Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Sota roihuaa Lähi-idässä, eikä loppua näy – kuvat näyttävät tuhot

18.3.2026 21:04
Lue lisää 
Raideliikenne
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne haastateltavana pohjoismaisten liikenneministereiden tiedotustilaisuuden jälkeen Helsingissä 13. toukokuuta. (Kuva: Lehtikuva/Antti AImo-Koivisto)

Toimittajalta | Liikenneministerin raideleveyshanke on pahimman luokan haihattelua   

Rahoja vuosikymmenien miljardiprojektiin ei löydy mistään, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa 
Pekka Pohjolainen 23.5.2025 8:00, muokattu 23.5.2025 10:51
a– a+
Raideliikenne

Raideliikenne sekaisin vuosikymmeniksi kymmenien miljardien panostuksella, lopputulemana rautatieverkkoon yhdeksän senttiä nykyistä kapeammat raiteet. 

Ei, kyseessä ei ole aprillipila eikä poiminta menneen maailman pakkomielteisten diktaattorien poliittisista ohjelmista, vaan tiivistys perussuomalaisen liikenne- ja viestintäministerin Lulu Ranteen ilmeisen tosissaan ajamasta hankkeesta. 

Ranne haluaa vaihtaa koko Suomen rautatieverkon niin sanottuun eurooppalaiseen leveyteen. Taustalla on Euroopan komission muutaman vuoden takainen esitys, joka velvoittaisi rakentamaan uudet Euroopan laajuisen liikenneverkon (TEN-T) raideyhteydet eurooppalaisen standardin raideleveyteen ilman poikkeuksia. 

Raideleveyden täyttä vaihtamista EU ei kuitenkaan Suomelta vaadi. 

Historiallisista syistä Suomessa käytössä oleva raideleveys on 1524 millimetriä. Tarkkaan ottaen se ei ole aivan sama kuin Venäjällä, jossa kiskojen väli on nykyisin 1520 mm.  

Venäjän keisariajan viiden jalan raideleveys kavennettiin metrijärjestelmän mukaiseksi 1960-luvulla kallistamalla kiskoja. Neljän millimetrin erolla ei kuitenkaan ole käytännön merkitystä, vaan suomalaisella rautatiekalustolla voi ajaa Venäjän rataverkossa. 

Jos raideleveyttä halutaan muuttaa eurooppalaiseen 1435 milliin, Suomen radat pitäisi kiskottaa kokonaan uusiksi. Espanjassa, jossa Napoleonin sotien kokemusten vuoksi raideleveys on eri kuin Ranskassa, on selvitty yhden kiskon lisäyksellä. Tämä johtuu siitä, että Espanjan oma raideleveyden (1668 mm) ja eurooppalaisen leveyden ero on selvästi suurempi. 

Neljän kiskon malli olisi periaatteessa mahdollinen, ja sellainen on nykyisinkin käytössä Suomen ja Ruotsin rajalla Torniossa. Vain toinen kiskopari on kuitenkin mahdollista sähköistää keskilinjan liian suuren eron vuoksi. 

Junaraiteita ja juna Pasilassa Helsingissä torstaina 15. toukokuuta 2025. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Erilaisten raideleveyksien ongelma voidaan ratkaista myös hieman vaivalloisesti vaihtamalla junan kiskopyörästöt eli telit tai raideleveydenvaihtolaitteistolla, joka siirtää kiskopyöriä akseleilla haluttuun raideleveyteen. 

Mikäli koko nykyisen kaluston telit vaihdettaisiin kapeampaan, puhutaan miljardiluokan investoinnista. Laskun maksaisivat käyttäjät. 

Raideleveydellä on vaikutusta myös matkustusmukavuuteen. Henkilöliikenteessä suomalaiset vaunut ovat tilavampia, ja erityisesti kaksikerroksisissa vaunuissa päätilaa on eurooppalaista kalustoa enemmän. Myös volyymiltaan suurissa raakapuukuljetuksissa leveydestä on etua.  

Mutta se tekniikasta. 

Ranteen ministeriön oman kahden vuoden takaisen selvityksen mukaan kattavalla TEN-T -verkon raideremontilla pääradan kapasiteetti kasvaisi, mutta vähenisi muulla ydinverkolla. 

Muilla alueilla kuin pääradalla henkilöliikenteen palvelutaso laskisi. Täsmällisyys ja vaihdolliset yhteydet lisääntyisivät. Osa nykyisistä suorista yhteyksistä muuttuisi vaihdollisiksi. Useat kuljetusketjut katkeaisivat, siirtokuormaukset yleistyisivät ja raideliikenteen kilpailuetu ja kysyntä voisivat heikentyä. 

Erityisen suuria haitallisia vaikutuksia raideleveyden vaihdolla olisi raakapuun kuljetuksiin ydinverkon ja kattavan verkon ulkopuolella. 

Rakentamisen arvioidaan kestävän yli 20 vuotta ja raideliikenne menisi pahoin sekaisin ratatöistä ja sekalevyisellä kalustolla operoinnista. Pelkällä kiskon siirtämisellä ei selvitä, vaan samalla on vaihdettava ratapölkyt ja kunnostettava ratapohjat, ellei rakenneta kokonaan uutta rataa vanhan rinnalle. 

Ratatöiden aikaiset laajat liikennekatkot ja -muutokset siirtäisivät sekä henkilö- että tavaraliikennettä pois raiteilta pysyvästi. Koko valtakunnallisen liikennejärjestelmän tehokkuus heikkenisi. 

Kustannukset on arvioitu noin 15 miljardiksi euroksi. Mallia, jossa raideleveys vain vaihdettaisiin kautta maan uuteen ilman lisäkapasiteetin rakentamista ei kelpuutettu edes jatkotarkasteluun. 

Joissakin arvioissa Ranteen raideleveysfantasian hinnaksi on haarukoitu kymmeniä miljardeja.  

Tällaisia rahoja ei löydy mistään julkisen talouden nykyisessä tilanteessa ja ennustettavissa olevassa tulevaisuudessa, ei valtiolta, ei EU:lta, ei edes kansalaisten selkänahasta. 

VR:n matkustajajuna ja Mossanin kosteikko Inkoossa 21. toukokuuta 2024. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Pohjoisessa jo käynnistetyillä ratahankkeilla, Norjan satamiin ulottuvilla “Nato-radoilla” on ainakin jonkinlaista huoltovarmuusmerkitystä, ja niissä liikenneministeri on oikealla asialla. Jo ennen Ukrainan sotaa Suomen tuonti- ja vientikuljetuksista yli 80 prosenttia kuljetettiin meritse, ja sodan alettua osuus nousi 94 prosenttiin. 

Ranne haluaa kuitenkin mennä asiassa paljon pidemmälle ja vaihtaa Venäjä-korttia vilautellen koko maan raideleveyden. “Halutaanko me olla ikuisesti kiinni Venäjässä? Ei haluta”, hän kyseli ja vastasi itse Pohjoismaiden liikenneministerien kokouksen tiedotustilaisuudessa. 

“Voimme jäädä historiaan sellaisena hallituksena, joka jätti käyttämättä tilaisuuden tai teki sen rohkean ja Suomen kannalta välttämättömän päätöksen, että siirrytään”, ministeri maalaili. 

Pysähdytäänpä lopuksi tähän. 

Suomi on ja pysyy logistisesti vastakin “saarena”, jonka kuljetusjärjestelmä perustuu Itämerta pitkin tehtävään ulkomaankauppaan.  

Kuljetusvirtojen kiertäminen pohjoisesta Tornion ja Haaparannan kautta ei LVM:n selvityksen mukaan kannata tiettyjä metalli- ja metsäteollisuuden kuljetuksia lukuun ottamatta. 

Noin 1500 kilometrin matkaa Helsingistä tai muualta Etelä-Suomesta Tornion kautta Tukholmaan ei lähde junalla koluamaan kukaan. Rataa Ahvenanmaan kautta Ruotsiin ei ole näköpiirissä, sen kummemmin kuin siltaa Vaasasta Uumajaan tai tunnelia Suomenlahden ali Tallinnaankaan. 

Venäjän hyökättyä Ukrainaan Suomi on katkaissut taloudelliset ja poliittiset suhteensa Venäjään, niin kuin oikein onkin. Jonakin päivänä Putinin aika Venäjällä kuitenkin päättyy. 

Ties millaisia iivanajulmia voi kenties pysyä vallassa pitkään Kremlin nykyisen isännän jälkeenkin, mutta ennemmin tai myöhemmin jonkinlaiset suhteet Venäjään palaavat. Tuskin samanlaisina kuin ennen, mutta kuitenkin. 

Kauppaa käydään ja matkoja Pietariin ja Viipuriin tehdään taas, kun poliittinen tilanne antaa myöten. Sitten samasta raideleveydestäkin on taas hyötyä. 

Pietarista lähtenyt VR:n Allegro-juna Tikkurilan juna-asemalla Vantaalla 21. maaliskuuta 2022. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Turvallisuuskysymys yhteinen raideleveys Venäjän kanssa ei ole. Jos olisi, kai maantietkin pitäisi varmuuden vuoksi jyrsiä poikki? Puna-armeijan panssarijunista ei tiettävästi ollut isompaa harmia Suomen rautateillä viime sodissakaan. 

Nykyisessä tilanteessa tietynlainen Venäjä-fobia on perusteltua ja ymmärrettävää. Johonkin rajaan asti se kaiketi voi olla hyödyllistä päättäjillekin.  

Sellaisen vallassa ei kuitenkaan pitäisi lähteä historiattomaan ja tulevaisuudelle sokeaan haihatteluun tolkuttoman kalliilla, toteuttamiskelvottomilla ja taloudelle vaarallisilla ja vahingollisilla hankkeilla. 

Lue myös

Ukrainan sodan vaikutukset oli huomioitu – liikenneministeri Ranne puhui Ylelle höttöä oman ministeriönsä raideraportista

Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps.) perusteli keskiviikkoillan tv-uutisissa rautateiden raideleveyden muuttamista eurooppalaiseksi...
15.5.2025 12:44

Ovaska ihmettelee ministeri Ranteen innokkuutta jättimäiseen raidehankkeeseen – "Suomi on aivan veloissa"

Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaska (kesk.) hämmästelee Suomen junaraiteita koskevan keskustelun...
15.5.2025 15:54

Ministeri Ranne: Junaraiteet pitäisi muuttaa kapeammiksi koko maassa – "Halutaanko me olla ikuisesti kiinni Venäjässä? Ei haluta"

Pohjoismaiden liikenneministerit allekirjoittivat yhteisen julkilausuman sotilaallisesta liikkuvuudesta ja huoltovarmuudesta.
13.5.2025 19:02

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Iran vannoo kostoa: ”Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut”
Uutiset | 18.3.2026 9:10
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Kiina Trumpin kommentista: ”Olemme panneet merkille”
Uutiset | 17.3.2026 10:58
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

Sota roihuaa Lähi-idässä, eikä loppua näy – kuvat näyttävät tuhot
Tarinat | 18.3.2026 21:04
EU haluaa helpottaa koko unionissa toimivan yrityksen perustamista
Uutiset | 18.3.2026 18:32
USA:n tiedustelu: Iran ei yrittänyt rakentaa uudestaan ydinohjelmaansa
Uutiset | 18.3.2026 18:27
Teneriffan saarelle julistettiin hätätila
Uutiset | 18.3.2026 18:01
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 18.3.2026 17:04
Oppositio kiitteli hallitusta puuttumisesta työperäiseen hyväksikäyttöön
Uutiset | 18.3.2026 16:21
Ministeri Anna-Kaisa Ikonen ei pyri kokoomuksen varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 18.3.2026 15:46
Suomen Yrittäjät: Työministeri Marttisen kompromissi vesittää hallituksen esitystä määräaikaisuuksista
Uutiset | 18.3.2026 15:45
Afganistan vannoo kostavansa Pakistanin iskun
Uutiset | 18.3.2026 15:07
Vakoilusta tuomittu Ruotsin kansalainen on teloitettu Iranissa
Uutiset | 18.3.2026 15:07
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 18.3.2026 17:04
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52
Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sota roihuaa Lähi-idässä, eikä loppua näy – kuvat näyttävät tuhot
Tarinat | 18.3.2026 21:04
EU haluaa helpottaa koko unionissa toimivan yrityksen perustamista
Uutiset | 18.3.2026 18:32
USA:n tiedustelu: Iran ei yrittänyt rakentaa uudestaan ydinohjelmaansa
Uutiset | 18.3.2026 18:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste