Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Ukrainan sota

Zelenskyi varoittaa EU:ta Putinin juonesta: ”Me emme halua joutua Venäjän jakamiksi”

7.11.2026 13:31
Lue lisää 
Maahanmuutto
Maahanmuuttovirasto (Migri) päätti Porissa asuneen perheen käännyttämisestä huhtikuussa. (Kuva: Handout /Lehtikuva)

Suomi käännytti lopulta Turkkiin perheen, jonka isää voi odottaa Turkissa vankilatuomio

STT / Ayla Albayrak 8.5.2025 10:00, muokattu 8.5.2025 10:30
a– a+
Maahanmuutto

Suomi käännytti vapun jälkeen Turkkiin turkkilaisperheen, jonka isää saattaa odottaa Turkissa vankilatuomio muun muassa presidentti Recep Tayyip Erdoganin kunnian loukkaamisesta.

Turkista kotoisin oleva Hüseyin, hänen vaimonsa sekä pariskunnan 3-, 7- ja 10-vuotiaat lapset kuljetettiin Turkkiin lennolla perjantaina vapun jälkeen. Hüseyin ei halua juttuun koko nimeään, mutta hänen henkilöllisyytensä on STT:n tiedossa.

STT kertoi tapauksesta vappuaattona ja sai keskiviikkona vahvistettua Hüseyiniltä, että käännyttäminen oli tapahtunut. Toisin kuin perhe oli pelännyt, Hüseyiniä ei otettu kiinni lentokentällä.

Perhe koki kuitenkin jännityksen hetkiä. He joutuivat odottamaan lentokentällä yön yli vuorokauden ajan sitä, että pariskunnan Suomessa syntynyt nuorin lapsi – jolla ei ollut minkään valtion kansalaisuutta – pääsisi maahan väliaikaisella matkustusasiakirjalla.

Hüseyinin mukaan siinä vaiheessa, kun hänen kiinniottomääräyksensä olisi voinut käydä ilmi, syntyi kaoottinen tilanne. Poliisin ja joidenkin muiden Euroopasta palautettujen henkilöiden välillä tuli riitaa, hän sanoi.

– Siinä tuoksinassa meidän tietojamme ei tutkittu niin tarkkaan, ja pääsimme lähtemään, Hüseyin sanoi uskovansa.

Maahanmuuttovirasto (Migri) päätti Porissa asuneen perheen käännyttämisestä huhtikuussa.

Perhe oli hakenut kansainvälistä suojelua Suomesta viimeksi viime vuonna, jolloin he käyttivät perusteena myös Hüseyinin kiinniottomääräystä.

Yhteensä he asuivat Suomessa viisi vuotta. Sinä aikana he hakivat turvapaikkaa yhteensä kolme kertaa, aiemmin myös uskonnollisiin syihin vedoten: perhe on kääntynyt kristinuskoon ja kertoi saaneensa uhkauksia sekä Turkissa naapureiltaan että somessa.

Perheen viimeisimmän hakemuksen Migri oli jättänyt tutkimatta.

Hüseyin kertoi syytteen Turkissa rapsahtaneen hänen Facebook-kommentistaan liittyen uutiseen Turkista. STT on nähnyt kuvakaappauksen kommentista, jossa Hüseyin kutsuu Erdogania ”varkaaksi”.

Suomessa tällainen kommentointi kuuluisi sananvapauden piiriin, mutta Turkissa presidentin loukkaamisesta on nostettu viime vuosina yhteensä kymmeniätuhansia syytteitä.

Turkissa presidentin solvaaminen on rikos. Jos Hüseyin tuomittaisiin, rangaistus olisi vuodesta neljään vuotta vankeutta, jota voitaisiin myös korottaa.

Rikos mainitaan Hüseyinille kirjattujen syytteiden joukossa, mutta viitaten Turkin terrorisminvastaiseen lakipykälään, nimeämättä mitään tiettyä terroristijärjestöä.

Syytteet on avattu kiinniottomääräyksessä näin:

– Mielenosoituksiin ja protesteihin osallistuminen, niiden vetäminen sekä järjestäminen ihmisten saamiseksi kaduille. Yritykset muuttaa poliittista, laillista ja sosiaalista järjestystä pakkokeinoin ja väkivallalla, median kautta presidenttiin kohdistuva kunnianloukkaus, osallistuminen kokouksiin ja mielenosoitusmarsseihin perustuslaillisen järjestyksen rikkomisen ja valtion auktoriteettien heikentämiseksi sekä poliisille niskoittelu.

Hüseyin itse kiisti kaikki paitsi presidenttiin liittyvän kohdan.

Migri ei hyväksynyt kopiota kiinniottomääräyksestä vaan vaati alkuperäistä dokumenttia. Perheen oikeusavustaja Kiira Pääkkönen sanoi vappuaattona STT:lle pitävänsä ymmärrettävänä, että perheellä ei ollut toimittaa alkuperäistä dokumenttia näissä olosuhteissa.

Oikeusavustaja toimitti vielä valituksen hallinto-oikeudelle tiistaina ennen vappua, mutta käännyttämistä ei onnistuttu pysäyttämään.

Perheen vanhemmilla oli Suomessa työpaikat siivoojina sairaalassa sekä yrityksessä. Kaksi vanhinta lasta oli Porissa koulussa ja pienin päiväkodissa.

Keskiviikkona Hüseyin ja hänen vaimonsa kertoivat STT:lle olevansa nyt sukulaisten luona. He sanovat hakeneensa apua Turkkiin kotoutumiseksi paikalliselta hyväntekeväisyysjärjestöltä. Turkissa he eivät voi enää jäädä pitkäksi aikaa ”maan alle”.

– Ennen pitkää meidän on siirryttävä kirjoille jonnekin. Pitää muuttaa omaan asuntoon ja saada lapset kouluun. Totta kai olemme huolissamme, Hüseyinin vaimo sanoi.

Lue myös

Karri Kallio jatkaa Etelä-Pohjanmaan keskustan johdossa – kokouksesta tuimat sote-terveisen Orpon hallitukselle

Keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana jatkaa Karri Kallio. Hän toimii elintarvikealan tutkimus- ja kehittämispäällikkönä...
7.11.2026 16:36

Kaikkonen ryöpyttää hallitusta vastuunpakoilusta: "Lähipalveluja ajetaan alas ja ihmiset ovat hädissään"

Keskustan Kaikkosen mukaan Orpon hallitus pakottaa aluepäättäjät tekemään likaisen työn ja lakkauttamaan lähipalveluja.
7.11.2026 15:59

Venäjän paluun valmistelu alkoi – Jääkiekkoliitosta heti ärähdys

IIHF kertoi käynnistävänsä selvityksen, miten Venäjän mahdollinen paluu tapahtuisi.
7.11.2026 14:54

Aihetunnisteet

Kotimaa maahanmuutto Turkki turvapaikanhakijat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Trump: Sopimus Ukrainan sodan päättämisestä voi koskea koko Eurooppaa
Uutiset | 6.11.2026 7:42
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Miksi ammattidiesel lojui vuosia hallituksen pöytälaatikossa? Keskusta tiukkasi perussuomalaisilta vastausta eduskunnassa
Uutiset | 6.11.2026 14:51
Keskustan Kaikkonen IS:n haastattelussa: Kokoomus on muuttunut
Uutiset | 6.11.2026 12:19
Tuomari pani Trumpin riemukaariprojektin jäihin
Uutiset | 6.11.2026 8:51
Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta
Uutiset | 5.11.2026 22:51
Joko asensit jouluvalot? Tämä virhe voi tehdä niistä hengenvaaralliset
Uutiset | 5.11.2026 21:01
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uusimmat

Karri Kallio jatkaa Etelä-Pohjanmaan keskustan johdossa – kokouksesta tuimat sote-terveisen Orpon hallitukselle
Keskusta | 7.11.2026 16:36
Kaikkonen ryöpyttää hallitusta vastuunpakoilusta: ”Lähipalveluja ajetaan alas ja ihmiset ovat hädissään”
Uutiset | 7.11.2026 15:59
Venäjän paluun valmistelu alkoi – Jääkiekkoliitosta heti ärähdys
Uutiset | 7.11.2026 14:54
FT: Euroopan lentoliikenteen häiriköinnin epäillään lähteneen Venäjältä
Uutiset | 7.11.2026 14:45
Helsingin taksivalvonnassa havaittiin puutteita lähes puolessa takseista
Uutiset | 7.11.2026 13:54
Keskustasta kova syytös: PS petti lupauksensa kuljetusalalle – ”Melkoista selittelyä”
Uutiset | 7.11.2026 13:47
Zelenskyi varoittaa EU:ta Putinin juonesta: ”Me emme halua joutua Venäjän jakamiksi”
Uutiset | 7.11.2026 13:31
Tileillä makaa 70 miljardia euroa ”lahoavaa varallisuutta” – Antti Kurvinen herättäisi henkiin unohdetun säästökohteen
Uutiset | 7.11.2026 12:55
Yle: Sauli Niinistö perää uudenlaista kauhun tasapainoa
Uutiset | 7.11.2026 11:49
Herättääkö tieto 1,5 asteen ylityksestä pian alkavan ilmastokokouksen päättäjät? – Asiantuntija: ”Sen ainakin pitäisi”
Uutiset | 7.11.2026 11:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Karri Kallio jatkaa Etelä-Pohjanmaan keskustan johdossa – kokouksesta tuimat sote-terveisen Orpon hallitukselle
Keskusta | 7.11.2026 16:36
Kaikkonen ryöpyttää hallitusta vastuunpakoilusta: ”Lähipalveluja ajetaan alas ja ihmiset ovat hädissään”
Uutiset | 7.11.2026 15:59
Venäjän paluun valmistelu alkoi – Jääkiekkoliitosta heti ärähdys
Uutiset | 7.11.2026 14:54
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hyvinvointialueiden rahoitusmalli tarvitsee pikaisen uudistamisen – Rahoitus on saatava vastaamaan todellisia tarpeita 
Mielipide | 7.11.2026 16:41
Lukijalta: Millainen maahanmuutto palvelee Suomea?
Mielipide | 6.11.2026 9:27
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Karri Kallio jatkaa Etelä-Pohjanmaan keskustan johdossa – kokouksesta tuimat sote-terveisen Orpon hallitukselle
Keskusta | 7.11.2026 16:36
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata