Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot

12.7.2025 8:00
Lue lisää 
Hallitusneuvottelut
Kokoomuksen Petteri Orpo alkaa muodostaa porvarihallitusta. Asiasta ilmoittamaan Orpon kanssa saapuivat perussuomalaisten Riikka Purra, RKP:n Anna-Maja Henriksson ja kristillisdemokraattien Sari Essayah. (Kuva: Lehtikuva)

Hallitustunnustelut päättyivät odotettuun ratkaisuun – Orpo yrittää koota oikeistohallituksen kesäkuuksi

Orpon tavoitteena on, että Suomessa on kesäkuussa toimintakykyinen enemmistöhallitus
STT, Suomenmaa 27.4.2023 14:17, muokattu 28.4.2023 8:01
a– a+
Hallitusneuvottelut

Hallitustunnustelija Petteri Orpo (kok.) marssitti eduskunnassa iltapäivällä eduskunnan valtiosaliin porukan, joka ei varmasti yllättänyt enää ketään.

Orpo ryhtyy kokoamaan uutta hallitusta kokoomuksen, perussuomalaisten, RKP:n ja kristillisdemokraattien varaan. Hallitusneuvottelut alkavat ensi viikolla Säätytalolla Helsingissä.

Oikeistopuolueista koostuva 109 kansanedustajan hallituspohja on näyttänyt hyvin selvältä jo jonkin aikaa. Orpo sanoi pitävänsä ilmiselvänä, että neuvotteluihin lähtevillä puolueilla on eroja. Suurimmaksi haasteeksi hän luonnehti julkisen talouden sopeuttamisen kokonaisuuden.

– En koe, että niissä asioissa, joissa on eroja, ettemmekö pystyisi löytämään pragmaattisia ratkaisuja. Kokonaisuus on se, mikä ratkaisee.

Orpon tavoitteena on, että Suomessa on kesäkuussa toimintakykyinen enemmistöhallitus.

Orpon mukaan perussuomalaisten kanssa kakkospuolueen kanssa kilpailleen SDP:n kanssa näkemyserot olivat isoimpia keinoissa, joilla Suomen asioita hoidetaan. Kriisitietoisuus ja näkemyserot tarvittavista keinoista palvelujen turvaamiseksi olivat liian suuria, hän totesi.

Orpon mukaan sopeuttamisen kokonaisuuden rakentaminen tulee olemaan Säätytalon neuvotteluiden vaikein asia.

Perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran mukaan mitään varsinaisia sopimuksia ja sitoumuksia ei ole vielä tehty. Purra uskoi kuitenkin, että Suomeen saadaan tältä pohjalta enemmistöhallitus, jonka ohjelmaa kaikki voivat edistää.

Purran mukaan suuriakin erimielisyyksiä on yhä.

– Tunnusteluvaiheessa on päästy siihen lopputulokseen, että mitään niin suurta erimielisyyttä ei ole, etteikö siitä voitaisi neuvotella, hän totesi.

Purra korosti, että perussuomalaiset ei vastusta kaikkea maahanmuuttoa.

– Työperäisessä maahanmuutossakin on varmasti löydettävissä sellaisia asioita, joista me olemme yhtä mieltä. Mutta tässä pysyn edelleen samalla linjalla, kuin olen tähänkin asti pysynyt.

Ilmasto- ja energiapolitiikkaa perussuomalaiset lähestyy Purran mukaan pragmaattisesti.

– Me olemme pyrkineet löytämään sellaisia näkemyksiä, joista me voimme olla yhtä mieltä.

Perussuomalaisille on Purran mukaan hyvin tärkeää, että ilmasto- ja energiapolitiikka ei nosta arjen kustannuksia eikä heikennä kansalaisten ostovoimaa.

RKP:n puheenjohtaja Anna–Maja Henriksson sanoi puolueen lähtevän luottavaisin mielin kohti Säätytaloa. Henrikssonin mukaan suuri enemmistö RKP:n eduskuntaryhmästä sanoi neuvotteluille kiitos kyllä. Yksi edustaja, Eva Biaudet, oli tosin asiasta toista mieltä.

Henriksson sanoi olevansa aivan varma, ettei näistäkään hallitusneuvotteluista tule helpot. Hän kuitenkin uskoi, että jos tahtoa löytyy, löytyvät tiet myös eteenpäin.

– Tiedämme, että meillä on hyvin erilaiset näkemykset siitä, miten maahanmuuttokysymykset pitäisi ratkaista. Mutta me tiedostamme myös sen, että keskustelemalla on mahdollista ehkä löytää ratkaisuja.

Ennakkoon on arvioitu, että kokoomuksen ja RKP:n sekä toisaalta perussuomalaisten välillä on soviteltavaa etenkin maahanmuuttopolitiikassa. Myös EU-politiikkaan ja ilmaston- ja ympäristönsuojeluun liittyy hyvin eriäviä näkemyksiä.

Kristillisdemokraatit eivät vielä ole esittäneet varsinaisia kynnyskysymyksiä yhteistyölle hallitustunnustelujen aikana.

Oppositioon jo valmiiksi asennoitunut SDP:n puheenjohtaja Sanna Marin sanoi olevansa huolissaan siitä, mitä mahdollinen oikeistohallitus tarkoittaisi etenkin heikoimmassa asemassa oleville ihmisille.

Marin sanoi pitävänsä todennäköisenä, että jos kokoomuksen aiemmin esittämät menosopeutukset toteutuvat sellaisenaan, siitä aiheutuisi yhteiskuntaan ”erittäin pitkät jäljet pitkäksi aikaa”.

Hän toisti kuitenkin toivovansa, että maahan saadaan nopeasti toimintakykyinen hallitus.

Hallitusneuvotteluiden aikana jokin puolue voi jättäytyä neuvotteluista pois ja jokin toinen ryhmä tulla uutena mukaan. Jos hallitusneuvottelut epäonnistuvat, vaihtuu tunnustelija ja prosessi alkaa alusta.

Hallitusneuvottelut eivät ole varsinaisesti kriisiytyneet tai katkenneet vuoden 2011 neuvottelujen jälkeen. Tuolloin SDP ja vasemmistoliitto heitettiin ulos hallitusneuvotteluista ja hallituksen muodostaja Jyrki Katainen (kok.) ryhtyi houkuttelemaan keskustaa mukaan.

Kataisen yritys kuitenkin kaatui vihreisiin, jotka sanoivat porvarihallitukselle ei. Neuvottelupöytään palattiin vanhalla porukalla ja hallitus saatiin lopulta kasaan.

Lue myös

Norjalaistehtaan hiilidioksidipäästöt viedään putkea pitkin merenpohjan alle – tulevaisuudessa sinne voi päätyä myös suomalaispäästöjä

Kesäkuussa käyttökuntoon valmistunut projekti on Norjan historian suurin ilmastotoimi
14.7.2025 11:01

Helle jatkuu maanantaina laajalti koko maassa, myös yöt voivat olla trooppisia

Alkuviikko jatkuu viikonlopun tavoin hyvin lämpimänä, kertoo Ilmatieteen laitos. Maanantaina lämpötila nousee laajalti koko...
14.7.2025 10:31

Trump: Yhdysvallat lähettää Ukrainalle Patriot-ilmatorjuntajärjestelmiä

Lähetettävien ilmatorjuntajärjestelmien määrästä ei ole Trumpin mukaan vielä sovittu
14.7.2025 10:21

Aihetunnisteet

Hallitus hallitusneuvottelut hallitusohjelma oikeistohallitus Politiikka porvarihallitus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00
Natsien raamattu täyttää sata vuotta – tekijänoikeus säilyi
Uutiset | 12.7.2025 22:30
Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua
Uutiset | 11.7.2025 23:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Onko sade ilman puhdistaja vai päin vastoin? – Tieku: Näin sade vaikuttaa, nämä ovat parhaat tuulensuunnat
Uutiset | 12.7.2025 23:00
Sinilevä voi olla koiralle hengenvaarallista – yksi teko voi auttaa
Uutiset | 12.7.2025 20:00
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00

Uusimmat

Norjalaistehtaan hiilidioksidipäästöt viedään putkea pitkin merenpohjan alle – tulevaisuudessa sinne voi päätyä myös suomalaispäästöjä
Uutiset | 14.7.2025 11:01
Helle jatkuu maanantaina laajalti koko maassa, myös yöt voivat olla trooppisia
Uutiset | 14.7.2025 10:31
Trump: Yhdysvallat lähettää Ukrainalle Patriot-ilmatorjuntajärjestelmiä
Uutiset | 14.7.2025 10:21
Vakavat auto-onnettomuudet ovat vähentyneet
Uutiset | 14.7.2025 10:01
Hallitus antaisi ministeriöille luvan pantata hallitusneuvotteluja koskevia asiakirjoja
Uutiset | 14.7.2025 10:00
Fazer perustaa noin 400 miljoonan euron suklaatehtaan Lahteen
Uutiset | 14.7.2025 9:36
Britannian poliisi otti kiinni kymmeniä tuen osoittamisesta kielletylle ryhmälle
Uutiset | 14.7.2025 9:24
Lähes 40 kuollut druusien ja beduiinien välisissä kahakoissa Syyriassa
Uutiset | 14.7.2025 9:16
Irlannissa aloitetaan kaivaukset pienten lasten joukkohaudalla
Uutiset | 14.7.2025 9:03
Gazan viranomaiset: Israelin iskut tappoivat sunnuntaina kymmeniä palestiinalaista, useita lapsia
Uutiset | 14.7.2025 9:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Norjalaistehtaan hiilidioksidipäästöt viedään putkea pitkin merenpohjan alle – tulevaisuudessa sinne voi päätyä myös suomalaispäästöjä
Uutiset | 14.7.2025 11:01
Helle jatkuu maanantaina laajalti koko maassa, myös yöt voivat olla trooppisia
Uutiset | 14.7.2025 10:31
Trump: Yhdysvallat lähettää Ukrainalle Patriot-ilmatorjuntajärjestelmiä
Uutiset | 14.7.2025 10:21
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste