Saksan merivoimien komentaja erosi Ukraina-kommenttiensa vuoksi
Venäjän ja Ukrainan kriisiä koskeneista lausunnoistaan myrskyn silmään joutunut Saksan merivoimien komentaja Kay-Achim Schönbach on eronnut tehtävästään, kertoi Saksan puolustusministeriön tiedottaja sunnuntaina.
Vara-amiraali Schönbach oli sanonut perjantaina Intian Delhissä, että ajatus Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan on hölynpölyä. Lisäksi hän sanoi, että Venäjän presidentti Vladimir Putin ansaitsee kunnioitusta.
Schönbach perusteli eroaan sillä, ettei hän halua aiheuttaa enempää vahinkoa Saksan laivastolle ja Saksan valtiolle. Hän oli aiemmin lauantaina korostanut Twitterissä, että hänen kommenttinsa olivat harkitsemattomia eivätkä edustaneet Saksan hallituksen näkemystä.
Ukrainan ulkoministeriö reagoi lauantaina Schönbachin puheisiin kutsumalla Saksan suurlähettilään puhutteluun.