Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Lisäbudjetti
Valtiovarainministeri Annika Saarikko esitteli eduskunnalle vuoden neljännen lisäbudjetin. (Kuva: Lehtikuva/Vesa Moilanen)

Saarikko hehkutti ylimääräistä lapsilisää ja haastoi kokoomusta – "Jos te tuette tätä, niin sitten ei kannata siitä erikseen suuta soittaa"

Pekka Pohjolainen 15.11.2022 17:20, muokattu 15.11.2022 17:40
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Lisäbudjetti

Valtiovarainministeri Annika Saarikon (kesk.) aloitteesta joulun alla maksettava ylimääräinen lapsilisä löi kipinää eduskunnan lisäbudjettikeskusteluun, kun Saarikko alkoi haastaa kokoomusta asiasta.

Saarikko sanoi kuulleensa kokoomuksen Ben Zyskowiczin välihuudot puhuessaan suomalaisten lapsiperheiden asiasta.

– Oletteko te eri mieltä? Tekö ette kannata ylimääräistä lapsilisämaksatusta? Tulkoon sekin nyt selväksi suomalaisille äänestäjille, mikä teidän kantanne siitä on, Saarikko provosoi.

Zyskowicz huusi väliin kokoomuksen ”kannattavan kaikkia vaalitäkyjä”.

– Jos te olette asiasta eri mieltä, odotan siinä tapauksessa, että teidän vastineestanne hallituksen lisätalousarvioon löytyy kohta, joka vastustaa lapsilisiä suomalaisille perheille. Jos te tuette tätä, niin sitten ei kannata siitä erikseen suuta soittaa.

Saarikko kertasi tehneensä elokuun alussa ehdotuksen ylimääräisestä lapsilisästä, joka sisältyy nyt käsiteltyyn lisäbudjettiin. Kokonaishintalappu valtiolle nousee 112 miljoonaan euroon menoraamin puitteissa, eikä kertaluontoinen lisäys aiheuta pysyviä menoja valtiontalouteen.

– Se maksetaan joulun aatonaattona, ja se on tärkeä monelle suomalaiselle lapsiperheelle, joista valtaosa on pieni- ja keskituloisia. Toivon, että ylimääräinen lapsilisä lähettää myös viestin: vaikka pandemia jyllää ja Euroopassa soditaan, niin lapsista ja perheistä pidetään aina huolta.

Saarikon eduskuntaan tuoma lisäbudjetti sisältää myös muun muassa uuden sotilaallisen tukimuodon Ukrainalle.

Saarikon mukaan kysymys on 30 miljoonan euron uudesta rahasta, joka käytetään joko Suomen maksuosuutena kansainväliseen Ukrainan materiaalitukirahastoon tai suorana tukena Ukrainalle suomalaiselta puolustusteollisuudelta tehtävillä hankinnoilla.

– Se on joka tapauksessa merkittävä ja vaikuttava sotilaallinen tuki Ukrainalle.

Lisäbudjetti sisältää rahoitusta myös Rajavartiolaitokselle itärajan aidan suunnitteluun ja pilotointihankkeeseen. Varsinaisen raja-aidan rahoitus sisältyy myöhemmin annettavaan talousarvion täydennykseen.

Lisäbudjetti viritti jälleen myös pienen debatin kuluvan vaalikauden velanotosta, jota ministeri Saarikko piti ei-toivottuna mutta välttämättömänä.

– Ja siksi sitä suuremmalla syyllä minusta tuntuu hyvältä ja oikealta, että kaikkia näitä merkittäviä velkapäätöksiä on koko eduskunta laajalla voimallaan tukenut. Kaikkia niitä, jotka ovat kyllä rikkoneet näkemyksemme esimerkiksi aiemmista sitoumuksista menokehyksiin, kuten puolustusvoimien tai maatalouden ratkaisut jo kevään puolella.

Saarikko kyseli kokoomukselta, mitä kaikkea puolue ei olisi hyväksynyt niin kutsuttuina poikkeuksellisina menoina normaalien kehysten yli.

– Tästä pitää saada selvyys, koska se näkemysero, josta kuvittelin eduskunnan todella olevan yksituumainen puolustuksen, rajan, pakolaisten ja, kyllä, kevään historiallisen maatalouspaketin yhteydessä — olevan isossa kuvassa erittäin yksituumainen.

Kokoomuksen Timo Heinonen kyseli puolestaan Saarikolta, miksi hallitus on lisännyt esimerkiksi sähköautojen hankintatukia ja Valtiokonttorin velanhallinnan kehittämistä ja siltojen kuntokartoituksien tekemistä kehysten ulkopuolella siksi, että Venäjä hyökkäsi Ukrainaan.

– Onko todella niin, että nämä ovat, arvoisa valtiovarainministeri, teidän mielestänne sellaisia menoja, joita ei voi sodan takia uudelleen rahoittaa kehysten sisältä. Kyllä näitä täältä löytyy, kun näitä katsoo, mutta vähän näyttää siltä, että teiltä on puuttunut jopa halu niitä sieltä katsoa.

Heinosen mukaan hallitus on pitänyt itsensä koossa lisävelkarahaa jakamalla. Säästöistä ei ole keskusteltu lainkaan. Toisaalta Heinonen kyseli, miksi keskusta ei tuonutkaan nyt uutta maatalouspakettia

Saarikon mukaan käsiteltävänä oleva lisätalousarvio koskee tätä vuotta. Hallitus pitäytyy menoraamissaan, jonka se on itselleen asettanut, ja julkisuudessa keskustellut luvut maataloudesta tai hoivavelasta ylittävät raamin, jonka hallitus on itselleen asettanut.

– Silloin joudutaan priorisoimaan, laittamaan asioita tärkeysjärjestykseen ja pienentämään niiden mittakaavaa. Ne päätökset ovat edessä ja ne koskevat ensi vuoden taloutta, aivan normaalin prosessin mukaisesti, valtiovarainministeri selvitti.

Lue myös

Euroalueen inflaatio hidastui tammikuussa odotettua enemmän – EKP:n on silti pakko jatkaa rahapolitiikan aggressiivista kiristämistä, OP-ryhmä arvioi

Euroalueella inflaatio hidastui tammikuussa kolmatta kuukautta peräkkäin. Kuluttajahinnat nousivat tammikuussa ennakkotietojen mukaan 8,5...
1.2.2023 13:31

Pääministeripuolue SDP on valmis 1–2 miljardin sopeutuksiin – VM:n mukaan tarve olisi 6 miljardia ensi kaudella

Puolue julkisti keskiviikkona talouspoliittisen ohjelmansa
1.2.2023 13:21

Marin: Pääministerin uuden turvallisuusneuvonantajan nimittämistä saatetaan lykätä

Pääministeri Sanna Marinin (sd.) mukaan uuden turvallisuuspoliittisen neuvonantajan nimittämistä saatetaan lykätä seuraavan hallituskauden...
1.2.2023 13:06
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

eduskunta keskusta talous

Kommentit (1)

  • Kyrönkoukku

    15.11.2022 17:35

    Saarikon on turha hehkuttaa perheelleen tulevan ylimääräisen liksan puolesta. Suurituloisten ylimääräinen lapsilisä on todella vaikeasti puollustettavissa. Verotuksen valmistuttua olisi ollut helppo vetää raja jollekin tasolle, minkä yli ansainneet olisi jätetty ilman lapsiluvusta välittämättä. Yksinhuoltajat etusijalle, puudän!

    Vastaa viestiin

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Järjestö: Ukraina käyttää kiellettyjä jalkaväkimiinoja
Uutiset | 31.1.2023 13:14
Boris Johnson katuvana Washington Postissa: Tämä Kremlin kohtalokas valhe meni läpi Natossa – ”Hyväksyin sen itsekin”
Uutiset | 31.1.2023 20:00
Puola ei neuvottele F-16-hävittäjien lähettämisestä Ukrainalle
Uutiset | 31.1.2023 14:18
Zelenskyin neuvonantaja: Venäjä saanut varoituksen muilta ydinasevalloilta – Paljastaa, mikä pidättelee Putinia
Uutiset | 1.2.2023 11:12
Kuuluisa brittilehti hehkuttaa ”satumaista” suomalaista kaupunkia – Nimeää Euroopan aliarvostetuimmaksi matkakohteeksi
Uutiset | 31.1.2023 15:30
Kaikki eivät halua lääkehoitoa ahdistuneisuushäiriöön – Tämä voisi toimia yhtä hyvin, kertoo tutkimus
Uutiset | 31.1.2023 23:00
Sotataidon asiantuntija Ylelle: Venäjä kokoaa voimia ”isompaa operaatiota varten” – Tämän hyökkääjä oppi viime kevään tappioista
Uutiset | 1.2.2023 9:24
Keskustan Ovaska: Peli poikki, Marin!
Uutiset | 31.1.2023 14:05
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
TK: Vain harva tuntee tämän tärkeän ravintoaineen – jos elimistössä on sitä liian vähän, seurauksena voi olla rasvamaksa, sydänsairaus tai Alzheimerin tauti
Uutiset | 26.1.2023 21:49
Järjestö: Ukraina käyttää kiellettyjä jalkaväkimiinoja
Uutiset | 31.1.2023 13:14
Venäjä uhosi tuhoavansa länsimaiden mahdollisesti lähettämät tankit Ukrainassa – ”Nämä tankit palavat kuten kaikki muutkin”
Uutiset | 25.1.2023 12:20
Boris Johnson katuvana Washington Postissa: Tämä Kremlin kohtalokas valhe meni läpi Natossa – ”Hyväksyin sen itsekin”
Uutiset | 31.1.2023 20:00
Puola ei neuvottele F-16-hävittäjien lähettämisestä Ukrainalle
Uutiset | 31.1.2023 14:18
Tiedustelu paljastaa: ”Kokeellinen” panssarivaunu ei kelpaa Venäjän joukoille
Uutiset | 25.1.2023 11:03
Venäjä uhitteli Yhdysvalloille testaamalla sotalaivaansa Atlantilla
Uutiset | 25.1.2023 22:30
Avaus duumasta: Venäjän ostettava Kiinalta lentotukialus, jonka Ukraina myi ”parin vodkapullon hinnalla”
Uutiset | 18.1.2023 22:15
Venäläiskersantti mahtaili alaisilleen – Kävi kalpaten
Uutiset | 17.1.2023 23:00
Ukrainan asevoimat sanoo surmanneensa ja haavoittaneensa ainakin 260 Venäjän sotilasta Zaporizhzhjan alueella
Uutiset | 4.1.2023 12:56
Tiedustelu: Wagner-palkkasotilasyhtiössä ällistyttävä kurssinmuutos
Uutiset | 20.1.2023 11:52
Ukraina julkaisi tuoreen tiedon: Näin jättimäiset ovat Venäjän tappiot
Uutiset | 5.1.2023 10:31
WSJ: Valkoisen talon ex-neuvonantaja sai tarpeekseen Erdoğanin ”roistomaisesta” käytöksestä – Esittää Natolle äärimmäistä keinoa
Uutiset | 18.1.2023 11:26
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Tämä supervitamiini ehkäisee nopeasti yleistyvää syöpää
Uutiset | 16.1.2023 22:00
Maailman vanhin ihminen kuollut – ensimmäinen tässä hurjassa iässä kuollut henkilö
Uutiset | 18.1.2023 8:34
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15

Uusimmat

Euroalueen inflaatio hidastui tammikuussa odotettua enemmän – EKP:n on silti pakko jatkaa rahapolitiikan aggressiivista kiristämistä, OP-ryhmä arvioi
Uutiset | 1.2.2023 13:31
Pääministeripuolue SDP on valmis 1–2 miljardin sopeutuksiin – VM:n mukaan tarve olisi 6 miljardia ensi kaudella
Uutiset | 1.2.2023 13:21
Marin: Pääministerin uuden turvallisuusneuvonantajan nimittämistä saatetaan lykätä
Uutiset | 1.2.2023 13:06
Teloitusten määrä lähes tuplaantunut Saudi-Arabiassa nykyisen hallinnon aikana, kertoo kansalaisjärjestöjen raportti
Uutiset | 1.2.2023 13:06
PAMin puheenjohtaja: Jäsenmaksujen perimättä jättäminen on työntekijöiden kiusaamista
Uutiset | 1.2.2023 13:04
Finnair: Kiinasta saapuvia lentoja koskeva STM:n ohjauskirje ei aiheuta toimia tässä vaiheessa
Uutiset | 1.2.2023 12:56
Tshekin uusi presidentti: Ukrainan pitäisi päästä liittymään Natoon heti sodan päätyttyä
Uutiset | 1.2.2023 12:24
Kansanedustaja Ano Turtiaisen tviitit syyteharkintaan – epäillään kiihottamisesta kansanryhmää vastaan
Uutiset | 1.2.2023 12:19
Turkin ulkoministeri Cavusoglu: Turkki ei ole erottamassa Suomen ja Ruotsin jäsenyysratifiointeja toisistaan
Uutiset | 1.2.2023 11:14
Iltalehti: Venäjä on rakentanut linnoituksia satojen kilometrien matkalle Ukrainassa – ”Valmistautuu raskaisiin puolustustaisteluihin”
Uutiset | 1.2.2023 11:13
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Marinin hallitus teki viimeiset merkittävät päätöksensä
Pääkirjoitus | 31.1.2023 21:00
Kokoomus avasi kylkensä kritiikille
Pääkirjoitus | 30.1.2023 21:00
Ainakin vaalistartti ja vaaliohjelma näyttävät, että keskusta on täydessä iskussa kohti eduskuntavaaleja
Pääkirjoitus | 27.1.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Keskusta avasi vaalikampanjansa – Saarikko: ”Aluepolitiikasta on tullut erottamaton osa turvallisuuspolitiikkaa”
Uutiset | 27.1.2023 14:00
Professori kertoi Natoa paremman ratkaisun keskustan risteilyllä – Perusasiat eivät muutu Naton jäsenenäkään, viestittää puolustusministeri Savola
Uutiset | 29.1.2023 10:00
Ruuhka-Suomen kasvatti Anniina Jalkanen muutti perheineen pientilalle, vaikka ei tiennyt maaseudusta mitään – tubesuosio ”räjähti”
Uutiset | 28.1.2023 12:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroalueen inflaatio hidastui tammikuussa odotettua enemmän – EKP:n on silti pakko jatkaa rahapolitiikan aggressiivista kiristämistä, OP-ryhmä arvioi
Uutiset | 1.2.2023 13:31
Pääministeripuolue SDP on valmis 1–2 miljardin sopeutuksiin – VM:n mukaan tarve olisi 6 miljardia ensi kaudella
Uutiset | 1.2.2023 13:21
Marin: Pääministerin uuden turvallisuusneuvonantajan nimittämistä saatetaan lykätä
Uutiset | 1.2.2023 13:06
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pääkaupunkiseudulla tarvitaan aluepolitiikkaa
Mielipide | 31.1.2023 19:06
Trump ei ole vaaraton
Mielipide | 31.1.2023 16:24
Tuottajaorganisaatiot keino markkinaedunvalvontaan
Mielipide | 31.1.2023 15:58
Miksi pienet lapset joutuvat mukautumaan aikuisten työaikoihin?
Mielipide | 31.1.2023 12:23
Metsäteollisuus ja kotimainen energiantuotanto uhattuna
Mielipide | 30.1.2023 9:34
Vahva aluepolitiikka luo työtä ja hyvinvointia Lappiin
Mielipide | 25.1.2023 11:46
Vahvempaa tulevaisuuspolitiikkaa ja vähemmän somelumipyryjä
Mielipide | 26.1.2023 14:01
Trump ei ole vaaraton
Mielipide | 31.1.2023 16:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan kansanedustajien tupaillat radiossa ja verkossa alkavat tänään – Näin voit kuunnella niitä
Uutiset | 1.2.2023 9:38
Kansanedustajakonkari Esko Kiviranta luopuu eduskuntavaaliehdokkuudestaan – ”Haluan tarjota nuoremmille mahdollisuuden”
Uutiset | 1.2.2023 8:51
Keskusta sai ehdokaslistan täyteen Oulun vaalipiirissä – Eija Nivala valittiin ehdokkaaksi
Uutiset | 1.2.2023 8:39
Keskustan Aittakumpu: Ei lapsia sateenkaarityöpajoihin
Uutiset | 25.1.2023 16:02
Keskustan Ovaska: Peli poikki, Marin!
Uutiset | 31.1.2023 14:05
Professori kertoi Natoa paremman ratkaisun keskustan risteilyllä – Perusasiat eivät muutu Naton jäsenenäkään, viestittää puolustusministeri Savola
Uutiset | 29.1.2023 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)