Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

”Raskaussyrjintää on vähennettävä, ei lisättävä”– Kaikkonen kehottaa hallitusta vetämään kohulakinsa pois eduskunnasta

9.3.2026 9:21
Lue lisää 
Kansainvälinen politiikka
Naton panssarivaunuja Liettuassa viime syyskuussa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Sotilaallisesti heikompi Venäjä on hajanaista länttä paremmin valmistautunut sotaan, arvioi ruotsalaistutkimus

Kuvitellussa sotapelissä Nato ei ehtisi ajoissa vastaamaan rajoitettuun yllätyshyökkäykseen Baltiassa. Todennäköisyys Suomen ja Ruotsin joutumisesta osapuoleksi konfliktiin kasvaisi päivä päivältä.
STT-Niilo Simojoki 26.3.2021 10:00, muokattu 26.3.2021 10:47
a– a+
Kansainvälinen politiikka

Läntinen sotilasliitto Nato on vuoden 2014 jälkeen siirtänyt painopistettään takaisin yhteisen puolustuksen vahvistamiseen. Liittouman sotilaallista kapasiteettia Pohjois-Euroopassa suhteessa Venäjään arvioineen ruotsalaisen FOI-tutkimuslaitoksen mukaan työ on pahasti kesken.

FOI:n aiemmin tässä kuussa julkistaman laajan selvityksen mukaan ongelmana ei ole lännen yhteenlaskettu poliittinen, taloudellinen tai sotilaallinen voima, joka on selvästi suurempi kuin Venäjän – tai Kiinan – vastaava. Nämä maat pyrkivät sen vuoksi tasoittamaan epäsuhtaa nakertamalla lännen yhtenäisyyttä ja vahvistamalla liittoutuneiden erilaisia käsityksiä niihin kohdistuvista uhkista.

Lännen yhtenäisyyden ja yhteensovittamisen puute näkyy FOI:n mukaan käytännön tason valmistautumisessa.

–  Naton suurimmat ongelmat ovat siinä, että sen joukot ovat hajallaan monissa maissa, niitä pidetään alhaisessa valmiudessa eikä niitä ole muodostettu tai harjoitettu sotaa varten, raportissa todetaan.

Sen mukaan nopeamman ja tehokkaamman toiminnan nimissä onkin tarvetta muodostaa samat uhkakuvat jakavien maiden kesken pienempiä joustavia yhteistyökuvioita. Tarpeen tullen näihin järjestelyihin tulisi ottaa mukaan myös sotilasliiton kumppaneita, erityisesti Suomi ja Ruotsi.

Naton puitteissa on kehitetty nopean toiminnan joukkoja ja sijoitettu ”eteentyönnettyjä” pataljoonia Baltian maihin sekä Puolaan. Tästä huolimatta lännellä olisi vaikeuksia saada Baltiaan nopeasti sama määrä maajoukkoja kuin Venäjällä, jonka joukot ovat paremmin organisoitua ja yhteistoimintaan koulutettuja.

FOI:n mukaan Naton nykyisen valmistautumisen perusteella sotilasliiton päähuomion voi tulkita olevan mahdollisen kriisin hallitsemisessa sotatoimiin vastaamisen sijaan.

–  Tai sitten oletetaan, että ennen hyökkäystä saataisiin huomattavasti varoitusaikaa, raportissa arvioidaan.

Kyse olisi kuukausista ennemmin kuin niistä kahdesta viikosta, joka lännelle suotiin FOI:n raporttiin sisältyvässä sotapelissä. Yksinkertaistaen siinä Valko-Venäjälle joukkojaan sijoittanut Venäjä hyökkää Liettuaan, missä se etenee sekä Itämeren rannalle että avaa yhteyden niin kutsutun Suwalkin käytävän kautta Venäjälle kuuluvaan Kaliningradiin. Maayhteyden lisäksi tavoitteena oli eristää Baltian maat muusta Natosta ja estää sotilasliittoa lähettämästä niiden alueelle vahvistuksia.

Paremman valmistautumisen, lyhyiden huoltoyhteyksien ja edullisen maaston ansiosta tutkijat laskivat, että Venäjä voisi saavuttaa tavoitteensa vain neljässä vuorokaudessa.

–  Pelin päättyessä sotaretken lopputulos oli vielä ratkaisematta, mutta Venäjä oli hyvissä asemissa varmistamaan operatiiviset saavutuksensa kentällä, tutkijat toteavat.

Robert Dalsjö, yksi raportin kirjoittajista, korosti STT:lle sähköpostitse, että sotapeli oli tukijoille vain keino analysoida osapuolten vahvuuksia ja heikkouksia. Kuvatun kaltainen hyökkäys ei siten välttämättä ole edes todennäköisin vaihtoehto, eivätkä tutkijat pyrkineet selvittämään, kumpi lopulta voittaisi sodan.

Näillä varauksilla peli osoitti tutkijoille, että Natolla oli käytettävissä kirjava valikoima eri valmiusasteen ja varustustason joukkoja, joista osa olisi vasta matkalla taistelukentälle pelin jo päättyessä.

Venäjän menestyksen kannalta on oleellista, etteivät lännen ja erityisesti Yhdysvaltain vahvat ilmavoimat ehdi ajoissa tuhoamaan Baltiaan hyökänneitä maajoukkoja. Tältä osin lännen toimintaa hidastaa Venäjän vahva ilmatorjunta, muun muassa S-400-ohjukset, jotka on saatava pois pelistä ennen kuin maajoukkoja vastaan voidaan tehokkaasti toimia. Tällaiseen vaativaan vastukseen eivät lännen ilmavoimat ole Lähi-idässä tekemissään ilmaiskuissa tottuneet.

Lännen suuremman hävittäjäkapasiteetin etua puolestaan syö se, että niiden tukikohdat ovat kauempana taistelukentältä. Näin ollen taistelulentoja kertyisi molemmille osapuolille suurin piirtein yhtä paljon.

Tutkijoiden mukaan Suomen ja Ruotsin suhtautumisella tilanteen kehittymiseen voisi olla alkuvaiheessa suuri merkitys. Neljä päivää kestäneessä pelissä kuitenkin oletettiin, että Venäjä haluaa pitää taistelut mahdollisimman lyhyinä ja rajallisina eikä halua vetää Suomea tai Ruotsia mukaan, vaan painostaa maita pysymään sivussa uhkaamalla niitä sotatoimilla ja tarvittaessa ydinaseilla.

Ruotsin tosin oletettiin suostuvan pyyntöön antaa tärkeä ilmatilansa Naton käyttöön.

–  Kyse ei ole niinkään siitä, että Suomi kieltäisi ylilennot, kuin siitä, että Nato ei tässä skenaariossa tarvitsisi Suomen ilmatilaa. Mutta Ruotsin ilmatilaa Nato tarvitsisi Britanniasta ja Norjasta käsin toimiville koneilleen sekä Awacs-tutkakoneille ja ilmatankkaukseen, Dalsjö tarkentaa sähköpostitse.

Todellisessa elämässä Yhdysvaltain ilmavoimien strategisia B1-pommikoneita on parhaillaan sijoitettuna tilapäisesti Norjaan, ja ne ovat tehneet harjoituslentoja Baltian alueelle sekä myös Ruotsin yli.

FOI:n tutkimuksessa ei arvioitu Ruotsin tai Suomen lentotukikohtien käytön ehtivän tulla Natolle ajankohtaiseksi muutaman päivän kestävien taisteluiden aikana. Pidempään kestävässä konfliktissa lähempänä taistelualuetta sijaitsevista lentokentistä olisi Natolle kuitenkin huomattavaa hyötyä, Dalsjö toteaa.

Samoin voisi korostua ruotsalaisten sukellusveneiden rooli Itämerellä sekä Suomen Merivoimien kyky sulkea Suomenlahti.

Analyysitarkoitukseen luodun FOI:n sotapelin suuri kysymysmerkki on sodan mahdollinen laajeneminen melko paikallisesta alueelliseksi. Pidemmälle jatkuvassa sodassa se olisi tutkijoiden mukaan jopa todennäköistä.

Suomen ja Ruotsin osalta tämä tarkoittaisi muun muassa sitä, että Venäjä voisi haluta ottaa jossain vaiheessa Suomen, Norjan ja Ruotsin pohjoisosien ilmatilan haltuunsa suojatakseen Kuolan niemimaan ydinaseidensa iskukyvyn ja häiritäkseen Naton täydennyksiä Norjaan.

Toinen suuri kysymysmerkki ovat ydinaseet, jotka vievät yhteenoton laajentumisnäkymät aivan uudelle pelottavalle tasolle. Ydinaseet ovat mukana laskelmissa aivan alusta saakka, vaikka niitä ei käytettäisikään.

FOI:n tutkijat puhuvat siitä, kummalla osapuolella on sodan ”eskalaatioprosessi” hallussaan. Yksinkertaistetusti se voisi tarkoittaa esimerkiksi tätä: Venäjän uskottava ydinaseen käytöllä uhkaaminen voi saada hajanaisemman Naton perääntymään yrityksistä vallata takaisin Baltiassa menetettyjä alueita.

Lue myös

Demarikonkarilta tyly ulostulo: "Ei millään pahalla, Sanna Marin"

Entinen ministeri Arja Alho (sd.) tylyttää voimakkain sanankääntein puoluetoveriaan ja ex-pääministeriä Sanna Marinia...
9.3.2026 19:22

Kulmuni hallituksen ydinasesalailusta: "Kokoomuksen homma alkaa keulia"

Europarlamentaarikko Katri Kulmuni (kesk./Renew) moittii Orpon hallituksen toimintatapaa ydinaserajoitusten poistamisessa. Hän kirjoittaa asiasta...
9.3.2026 19:12

Markkinoille iski öljynmusta maanantai – WSJ: Pahin energiasektorin kriisi sitten 1970-luvun

Öljyn hurjasta hintapiikistä huolimatta G7-maat eivät vielä ottaneet käyttöön kriisitilanteiden öljyreservejään.
9.3.2026 18:51

Aihetunnisteet

Eurooppa geopolitiikka länsimaat sotilaallinen varustautuminen Ulkomaat Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Öljyn hinta rikkoi 100 dollarin rajan ja nousee yhä – Trump: ”Hyvin pieni hinta turvallisuudesta”
Uutiset | 9.3.2026 8:30
Lewis Hamiltonilta raju ulostulo: Kehottaa Afrikkaa nousemaan entisiä siirtomaavaltoja vastaan
Uutiset | 8.3.2026 20:15
Essee: Elinikäinen oppiminen riskiyhteiskunnassa – missä menee kohtuuden raja?
Uutiset | 8.3.2026 18:00
Jopa 14 suomalaista naista saa rintasyöpädiagnoosin joka päivä – moni ei tunnista näitä oireita
Uutiset | 7.3.2026 18:03
Surmatun ajatollahin poika nousi valtaan – Iran ja Israelin moukaroivat toisiaan
Uutiset | 9.3.2026 12:30
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Iran: Euroopan maat auttoivat sotaan johtaneiden olosuhteiden luomisessa
Uutiset | 9.3.2026 13:01
Trump: Kuuban valtion viimeiset hetket ovat käsillä – ”Heillä on paha hallinto”
Uutiset | 7.3.2026 18:46
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Venäjä varoittaa ydinkatastrofista – Kansainvälinen atomienergiajärjestö koolle
Uutiset | 2.3.2026 8:50
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Useita Yhdysvaltain hävittäjiä on pudonnut Kuwaitissa, kertoo Kuwaitin puolustusministeriö
Uutiset | 2.3.2026 10:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Demarikonkarilta tyly ulostulo: ”Ei millään pahalla, Sanna Marin”
Uutiset | 9.3.2026 19:22
Kulmuni hallituksen ydinasesalailusta: ”Kokoomuksen homma alkaa keulia”
Uutiset | 9.3.2026 19:12
Markkinoille iski öljynmusta maanantai – WSJ: Pahin energiasektorin kriisi sitten 1970-luvun
Uutiset | 9.3.2026 18:51
Mika Salminen: Seuraava pandemia voi olla ”musta hevonen” – Tämän korona opetti
Uutiset | 9.3.2026 18:41
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Työministeri vaatii tolkkua ”krääsäralliin” – Työryhmä listasi keinoja halpatuonnin ongelmiin
Uutiset | 9.3.2026 17:21
Jääkiekossa virisi Pride-kohu – Pelaajayhdistys vaatii perusoikeuksien kunnioittamista
Uutiset | 9.3.2026 17:10
Macron: Ranska valmistautuu saattamaan aluksia Hormuzinsalmessa liittolaisten kanssa
Uutiset | 9.3.2026 16:13
Nato torjui Iranista laukaistun ohjuksen Turkin ilmatilassa
Uutiset | 9.3.2026 15:43
Keskustan Kurvinen ei niele hallituksen ydinaseselityksiä – ”Menettelytapa oli väärä”, hän sanoo HS:ssa
Uutiset | 9.3.2026 15:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Demarikonkarilta tyly ulostulo: ”Ei millään pahalla, Sanna Marin”
Uutiset | 9.3.2026 19:22
Kulmuni hallituksen ydinasesalailusta: ”Kokoomuksen homma alkaa keulia”
Uutiset | 9.3.2026 19:12
Markkinoille iski öljynmusta maanantai – WSJ: Pahin energiasektorin kriisi sitten 1970-luvun
Uutiset | 9.3.2026 18:51
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Emma-gaala ja eduskunnan kulissikapitalismi
Mielipide | 9.3.2026 16:05
Lukijalta: Muistisairas ei voi äänestää – mutta hänen omaisensa voi
Mielipide | 9.3.2026 15:57
Lukijalta: Ollaanko hyvinvointivaltiota romuttamassa?
Mielipide | 9.3.2026 15:53
Lukijalta: Hieno ajatus, liian kallis arki – Yhteisöllinen asuminen kaipaa lakimuutosta
Mielipide | 9.3.2026 15:47
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste