Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sähköpotkulaudat

Sähköpotkulautailuun tulee 15 vuoden ikäraja ja promilleraja

27.5.2025 17:54
Lue lisää 
Ulkomaat
Okubo-puiston alue Tokiossa on niin sanottua punaisten lyhtyjen aluetta. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Seksiturismi on kasvava ilmiö tokiolaispuistossa – "Ulkomaalaisilla ei ole tapana neuvotella hinnasta"

Rahahuolet ajavat yhä enemmän japanilaisnaisia seksityöhön, sanoo seksityöntekijöitä auttavan järjestön johtaja. Oikeudelliset seuraamukset seksityöstä kaatuvat myyjän niskaan.
STT 26.5.2025 14:00, muokattu 26.5.2025 14:06
a– a+
Ulkomaat

Läntisessä Tokiossa sijaitsevassa Okubo-puistossa seisoskelee ympäriinsä nuoria naisia. Naisten kasvoille heijastuu kylmä valo heidän puhelintensa näytöiltä.

Puisto sijaitsee Kabukichon kaupunginosassa, joka tunnetaan viihdetarjontansa lisäksi myös punaisten lyhtyjen alueena. Seksiturismi on alueella kasvava vetonaula. Virallista tietoa asiasta ei ole, mutta AFP:n keräämät satunnaistodisteet viittaavat siihen, että kasvava määrä ulkomaisia miehiä hakeutuu tänne nähtyään videoita sosiaalisessa mediassa.

Puistossa oleilevat naiset ovat todiste seksiturismin kasvusta. Yksi naisista kertoo, että puistosta on tullut varsinainen turistikohde ja että noin puolet hänen asiakkaistaan on ulkomaalaisia.

– Koska he eivät osaa kommunikoida japaniksi, he kirjoittavat ”paljonko maksaa” puhelimillaan automaattikääntäjää käyttäen, sanoo uutistoimisto AFP:lle Ria, joka ei halua kertoa oikeaa nimeään.

Okubo-puistossa käyvät miehet ovat enimmäkseen Etelä-Koreasta, Kiinasta ja Taiwanista, mutta asiakkaita tulee myös Pohjois-Amerikasta ja Euroopasta.

Ulkomailla paikan tunnettuus on kasvanut osittain sosiaalisessa mediassa, kuten Tiktokissa tai kiinalaisessa Bilibilissä, julkaistujen videoiden vuoksi. Monet videot seksityöntekijöistä on kuvattu ilman suostumusta, joskus livenä. Osa videoista on saanut satojatuhansia katselukertoja.

26-vuotias Ria ja muut naiset sanovat, että he työllistävät itse itsensä eivätkä työskentele parittajien kanssa. Naiset vievät asiakkaansa lähellä sijaitseviin ”rakkaushotelleihin”.

Keskihinta on noin 15 000–30 000 jeniä eli noin 90–190 euroa, mutta naiset kokevat painetta laskea hintojaan, sanoo Ria. Kohonneet elinkustannukset ja huonontunut ostovoima saavat hänen mukaansa monet japanilaismiehet vaatimaan alempia hintoja.

– Ulkomaalaisilla ei ole tapana neuvotella hinnasta ja he antavat meille yleensä enemmän, Ria sanoo.

Rian vieressä voittoa tavoittelemattoman Rescue Hub -järjestön tiloissa istuu Azu, 19. Hän on samaa mieltä.

– Parhaassa tapauksessa pystyn veloittamaan asiakkaalta 20 000 jeniä tunnissa kondomin kanssa, joskus vähän enemmän, Azu sanoo.

Rescue Hubin johtajan Arata Sakamoton mukaan rahahuolet ovat yksi tekijä, joka ajaa yhä enemmän naisia tekemään seksityötä.

Sakamoto sanoo AFP:lle, että vielä vuosikymmen sitten ei ollut kovin yleistä, että japanilaiset naiset tekivät seksityötä kadulla. Erityisesti koronapandemian jälkeen nuoret naiset ovat kuitenkin alkaneet myydä seksiä halvoilla hinnoilla.

– Luulen, että tämä on yksi syy siihen, miksi ulkomaisten asiakkaiden määrä on kasvanut, Sakamoto sanoo.

Rescue Hubin viihtyisissä tiloissa on ilta-aikaan kymmenkunta naista rentoutumassa, hakemassa pientä purtavaa ja lataamassa puhelimiaan. Täällä he ovat turvassa, mutta naisiin kohdistuu Sakamoton mukaan monenlaisia riskejä niin fyysisen kuin mielenterveydenkin osalta: esimerkiksi seksitauteja, ei-toivottuja raskauksia, abortteja ja ei-toivottuja synnytyksiä.

– Osa naisista on pahoinpitelyn uhreja, tai heidän tekojaan saatetaan kuvata ilman heidän suostumustaan, hän sanoo.

– Heille voidaan myös jättää maksamatta palveluista tai heidän rahansa saatetaan varastaa.

Japanissa vieraili viime vuonna ennätykselliset 36,8 miljoonaa turistia, osittain heikon jenin ansiosta.

Tokion poliisi ei vastannut AFP:n kysymyksiin seksityöntekijöiden ulkomaisten asiakkaiden kasvavasta määrästä. Poliisista kuitenkin kerrottiin, että joulukuusta lähtien poliisipartioita on ollut enemmän. Tämä on saanut seksityöntekijät hajaantumaan ympäri aluetta.

– On tullut turvallisemmaksi valita ulkomaisia asiakkaita kuin japanilaisia, koska ainakin voimme olla varmoja, etteivät he ole siviilivaatteisia poliiseja, Ria sanoo.

Seksipalveluista vain yhdynnän myyminen on Japanissa kiellettyä. Mahdolliset sakot tai jopa vankeustuomiot eivät kohdistu asiakkaisiin vaan kaatuvat seksityöntekijöiden niskaan.

Sakamoton mukaan oikeudellisten seuraamusten määrittäminen asiakkaille auttaisi ehkäisemään seksipalveluiden kysyntää myös muilta kuin japanilaisilta.

– Viranomaisten pitäisi myös järjestää tiedotuskampanjoita useilla kielillä lentokentillä, hotelleissa ja turistialueilla, hän sanoo.

Lue myös

Iskikö koirakuume? Kennelliitto kertoo, miten tehdä valinta satojen rotujen joukosta

Mistä ostaa koira? Millainen koira minulle sopii? Kennelliitto kertoo, miten koirakuumeen iskiessä kannattaa...
27.5.2025 21:00

Piinaako rapina mökillä? – Tästä tunnistat hiirtä suuremmat tuholaiset

Kesän kynnyksellä mökille palaavaa voi odottaa ikävä ja kallis eläimellinen yllätys. POP Vakuutuksen mukaan...
27.5.2025 20:32

IL: Venäjä käynnistänyt sotaharjoitukset Itämerellä

Venäjä on käynnistänyt sotaharjoitukset Itämerellä, kertoi Iltalehti tiistaina siteeraten venäläistä Interfax-uutistoimistoa. Harjoituksiin osallistuu...
27.5.2025 18:54

Aihetunnisteet

Japani seksityö Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Venäjä: Tässä syy laajoihin ilmahyökkäyksiin
Uutiset | 27.5.2025 12:27
Seksiturismi on kasvava ilmiö tokiolaispuistossa – ”Ulkomaalaisilla ei ole tapana neuvotella hinnasta”
Uutiset | 26.5.2025 14:00
Jälleen uusi kiinniotto hävittäjän vesillelaskutunaroinnissa Pohjois-Koreassa
Uutiset | 26.5.2025 11:13
Trump sähisee Putinille – Macron: Syynä valhe
Uutiset | 26.5.2025 16:32
Natossa historiallinen joukkojen siirto: ”Otamme omiin käsiimme”
Uutiset | 25.5.2025 21:03
Pidetyn amerikkalaishävittäjän kopiointi meni pieleen – Humusta oli vain museoesineeksi  
Uutiset | 24.5.2025 21:00
Trump: Haluamme tehdä tankkeja, emme T-paitoja
Uutiset | 26.5.2025 21:46
Historia | Georg Ots oli Tallinnan-laivoista legendaarisin – tähtihetki koitti Reykjavikissa 1986 
Uutiset | 26.5.2025 21:00
Merz: Ukrainan tukijat eivät enää rajoita sitä, kuinka pitkälle Ukraina saa iskeä
Uutiset | 26.5.2025 18:03
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Paljastus sisäpiiristä: Tästä Putin marisi Trumpille
Uutiset | 21.5.2025 21:03
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50
Natossa historiallinen joukkojen siirto: ”Otamme omiin käsiimme”
Uutiset | 25.5.2025 21:03
Venäjän asevoimat: Ukraina on tehnyt laajan lennokkihyökkäyksen Venäjälle
Uutiset | 21.5.2025 9:06
Venäjä: Tässä syy laajoihin ilmahyökkäyksiin
Uutiset | 27.5.2025 12:27
Nyt tuli Kremlin kommentti – ”Piru asuu yksityiskohdissa”
Uutiset | 20.5.2025 10:42
Seksiturismi on kasvava ilmiö tokiolaispuistossa – ”Ulkomaalaisilla ei ole tapana neuvotella hinnasta”
Uutiset | 26.5.2025 14:00
Historia | Toinen maailmansota Euroopassa ei päättynyt Berliinissä vaan kaukana sieltä – unohdetun taistelun lopputulos oli murskaava
Uutiset | 25.5.2025 20:00
Jälleen uusi kiinniotto hävittäjän vesillelaskutunaroinnissa Pohjois-Koreassa
Uutiset | 26.5.2025 11:13
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01

Uusimmat

Iskikö koirakuume? Kennelliitto kertoo, miten tehdä valinta satojen rotujen joukosta
Uutiset | 27.5.2025 21:00
Piinaako rapina mökillä? – Tästä tunnistat hiirtä suuremmat tuholaiset
Uutiset | 27.5.2025 20:32
IL: Venäjä käynnistänyt sotaharjoitukset Itämerellä
Uutiset | 27.5.2025 18:54
Espanjan aloite saada kolme uutta virallista kieltä EU:hun ei edennyt
Uutiset | 27.5.2025 18:41
Metsähallitus esittää yli miljoonaa hehtaaria valtion maita luonnon monimuotoisuutta tukeviksi alueiksi
Uutiset | 27.5.2025 17:57
Sähköpotkulautailuun tulee 15 vuoden ikäraja ja promilleraja
Uutiset | 27.5.2025 17:54
Kiinalaisessa kemikaalitehtaassa valtava räjähdys, useita kuoli
Uutiset | 27.5.2025 17:51
Juuso ja hallitus haukuttiin lyttyyn paperittomien ideologisesta kurittamisesta – “Kannustan kaikkia alueita kapinaan”  
Uutiset | 27.5.2025 17:00
Oikeuspalveluvirasto perii Aivoliitolta takaisin 85 000 euron valtionavustuksen
Uutiset | 27.5.2025 16:00
YK:n hätäapukoordinaattori Tom Fletcher sanoo STT:lle, että Gazassa jokainen on vaarassa kuolla nälkään kunnes YK:n avustuskuljetukset sallitaan
Uutiset | 27.5.2025 15:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

“Uudelleen pamputettuna syyllinen muutti lausuntoaan”– keskustakonkari Mika Lintilä huolestui VM:n linjanmuutoksesta 
Uutiset | 25.5.2025 8:00
Mikä on kate Purran puheille ”pienemmästä valtiosta”? – Professori: Sitähän tämä hallitus on tekemässä
Uutiset | 24.5.2025 8:00
Toimittajalta | Perussuomalaisilla on pienen puolueen sielu ja tiukasti oikealle valetut savijalat
Uutiset | 25.5.2025 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Iskikö koirakuume? Kennelliitto kertoo, miten tehdä valinta satojen rotujen joukosta
Uutiset | 27.5.2025 21:00
Piinaako rapina mökillä? – Tästä tunnistat hiirtä suuremmat tuholaiset
Uutiset | 27.5.2025 20:32
IL: Venäjä käynnistänyt sotaharjoitukset Itämerellä
Uutiset | 27.5.2025 18:54
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Paljastus sisäpiiristä: Tästä Putin marisi Trumpille
Uutiset | 21.5.2025 21:03
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Yhdysvaltalainen Leo XIV Ukrainan rauhanvälittäjänä
Mielipide | 27.5.2025 10:30
Lukijalta: Keskusta turvaa koko Pirkanmaan elinvoiman
Mielipide | 26.5.2025 16:53
Lukijalta: Ideani SOK:lle
Mielipide | 26.5.2025 15:06
Lukijalta: Miten sivistysvaltiossa sallitaan kesähakkuut?
Mielipide | 26.5.2025 14:51
Lukijalta: Ministeri Essayahin puheet ja teot sekä niiden välinen kuilu
Mielipide | 23.5.2025 14:23
Lukijalta: Vantaan ratikan kannattavuus ja riskit syytä arvioida uudelleen muuttuneessa tilanteessa
Mielipide | 19.5.2025 16:05
Lukijalta: Kuuleeko Suomi palestiinalaisten hätää – myös vaikeneminen on valinta
Mielipide | 21.5.2025 10:08
Lukijalta: Uudistusvelka kasvaa korkoa korolle – aika lyhentää sitä
Mielipide | 24.5.2025 8:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pirkanmaan Keskusta vaatii välikysymystä suomalaisen maatalouden nykytilasta
Uutiset | 26.5.2025 16:46
Keskustan Mehtälä hakee jatkokautta eduskunnassa
Uutiset | 26.5.2025 16:00
Lapin keskustalaisilta jyrähdys perussuomalaisten Juusolle
Uutiset | 26.5.2025 13:58
“Aänestäjät Pohjois-Pohjanmaalla pitivät erityisesti perussuomalaisten petosta törkeänä”– keskustaedustajilta suorat sanat Oulaskankaan tapauksesta 
Uutiset | 23.5.2025 10:49
Lapin keskustalaisilta jyrähdys perussuomalaisten Juusolle
Uutiset | 26.5.2025 13:58
Keskustan Mehtälä hakee jatkokautta eduskunnassa
Uutiset | 26.5.2025 16:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste