Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Hyvinvointialueet

HS: Osa hyvinvointialueista saa lisäaikaa taloutensa kuntoon saattamiseen

27.11.2025 18:04
Lue lisää 
Maahanmuutto
Maahanmuuttovirasto (Migri) päätti Porissa asuneen perheen käännyttämisestä huhtikuussa. (Kuva: Handout /Lehtikuva)

Suomi käännytti lopulta Turkkiin perheen, jonka isää voi odottaa Turkissa vankilatuomio

STT / Ayla Albayrak 8.5.2025 10:00, muokattu 8.5.2025 10:30
a– a+
Maahanmuutto

Suomi käännytti vapun jälkeen Turkkiin turkkilaisperheen, jonka isää saattaa odottaa Turkissa vankilatuomio muun muassa presidentti Recep Tayyip Erdoganin kunnian loukkaamisesta.

Turkista kotoisin oleva Hüseyin, hänen vaimonsa sekä pariskunnan 3-, 7- ja 10-vuotiaat lapset kuljetettiin Turkkiin lennolla perjantaina vapun jälkeen. Hüseyin ei halua juttuun koko nimeään, mutta hänen henkilöllisyytensä on STT:n tiedossa.

STT kertoi tapauksesta vappuaattona ja sai keskiviikkona vahvistettua Hüseyiniltä, että käännyttäminen oli tapahtunut. Toisin kuin perhe oli pelännyt, Hüseyiniä ei otettu kiinni lentokentällä.

Perhe koki kuitenkin jännityksen hetkiä. He joutuivat odottamaan lentokentällä yön yli vuorokauden ajan sitä, että pariskunnan Suomessa syntynyt nuorin lapsi – jolla ei ollut minkään valtion kansalaisuutta – pääsisi maahan väliaikaisella matkustusasiakirjalla.

Hüseyinin mukaan siinä vaiheessa, kun hänen kiinniottomääräyksensä olisi voinut käydä ilmi, syntyi kaoottinen tilanne. Poliisin ja joidenkin muiden Euroopasta palautettujen henkilöiden välillä tuli riitaa, hän sanoi.

– Siinä tuoksinassa meidän tietojamme ei tutkittu niin tarkkaan, ja pääsimme lähtemään, Hüseyin sanoi uskovansa.

Maahanmuuttovirasto (Migri) päätti Porissa asuneen perheen käännyttämisestä huhtikuussa.

Perhe oli hakenut kansainvälistä suojelua Suomesta viimeksi viime vuonna, jolloin he käyttivät perusteena myös Hüseyinin kiinniottomääräystä.

Yhteensä he asuivat Suomessa viisi vuotta. Sinä aikana he hakivat turvapaikkaa yhteensä kolme kertaa, aiemmin myös uskonnollisiin syihin vedoten: perhe on kääntynyt kristinuskoon ja kertoi saaneensa uhkauksia sekä Turkissa naapureiltaan että somessa.

Perheen viimeisimmän hakemuksen Migri oli jättänyt tutkimatta.

Hüseyin kertoi syytteen Turkissa rapsahtaneen hänen Facebook-kommentistaan liittyen uutiseen Turkista. STT on nähnyt kuvakaappauksen kommentista, jossa Hüseyin kutsuu Erdogania ”varkaaksi”.

Suomessa tällainen kommentointi kuuluisi sananvapauden piiriin, mutta Turkissa presidentin loukkaamisesta on nostettu viime vuosina yhteensä kymmeniätuhansia syytteitä.

Turkissa presidentin solvaaminen on rikos. Jos Hüseyin tuomittaisiin, rangaistus olisi vuodesta neljään vuotta vankeutta, jota voitaisiin myös korottaa.

Rikos mainitaan Hüseyinille kirjattujen syytteiden joukossa, mutta viitaten Turkin terrorisminvastaiseen lakipykälään, nimeämättä mitään tiettyä terroristijärjestöä.

Syytteet on avattu kiinniottomääräyksessä näin:

– Mielenosoituksiin ja protesteihin osallistuminen, niiden vetäminen sekä järjestäminen ihmisten saamiseksi kaduille. Yritykset muuttaa poliittista, laillista ja sosiaalista järjestystä pakkokeinoin ja väkivallalla, median kautta presidenttiin kohdistuva kunnianloukkaus, osallistuminen kokouksiin ja mielenosoitusmarsseihin perustuslaillisen järjestyksen rikkomisen ja valtion auktoriteettien heikentämiseksi sekä poliisille niskoittelu.

Hüseyin itse kiisti kaikki paitsi presidenttiin liittyvän kohdan.

Migri ei hyväksynyt kopiota kiinniottomääräyksestä vaan vaati alkuperäistä dokumenttia. Perheen oikeusavustaja Kiira Pääkkönen sanoi vappuaattona STT:lle pitävänsä ymmärrettävänä, että perheellä ei ollut toimittaa alkuperäistä dokumenttia näissä olosuhteissa.

Oikeusavustaja toimitti vielä valituksen hallinto-oikeudelle tiistaina ennen vappua, mutta käännyttämistä ei onnistuttu pysäyttämään.

Perheen vanhemmilla oli Suomessa työpaikat siivoojina sairaalassa sekä yrityksessä. Kaksi vanhinta lasta oli Porissa koulussa ja pienin päiväkodissa.

Keskiviikkona Hüseyin ja hänen vaimonsa kertoivat STT:lle olevansa nyt sukulaisten luona. He sanovat hakeneensa apua Turkkiin kotoutumiseksi paikalliselta hyväntekeväisyysjärjestöltä. Turkissa he eivät voi enää jäädä pitkäksi aikaa ”maan alle”.

– Ennen pitkää meidän on siirryttävä kirjoille jonnekin. Pitää muuttaa omaan asuntoon ja saada lapset kouluun. Totta kai olemme huolissamme, Hüseyinin vaimo sanoi.

Lue myös

USU: Suurin osa suomalaisista kieltäisi turkistarhauksen

Yli puolet suomalaisista on sitä mieltä, että turkistarhaus pitäisi kieltää Suomessa. Tämä selviää...
28.11.2025 5:00

Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – "Voi johtaa pysyviin arpiin"

Aikuisiän akne on paljon yleisempää kuin luullaan, kertoo Oulun yliopiston tekemä tutkimus. Silti...
27.11.2025 22:11

Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli

Venäjän kielen opiskelu on jatkossa pakollista Pohjois-Korean koululaisille neljännestä luokasta eteenpäin. Asiasta kertoo Venäjän...
27.11.2025 22:04

Aihetunnisteet

Kotimaa maahanmuutto Turkki turvapaikanhakijat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Sudentappolaki kuohautti eduskunnassa – ”Eihän tällä ole järjen kanssa yhtään mitään tekemistä”
Uutiset | 25.11.2025 18:18
Haluatko estää tauteja? – Tankkaa näitä ruoka-aineita
Uutiset | 25.11.2025 22:31
Tutkijat: Nenäsumutteesta apu pelättyyn sairauteen
Uutiset | 26.11.2025 23:35
Pettynyt Naton ex-kenraali lataa täyslaidallisen: ”Vihollisemme ystävä”
Uutiset | 26.11.2025 22:03
Kremlistä tyly Ukraina-jyrähdys
Uutiset | 25.11.2025 12:56
Pitäisikö lakkautettuja varuskuntia palauttaa? Kaikkonen nostaa esiin Pohjois-Karjalan prikaatin
Uutiset | 27.11.2025 12:05
Etelä-Karjalan hyvinvointialue vähentää lähes 400 työpaikkaa yt-neuvottelujen seurauksena
Uutiset | 26.11.2025 14:44
Tutkimus: Tämä yleinen sairaus voi altistaa Parkinsonin taudille
Uutiset | 26.11.2025 21:58
Lintilältä vinkki hallitukselle: Luottamus ja uskottavuus korjaantuvat yhdellä asialla
Uutiset | 26.11.2025 17:50
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Tutkijoiden huoli heräsi kasvipohjaisista lihankorvikkeista: ”Olimme yllättyneitä”
Uutiset | 24.11.2025 23:03
Sudentappolaki kuohautti eduskunnassa – ”Eihän tällä ole järjen kanssa yhtään mitään tekemistä”
Uutiset | 25.11.2025 18:18
Haluatko estää tauteja? – Tankkaa näitä ruoka-aineita
Uutiset | 25.11.2025 22:31
Tutkijat: Nenäsumutteesta apu pelättyyn sairauteen
Uutiset | 26.11.2025 23:35
Kremlistä tyly Ukraina-jyrähdys
Uutiset | 25.11.2025 12:56
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10

Uusimmat

USU: Suurin osa suomalaisista kieltäisi turkistarhauksen
Uutiset | 28.11.2025 5:00
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Porukka hamstraa nyt näitä – Hurjia lukemia
Uutiset | 27.11.2025 22:03
Jomottava sairaus leviää – Erityisesti länsimaissa
Uutiset | 27.11.2025 21:46
Tutkimus: Tämä ennustaa pidempää ikää ja parempaa elämänlaatua
Uutiset | 27.11.2025 21:30
Jättääkö lapsi vastaamatta tähän kysymykseen? – Asiantuntijalta konkreettinen neuvo
Uutiset | 27.11.2025 21:15
Nord Stream -kaasuputken räjäytyksestä epäilty luovutettiin Saksaan
Uutiset | 27.11.2025 18:07
HS: Osa hyvinvointialueista saa lisäaikaa taloutensa kuntoon saattamiseen
Uutiset | 27.11.2025 18:04
Hiski Haukkala: Euroopan pitäisi keskustella Venäjän kanssa – nykyinen tilanne ”hullunkurinen”
Uutiset | 27.11.2025 17:57
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51
Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USU: Suurin osa suomalaisista kieltäisi turkistarhauksen
Uutiset | 28.11.2025 5:00
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Mummoralli sekä hoitajien työpaikkojen katoaminen on pysäytettävä
Mielipide | 27.11.2025 15:14
Lukijalta: Sosiaaliturvaa ei voi korjata, jos terveydenhuolto jätetään sivurooliin
Mielipide | 27.11.2025 15:09
Lukijalta: Kun pulla tulkitaan riskiksi, hukkaamme jotain olennaista
Mielipide | 27.11.2025 15:02
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapiajärjestelmää kannattaisi kehittää
Mielipide | 31.10.2025 11:36
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24
Lukijalta: Suomeen tarvitaan ”keskustaliitto”, laajapohjainen keskustavoimien hallitus
Mielipide | 25.11.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Liisa Varjola jatkaa Kymenlaakson Keskustan johdossa – valtionosuusuudistuksen kaatuminen huoletti kokousväkeä
Uutiset | 27.11.2025 12:59
Keskustan Päijät-Hämeen piiri vaatii nopeita korjausliikkeitä työllisyystilanteen parantamiseksi
Uutiset | 25.11.2025 10:48
Keskustan puoluevaltuusto: Lapsiperheköyhyyden torjunta on investointi Suomen tulevaisuuteen
Uutiset | 24.11.2025 13:49
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Kaikkonen uskoo keskustan kirikykyyn
Uutiset | 22.11.2025 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste