Sää jatkuu vaihtelevana ja melko viileänä – loppuviikkoa kohden lämpenee
Tällä viikolla yöhallaa voi olla pohjoisessa ja maan keskivaiheilla
Kotimaa
Kaksi erillistä sadealuetta liikkuu tänään Suomen yli, Ilmatieteen laitos kertoo. Heikkoja sateita voi tulla Itä-Suomessa ja Länsi- ja Pohjois-Lapissa. Sadealueiden välisellä vyöhykkeellä sää on poutaisempi ja lämpötila nousee yleisesti noin 17–20 asteeseen.
Torstaina sadekuuroja voi tulla ajoittain suuressa osassa maata. Lämpötila on pääosin 15–20 asteen paikkeilla. Pohjoinen Lappi on hieman viileämpi.
Yöhallaa voi esiintyä ennen viikonloppua. Hallan uhka painottuu maan pohjoisosaan ja Suomenselän alueelle.
Viikonloppuna säät lämpenevät, ja perjantai on jo vähän lämpimämpi kuin torstai. Tämänhetkisen ennusteen mukaan lämpötilat voivat nousta laajasti yli 20 asteeseen ja lämpimintä on Etelä- ja Itä-Suomessa. Sadekuuroja voi tulla paikoin.