Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”

30.4.2026 19:08
Lue lisää 
Historia
Voitto Narvan taistelussa oli Ruotsin Kaarle XII:n suurin, mutta siinä piili myös tappion siemen. (Kuva: Museovirasto)

Suurvalta-Ruotsille heitettiin hyvästit 300 vuotta sitten – synkkä sota-aika säilyi pitkään suomalaistenkin mielissä

Lauri Heikkilä 30.8.2021 20:00, muokattu 26.8.2021 15:11
a– a+
Historia

Uudenkaupungin rauha päätti sodan sekä isonvihan kolme sataa vuotta sitten, 30. elokuuta 1721. Samalla se päätti Ruotsin suurvalta-ajan.

Kuluva vuosi onkin Uudessakaupungissa juhlavuosi. Rauhansopimus allekirjoitettiin Uudenkaupugin torilla rakennuksessa, joka pystytettiin varta vasten sopimuksen allekirjoittamista varten. Rauhantekoa on muisteltu kaupungissa lukuisissa tapahtumissa. Huipentumana oli elokuun aikana vietetty ”rauhankuukausi”.

Suuri Pohjan sota alkoi vuonna 1700. Vasta 14-vuotias Kaarle XII oli noussut Ruotsin valtaistuimelle vuonna 1697. Kuninkaan asema suurvaltavuosina oli erittäin itsevaltainen ja vahva, eivätkä naapurivaltiot Tanska, Venäjä ja Puola-Liettua uskoneet nuoren Kaarlen olevan kykenevä käyttämään asemaansa kunnolla.

Ne aloittivat pian keskinäiset tunnustelut sodan aloittamisesta melkein kaikkia Itämeren rantoja tuolloin hallinnutta Ruotsia vastaan.

Ruotsin onnistuneet toimet vuoden 1700 alussa hyökänneitä tanskalaisia sekä August II Väkevän johtamia Saksin ja Puolan joukkoja vastaan onnistuivat. Ainoa jäljellä oleva uhka oli elokuussa sodan julistanut Pietari I Suuren Venäjä.

Ruotsi suorastaan murskasi määrällisesti ylivoimaisen Venäjän Narvan taistelussa nykyisen Viron itäosassa marraskuussa. Karoliineiksi kutsutut joukot näyttivät tämän jälkeen voittamattomilta, ja Kaarle uskoi Venäjän olevan nyt poissa pelistä.

Tämä sai Kaarlen keskittymään taas Puolan suuntaan ja saikin uudelleen hyökänneen Augustin taipumaan rauhaan.

Vuoteen 1708 mennessä Kaarle XII oli vahvistanut armeijaa entisestään ja lähti hyökkäämään kohti Venäjää. Narvan voitto oli tuudittanut kuninkaan valheelliseen turvallisuuden tunteeseen, ja Venäjä tarjosikin luultua pahemman vastuksen.

Ankarat talvet ja poltetun maan taktiikka kuihduttivat Kaarlen armeijaa Venäjän loputtomalta tuntuvilla alueilla. Kaarle pyrki sinnikkäästi kohti Moskovaa, mutta Pultavan taistelussa Pietarin joukot löivät karoliinit ja kuningas joutui pakenemaan Turkkiin.

Samalla kun Kaarle oli taistellut Puolan suunnalla, Pietari oli vallannut Ruotsilta alueita Inkeristä ja alkoi 1703 rakentaa Nevajoen suistoon maan uutta pääkaupunkia. Tästä muodostui Pietarin kaupunki, ja Venäjän painopiste siirtyi lännemmäksi.

Kunnostetut varustukset muistuttavat Kostianvirran taistelusta Pälkäneellä tänäkin päivänä. (Lauri Heikkilä)

Kesän 1713 aikana Venäjä nousi maihin Suomessa. Ruotsin joukot perääntyivät Hämeeseen.

Ratkaisutaistelu käytiin lokakuussa Pälkäneen Kostianvirralla. Pälkäneveden ja Mallasveden yhdistävän joen pohjoisranta oli luonteva paikka linnoitteille, ja asemista käsin kenraalimajuri Carl Gustaf Armfeltin johdolla venäläisiä piti pystyä viivyttämään kun Ruotsista odotettiin vahvistuksia.

Venäläisten ylivoima oli valtava, mutta puolustajat onnistuivat pitämään asemansa jonkin aikaa. Venäläisten ei enää kannattanut yrittää suoraan virran yli.

Yliamiraali Fjodor Apraksin päättikin yrittää Mallasveden yli ruotsalaisten selustaan. Venäläiset rakensivat lukuisia lauttoja, ja aamuhämärän sekä sumun turvin 6. lokakuuta joukot ylittivät järven. Armfelt irrotti 2000 miestä ratsu- ja jalkaväkeä, ja riensi torjumaan maihinnousua. Ylivoiman edessä ruotsalaisten piti kuitenkin luopua taistelusta. Vetäytyminen kohti Pohjanmaata alkoi.

Taistelusta kertovat hoidetut vallitukset ja muistomerkki Kostianvirran rannalla tänäkin päivänä.

Venäjä hallitsi Suomea vuosina 1713–1721. Ajanjaksosta alettiin myöhemmin käyttää isoviha-nimitystä.

Verisintä oli heti vuosina 1713–1714. Tiukin venäläisvalvonta oli Länsi-Suomessa, sillä alue oli lähinnä Ruotsia. Pohjois-Pohjanmaalla tapahtuivat pahimmat veriteot. Alueen väestöstä surmattiin jopa neljännes, ja laaja alue hävitettiin puskurivyöhykkeeksi Ruotsia vastaan.

Sissijoukot olivat eräs isonvihan ajan ominaispiirre. Sissit hyökkäsivät aina välillä venäläisiä vastaan, ja tämä sai venäläiset toimimaan tiukemmin myös siviiliväestöä vastaan. Siksi sissejä ei aina edes arvostettu suomalaisten keskuudessa kovin korkealle, vaikka nämä ottivatkin roolin vapaustaistelijoina.

Kaarle XII palasi Ruotsiin Turkista monen mutkan kautta joulukuussa 1715. Hän viipyi hovistaan poissa sotaretkellään ennätykselliset 15 vuotta. Kaarlen luottomiehet olivat pitäneet käytännön valtaa kuninkaan ollessa poissa, ja nyt Kaarle sai taas yksinvaltiuden kaikki langat käsiinsä.

Hän ei nauttinut vallasta montaakaan vuotta. Vuonna 1718 Ruotsin joukot aloittivat operaation Norjassa piirittämällä Fredrikstenin linnoitusta melko lähellä Osloa. Kuningas sai piirityksessä surmansa ja sota käytännössä päättyi.

Ruotsi teki Venäjän kanssa rauhan vuonna 1721. Maa menetti rauhansopimusten myötä valta-asemansa Itämerellä ja näin loppui Ruotsin suurvalta-aika.

Uudenkaupungin rauhassa Ruotsi menetti Venäjälle Baltian, Inkerin sekä Suomen Karjalan alueita. Miehitys Suomessa ja isonvihan ajanjakso loppui.

Erityisen epäedullisen sopimuksesta teki Ruotsille kohta, jossa mainittiin, että Venäjä toimisi Ruotsin hallitusmuodon noudattamisen takaajana. Tämä tarkoitti, että Venäjä sai oikeuden puuttua Ruotsin harjoittamaan politiikkaan. Ruotsi myös lakkautti kuninkaan itsevaltiuden, ja siirsi valtaa demokraattisempaan suuntaan säädyille. Itsevaltaisuuden katsottiin johtaneen Pohjan sodan katastrofaaliseen lopputulokseen.

Lue myös

Matkailijoita piinaa ovela huijausaalto, Traficom varoittaa – Varo tätä reissua varatessa

Kesälomakauden kynnyksellä matkakuume nousee, mutta niin nousee myös rikollisten aktiivisuus. Varauspalveluiden nimissä liikkuvat...
1.5.2026 10:39

Kuluvan vuoden lämpöennätys saattaa rikkoutua tänään

Ilmatieteen laitoksen ennusteen mukaan tänään on luvassa laajalti aurinkoista ja tavanomaista lämpimämpää säätä.Maan...
1.5.2026 10:21

Antti Rinteen vappusatanen on lähihistorian kuuluisin vaalilupaus – näin sille kävi

Vappupuheet kuuluvat politiikkaan ja sen vuodenkiertoon, mutta harva niistä jää elämään poliittisina klassikkoina. Lähihistorian...
1.5.2026 7:23

Aihetunnisteet

Historia isoviha Ruotsi Ruotsi-Suomi Ruotsin historia Suomen historia Suuri Pohjan sota Uudenkaupungin rauha

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Grillaatko vappuna? Asiantuntija varoittaa kriittisestä virheestä – ”Vaikuttaa makuun, kypsymiseen ja jopa turvallisuuteen”
Uutiset | 29.4.2026 22:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Axiosin lähteet: Iran jätti Yhdysvalloille ehdotuksen Hormuzinsalmen avaamiseksi
Uutiset | 27.4.2026 8:09
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Uusimmat

Matkailijoita piinaa ovela huijausaalto, Traficom varoittaa – Varo tätä reissua varatessa
Uutiset | 1.5.2026 10:39
Kuluvan vuoden lämpöennätys saattaa rikkoutua tänään
Uutiset | 1.5.2026 10:21
Antti Rinteen vappusatanen on lähihistorian kuuluisin vaalilupaus – näin sille kävi
Uutiset | 1.5.2026 7:23
Cava, prosecco vai samppanja? Kuohuviineissä on yllättävän isoja eroja
Uutiset | 30.4.2026 21:18
Grattis, kungen! Näin Ruotsi juhli kuningastaan
Tarinat | 30.4.2026 20:09
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Vappua ei unohdeta edes poikkeusoloissa – Tältä kevään juhla näytti sota-aikana
Tarinat | 30.4.2026 19:24
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Keskustan Mattila: Talouspolitiikan suunta on käännettävä viipymättä
Uutiset | 30.4.2026 18:58
Näitä lyhytvuokrauksen säännöksiä hallitus esittää rakennuslakiin – eri kunnissa voisi olla eri säännöt
Uutiset | 30.4.2026 18:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Oppositio rökittää hallitusta yhteisellä välikysymyksellä: ”Euroopan epäonnistuneinta talouspolitiikkaa”
Uutiset | 30.4.2026 9:52
Ikosen sote-säästöille täystyrmäys oppositiolta – Kiuru pauhasi ”umpilatinasta”
Uutiset | 28.4.2026 17:12
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Matkailijoita piinaa ovela huijausaalto, Traficom varoittaa – Varo tätä reissua varatessa
Uutiset | 1.5.2026 10:39
Kuluvan vuoden lämpöennätys saattaa rikkoutua tänään
Uutiset | 1.5.2026 10:21
Antti Rinteen vappusatanen on lähihistorian kuuluisin vaalilupaus – näin sille kävi
Uutiset | 1.5.2026 7:23
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kaikki datakeskusten sähkönkulutus ei ole järjestelmätasolla samanlaista
Mielipide | 30.4.2026 14:51
Lukijalta: Keskusta puolustaa palveluverkkopäätöksenteossa lähipalveluita
Mielipide | 30.4.2026 14:27
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22
Lukijalta: Tekoälykuvat eivät kuulu julkishallinnon viestintään
Mielipide | 30.4.2026 14:13
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Keskustan Mattila: Talouspolitiikan suunta on käännettävä viipymättä
Uutiset | 30.4.2026 18:58
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste