Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

”Pitävät maaseutua takapihana” – Hallituspuolueet pettivät viljelijät, keskusta syyttää

11.9.2026 12:15
Lue lisää 
Terveys
Neljäsosa synnyttäjistä on nykyään yli 35-vuotiaita. (Kuva: Lehtikuva / Emmi Korhonen)

Raskauteen liittyvät aivoverenkiertohäiriöt lisääntyneet selvästi – ikä lisää riskiä

Suomenmaa 30.9.2024 13:07, muokattu 30.9.2024 13:07
a– a+
Terveys

Viimeisten 30 vuoden aikana raskauteen liittyvät aivoverenkiertohäiriöt ovat yli kaksinkertaistuneet, selviää lääketieteen lisensiaatti Liisa Verhon väitöstutkimuksesta.

Keskeisin hoidettava riskitekijä on korkea verenpaine.

Vuosina 1987–1991 oli 11,1 aivoverenkiertohäiriöön sairastunutta 100 000:ta synnytystä kohti, kun vuosina 2012–2016 sairastuneita oli 25,2.

Nousu liittyi aivoinfarktin ja aivolaskimotukoksen yleistymiseen. Aivoverenkiertohäiriön riski oli suurin synnytyksen yhteydessä ja noin 2–3 viikkoa sen jälkeen.

Merkittävimmät riskitekijät olivat ikä, raskauden aikainen kohonnut verenpaine, tupakointi 12 raskausviikon jälkeen sekä migreeni. Aivoverenkiertohäiriöt lisääntyivät synnyttäjän iän myötä. 9,8 tapausta 100 000:ta synnytystä kohti oli 20–24-vuotiailla ja 29,9 tapausta yli 40-vuotiailla.

Neljäsosa synnyttäjistä on nykyään yli 35-vuotiaita. Ikä itsessään on aivoverenkiertohäiriön riskitekijä ja koska synnyttäjät ovat iäkkäämpiä, heillä on myös enemmän perussairauksia, joista moni lisää entisestään aivoverenkiertohäiriön riskiä.

– Toki raskauteen liittyvä aivoverenkiertohäiriö on erittäin harvinainen tilanne. Suomessa vain 11–15 naista sairastuu vuosittain. Raskaana olevien ei kannata ruveta pelkäämään, mutta taudin olemassaolo on hyvä tiedostaa, hoidettavissa olevia riskitekijöitä ehkäistä ja hoitaa hyvin ja neurologisiin oireisiin reagoida, Helsingin yliopiston tutkija rauhoittelee.

Raskaus altistaa laskimotukoksille, mutta riski koskee myös muita verisuonisairauksia.

Tutkija Liisa Verhon mukaan neuvolassa olisi hyvä käydä läpi odottajan verisuoniriskitekijät, kuten tupakointi, ylipaino, kohonnut verensokeri, kolesteroli ja verenpaine, ja pyrkiä vaikuttamaan näihin elintapaneuvonnalla.

Naisia, joilla on runsaasti verisuoniriskitekijöitä, olisi hyvä seurata tiiviimmin ja arvioida hoidon tarvetta. Keskeisin hoidettava riskitekijä on kohonnut verenpaine.

Olennaista on tutkijan mukaan tiedostaa, että suurin riski sairastua on synnytyksen välittömässä läheisyydessä ja ensimmäisinä synnytyksen jälkeisinä viikkoina.

– Äitiä ei saisi unohtaa heti synnytyksen jälkeen ja erityisesti suuren riskin omaavien äitien tiiviin seurannan olisi hyvä jatkua 2–3 viikkoa synnytyksen yli. Tänä aikana erityisesti poikkeavan päänsäryn ja neurologisten oireiden tai löydösten sekä korkean verenpaineen tulisi soittaa hälytyskelloja ja äiti pitäisi tutkia tarkemmin, Verho sanoo.

– On myös selvää, että raskausajan aivoverenkiertohäiriön sairastaneen naisen myöhemmät raskaudet ovat riskiraskauksia. Aivoverenkiertohäiriön estolääkitys tulisi miettiä jo hyvissä ajoin ennen raskautta ja lisääntynyt riski raskauskomplikaatioihin huomioida, hän jatkaa.

Tutkimus osoittaa ensimmäistä kertaa raskauteen liittyvien aivoverenkiertohäiriöiden lisääntyneen myös Euroopassa. Aivoverenkiertohäiriön ilmaantuvuuden nousu on aiemmin kuvattu vain Yhdysvalloissa ja Kanadassa.

Lue myös

Ukrainan Zelenskyi on valmis tapaamaan Putinin G20-kokouksen yhteydessä

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on valmis tapaamaan Venäjän presidentin Vladimir Putinin G20-huippukokouksen yhteydessä...
12.9.2026 12:05

Yhdysvaltain presidentti on aloittanut Irlannin-vierailunsa, joka huipentuu golfin seuraamiseen

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on aloittanut Irlannin-vierailunsa. Kaksipäiväinen vierailu sisältää paitsi tapaamisia Irlannin...
12.9.2026 11:41

Datakeskuskuntien odotukset ovat kovia, mutta suunnitelmista ollaan hiljaisia: "Teijän täytyy kysyä Googlelta"

Rakennusteollisuuden yritykset varaavat jo tontteja Muhokselta. Haminassa ja Kajaanissa odotetaan alkuvaiheessa satoja uusia työpaikkoja.
12.9.2026 11:01

Aihetunnisteet

raskaus Terveys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Purra ei suostu puuttumaan bensan ja dieselin hintaan – keskusta muistutti viime vaalikauden puheista
Uutiset | 10.9.2026 18:08
Sodan järisyttävät seuraukset paljastuvat: ”Järjetöntä haaskausta”
Uutiset | 11.9.2026 21:03
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
”Lennokkeja oli kaikkialla” – Amnestyn selvitys kertoo, miten Venäjä huijaa ulkomaalaisia sotilaiksi Ukrainaan
Uutiset | 10.9.2026 12:00
Olivia Oras kuoli vasta useita päiviä hoitotoimenpiteen jälkeen
Uutiset | 11.9.2026 12:57
Huthikapinalliset ottivat merenkululle tärkeän Bab el-Mandebin salmen alueen kokonaan haltuunsa
Uutiset | 11.9.2026 17:58
Historia | ”Karpaattien Maradona” tohti kurittaa Ceausescun suosikkeja – diktaattorin kotikylästä muokattiin sosialistinen betoniutopia
Uutiset | 10.9.2026 21:40
Yhdysvallat muisti syyskuun terrori-iskujen uhreja 25 vuotta tragedian jälkeen – Trump jätti New Yorkin muistotilaisuuden väliin
Uutiset | 11.9.2026 18:23
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Ukrainan Zelenskyi on valmis tapaamaan Putinin G20-kokouksen yhteydessä
Uutiset | 12.9.2026 12:05
Yhdysvaltain presidentti on aloittanut Irlannin-vierailunsa, joka huipentuu golfin seuraamiseen
Uutiset | 12.9.2026 11:41
Datakeskuskuntien odotukset ovat kovia, mutta suunnitelmista ollaan hiljaisia: ”Teijän täytyy kysyä Googlelta”
Uutiset | 12.9.2026 11:01
Venäjä on lisännyt sabotaasejaan Euroopassa – Supo: Voivat kohdistua puolustusteollisuuteen myös Suomessa
Uutiset | 12.9.2026 10:00
Ruotsissa käydään tiukan vaalitaistelun loppusuoraa
Uutiset | 12.9.2026 9:31
Putin: Eurooppalaisjoukot Ukrainassa merkitsisi sotaa Venäjän kanssa
Uutiset | 12.9.2026 8:30
Brics-maiden johtajat koolla Intiassa – paikalla Putin ja Xi
Uutiset | 12.9.2026 8:28
Sunnuntaina luvassa epävakaata säätä koko maahan – alkuviikko käynnistyy poutaisena
Uutiset | 12.9.2026 8:25
Saudi-Arabia sulki tärkeän öljyputken Irakista tulleen drooni-iskun seurauksena
Uutiset | 12.9.2026 8:08
Yhdysvaltalaislähde: Israelin ja Libanonin neuvottelut viivästyvät lokakuuhun
Uutiset | 12.9.2026 3:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy
Uutiset | 10.9.2026 7:37
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00
Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ukrainan Zelenskyi on valmis tapaamaan Putinin G20-kokouksen yhteydessä
Uutiset | 12.9.2026 12:05
Yhdysvaltain presidentti on aloittanut Irlannin-vierailunsa, joka huipentuu golfin seuraamiseen
Uutiset | 12.9.2026 11:41
Datakeskuskuntien odotukset ovat kovia, mutta suunnitelmista ollaan hiljaisia: ”Teijän täytyy kysyä Googlelta”
Uutiset | 12.9.2026 11:01
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Perheiden on saatava päättää itse lasten hoivasta
Mielipide | 11.9.2026 12:07
Lukijalta: Onko meillä varaa jättää pojat oman onnensa nojaan?
Mielipide | 11.9.2026 11:59
Lukijalta: Suomen menestys alkaa luokkahuoneesta
Mielipide | 10.9.2026 15:20
Lukijalta: Aurinko nousee kaukoidästä
Mielipide | 10.9.2026 15:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste