Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille

1.5.2026 21:15
Lue lisää 
Keskusta
Keskustan ministeri- ja eduskuntaryhmän kesäkokouksen avasi valtiovarainministeri Annika Saarikon poleeminen puhe. (Kuva: Jari Laukkanen)

Saarikko keskustan kesäkokouksessa: Kokoomus ajaa ideologisia veronkevennyksiä ja perussuomalaiset öljysheikkien asiaa

Susanna Luikku 10.8.2022 14:22, muokattu 11.8.2022 9:56
a– a+
Keskusta

Vladimir Putinin aloittama Ukraina sota nostaa hintoja ja heikentää luottamusta, lapsiperheitä on tuettava kaikin mahdollisin keinoin, kotimainen ruoantuotanto ja energiaomavaraisuus ovat entistä oleellisempia.

Valtion velkaantumista ei voi jatkuvasti lisätä, oppositio hakee helppoja pikavoittoja ja keskusta on yleispuolueena sillanrakentaja, jonka viesti kärsii siitä, ettei se suostu olemaan yhden asian tai ihmisryhmän äänitorvi.

Näihin kohtiin voi tiivistää valtiovarainministeri Annika Saarikon puheen keskustan ministeri- ja eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Tuusulassa. Poleemisessa ”hengennostatuspuheessaan” Saarikko korosti hallituksen ja keskustan saavutuksia työllisyyteen, kilpailukykyyn, sosiaalietuuksiin ja energiaratkaisuihin liittyvissä asioissa ja kritisoi oppositiota, etenkin kokoomusta ja perussuomalaisia, joihin keskustan kannatusta on arveltu vuotavan.

Saarikon mukaan kokoomus ajaa verokevennyksiä ideologisista syistä aina ja joka tilanteessa, mutta keskusta vain silloin, kun siihen on varaa ja mahdollisuuksia.

Perussuomalaisia hän muistutti näiden jatkuvista yrityksistä torpata kaikki uusiutuvat energiamuodot ”milloin viherhumpasta ja milloin räjähtävistä lepakoista puhumalla”.

– Perussuomalaisten fossiilinen energialinja olisi johtanut Suomen samanlaiseen riippuvuuustilaan Venäjän kaasusta ja öljystä kuin Keski- ja Itä-Euroopassa. Kokoomuksen veronkevennys kasvattaisi julkisen talouden alijäämää miljardilla, perussuomalaiset tukisivat toisella mokomalla sheikkejä ja muita öljykauppiaita bensaveron alennuksella, Saarikko latasi.

Saarikko nosti jälleen esiin paljon puhetta herättäneen ehdotuksensa joulukuussa maksettavissa tuplalapsilisistä. Hän kertasi, että kyseessä on henkikökohtainen ja keskustalainen arvovalinta, ja että lapsiperheköyhyys on tutkitusti lisääntynyt.

– Totuus on, että valtaosa Suomen perheistä on pieni- ja keskituloisia. Samalla syntyvyys on laskenut historiallisen alhaiselle tasolle. Tästä nimenomaisesta syystä jokaisesta täällä olevasta lapsesta ja nuoresta pitää huolehtia nyt ihan erityisesti, Saarikko toisti.

Ministeri tosin myönsi, että esimerkiksi kohtuuttomat asumiskulut ja yleinen hintojen nousu osuvat vähintään yhtä lailla yksineläjiin ja muihin kuin pikkulapsiperheisiin.

Kun puolueiden kannatus laskee, yleinen selitys ja kommentti on, että ”viestimme ei mene perille”. Saarikon mukaan nykyinen julkisuus- ja keskusteluympäristö suosii henkilökohtaisesti osuvia avauksia eikä keskustan kaltaisia yleispuolueita.

– ”Minun puolella” vetoaa paremmin kuin ”meidän kaikkien puolella”. Talkooihmisten puolue keskusta on tavannut värisytellä ennen muuta heitä, jotka ajattelevat koko maata, koko hyvinvointiyhteiskuntaa. Siihen liittyvät alueelliset kysymykset, ja myös Uusimaa on alue ja tärkeä onkin.

Kenen puolella keskusta on? on Saarikonkin mukaan tuttu ja yhä useammin kuultu kysymys. Hänestä kuuluu politiikan kuluttajansuojaan, että sitä voi kysyä ja saada vastauksen.

– Vastaus on koko Suomi, kotimaisuus. Omavaraisuus ja huoltovarmuus. Varallisuuteen ja kotipaikkaan vilkuilematta tasa-arvo suomalaisten kesken, eikä selkävoittojen haku toisista suomalaisista. Olemme yleispuolue, joka toimii sillanrakentajana sekä oikeiston ja vasemmiston että erilaisten yhden asian liikkeiden välillä, Saarikko korosti.

Puolustusvoimien tiloissa Tuusulanjärven rannalla pidetyssä kokouksessa Saarikko nosti esiin myös muuttuneen turvallisuustilanteen ja suomalaisten reaktiot siihen. Nato-jäsenyyttä voi hänen mukaansa tervehtiä ylpeydellä.

– Kun Yhdysvaltain senaatti ja presidentti Biden allekirjoituksellaan vahvistivat jäsenhakemuksen, meistä sanottiin näin: Suomi on taistelijoiden maa. Vahvistamme liittokuntaa. Suomi yhdessä Ruotsin kanssa täyttää ja ylittää Naton vaatimukset kaikin tavoin. Olemme vahvoja ja vauraita demokratioita. Tämä on syytä muistaa ja ssyventää ajatteluamme siitä, millainen NATO-maa haluamme olla, Saarikko sanoi.

Lue myös

MT: Ministeri Saarikko puoltaa polttoainekustannusten hyvitystä haja-asutusalueilla –"Inflaatio on kolahtanut kovaa"

Ministeri näkee polttoaineveron alentamisen huonona keinona hillitä nousevia polttoainehintoja.
10.8.2022 8:42

Vanhanen puolustaa Saarikon esitystä ylimääräisestä lapsilisästä – "Se osuu hyvin maaliinsa"

Eduskunnan puhemies kiittelee myös Mika Lintilän ehdotusta sähkön arvonlisäveron alentamisesta
9.8.2022 16:26

Saarikko vastaa Riku Aallolle: "Ainakaan suurempaa painetta veronkevennyksille työmarkkinajärjestöjen suunnalta ei ole"

Sähkön hintalaukan helpottamiseksi Saarikko kaipaa ehdotuksia kuunvaihteen budjettiriiheen mennessä.
10.8.2022 19:06

Huoltovarmuuden ja hyvinvoinnin varmistaminen ovat ensi talven tärkeimmät tavoitteet, keskustan kesäkokouksen kannanotossa linjataan

Huoltovarmuuden ja hyvinvoinnin varmistaminen ovat tulevan talven tärkeimmät tavoitteet, linjataan keskustan puoluehallituksen ja...
10.8.2022 19:38

Aihetunnisteet

Annika Saarikko eduskuntaryhmä Keskusta kesäkokous ministeriryhmä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Yksi kuoli ja seitsemän loukkaantui, kun auto päätyi väärälle kaistalle moottoritiellä Paimiossa – yksi otettu kiinni
Uutiset | 2.5.2026 13:18
Yksi virhe pihan siivouksessa voi aiheuttaa talolle pahoja kosteus- ja homevaurioita
Uutiset | 2.5.2026 13:14
Datakeskusbuumi voi johtaa sähkön hinnan karkaamiseen, Kaikkonen varoittaa – ”Tilanne ei näytä olevan kenenkään hallussa”
Uutiset | 1.5.2026 13:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Tuttu kalalaji kärsii, lossiliikenteessä riskejä – matalat vedenpinnat tulevat vaivaamaan ihmistä ja luontoa
Uutiset | 3.5.2026 10:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Eduskuntaa johti 30 vuotta sitten ensimmäistä kertaa kolme naista
Uutiset | 2.5.2026 20:30
USA siirtää 5 000 sotilasta pois Saksasta – Nato luottaa yhä kykyynsä puolustautua
Uutiset | 2.5.2026 16:09
Väkivaltaa ja natsitervehdyksiä – Poliisi epäilee sinimustan liikkeen marssijoiden pahoinpidelleen vastamielenosoittajan Tampereella
Uutiset | 2.5.2026 16:01
Yksi kuoli ja seitsemän loukkaantui, kun auto päätyi väärälle kaistalle moottoritiellä Paimiossa – yksi otettu kiinni
Uutiset | 2.5.2026 13:18
Yksi virhe pihan siivouksessa voi aiheuttaa talolle pahoja kosteus- ja homevaurioita
Uutiset | 2.5.2026 13:14
Sää viilenee sunnuntaina, maanantain vastaisena yönä luvassa yöpakkasia
Uutiset | 2.5.2026 13:14
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Oppositio rökittää hallitusta yhteisellä välikysymyksellä: ”Euroopan epäonnistuneinta talouspolitiikkaa”
Uutiset | 30.4.2026 9:52
Ikosen sote-säästöille täystyrmäys oppositiolta – Kiuru pauhasi ”umpilatinasta”
Uutiset | 28.4.2026 17:12
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Tuttu kalalaji kärsii, lossiliikenteessä riskejä – matalat vedenpinnat tulevat vaivaamaan ihmistä ja luontoa
Uutiset | 3.5.2026 10:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kaikki datakeskusten sähkönkulutus ei ole järjestelmätasolla samanlaista
Mielipide | 30.4.2026 14:51
Lukijalta: Keskusta puolustaa palveluverkkopäätöksenteossa lähipalveluita
Mielipide | 30.4.2026 14:27
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22
Lukijalta: Tekoälykuvat eivät kuulu julkishallinnon viestintään
Mielipide | 30.4.2026 14:13
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Keskustan Mattila: Talouspolitiikan suunta on käännettävä viipymättä
Uutiset | 30.4.2026 18:58
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste