasima Razmyar juhlivat vaalitulosta SDP:n kunta- ja aluevaalien vaalivalvojaisissa. (Kuva: Lehtikuva/Markku Ulander)

Toimittajalta | SDP ja keskusta näyttivät voimaansa – hallitusoikeisto sai oppositiopuolueilta kipeän löylytyksen

Antti Kaikkonen näyttää löytäneen keskustalle oikean virityksen, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa
Pekka Pohjolainen 14.4.2025 0:51, muokattu 24.4.2026 9:44
a– a+
Alue- ja kuntavaalit

Jotain tämän suuntaista osattiin odottaa vaalinaluskyselyjen perusteella, mutta yllätyksen yhdistetyt alue- ja kuntavaalit tuottivat silti.

Jo ennakkoäänten tulos kello 20 paljasti, että SDP ottaa molemmissa vaaleissa kokoomuksen päänahan, vaikka äänestysvarmojen kokoomuslaisten arveltiin vielä aivan vaalien alla pelastavan puolueensa demarinpunaiselta vyöryltä.

Oppositiopuolueet, SDP etunenässä, tekivät pitkin matkaa molemmista vaaleista protestiäänestystä hallituksen politiikasta, ja strategia onnistui lopulta täydellisesti. Sote-palveluista nostettu myräkkä teki selvää jälkeä myös kuntavaalien puolella, vaikka sote ei kunnille enää kuulukaan.

Demarijohtaja Antti Lindtmanilla oli vaaleissa paljon pelissä presidentinvaalien ja EU-vaalien epäonnistumisten jälkeen. Seuraavat vaalit ovat kahden vuoden päästä käytävät eduskuntavaalit, ja niihin Lindtman lunasti nyt itselleen työrauhan.

Kokoomusjohtaja Petteri Orpolle tuli mietittävää alue- ja kuntavaalien tuloksesta. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Erityisen kipeästi SDP iski kokoomukseen suurimmissa kaupungeissa. Ääntenlaskun aikana näytti jo siltä, että kokoomus menettää sensaatiomaisesti pormestarin paikan maan pääkaupungissakin, mutta näin ei lopulta käynyt. SDP:n Helsingin pormestariehdokkaasta Eveliina Heinäluomasta tuli kuitenkin koko maan suurin ääniharava melkein 19 000 äänellä.

Vaikka Helsingin valtaus jäi haaveeksi, SDP onnistui kuitenkin kaappaamaan kokoomukselta suurimmista kaupungista sekä Turun että Tampereen. Molemmissa nousee nyt valtaan sosiaalidemokraattinen pormestari, Tampereella nykyinen kansanedustaja Ilmari Nurminen ja Turussa apulaispormestarina viime vuodet toiminut Piia Elo. Myös Vantaalla SDP nousi suurimmaksi ohi kokoomuksen.

Aluevaaleissa SDP onnistui rynnimään kokoomuksen ohi suurimmaksi Hämeessä, Kymenlaaksossa, ja Etelä-Karjalassa. Kokoomuksensiniseksi kartalla jäivät enää Länsi-Uusimaa ja Keski-Uusimaa.

Kokoomusta kesästä 2016 voitokkaasti johtanut pääministeri Petteri Orpo joutui nyt tyytymään kirvelevään hopeaan, vaikka kuntavaaleissa kokoomus ylsikin edellisten vaalien tulokseen. Kokoomuksessa moni kuitenkin miettii nyt sitä, onko puolueella Orpon johdolla enää mahdollisuuksia pärjätä eduskuntavaaleissa päävastustaja Antti Lindtmania vastaan.

Keskustajohto juhli vaalituloksia riehakkaasti. (JARI LAUKKANEN)

Keskusta sai SDP:n suurvoiton varjossa pidettyä ”omat” hyvinvointialueensa ja kolmossijansa maltillisella vaalivoitolla. Aluevaalien ennakkoäänissä keskusta ponkaisi jopa kokoomuksen ohi kakkoseksi. Etelän väkirikkaiden alueiden kokoomuslaiset vaalipäivä-äänestäjät muuttivat kuitenkin järjestyksen.

Kuntavaaleissa keskusta kuittasi vajaan 17 prosentin kannatuksen, kolmossijan ja pari prosenttiyksikköä plussaa. Vajaan vuoden keskustaa johtanut Antti Kaikkonen oli hyvin tyytyväinen tulokseen, ja sen hän puoluetoimiston vaalivalvojaisissa myös näytti.

Oppositioaika ja Kaikkosen johtamistyyli on tehnyt keskustalle hyvää, mikä näkyy nyt myös tulostaululla. Keskustajohtaja näyttää löytäneen puolueelle luottamusta herättävän oikean virityksen ja tyylilajin.

Alue- ja kuntavaalien jäljiltä keskustan näkymä kahden vuoden päässä siintäviin eduskuntavaaleihin näyttää lupaavalta. Seuraavaksi keskustassa odotetaan perussuomalaisten ohittamista myös eduskuntavaalikannatusta mittaavissa kyselyissä.

Tyytymättömyys oikeistohallituksen politiikkaan näkyy kokoomuksenkin tuloksessa, mutta ennen kaikkea laskun maksajaksi saksilinjasta joutuivat sijalta kuusi molemmissa vaaleissa löytyvät perussuomalaiset.

Perussuomalaisten alle kahdeksan prosentin tulosta molemmissa vaaleissa voi kuvata vaikkapa adjektiiveilla lohduton, katastrofaalinen ja umpisurkea. Toki sellaista osattiin jo ennakoida kannatuskyselyjen ja täydellisesti pieleen menneen ehdokasasettelun perusteella.

Vielä viime kuntavaaleissa perussuomalaiset ja keskusta kävivät armotonta kilpailua maakuntien Suomesta. Nyt sellaisesta ei enää näkynyt merkkiäkään.

Tähän saakka perussuomalaiset ovat onnistuneet eduskuntavaaleissa merkittävästi muita vaaleja paremmin, mutta nyt puolueen tilanne näyttää ankealta.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän rivit ovat pysyneet melko hyvin suorassa hallituksen kovan talouspolitiikan takana viime syksyn sairaalapäätöstä lukuun ottamatta.

Jäljellä olevalla vaalikauden puoliskolla tyytymättömyys voi jo alkaa purkautua, vaikka puolueen rautarouvalle Riikka Purralle ei ole näköpiirissä vakavasti otettavaa haastajaa. Normaalipuolueessa sellaisia kyllä alkaisi ilmaantua tilanteessa, jossa tuplavaalien jäljiltä puolueen selän takaa löytyvät enää RKP, kristillisdemokraatit ja Liike Nyt.

Perussuomalaisten puheenjohtajalla Riikka Purralla ei ollut aihetta juhlaan. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Juhlimaan vaaleissa pääsi myös vasemmistoliitto, jonka tuoreella ja vielä poliitikkona verraten kokemattomalla puheenjohtajalla Minja Koskelalla on ollut kovat näyttöpaineet edellisen puheenjohtajan Li Anderssonin menestyksekkään kauden jäljiltä.

Koskela onnistui mainiosti, ja vasemmistoliitto juhlikin suoritustaan riehakkaasti. Myös vihreät pääsivät juhlimaan, kun aluevaaleissa tuli reilu voitto ja kuntavaaleissa vasemmistoliitto pysyi takana pienestä tappiosta huolimatta.

RKP:n kuntavaalikannatusta oikeistohallituksen pönkittäminen rokotti hieman. Kristillisdemokraatit ylsivät edellisten vaalien tulokseen.

Liike Nytille vaalit olivat murheelliset. Jäljelle ei jäänyt kuin rippeet puheenjohtaja Harry Harkimon ympärille. Edessä saattaa olla toiminnan lopettaminen, ellei Harkimo itse halua vielä jatkaa politiikassa ajan kuluksi ja harrastuksen vuoksi ja uusi eduskuntapaikkaansa Uudenmaan vaalipiirin matalan äänikynnyksen turvin.

Lue myös

Mokaatko kuin oululainen vai vantaalainen? Näin valmistujaisjuhlat näkyvät sakkotilastoissa

Tulevan viikonvaihteen aikana pelastustiet, koulujen pihat ja taloyhtiöiden parkkialueet ruuhkautuvat ympäri Suomen, kun...
25.5.2026 22:22

Tuttu hedelmä voi aiheuttaa kivuliaan vamman – Syytä varoa kesällä

Parantuessa ihoon jää usein tummaa pigmenttimuutosta.
25.5.2026 21:31

Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen

Harrison Fordin esittämän Han Solon astellessa vuonna 1977 Tähtien Sota -elokuvan ensi-illassa valkokankaalle...
25.5.2026 21:15

Aihetunnisteet

Alue- ja kuntavaalit Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Media: Sabotaasiryhmä sanoo auttaneensa Ukrainaa sen iskuissa – ilmoitti ”sokaisseensa” Venäjän ilmapuolustuksen
Uutiset | 25.5.2026 10:14
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00
Gazan avustuslaivueen aktivistit ovat palanneet Suomeen – ”Meidät pakotettiin riisuutumaan uudestaan ja uudestaan, ja meitä kosketeltiin”
Uutiset | 23.5.2026 16:50
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Hannu Hoskonen järkyttyi jäterallista – kanteli oikeusasiamiehelle
Uutiset | 22.5.2026 17:39
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Egyptistä Pietariin matkalla ollut lentokone laskeutui yöllä Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 20.5.2026 11:51
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30

Uusimmat

Mokaatko kuin oululainen vai vantaalainen? Näin valmistujaisjuhlat näkyvät sakkotilastoissa
Uutiset | 25.5.2026 22:22
Tuttu hedelmä voi aiheuttaa kivuliaan vamman – Syytä varoa kesällä
Uutiset | 25.5.2026 21:31
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Se oli nolo hetki: Kuningattaren sukat olivat rikki ja ilme hapan
Uutiset | 25.5.2026 20:55
”Ne miljoonat olisi kannattanut jättää Suomeen” – Kettunen tuohtui Helsingin Kaupunkiliikenne Oy:lle
Uutiset | 25.5.2026 18:37
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
Satakunnan Kansa: Poliisi pidätetty virasta seksuaalirikosepäilyn takia Satakunnassa
Uutiset | 25.5.2026 17:12
Media: Venäjä on keksinyt keinon kaapata Ukrainan droonit ja ohjata ne Suomeen
Uutiset | 25.5.2026 16:04
Keskustanuoret: Lapsiin kohdistuvat leikkaukset ovat epäinhimillisiä
Uutiset | 25.5.2026 15:23
Teinipoikien syyte murhan yrityksestä Vantaan Korson tuhopoltossa kaatui
Uutiset | 25.5.2026 15:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00
”Demarien kauhukuva” – Asiantuntija: Tämä pakottaa Lindtmanin puhumaan kieli keskellä suuta
Uutiset | 23.5.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mokaatko kuin oululainen vai vantaalainen? Näin valmistujaisjuhlat näkyvät sakkotilastoissa
Uutiset | 25.5.2026 22:22
Tuttu hedelmä voi aiheuttaa kivuliaan vamman – Syytä varoa kesällä
Uutiset | 25.5.2026 21:31
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Laiskuuden ajan opetus
Mielipide | 25.5.2026 15:25
Lukijalta: Hallituksen talouskupla puhkaisi Keski-Pohjanmaan kasvun
Mielipide | 25.5.2026 13:38
Lukijalta Laskuoppi takaisin alakoulun tunneille – opettajajohtoinen opetus sekä perinteiset työkalut oppimisen tueksi
Mielipide | 25.5.2026 10:59
Lukijalta: Naiseus ei ole kauppatavaraa – saavutetusta tasa-arvosta on pidettävä kiinni
Mielipide | 22.5.2026 13:15
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: ICC:n pääsyyttäjä ei löytänyt riittävästi todisteita kansanmurhasta Gazassa
Mielipide | 18.5.2026 14:27
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: Keskustan päivitettävä tasa-arvoa
Mielipide | 19.5.2026 11:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Kuntaliiton keskustalaiset vaativat kuntien itsehallinnon turvaamista ja raideyhteyksien kehittämistä koko maassa
Uutiset | 22.5.2026 10:52
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
Riipi: Lapin arviointimenettely on laitettava heti jäähylle ja aluekokeilu otettava valmisteluun 
Uutiset | 18.5.2026 10:49
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste