SDP:n Tuppurainen: Hallitus ei ymmärrä, millaista kamppailua arki monissa kodeissa on
Oppositiopuolueet vaativat hallitukselta toimia pieni- ja keskituloisten tilanteen helpottamiseksi.
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen sanoo tiedotteessa, että hallitus ei tunnu ymmärtävän, millaista kamppailua arki monissa kodeissa on kohoavien hintojen ja nousevien kustannusten keskellä.
Hän toivoo hallitukselta päätöksiä pienituloisten tilanteen helpottamiseksi kehysriihessä, joka pidetään huhtikuun loppupuolella.
Sosiaalidemokraatit, vasemmistoliitto ja vihreät jättivät keskiviikkona hallitukselle välikysymyksen köyhyydestä ja elinkustannusten kasvusta.
Välikysymys oli vasemmistoliiton alulle panema. Kyseessä on ensimmäinen vasemmistoliiton alulle panema välikysymys tällä hallituskaudella.
Vasemmistoliiton mukaan Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin sotapolitiikan seurauksena elinkustannukset uhkaavat nousta nyt merkittävästi.
– Tässä tilanteessa hallituksen on oltava valmis tukemaan erityisesti pienituloisia suomalaisia ja tarkistamaan epäonnistuneen talouspolitiikkansa linjaa. Oikeistohallituksen politiikka, jolla 31 000 lasta tiputetaan köyhyyteen, ei ole ainoa vaihtoehto, vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela sanoo tiedotteessa.
Myös vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta viittaa lapsiköyhyyteen. Virta sanoo tiedotteessa, että on hallitukselta ”epäisänmaallista” aiheuttaa niin monen uuden lapsen putoaminen köyhyysrajan alapuolelle.
Pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituksen politiikan seurauksena joka kuudes lapsi elää köyhyydessä, hän sanoo.
– Yksikin köyhyydessä kasvava lapsi on liikaa, ja heitä on Suomessa arvioiden mukaan pian jo yli 150 tuhatta – yhtä paljon kuin Jyväskylässä on asukkaita, hän kirjoittaa.
Myös keskustaa ja Liike nytiä oli pyydetty mukaan välikysymykseen. Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtajan Aino-Kaisa Pekosen mukaan asiasta on käyty puolueiden eduskuntaryhmien kanssa ”hyvähenkinen” keskustelu.
Hallituksen tulee vastata välikysymykseen 23. huhtikuuta mennessä.