Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Trump kommentoi AfD:n menestystä: ”Vau!”

9.9.2026 9:40
Lue lisää 
Kotimaa
Auringonpimennys johtuu Maan, Kuun ja Auringon asemasta suhteessa toisiinsa. (Kuva: Maria Seppälä)

Ursa on myynyt ennätysmäärän pimennyslaseja auringonpimennyksen edellä

Suomessa nähdään keskiviikkona osittainen auringonpimennys, joka peittää suurimman osan auringosta
STT-Heli Laakkonen 8.8.2026 11:31, muokattu 8.8.2026 12:14
a– a+
Kotimaa

Moni saattaa ajatella, että Auringon säteily on tavallista vaarallisempaa auringonpimennyksen aikaan. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo Tähtitieteellisen yhdistyksen Ursan tiedottaja Anne Liljeström.

– Koska Aurinko näyttää pimennyksen aikaan himmeämmältä, sitä voi pystyä katsomaan pidempään, jolloin silmiin pääsee sitä Auringon normaalia vaarallista säteilyä, Liljeström kertoo STT:lle.

Aihe on ajankohtainen, sillä Suomessa nähdään keskiviikkona osittainen auringonpimennys. Ursan mukaan pimennys peittää Auringon kiekosta yli 80 prosenttia.

– Olen saanut joskus puheluita, joissa kysytään, voimmeko päästää lapset päiväkodin pihalle pimennyksen aikaan tai voinko lähteä ajamaan autolla. Totta kai voi, Liljeström sanoo.

Keskiviikon auringonpimennystä pitäisi pystyä seuraamaan koko maassa, mutta parhaiten se näkyy lännessä ja pohjoisessa. Etelässä ja idässä Aurinko ehtii laskea ennen pimennyksen viimeisiä hetkiä suunnilleen Kaskisista Kuusamoon kulkevan linjan eteläpuolella

Pimennyksen näkymiseen vaikuttavat kuitenkin olosuhteet, esimerkiksi sään pilvisyys. Pimennys näkyy hyvin matalalla, joten maanpinnan muodot voivat myös vaikuttaa näkyvyyteen. Pimennys alkaa suuressa osassa maata ennen iltakahdeksaa. Syvimmillään se on noin klo 20.40–20.55.

Liljeström varoittaa katsomasta pimennystä esimerkiksi aurinkolaseilla. Jos onnistuu saamaan käsiinsä aurinkosuodinkalvoa, joka päästää lävitseen vain yhden sadastuhannesosan Auringon säteilystä, voi lasit askarrella itse. Myös hitsauslasi numero 14 on riittävän tumma auringonpimennyksen tarkkailuun.

Ursan omat pimennyslasit on myyty loppuun.

– Pimennyksen kynnyksellä erilaisia suojavälineitä on myyty ennätysmäärä.

Tähtiyhdistykset järjestävät osittaisen auringonpimennyksen seurantatapahtumia eri puolilla maata. Esimerkiksi Helsingin tapahtumassa laseja voi lainata.

Suomessa nähtiin edellisen kerran osittainen auringonpimennys viime vuoden maaliskuussa. Täydelliset auringonpimennykset ovat harvinaisempia: niitä nähdään Liljeströmin mukaan samalla paikkakunnalla suunnilleen 400 vuoden välein. Edellinen oli Suomessa vuonna 1990 ja seuraavaa odotetaan vuodelle 2126.

Täydellinen auringonpimennys nähdään seuraavan kerran helmikuussa Etelä-Amerikassa ja Afrikassa. Sen jälkeen sen voi nähdä ensi vuoden elokuussa muun muassa Espanjan eteläosissa ja Afrikan pohjoisosissa.

– Tiedän, että on ihmisiä, jotka lomailevat siellä, missä tapahtuu näitä pimennyksiä. Ei tarvitse itse päättää, minne mennään, koska Aurinko ja Kuu ovat päättäneet sen puolestasi.

Sitä, kuinka usein osittaisia auringonpimennyksiä näkyy, on Liljeströmin mukaan vaikea sanoa.

– Se riippuu taivaallisesta mekaniikasta.

Taivaalla tapahtuu ensi viikolla muutakin, sillä Ursan mukaan perseidien tähdenlentoparveen kuuluvia meteoreja näkee parhaiten maanantain ja perjantain välisinä öinä. Kaikkein paras hetki nähdä tähdenlentoja on torstain aamuyö.

Valoisat yöt kuitenkin vaikuttavat niin, että perseidejä näkyy lähinnä vain Oulun eteläpuolella. Meteorien havaitseminen on Ursan mukaan sitä helpompaa, mitä pimeämpi taivas on, mitä enemmän sitä on näkyvissä ja mitä vähemmän siellä on pilviä.

Ursan mukaan perseideistä saattaa jäädä taivaalle hetkeksi vana ja jotkut saattavat näyttää punertavilta.

Tähdenlennot iskeytyvät ilmakehään tyypillisesti noin 60 kilometrin sekuntinopeudella. Ursan mukaan ilmakehään putoava komeettapöly lämmittää ilmaa ympärillään hehkuvan kuumaksi, mikä synnyttää ilmaan valoviiruja.

Lue myös

Pääministeri Orpo vakuuttaa: Energian hinta ei nouse Googlen investointien vuoksi

Google allekirjoitti Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varmistaa Loviisan ydinvoimalaitoksen jatkon vuoteen 2050 asti.
9.9.2026 11:43

Valtiovarainministeri Purra: Googlen jätti-investoinnit Suomeen "upea juttu"

Valtiovarainministeri, perussuomalaisten Riikka Purra kiittelee teknojätti Googlen ilmoittamia massiivisia investointeja Suomeen. Purra sanoo sosiaalisessa...
9.9.2026 11:15

Kansanedustajat vaativat suuryrityksille rangaistuksia maksuehtojen rikkomisesta – pienyrittäjät joutuvat nyt toimimaan ilmaisina pankkeina

Keskustan kansanedustajat Vesa Kallio ja Timo Mehtälä vaativat hallitukselta toimia suuryritysten pidentämiä maksuaikoja...
9.9.2026 11:10

Aihetunnisteet

auringonpimennys Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Kärytä voi näinkin – Poliisille tuli erikoisempi tehtävä
Uutiset | 7.9.2026 22:01
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Perussuomalaisista yllättävä hyökkäys kokoomuksen kimppuun eduskunnassa – asevientilinja haukuttiin vasemmistolaiseksi
Uutiset | 8.9.2026 15:58
Parahdus koulujen nykymenosta: ”Voi hyvää päivää!”
Uutiset | 8.9.2026 12:18
Ida Siekmann heitti peittonsa ja hyppäsi – Hänestä tuli Berliinin muurin ensimmäinen uhri
Uutiset | 8.9.2026 21:31
Polttoaineen hintapomppu kurittaa: ”Kipuraja on ylittynyt”
Uutiset | 8.9.2026 11:18
Suomi mukana yhteislausunnossa vaatimassa Israelia lopettamaan Länsirannan siirtokuntien laajentamisen
Uutiset | 8.9.2026 17:10
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
”Rakennamme Euroopan suurimmat maavoimat” – Tälle Nato-maalle Venäjä on eksistentiaalinen uhka
Uutiset | 1.9.2026 21:50
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Pääministeri Orpo vakuuttaa: Energian hinta ei nouse Googlen investointien vuoksi
Uutiset | 9.9.2026 11:43
Valtiovarainministeri Purra: Googlen jätti-investoinnit Suomeen ”upea juttu”
Uutiset | 9.9.2026 11:15
Kansanedustajat vaativat suuryrityksille rangaistuksia maksuehtojen rikkomisesta – pienyrittäjät joutuvat nyt toimimaan ilmaisina pankkeina
Uutiset | 9.9.2026 11:10
Ennakkotilastot: Tavaroiden ulkomaankauppa kasvoi vahvasti vuoden ensimmäisellä puoliskolla
Uutiset | 9.9.2026 10:26
Teknojätti Google suunnittelee megainvestointeja Suomeen – 13 miljardia euroa kahdessa vuodessa
Uutiset | 9.9.2026 10:21
Ulkopolitiikasta repesi hallituksessa avoin riita – ”Valtonen sooloilee taas kerran”
Uutiset | 9.9.2026 10:13
Venäjä iskenyt lähelle Moldovan rajaa
Uutiset | 9.9.2026 10:02
Vuokraskuuteilla aiheutettiin viime vuonna lähes 400 liikennevakuutuksesta korvattua vahinkoa
Uutiset | 9.9.2026 10:01
USA kertoo tuhonneensa viisi iranilaistankkeria
Uutiset | 9.9.2026 9:54
Trump kommentoi AfD:n menestystä: ”Vau!”
Uutiset | 9.9.2026 9:40
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Saksa | DDR:n raunioilta Berliinin leikkauksiin – näin idästä rakentui äärioikeiston mahtilinnake
Uutiset | 7.9.2026 15:50
Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00
Toimittajalta | Kyllä Kekkonen kääntyisi haudassaan – vai voiko sitä oikeasti tietää?
Uutiset | 6.9.2026 14:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pääministeri Orpo vakuuttaa: Energian hinta ei nouse Googlen investointien vuoksi
Uutiset | 9.9.2026 11:43
Valtiovarainministeri Purra: Googlen jätti-investoinnit Suomeen ”upea juttu”
Uutiset | 9.9.2026 11:15
Kansanedustajat vaativat suuryrityksille rangaistuksia maksuehtojen rikkomisesta – pienyrittäjät joutuvat nyt toimimaan ilmaisina pankkeina
Uutiset | 9.9.2026 11:10
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ammattiosaajien saatavuus haastaa pohjoisen yrityksiä 
Mielipide | 8.9.2026 18:47
Lukijalta: Ryhtiliike koko kansaan
Mielipide | 8.9.2026 18:39
Lukijalta: Lipposen hallituksen teko on aika korjata
Mielipide | 8.9.2026 18:34
Lukijalta: Iskevätkö edustajat Hoskonen ja Honkonen nyrkkiä pöytään perustuslakivaliokunnassa?
Mielipide | 8.9.2026 18:28

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste